REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Świadectwo dojrzałości mimo niezdanego egzaminu ustnego

Świadectwo dojrzałości mimo niezdanego egzaminu ustnego
Świadectwo dojrzałości mimo niezdanego egzaminu ustnego
Materiały prasowe

REKLAMA

REKLAMA

Świadectwo dojrzałości. Łącznie około tysiąca absolwentów, którzy w latach ubiegłych nie zdali na maturze egzaminu ustnego, otrzymało w 2020 i 2021 r. świadectwa dojrzałości, gdyż został zniesiony obowiązek zdania takiego egzaminu - poinformował PAP dyrektor CKE Marcin Smolik.

CKE: maturzyści, którzy w latach ubiegłych nie zdali egzaminu ustnego otrzymało świadectwa dojrzałości

"Liczba absolwentów, którzy w latach ubiegłych (do roku 2019 włącznie) nie zdali egzaminu maturalnego w części ustnej z jednego lub dwóch przedmiotów, a w 2020 r. lub w 2021 r. uzyskali świadectwo dojrzałości ze względu na zniesienie obowiązku zdania egzaminu w części ustnej, wynosi: w roku 2020 – 562 osoby, w roku 2021 – 462 osoby" - przekazał dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.

REKLAMA

Obowiązkowe egzaminy pisemne

Maturzysta musi przystąpić do trzech obowiązkowych egzaminów pisemnych: z języka polskiego, matematyki i z języka obcego nowożytnego. Są one obligatoryjne na poziomie podstawowym; chętni mogą je zdawać także na rozszerzonym. Abiturienci muszą też obowiązkowo przystąpić do jednego pisemnego egzaminu z przedmiotu do wyboru; chętni mogą przystąpić jeszcze do pięciu takich egzaminów. Zdawane są one na poziomie rozszerzonym.

Maturzysta musi przystąpić też do dwóch obowiązkowych egzaminów ustnych: z polskiego i języka obcego.

Zniesiony obowiązek zdawania egzaminów ustnych w czasie epidemii

REKLAMA

Ze względu na pandemię COVID-19 wiosną 2020 r. minister edukacji narodowej zmienił przepisy i zniósł dla maturzystów wówczas zdających obowiązek przystąpienia do egzaminów ustnych. Organizowane były one tylko dla tych maturzystów, którzy zadeklarowali, że wynik z takiego egzaminu jest im potrzebny do rekrutacji na uczelnie zagraniczne. Pozostali na świadectwie dojrzałości w miejscu gdzie podawany jest wynik mają wpisaną adnotację: "W 2020 r. egzaminu nie przeprowadzano". Rozwiązanie to miało być incydentalne, jednorazowe.

Jednak ze względu na sytuację epidemiczną i trwającą przez wiele miesięcy naukę zdalną w grudniu ub.r. minister edukacji i nauki zmienił ponownie przepisy dotyczące matur. Zdecydował o przeprowadzeniu egzaminu maturalnego na podstawie wymagań egzaminacyjnych ogłoszonych w grudniu ub.r., a nie na podstawie wymagań określonych w podstawie programowej kształcenia ogólnego (wymagania egzaminacyjne stanowią zawężony katalog wymagań o 20-30 proc. określonych w podstawie) oraz o zniesieniu obowiązku przystąpienia do egzaminów ustnych oraz dodatkowo o zniesieniu wymogu przystąpienia do jednego egzaminu z przedmiotu do wyboru.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Podobnie jak w 2020 r., wiosną 2021 r. egzaminy ustne organizowane były one tylko dla tych maturzystów, którzy zadeklarowali, że wynik z takiego egzaminu jest im potrzebny do rekrutacji na uczelnie zagraniczne. Pozostali na świadectwie dojrzałości w miejscu gdzie podawany jest wynik mają wpisaną adnotację: "W 2021 r. egzaminu nie przeprowadzano".

Aby zdać maturę, trzeba uzyskać z przedmiotów obowiązkowych co najmniej 30 proc. punktów możliwych do zdobycia; w przypadku przedmiotów do wyboru nie ma progu zaliczeniowego.

Poprawki 2020 - 2021

Abiturient, który nie zdał jednego obowiązkowego egzaminu, ma prawo do poprawki pod koniec wakacji. Maturzysta, który nie zdał więcej niż jednego obowiązkowego egzaminu, może poprawiać wyniki dopiero za rok.

Ponieważ zarówno wiosną 2020 r. jak i wiosną 2021 egzaminy ustne nie były obowiązkowe, w efekcie czego nie przeprowadzono też poprawkowych egzaminów ustnych, maturzyści z wcześniejszych roczników, którzy złożyli deklarację przystąpienia do ustnego egzaminu lub egzaminów ustnych, których wcześniej ich nie zdali, podobnie jak pozostali maturzyści otrzymali świadectwa dojrzałości z adnotacją, że w danym roku egzaminu ustnego nie przeprowadzano. Dotyczyło to tylko tych maturzystów, którzy zdali wszystkie obowiązkowe egzaminy ustne, a nie zdali tylko egzaminu/egzaminów ustnych.

REKLAMA

Maturzysta chcący zdawać ponownie maturę: przystąpić do jednego lub kilku egzaminów, jeśli nie zdał matury lub zdał ją, ale chce poprawić wynik, a także wtedy, gdy zdał maturę, ale chce zdawać z jeszcze jednego lub kilku przedmiotów do wyboru, musi tak jak maturzyści, którzy przystąpią do egzaminów maturalnych po raz pierwszy, złożyć do 30 września deklarację dotyczącą przedmiotów (obowiązkowych i nieobowiązkowych), z których chcą zdawać egzamin/egzaminy oraz określić poziom, na którym będę je zdawać. Jest to tzw. deklaracja wstępna.

W styczniu, podobnie jak przystępujący do matury po raz pierwszy, muszą złożyć tzw. deklarację ostateczną. Jeśli nie zmieniają niczego co podali w deklaracji wstępnej, to jest ona traktowana jako ostateczna. Jeśli wprowadzają zmiany co do przedmiotów lub ich poziomu, to wiążąca jest deklaracja ostateczna. Po upływie terminu przeznaczonego na złożenie deklaracji ostatecznej zmiana przedmiotów i ich poziomu nie jest możliwa.

Jesienią 2019 r. gdy zdający egzaminy maturalne wiosną 2020 r. składali deklaracje wstępne, nie było jeszcze pandemii i związanej z nią decyzji o tym, że egzaminy ustne nie będą obowiązkowe. Tak samo było jesienią 2020 r. - nie było wówczas jeszcze decyzji o tym, że wiosną 2021 r. nie będzie obowiązkowych egzaminów ustnych.

Co z maturą w 2022 roku?

Zgodnie z rozporządzeniem ministra edukacji i nauki z 17 sierpnia 2021 r. również podczas matury przeprowadzanej wiosną 2022 r. przystąpienie do egzaminów ustnych nie będzie obowiązkowe, a maturzyści z ubiegłych roczników, którzy nie zdali egzaminu ustnego, ale zdali wszystkie obowiązkowe egzaminy pisemne, otrzymają świadectwa z analogiczną adnotacją jak w 2020 i 2021 r.

Aby tak się stało będą musieli do 31 maja 2022 r. złożyć wniosek o wydanie świadectwa dojrzałości do dyrektora odpowiedniej terytorialnie okręgowej komisji egzaminacyjnej. (PAP)

Autorka: Danuta Starzyńska-Rosiecka

dsr/ mhr/

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Są już wypłaty podwyżek 30-33% dla nauczycieli - informuje Lublin, Kalisz, Rzeszów, Biała Podlaska, Brwinów, Hrubieszów. Samorządy nie czekały do końca kwietnia

  Rozpoczęła się długo wyczekiwana wypłata podwyżek dla nauczycieli. 1 marca wyższe wynagrodzenie otrzymali nauczyciele z Lublina i Koszalina. Również mniejsze gminy uruchamiają wyższe przelewy.

  Stopnie alarmowe na terenie całego kraju. Premier Donald Tusk podpisał zarządzenia

  Premier Donald Tusk podpisał zarządzenia wprowadzające stopnie alarmowe - 2. stopnia BRAVO i 2. stopnia BRAVO-CRP na terenie całego kraju oraz 2. stopnia BRAVO wobec polskiej infrastruktury energetycznej, mieszczącej się poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej.

  Pobyt w szpitalu - jak się przygotować?

  Pobyt w szpitalu często wiąże się ze stresem. Czasem zmniejszyć go może odpowiednie przygotowanie i wiedza o tym, co jest potrzebne do przyjęcia do szpitala. Podpowiadamy w artykule. 

  Od 1 marca 2024 r. zmiana wysokości opłaty za wydanie duplikatu Karty Dużej Rodziny

  Jaka jest aktualna wysokość opłaty za wydanie duplikatu Karty Dużej Rodziny? Kiedy pobierana jest taka opłata?

  REKLAMA

  Infolinia dla żołnierzy i ich rodzin uruchomiona - wsparcie psychologiczne

  29 lutego 2024 roku została uruchomiona bezpłatna i ogólnodostępna infolinia dla żołnierzy WP, pracowników resortu obrony narodowej oraz ich rodzin.

  29 lutego - Światowy Dzień Chorób Rzadkich. Ile ich jest na świecie?

  Dzień Chorób Rzadkich przypada na ostatni dzień lutego, data jest nieprzypadkowa. Na całym świecie 300 mln ludzi żyje z rzadkimi chorobami. 

  Jak pozbyć się mikroplastiku z wody? Prosty sposób

  Mikroplastik jest wszechobecny, niestety trafia także do pożywienia i wody. Chociaż na ten moment nie wiadomo dokładnie, jak wpływa na ludzki organizm, to wpływ ten z pewnością nie jest pozytywny. Naukowcy znaleźli sposób na pozbycie się mikroplastiku go z wody. 

  "Szczyt rolniczy" w Warszawie. Dziś premier spotkał się z protestującymi rolnikami

  Dziś w Warszawie miał miejsce "szczyt rolniczy". Premier Donald Tusk spotkał się z przedstawicielami protestujących rolników. Tematem rozmów jest m.in. kwestia napływu produktów rolno-spożywczych z Ukrainy. Rolnicy sprzeciwiają się również unijnej polityce Zielonego Ładu.

  REKLAMA

  Ustawa o dostępności w produktach i usługach od 28 czerwca 2025 roku

  Ustawa o zapewnieniu dostępności w produktach i usługach dla osób z niepełnosprawnościami i ze szczególnymi potrzebami ma wejść w życie dnia 28 czerwca 2025 roku. O jakie produkty i usługi chodzi ustawodawcy wdrażającemu unijną dyrektywę zwaną "Europejskim Aktem o Dostępności” (EAA)?

  Ekoschematy 2024 - rozporządzenie wprowadza zmiany od 15 marca

  Ekoschematy 2024 - oświadczenie zastąpi zdjęcia geotagowane. Jest projekt rozporządzenia dotyczącego zmian w dopłatach dla rolników w ramach ekoschematów. Zmiany wejdą w życie 15 marca 2024 roku.

  REKLAMA