reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > WSA: Skarga na wybór przewodniczącego rady powiatu - niedopuszczalna

WSA: Skarga na wybór przewodniczącego rady powiatu - niedopuszczalna

Fakt, że popierany kandydat nie został wybrany na stanowisko przewodniczącego rady powiatu – nie może być podstawą zaskarżenia uchwały o wyborze przewodniczącego – stwierdził krakowski WSA.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie rozpatrywał skargę na uchwałę o wyborze przewodniczącego rady powiatu. Skarga wniesiona została przez radnego, który nie zgadzając się z rezultatem wyboru wnosił o stwierdzenie nieważności uchwały. W uzasadnieniu argumentował, iż kandydat ten nie był popierany przez klub radnych, zaś wybór kandydata wspieranego przez klub jest warunkiem koniecznym realizacji programu wyborczego.

Sąd przypomniał, iż trzy warunki muszą zostać spełnione, aby można było wnieść skargę na uchwałę rady powiatu do sądu administracyjnego w trybie art. 87 ustawy o samorządzie powiatowym:

1) zaskarżona uchwała musi być uchwałą podjętą w sprawie z zakresu administracji publicznej,

2) wniesienie skargi musi zostać poprzedzone bezskutecznym wezwaniem rady powiatu do usunięcia naruszenia interesu prawnego lub uprawnienia,

3) skarżący musi wykazać, że uchwała narusza jego interes prawny lub uprawnienie.

W omawianej sytuacji nie został spełniony ostatni wymóg – nie doszło do naruszenia interesu prawnego skarżącego.

„Za naruszenie interesu prawnego nie można bowiem uznać okoliczności, że popierany przez skarżącego kandydat nie został wybrany na stanowisko Przewodniczącego Rady Powiatu. Interes prawny skarżącego polegał na tym, że mógł on kandydować na stanowisko Przewodniczącego Rady Powiatu lub zgłosić własnego kandydata oraz wziąć udział w głosowaniu. Żaden jednak przepis prawa nie gwarantuje skarżącemu, że to jego kandydat zostanie wybrany”.

III SA/Kr 422/11 - Postanowienie WSA w Krakowie>>

Czytaj także: Struktura organizacyjna powiatu>>

samorzad.infor.pl

reklama

Czytaj także

Źródło:

Samorzad.infor.pl
Wideoszkolenie: JPK_VAT w nowej formie149.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2021

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Tax-Net Jacek Adamczak

Kancelaria Podatkowa - Biuro Rachunkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama