| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > Udział Policji w odebraniu dziecka

Udział Policji w odebraniu dziecka

Udział funkcjonariusza Policji w czynności odebrania dziecka z rodziny w związku z przemocą, odbywa się na wniosek pracownika socjalnego. Szczegóły dotyczące obowiązków policjanta ustala nowe rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Głównym zadaniem funkcjonariusza biorącego udział w odebraniu dziecka - którego życie lub zdrowie zostało zagrożone - jest:

- zapewnienie bezpieczeństwa osobistego dziecku, pracownikowi socjalnemu i innym uczestnikom postępowania,

- udzielenie pierwszej pomocy i wezwanie pogotowia ratunkowego – jeśli zaistnieje taka potrzeba.

W ustaleniu czy odebranie dziecka w świetle okoliczności jest uzasadnione opinia funkcjonariusza jest bardzo istotna. Rozporządzenie wymaga aby ustalił on tożsamość odbieranego dziecka, rodziców, opiekunów prawnych lub faktycznych oraz osób uczestniczących lub obecnych podczas dokonywania czynności a następnie przedstawił własne stanowisko co do zasadności odebrania dziecka.

Na wniosek pracownika socjalnego funkcjonariusz uczestniczy w dalszej części postępowania – czyli  umieszczeniu dziecka u członka rodziny, w rodzinie zastępczej lub w placówce opiekuńczo-wychowawczej.

W takim przypadku policjant ustala tożsamość osoby najbliższej, uprawnionego członka rodziny zastępczej lub uprawnionego pracownika placówki opiekuńczo-wychowawczej i udziela niezbędnej pomocy przy umieszczeniu dziecka.

Z udziału w wymienionych czynnościach funkcjonariusz sporządza notkę urzędową, której treść szczegółowo określają przepisy rozporządzenia.

Rozporządzenie z dnia 31 marca 2011 r. w sprawie procedury postępowania przy wykonywaniu czynności odebrania dziecka z rodziny w razie bezpośredniego zagrożenia życia lub zdrowia dziecka w związku z przemocą w rodzinie (Dz.U. z 18 kwietnia 2011 Nr 81 poz. 448) weszło w życie z dniem ogłoszenia.

Czytaj także: Przeciwdziałanie przemocy w rodzinie - RAPORT>>

samorzad.infor.pl

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Compliance 2020

Eksperci portalu infor.pl

Skrivanek Tłumaczenia i szkolenia językowe

Skrivanek jest agencją translatorską, która oferuje kompleksowe rozwiązania z zakresu tłumaczeń i szkoleń językowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »