Udział Policji w odebraniu dziecka
REKLAMA
Głównym zadaniem funkcjonariusza biorącego udział w odebraniu dziecka - którego życie lub zdrowie zostało zagrożone - jest:
REKLAMA
- zapewnienie bezpieczeństwa osobistego dziecku, pracownikowi socjalnemu i innym uczestnikom postępowania,
- udzielenie pierwszej pomocy i wezwanie pogotowia ratunkowego – jeśli zaistnieje taka potrzeba.
W ustaleniu czy odebranie dziecka w świetle okoliczności jest uzasadnione opinia funkcjonariusza jest bardzo istotna. Rozporządzenie wymaga aby ustalił on tożsamość odbieranego dziecka, rodziców, opiekunów prawnych lub faktycznych oraz osób uczestniczących lub obecnych podczas dokonywania czynności a następnie przedstawił własne stanowisko co do zasadności odebrania dziecka.
Na wniosek pracownika socjalnego funkcjonariusz uczestniczy w dalszej części postępowania – czyli umieszczeniu dziecka u członka rodziny, w rodzinie zastępczej lub w placówce opiekuńczo-wychowawczej.
W takim przypadku policjant ustala tożsamość osoby najbliższej, uprawnionego członka rodziny zastępczej lub uprawnionego pracownika placówki opiekuńczo-wychowawczej i udziela niezbędnej pomocy przy umieszczeniu dziecka.
Z udziału w wymienionych czynnościach funkcjonariusz sporządza notkę urzędową, której treść szczegółowo określają przepisy rozporządzenia.
Rozporządzenie z dnia 31 marca 2011 r. w sprawie procedury postępowania przy wykonywaniu czynności odebrania dziecka z rodziny w razie bezpośredniego zagrożenia życia lub zdrowia dziecka w związku z przemocą w rodzinie (Dz.U. z 18 kwietnia 2011 Nr 81 poz. 448) weszło w życie z dniem ogłoszenia.
Czytaj także: Przeciwdziałanie przemocy w rodzinie - RAPORT>>
samorzad.infor.pl
REKLAMA
REKLAMA