REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Podwyżka opłat za śmieci w Białymstoku od listopada 2021

Podwyżka opłat za śmieci w Białymstoku od listopada 2021
Podwyżka opłat za śmieci w Białymstoku od listopada 2021
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Podwyżka opłat za śmieci w Białymstoku od listopada 2021. O ile wzrosną opłaty za wywóz odpadów?

Podwyżka opłat za śmieci - Białystok

W Białymstoku od 1 listopada 2021 roku wzrosną opłaty za wywóz śmieci - zdecydowali o tym w poniedziałek miejscy radni. W zależności od wielkości mieszkania czy domu, podwyżka będzie wynosiła od 4 do 11 zł od gospodarstwa.

REKLAMA

W Białymstoku od połowy 2013 roku obowiązują stawki za wywóz śmieci zależne nie od liczby mieszkańców, a od gospodarstwa domowego, w zależności od powierzchni danego lokalu mieszkalnego. Obecne, uchwalone pod koniec grudnia 2019 roku kwoty przy zbiórce selektywnej, to: przy powierzchni mieszkania do 40 mkw. 16 zł miesięcznie, o powierzchni 40,01-80 mkw. 36 zł, zaś mieszkań i domów o większej powierzchni - 45 zł. Przy braku selekcji, opłaty są dwa razy wyższe.

Opłaty za śmieci w Białymstoku - nowe stawki od 1 listopada 2021

Uchwalone w poniedziałek głosami większościowego klubu radnych Koalicji Obywatelskiej nowe stawki to odpowiednio - 20 zł, 44 zł i 56 zł miesięcznie. Ulgę można dostać za posiadanie kompostownika na bioodpady. Dodatkową dostaną rodziny spełniające kryteria Karty Dużej Rodziny oraz osoby gorzej sytuowane (korzystające z opieki społecznej).

Podobnie jak wcześniej, podwyższona stawka za brak selekcji odpadów to podwójna kwota do zapłaty. Uchwała o nowych opłatach ma wejść w życie 1 listopada 2021 roku.

REKLAMA

Uzasadniając projekt uchwały zastępca dyrektora departamentu gospodarki komunalnej magistratu Janusz Bobik mówił, że powodem podwyżek jest wzrost ilości odpadów w mieście (w pierwszym półroczu, w bilansie rok do roku, o 5 proc.), kosztów ich odbioru i transportu (w ciągu sześć lat średnio stawki są trzy razy wyższe) i kosztów ich zagospodarowania. Przedstawiał wyliczenia, z których wynikało, że przy braku podwyżek opłat w systemie może zabraknąć - do jego zbilansowania - od kilku, nawet do 15-16 mln zł.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Z danych magistratu wynika, że podwyżka w mieście, w przeliczeniu na osobę w czteroosobowej rodzinie, to 2 zł, a stawki - według tego wskaźnika - nadal należeć będą do najniższych nie tylko wśród miast o podobnej wielkości, ale też okolicznych gmin tworzących tzw. Białostocki Obszar Funkcjonalny. Urzędnicy argumentują też, że taka podwyżka będzie dla mieszkańców mniej dotkliwa finansowo, niż zmiana sposobu naliczania opłat (np. od ilości zużytej w gospodarstwie wody).

Prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski podkreślił w dyskusji poprzedzającej głosowanie, że "nigdy nie ma dobrego czasu na podwyżki". Zwracał uwagę, że projekt tej uchwały powstał jeszcze w ub. roku, ale przez kilka miesięcy nie było decyzji, by wprowadzić go na sesję rady. "Z uwagi na to, by mieć już dowody czarno na białym, że jednak system się nie spina. Minęło pół roku i - po tej półrocznej analizie - wychodzą braki w systemie" - mówił Truskolaski.

Dodał, że koszty funkcjonowania systemów odbioru i zagospodarowania odpadów wzrosły w całym kraju. "Nikt nie lubi płacić więcej, ale nie mamy możliwości dopłaty do tego systemu" - powiedział. Dodał, że przy systemie opłat od wielkości lokalu, ich ściągalność jest bardzo wysoka i wynosi 98 proc.

Ostatecznie za przyjęciem uchwały zagłosowało 14 radnych, 10 osób było przeciw, a jedna wstrzymała się od głosu.

Radni uchwalili też w poniedziałek zasady gminnego programu osłonowego, by zmniejszyć wydatki za wywóz odpadów części mieszkańców.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rządowi brakuje pieniędzy na służby: Policję, SG, PSP i SOP. Co z programem modernizacyjnym?

Cały czas mamy sytuację niepełnego pokrycia w budżecie wydatków na służby (chodzi o Policję, Straż Graniczną, Państwową Straż Pożarną i Służbę Ochrony Państwa) - poinformował 23 lipca 2024 r. podczas sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych wiceszef MSWiA Czesław Mroczek. Dodał, że w najbliższym czasie przedstawione zostaną propozycje na kolejne lata.

Ponad 854 mln zł na Sejm w 2025 r. Podwyżki wynagrodzeń dla posłów i wszystkich pracowników Kancelarii Sejmu. Większe ryczałty na biura poselskie

Budżet Kancelarii Sejmu na 2025 r. ma wynieść 854 mln 258 tys. zł - to ponad 80 mln więcej niż w 2024 roku. W dniu 23 lipca 2024 r. sejmowa komisja regulaminowa, spraw poselskich i immunitetowych pozytywnie zaopiniowała projekt budżetu Kancelarii Sejmu na 2025 rok. Szef Kancelarii Sejmu Jacek Cichocki poinformował, że w 2025 roku nastąpi wzrost wynagrodzeń wszystkich pracowników Kancelarii Sejmu a także posłów.

Zmiany w finansowaniu ochotniczych straży pożarnych. Znamy plany ministerstwa

Wiceszef MSWiA Wiesław Leśniakiewicz przekazał, że w resorcie trwają prace nad nowelizacją rozporządzenia ws. przyznawania rekompensaty pieniężnej oraz wyrównania do wysokości rekompensaty wypłacanej strażakowi ratownikowi ochotniczej straży pożarnej.

Zmiany w wynagradzaniu pracowników samorządowych wchodzą w życie 1 sierpnia 2024 r. Pensje od 4000 zł do 6200 zł

1 sierpnia wejdzie w życie znowelizowane rozporządzenie w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Ale na wyższe pensje można liczyć przy pensjach należnych od 1 lipca. 

REKLAMA

Polaków ubywa, takie są fakty. Dane GUS pokazują co się dzieje, jest coraz gorzej

Polaków jest coraz mniej. W porównaniu z poprzednim rokiem liczba ludności w Polsce zmniejszyła się o prawie 130 tys. osób. Spadek liczby ludności zanotowano w 14 województwach i w 270 powiatach. Takie dane podał Główny Urząd Statystyczny (GUS).

Tragiczne dane z weekendu - wypadki i utonięcia

Statystyki z minionego weekendu są zatrważające. W niedzielę w pięciu wypadkach śmiertelnych zginęło 5 osób, łącznie w weekend zginęło 11 osób. 17 osób utonęło.

Nie żartuj, że masz bombę w walizce, nie zostawiaj bagażu bez opieki. Mandaty są surowe

Pozostawienie na lotnisku bagaży bez opieki staje się plagą. Straż Graniczna od początku czerwca interweniowała już 125 razy. Nałożono mandaty na łączna kwotę 11 tys. zł.

Globalna awaria systemów Microsoft. Czy mamy się czym martwić w Polsce?

Wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski uspokaja, że obecnie w Polsce systemy infrastruktury informatycznej działają płynnie. 

REKLAMA

Jak uczniowie Szkoły w Chmurze poradzili sobie z maturą? "Wyniki są dramatyczne"

Kilkanaście procent polskich maturzystów nie zdało egzaminu maturalnego. Jak poszło uczniom Szkoły w Chmurze? 

Coraz większa liczba dzieci ukraińskich w polskich szkołach

Od 1 września 2024 r. do polskich szkół może pójść między 20 tys. a 60 tys. ukraińskich dzieci - szacuje Paulina Chrostowska z Centrum Edukacji Obywatelskiej. Zdaniem nauczycieli największym wyzwaniem w edukacji uczniów z doświadczeniem migracji jest bariera językowa.

REKLAMA