REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Samorządowcy z czterech województw przeciw nowym kopalniom odkrywkowym

REKLAMA

Przeciw odkrywkowemu wydobywaniu złóż, głównie węgla, protestuje koalicja wójtów, burmistrzów, lokalnych organizacji społecznych i ekologicznych z województw: dolnośląskiego, lubuskiego, łódzkiego i kujawsko-pomorskiego, pod nazwą "Rozwój TAK - Odkrywki NIE".

Szefowa koalicji Irena Rogowska, wójt gminy Lubin mówiła w piątek w Warszawie: "nie jesteśmy przeciw wydobyciu złóż, mamy na naszym terenie np. złoża miedzi i nie protestujemy przeciw działalności tej kopalni". Uczestnicy koalicji obawiają się natomiast, że budowa nowych odkrywek zniszczy środowisko. Ponadto - według nich - tysiące ludzi straci pracę lub będzie musiało opuścić swoje domy. Wskazywali też, że prawne zabezpieczenie złoża, tak by powstała odkrywka, blokuje na lata rozwój infrastruktury gmin.

REKLAMA

Rogowska twierdzi, że złoże pod Legnicą było objęte ochroną w latach 1974-1983, co wiązało się z zakazem obrotu nieruchomościami, remontów i przebudowy, czyli - w jej opinii - opóźnieniem rozwoju regionu.

Koalicja niepokoi się, że w przygotowywanej "Koncepcji Przestrzennego Zagospodarowania Kraju do 2030" rząd dąży do uznania odkrywek węgla brunatnego za inwestycje celu publicznego o znaczeniu krajowym. Takie rozwiązanie zobowiąże do uwzględnienia inwestycji w planach wojewódzkich oraz umożliwi narzucenie gminom obowiązku wprowadzenia kopalni do planów miejscowych. A to - zdaniem koalicji - droga do wywłaszczeń.

Jej przedstawiciele zwracali uwagę, że ich propozycje, złożone podczas konsultacji społecznych rządowego dokumentu, nie zostały uwzględnione.

Irena Rogowska pytała w czasie warszawskiej konferencji, "czy (...) wydobycie z nowych złóż jest konieczne (...), gdyż są i będą powstawały technologie wydobycia bezodkrywkowego".

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Iwo Łoś z Greenpeace podkreślał, że drogą rozwoju są inwestycje w odnawialne źródła energii, a nie w budowę kolejnych odkrywek i zwiększanie wydobycia zasobów nieodnawialnych.

Na 15 czerwca zaplanowano posiedzenie unijnej Komisji Petycji Parlamentu Europejskiego, która rozpatrzy skargę złożoną przez koalicję "Rozwój TAK - Odkrywki NIE" przeciw rządowym planom budowy odkrywek.

REKLAMA

Na północ od Legnicy znajduje się jedno z najbogatszych złóż węgla brunatnego w Polsce - ok. 15 mld ton surowca, z czego do wydobycia ok. 3 mld ton. Plan budowy kopalni odkrywkowej węgla brunatnego, usytuowanej na północ od Legnicy, zapisany jest w rządowej "Polityce energetycznej Polski do 2030 r.".

We wrześniu 2009 r. na terenie sześciu dolnośląskich gmin: Lubin, Kunice, Miłkowice, Ruja, Ścinawa oraz Prochowice, przeprowadzono referendum, w którym ok. 95 proc. głosujących opowiedziało się przeciw budowie odkrywki.

Zdaniem koalicji budowa kopalni wiązałaby się z koniecznością wysiedlenia mieszkańców z sześciu gmin powiatów lubińskiego i legnickiego - w sumie ok. 20 tys. osób oraz degradacji ekologicznej terenów.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
System kaucyjny od 1 października 2025 r. Ekspert pozytywnie o zmianach

System kaucyjny od 1 października 2025 r. Ekspert pozytywnie o poprawkach przyjętych przez podkomisję nadzwyczajną dotyczącą nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Chodzi m.in. o wyłączenie z systemu kaucyjnego opakowań mleka i produktów mlecznych.

W Tatrach ratownicy ogłosili zagrożenie lawinowe pierwszego stopnia

Pierwszy stopień zagrożenia lawinowego ogłosili w czwartek ratownicy TOPR. Obowiązuje od wysokości 1800 m n.p.m. Mogą samoistnie schodzić małe i średnie lawiny. 

Będą pieniądze na budowę i przystosowanie schronów. Nawet 6 mld zł rocznie

Szef MSWiA Tomasz Siemoniak poinformował, że ok. 6 mld zł rocznie będzie przeznaczonych na budowę i przystosowanie schronów w samorządach. Niebawem na ten cel zostanie przekazanych 0,15 pkt proc. PKB.

Znów rekord odprawionych pasażerów z Lotniska Chopina. Dokąd latamy najczęściej?

W ciągu 10 miesięcy Lotnisko Chopina odprawiło ponad 18 mln pasażerów. Tylko w październiku Okęcie odprawiło blisko 1,9 mln podróżnych. Najwięcej osób podróżowało w niedzielę, 6 października – 68 tys. 883.

REKLAMA

Rośnie liczba ubezpieczonych cudzoziemców. Na koniec października było ich 1 mln 191 tys. [Dane ZUS]

Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował o wzroście liczby ubezpieczonych cudzoziemców. Jak wynika z najnowszych danych ZUS, na koniec października 2024 r. do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 191 tys. cudzoziemców.

MEN: Jest 27 000 nauczycieli religii. 45% poradzi sobie z ograniczeniem godzin religii z 2 do 1 tygodniowo [Wykaz]

MEN podał informacje o liczbie katechetów w Polsce (w tym liczbę katechetów mających uprawnienia do nauki innego przedmiotu). Przeszło 27 000 nauczycieli wiąże swoje zajęcia zawodowe z nauczaniem religii. I taka jest liczba osób, które z niepokojem czekają na ostateczny kształt lekcji religii. Czy min. Barbarze Nowackiej uda się redukcja liczby godzin religii z 2 do 1 tygodniowo? Czy za drugą godzinę odbywającą się np. w salkach katechetycznych rząd wypłaci wynagrodzenia katechetom? Na ogólną liczbą 27 000 katechetów uczyć innego przedmiotu niż religia może 12 304 nauczycieli. 

W Sejmie: Dla krwiodawców nie 2 a 3 dni wolne od pracy. Państwo przejmuje koszt wynagrodzeń [Przykład]

W Sejmie propozycja: Nowy dzień wolny. I to państwo płaci za trzy dni wolnego od pracy dla krwiodawców. Od razu trzeba ocenić szansę na nowelizację przepisów na zerową, ale zobaczmy jak wyglądałyby przepisie po zmianie. I które trzeba zmienić. Może się kiedyś uda?

Szkoły nauczą dzieci odróżniania prawdy od manipulacji. Zmiany w systemie edukacyjnym w celu lepszego wykorzystania narzędzi cyfrowych

Do 2035 r. Polska ma zdrożyć jeden z kamieni milowych KPO - Politykę Cyfrowej Transformacji Edukacji. Chodzi m.in. o przemodelowanie kształcenia tak, by uczyć dzieci odróżniania prawdy od manipulacji, weryfikowania źródeł i korzystania z nich, a także mądrego używania narzędzi sztucznej inteligencji.

REKLAMA

Będzie zmiana zasad sporządzania sprawozdań budżetowych. Projekt rozporządzenia w sprawie sprawozdawczości budżetowej

Projektowane nowe rozporządzenie w sprawie sprawozdawczości budżetowej ma dostosować obecne zasady sporządzania sprawozdań do nowej ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego. Projekt zawiera m.in. nowe wzory i instrukcje sporządzania sprawozdań składanych przez JST.

Młodzieżowe Słowo Roku 2024. Znamy finałową dwudziestkę plebiscytu

Na liście 20 słów w plebiscycie na Młodzieżowe Słowo Roku 2024 znalazły się m.in. "aura", "skibidi", "yapping", "czemó" i "womp womp". Organizatorem plebiscytu jest Wydawnictwo Naukowe PWN.

REKLAMA