REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

W 2010 r. nie wydano wszystkich środków z rezerw budżetu na edukację

REKLAMA

W 2010 r. nie wydano wszystkich środków, które były w budżecie państwa w rezerwach celowych na zadania związane z edukację; zostały środki m.in. w rezerwie na stypendia socjalne i na wyprawkę szkolną - wynika z informacji na temat wykorzystania budżetu.

Informacja przedstawiona została we wtorek na posiedzeniu połączonych sejmowych Komisji: Edukacji, Nauki i Młodzieży oraz Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej.

REKLAMA

Odnosząc się do informacji poseł PiS Lech Sprawka zwrócił uwagę na wynoszącą 501 tys. zł rezerwę celową na dofinansowanie Narodowego Programu Stypendialnego (w tej rezerwie mieści się też "Wyprawka szkolna"), z której nie wykorzystano ponad 20 proc. środków. "To daje 80 mln zł" - podkreślił.

REKLAMA

W odpowiedzi wiceminister edukacji Krystyna Szumilas podała, że na stypendia socjalne z Narodowego Programu Stypendialnego wykorzystano kwotę 376 mln 510 tys. zł, a samorządy zwróciły kwotę 47 mln 915 tys. zł. Z kolei na realizację rządowego programu "Wyprawka szkolna" przekazano samorządom z budżetu 85 mln 573 tys. zł; zwróconych zostało 32 mln 997 tys. zł.

Szumilas poinformowała także, że w ramach rezerwy celowej nazwanej "Bezpieczna i przyjazna szkoła" przekazano samorządom 6 mln zł, lecz powiaty bolesławiecki i bełchatowski odstąpiły od podpisanych wcześniej umów na łączną kwotę 562 tys. zł, inne samorządy zwróciły 49 tys. zł.

Zenobia Kazimierczak z Najwyższej Izby Kontroli, mówiąc o wykorzystaniu środków z rezerw celowych przypomniała nowelizację ustawy o finansach publicznych, zgodnie z którą samorządy obecnie muszą mieć udział własny w wysokości co najmniej 20 proc. kwoty na dane zadanie. Podała, że 203 gminy nie zapewniły go przy środkach na stypendia socjalne z Narodowego Programu Stypendialnego. Odnosząc się zaś bezpośrednio do "Wyprawki szkolnej" powiedziała, że z kontroli w urzędach wojewódzkich wynika, że zapotrzebowanie na wyprawki okazało się niższe niż wysokość przeznaczonych nas ten cel środków.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Według niej, gminy rezygnowały z przyznanych im środków na budowę placów zabaw, a nawet unieważniały postępowania przetargowe, bo środki otrzymane nie pokryłyby kosztów planowanej budowy.

REKLAMA

Z informacji przedstawionej połączonym komisjom wynika także, że samorządy w całości wydały przekazane im z budżetu państwa środki wysokości 26 mln 448 tys zł na zasiłki dla uczniów poszkodowanych w ubiegłorocznej powodzi oraz na wypoczynek dzieci z zalanych terenów - 5 mln 647 tys. zł.

Na wniosek posła Sprawki połączone komisje w swojej opinii dla sejmowej Komisji Finansów Publicznych mają umieścić uwagę o konieczności podjęcia niezbędnych działań na rzecz wykorzystania w przyszłości wszystkich środków zapisanych w rezerwach celowych.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wojsko Polskie to trzecia armia NATO pod względem liczebności

Polska ma trzecią największą co do liczebności armię w NATO - przekazał szef BBN Jacek Siewiera, powołując się na dane zebrane przez NATO. Z szacunków Sojuszu wynika, że Wojsko Polskie z ponad 216 tys. żołnierzy to trzecia armia NATO - po USA i Turcji.

Taki jest stan budżetu państwa. Są najnowsze dane

Są nowe dane dotyczące stanu budżetu państwa. Deficyt budżetu po czerwcu wyniósł 69 mld 905,9 mln zł. Tak podało w opublikowanych szacunkowych danych Ministerstwo Finansów. Co jeszcze wiadomo o wykonaniu budżetu?

Wynagrodzenia pielęgniarek i położnych w 2024 roku. Jakie podwyżki są zapisane w obywatelskim projekcie ustawy?

Jakie jest obecnie wynagrodzenie zasadnicze pielęgniarek i położnych? Jakie podwyżki i zmiany zasad ustalania tych wynagrodzeń są przewidziane w obywatelskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych, który jest obecnie procedowany w Sejmie RP.

Projekt "Szkoły międzypokoleniowej" ruszy jesienią, w formie pilotażu

Projekt "Szkoły międzypokoleniowej", czyli wspólna przestrzeń dla uczniów i seniorów, sprzyjająca wymianie informacji i integracji międzypokoleniowej, ruszy jesienią w formie pilotażu. Tak przekazała minister ds. polityki senioralnej Marzena Okła-Drewnowicz.

REKLAMA

Minister finansów: płace w budżetówce wzrosną nieznacznie więcej niż 4,1% w 2025 roku. Realna wartość wynagrodzeń ma być utrzymana

Resort finansów zaproponuje Radzie Ministrów wyższą niż 4,1 proc. waloryzację wynagrodzeń w sferze budżetowej w 2025 r. - poinformował 15 lipca 2024 r. minister finansów Andrzej Domański podczas posiedzenia Rady Dialogu Społecznego. Nie wskazał jednak żadnego konkretnego wskaźnika podwyżek dla budżetówki w przyszłym roku.

Darmowa rehabilitacja z ZUS dla nauczycieli i innych pracujących głosem. Dla kogo 24 dni w sanatorium? Jak uzyskać skierowanie?

ZUS informuje, że osoby, dla których głos jest głównym narzędziem pracy (np. nauczyciele) są narażone na zaburzenia funkcji narządu głosu i tym samym grozi im utrata zdolności do pracy. Jeżeli chcą temu zapobiec, mogą skorzystać z rehabilitacji leczniczej w ramach prewencji rentowej ZUS w schorzeniach narządu głosu. Rehabilitacja lecznicza w zakresie schorzenia narządu głosu, na którą kieruje ZUS, trwa 24 dni w ośrodku rehabilitacyjnym w takich miejscowościach jak: Ciechocinek, Jelenia Góra, Ostróda, Świeradów-Zdrój, Uniejów. Jak uzyskać skierowanie do sanatorium?

Wakacje 2024: dokąd najchętniej jeżdżą Polacy i jakie mają budżety?

Większość Polaków (84 proc.) planuje wyjechać na wakacje, i większość spędzi je w Polsce (64 proc.). Tak wynika z  raportu International Travel Confidence Index 2024 opracowanego na zlecenie Allianz Partners.

Rekordowa liczba pasażerów z lotniska Chopina

Ponad 2 mln odprawionych w ciągu miesiąca pasażerów. To rekord, który padł w czerwcu na lotnisku Chopina. Z szacunków wynika, ze w całym roku ta liczba będzie wynosić 20 mln. 

REKLAMA

Darmowe potańcówki w Warszawie

Wracają potańcówki na Grochowskiej. Od 12 lipca mieszkańcy dzielnicy Praga-Południe i okolic będą mogli tańczyć do muzyki z różnych stron świata. 

Koncert życzeń związków nauczycielskich: 500 zł dodatku za wychowawstwo, 15% lub 20% podwyżki w 2025 roku, 4 dni urlopu na żądanie, zmiany w zastępstwach, odprawach, godzinach ponadwymiarowych i inne postulaty

Związek Nauczycielstwa Polskiego i  Prezydium Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność" wystosowały 10 lipca 2024 r. odrębne pisma do Ministerstwa Edukacji Narodowej zawierające obszerne listy spraw wymagających pilnego uregulowania. Są to odpowiedzi na ustalenia grupy roboczej ds. wynagradzania nauczycieli z 26 czerwca br. działającej w ramach Zespołu ds. pragmatyki zawodowej nauczycieli. Czego domagają się związkowcy?

REKLAMA