Asystent i doradca w urzędzie
REKLAMA
Od ostatnich wyborów samorządowych liczba asystentów i doradców zatrudnianych w urzędach znacznie wzrosła. Zgodnie z przepisami ustawy o pracownikach samorządowych liczba zatrudnionych doradców i asystentów nie może przekroczyć:
REKLAMA
- w gminach do 20 tys. mieszkańców - 3 osób,
- w gminach do 100 tys. mieszkańców oraz w powiatach - 5 osób,
- w pozostałych gminach oraz województwach - 7 osób.
Zatrudnienie następuje na czas pełnienia funkcji przez odpowiednio wójta (burmistrza, prezydenta miasta), starostę lub marszałka - na podstawie umowy o pracę.
REKLAMA
W wielu urzędach liczba zatrudnionych doradców i asystentów sięga ustawowego limitu. Zwłaszcza duże jednostki korzystają w pełni z przysługujących im uprawnień choć - jak podaje DGP – kwalifikacje kandydatów zatrudnianych na tych stanowiskach mogą budzić wątpliwości.
Asystent i doradca może zostać zatrudniony bez konkursu, jego rzeczywiste kwalifikacje są więc sprawdzane dopiero po nawiązaniu stosunku pracy. Zresztą na stanowiskach tych - jak pisze DGP - zwykle zatrudniani są dawni pracownicy sztabów wyborczych.
Ile zarabiają asystenci i doradcy? Minimalna płaca asystenta wynosi 1450 zł i nie musi on mieć wyższego wykształcenia. Od doradcy wymaga się ukończenia szkoły wyższej w związku z czym jego minimalna płaca zasadnicza jest wyższa o 550 zł.
Ustawa o pracownikach samorządowych przewiduje instytucję awansu wewnętrznego, zgodnie z którym pracownik samorządowy, który wykazuje inicjatywę w pracy i sumiennie wykonuje swoje obowiązki, może zostać przeniesiony na wyższe stanowisko - zasada ta ma również zastosowanie do doradcy i asystenta – choć zostali oni zatrudnieni bez konkursu.
Czytaj także: Doradca i asystent w gminie - status prawny>>
samorzad.infor.pl / "Dziennik Gazeta Prawna"
REKLAMA
REKLAMA