| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > Przekazywanie wolnych środków w depozyt lub zarządzanie MF

Przekazywanie wolnych środków w depozyt lub zarządzanie MF

Agencje wykonawcze, państwowe fundusze celowe, państwowe i samorządowe osoby prawne mogą lokować wolne środki w depozyt lub zarządzanie przez Ministra Finansów. Rozporządzenie w tej sprawie opublikowano w Dzienniku Ustaw.

Nowelizacja ustawy o finansach publicznych z 16 grudnia 2010 upoważniła Ministra Finansów do przyjmowania wolnych środków wybranych jednostek sektora finansów publicznych w depozyt. Jednostki mogą lokować środki w formie depozytu terminowego lub depozytu overnight.

Dyspozycję utworzenia depozytu terminowego należy złożyć z dwudniowym wyprzedzeniem a w dniu realizacji do godziny 10.00 przekazać środki na rachunek Ministerstwa Finansów w BGK. Minister może odmówić realizacji depozytu jedynie w przypadkach określonych w rozporządzeniu. Z regulacji tam zawartych wynika, iż maksymalny czas trwania depozytu terminowego to jeden rok.

Odsetki od depozytu terminowego naliczane są za każdy dzień, według reguł i wzoru stawek zawartych w rozporządzeniu. Depozyty overnight są z kolei oprocentowane według stopy depozytowej NBP obowiązującej w dniu utworzenia depozytu.

Analogiczne zasady obowiązują przy przekazywaniu wolnych środków w zarządzanie. Minister Finansów może przyjąć środki w zarządzanie terminowe lub zarządzanie overnight.

Przewiduje się elektroniczną formę składania dyspozycji, lub formę pisemną w przypadku awarii środków komunikacji elektronicznej.

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA FINANSÓW z dnia 15 kwietnia 2011 r. w sprawie wolnych środków niektórych jednostek sektora finansów publicznych przyjmowanych przez Ministra Finansów w depozyt lub zarządzanie (Dz.U. z 2011 r. nr 81; poz. 443) wejdzie w życie 1 maja 2011 r.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Compliance 2020

Eksperci portalu infor.pl

KONDRAT Kancelaria Prawno-Patentowa

Kancelaria Prawno-Patentowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »