REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Świadectwo dojrzałości mimo niezdanego egzaminu ustnego

Świadectwo dojrzałości mimo niezdanego egzaminu ustnego
Świadectwo dojrzałości mimo niezdanego egzaminu ustnego
Materiały prasowe

REKLAMA

REKLAMA

Świadectwo dojrzałości. Łącznie około tysiąca absolwentów, którzy w latach ubiegłych nie zdali na maturze egzaminu ustnego, otrzymało w 2020 i 2021 r. świadectwa dojrzałości, gdyż został zniesiony obowiązek zdania takiego egzaminu - poinformował PAP dyrektor CKE Marcin Smolik.

CKE: maturzyści, którzy w latach ubiegłych nie zdali egzaminu ustnego otrzymało świadectwa dojrzałości

"Liczba absolwentów, którzy w latach ubiegłych (do roku 2019 włącznie) nie zdali egzaminu maturalnego w części ustnej z jednego lub dwóch przedmiotów, a w 2020 r. lub w 2021 r. uzyskali świadectwo dojrzałości ze względu na zniesienie obowiązku zdania egzaminu w części ustnej, wynosi: w roku 2020 – 562 osoby, w roku 2021 – 462 osoby" - przekazał dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.

REKLAMA

Obowiązkowe egzaminy pisemne

Maturzysta musi przystąpić do trzech obowiązkowych egzaminów pisemnych: z języka polskiego, matematyki i z języka obcego nowożytnego. Są one obligatoryjne na poziomie podstawowym; chętni mogą je zdawać także na rozszerzonym. Abiturienci muszą też obowiązkowo przystąpić do jednego pisemnego egzaminu z przedmiotu do wyboru; chętni mogą przystąpić jeszcze do pięciu takich egzaminów. Zdawane są one na poziomie rozszerzonym.

Maturzysta musi przystąpić też do dwóch obowiązkowych egzaminów ustnych: z polskiego i języka obcego.

Zniesiony obowiązek zdawania egzaminów ustnych w czasie epidemii

REKLAMA

Ze względu na pandemię COVID-19 wiosną 2020 r. minister edukacji narodowej zmienił przepisy i zniósł dla maturzystów wówczas zdających obowiązek przystąpienia do egzaminów ustnych. Organizowane były one tylko dla tych maturzystów, którzy zadeklarowali, że wynik z takiego egzaminu jest im potrzebny do rekrutacji na uczelnie zagraniczne. Pozostali na świadectwie dojrzałości w miejscu gdzie podawany jest wynik mają wpisaną adnotację: "W 2020 r. egzaminu nie przeprowadzano". Rozwiązanie to miało być incydentalne, jednorazowe.

Jednak ze względu na sytuację epidemiczną i trwającą przez wiele miesięcy naukę zdalną w grudniu ub.r. minister edukacji i nauki zmienił ponownie przepisy dotyczące matur. Zdecydował o przeprowadzeniu egzaminu maturalnego na podstawie wymagań egzaminacyjnych ogłoszonych w grudniu ub.r., a nie na podstawie wymagań określonych w podstawie programowej kształcenia ogólnego (wymagania egzaminacyjne stanowią zawężony katalog wymagań o 20-30 proc. określonych w podstawie) oraz o zniesieniu obowiązku przystąpienia do egzaminów ustnych oraz dodatkowo o zniesieniu wymogu przystąpienia do jednego egzaminu z przedmiotu do wyboru.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Podobnie jak w 2020 r., wiosną 2021 r. egzaminy ustne organizowane były one tylko dla tych maturzystów, którzy zadeklarowali, że wynik z takiego egzaminu jest im potrzebny do rekrutacji na uczelnie zagraniczne. Pozostali na świadectwie dojrzałości w miejscu gdzie podawany jest wynik mają wpisaną adnotację: "W 2021 r. egzaminu nie przeprowadzano".

Aby zdać maturę, trzeba uzyskać z przedmiotów obowiązkowych co najmniej 30 proc. punktów możliwych do zdobycia; w przypadku przedmiotów do wyboru nie ma progu zaliczeniowego.

Poprawki 2020 - 2021

Abiturient, który nie zdał jednego obowiązkowego egzaminu, ma prawo do poprawki pod koniec wakacji. Maturzysta, który nie zdał więcej niż jednego obowiązkowego egzaminu, może poprawiać wyniki dopiero za rok.

Ponieważ zarówno wiosną 2020 r. jak i wiosną 2021 egzaminy ustne nie były obowiązkowe, w efekcie czego nie przeprowadzono też poprawkowych egzaminów ustnych, maturzyści z wcześniejszych roczników, którzy złożyli deklarację przystąpienia do ustnego egzaminu lub egzaminów ustnych, których wcześniej ich nie zdali, podobnie jak pozostali maturzyści otrzymali świadectwa dojrzałości z adnotacją, że w danym roku egzaminu ustnego nie przeprowadzano. Dotyczyło to tylko tych maturzystów, którzy zdali wszystkie obowiązkowe egzaminy ustne, a nie zdali tylko egzaminu/egzaminów ustnych.

REKLAMA

Maturzysta chcący zdawać ponownie maturę: przystąpić do jednego lub kilku egzaminów, jeśli nie zdał matury lub zdał ją, ale chce poprawić wynik, a także wtedy, gdy zdał maturę, ale chce zdawać z jeszcze jednego lub kilku przedmiotów do wyboru, musi tak jak maturzyści, którzy przystąpią do egzaminów maturalnych po raz pierwszy, złożyć do 30 września deklarację dotyczącą przedmiotów (obowiązkowych i nieobowiązkowych), z których chcą zdawać egzamin/egzaminy oraz określić poziom, na którym będę je zdawać. Jest to tzw. deklaracja wstępna.

W styczniu, podobnie jak przystępujący do matury po raz pierwszy, muszą złożyć tzw. deklarację ostateczną. Jeśli nie zmieniają niczego co podali w deklaracji wstępnej, to jest ona traktowana jako ostateczna. Jeśli wprowadzają zmiany co do przedmiotów lub ich poziomu, to wiążąca jest deklaracja ostateczna. Po upływie terminu przeznaczonego na złożenie deklaracji ostatecznej zmiana przedmiotów i ich poziomu nie jest możliwa.

Jesienią 2019 r. gdy zdający egzaminy maturalne wiosną 2020 r. składali deklaracje wstępne, nie było jeszcze pandemii i związanej z nią decyzji o tym, że egzaminy ustne nie będą obowiązkowe. Tak samo było jesienią 2020 r. - nie było wówczas jeszcze decyzji o tym, że wiosną 2021 r. nie będzie obowiązkowych egzaminów ustnych.

Co z maturą w 2022 roku?

Zgodnie z rozporządzeniem ministra edukacji i nauki z 17 sierpnia 2021 r. również podczas matury przeprowadzanej wiosną 2022 r. przystąpienie do egzaminów ustnych nie będzie obowiązkowe, a maturzyści z ubiegłych roczników, którzy nie zdali egzaminu ustnego, ale zdali wszystkie obowiązkowe egzaminy pisemne, otrzymają świadectwa z analogiczną adnotacją jak w 2020 i 2021 r.

Aby tak się stało będą musieli do 31 maja 2022 r. złożyć wniosek o wydanie świadectwa dojrzałości do dyrektora odpowiedniej terytorialnie okręgowej komisji egzaminacyjnej. (PAP)

Autorka: Danuta Starzyńska-Rosiecka

dsr/ mhr/

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Sektor publiczny
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Wybory samorządowe 2024. 29 marca upływa ważny termin dla niepełnosprawnych i starszych wyborców

    Piątek to ostatni dzień, w którym wyborcy z niepełnosprawnością i osoby starsze mogą złożyć wniosek o głosowanie przez pełnomocnika w wyborach samorządowych.

    Jak stosować rozporządzenie o pracach domowych? Co jest jasne? Co budzi wątpliwości? [min B. Nowacka, 1 kwietnia 2024 r.]

    Wątpliwości dotyczą trzech definicji wykorzystanych w rozporządzeniu - nauczyciela i uczniowie nie mają wskazówek jak je rozumieć i stosować.

    Rozbijanie garnka na plecach i chłostanie rózgą. Znasz te stare kaszubskie zwyczaje wielkanocne?

    Jak kiedyś obchodzono Wielkanoc na Kaszubach? Czym był tzw. Płaczëbóg? Co jadano na świąteczne śniadanie? 

    Znasz te wielkanocne zwyczaje z Górnego Śląska? Jeden z nich jest na krajowej liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego

    Jakie zwyczaje wielkanocne panują na Górnym Śląsku? Niektóre z nich znane są tylko w jednej miejscowości. Słyszeliście o paleniu żuru, kulaniu jaj czy bramie z wydmuszek? 

    REKLAMA

    Dentysta na NFZ 2024 – jakie zabiegi? Jeszcze w tym roku więcej świadczeń gwarantowanych! [projekt rozporządzenia]

    Chyba większość osób leczy w Polsce zęby prywatnie, ale trzeba wiedzieć, że można to zrobić również w ramach ubezpieczenia zdrowotnego, czyli – jak to się mówi potocznie „na NFZ”. Lista takich refundowanych świadczeń stomatologicznych jest całkiem długa. Trzeba tylko znaleźć dentystę (stomatologa), który ma podpisaną umowę z NFZ na udzielanie świadczeń stomatologicznych. Przedstawiamy listę świadczeń gwarantowanych (refundowanych przez NFZ) z zakresu leczenia stomatologicznego obowiązujących teraz, a także informujemy o projekcie rozporządzenia, które ma wydłużyć listę tych świadczeń - najprawdopodobniej jeszcze w 2024 roku.

    Bilety na EURO 2024 dla kibiców z Polski - sprzedaż od 28 marca. Gdzie można kupić? Jakie ceny?

    W dniu 28 marca 2024 r. o godzinie 14.00 rozpocznie się sprzedaż biletów dla kibiców reprezentacji Polski na turniej finałowy piłkarskich mistrzostw Europy Euro 2024. Sprzedaż potrwa do 8 kwietnia i prowadzona jest wyłącznie przez UEFA. Będzie dostępna na portalu euro2024.com.

    Rusza program "Aktywna Szkoła" 2024

    Rusza program "Aktywna Szkoła" 2024 - informuje Ministerstwo Sportu i Turystyki. Wnioski samorządy przygotują we współpracy ze szkołami. Program ma na celu aktywizację społeczności wokół obiektów sportowych, które były dotychczas niedostępne.

    Rząd: Dyplom MBA z Collegium Humanum nie pozwoli zasiąść w radzie nadzorczej spółki Skarbu Państwa

    Centrum Informacyjne Rządu poinformowało 27 marca 2024 r., że w procesie opiniowania kandydatów do rad nadzorczych dyplomy MBA uzyskane w Collegium Humanum nie będą uznawane przez Radę ds. spółek z udziałem Skarbu Państwa i państwowych osób prawnych.

    REKLAMA

    Prof. Szukalski: Łódź i Poznań już są na etapie demograficznego zjazdu

    Prof. Piotr Szukalski, demograf z Uniwersytetu Łódzkiego w rozmowie z PAP o kondycji polskich miast i ich przyszłości demograficznej. 

    Wielkanoc 2024. Ile wolnego mają uczniowie na święta? Kiedy kolejne dni wolne?

    Wolne na święta. Wielkanocna przerwa w nauce zacznie się już od czwartku 28 marca. Uczniowie do zajęć wrócą 3 kwietnia. Kiedy będą następne dni wolne? 

    REKLAMA