reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > TK: Cofnięcie koncesji na sprzedaż alkoholu konstytucyjne

TK: Cofnięcie koncesji na sprzedaż alkoholu konstytucyjne

Dopuszczalne jest cofnięcie koncesji na sprzedaż alkoholu przedsiębiorcy będącemu właścicielem sklepu w którym sprzedawano alkohol nieletnim – uznał Trybunał Konstytucyjny.

TK odpowiedział na pytanie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Sprawa dotyczyła właścicielki sklepu, która utraciła koncesję na sprzedaż alkoholu na skutek niezgodnego z prawem działania pracownicy. Ta ostatnia wbrew przepisom dokonywała sprzedaży alkoholu nieletnim klientom, dlatego decyzją prezydenta miasta właścicielka sklepu utraciła zezwolenie.

Właścicielka sklepu odwołała się od decyzji argumentując, iż sprzedaży wbrew jej wiedzy dokonywała pracownica, ona zaś – jako przedsiębiorca nie była ani sprawcą, ani współsprawcą, pomocnikiem ani też podżegaczem. Co więcej ponieważ sklep należał do sieci, w której warunkiem koniecznym istnienia placówki sprzedaży jest posiadanie przez przedsiębiorcę koncesji – jej utrata prowadziła w konsekwencji do likwidacji sklepu.

Trybunał Konstytucyjny uznał jednak, iż zapewnienie prawidłowego rozwoju fizycznego, psychicznego i intelektualnego dzieci i młodzieży oraz ich ochrona przed demoralizacją jest na tyle "ważnym interesem publicznym", że uzasadnia ograniczenia swobody prowadzenia działalności gospodarczej w podobnych sytuacjach.

Art. 18 ust. 10 pkt 1 lit. a ustawy z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (Dz. U. z 2007 r. Nr 70)  jest zgodny z art. 22 w związku z art. 31 ust. 3 Konstytucji RP - orzekł Trybunał.

reklama

Czytaj także

Źródło:

Samorzad.infor.pl
Wideoszkolenie: JPK_VAT w nowej formie149.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2021

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Biuro rachunkowe PROGRES s.c.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama