Rząd m.in. o pomocy rolnikom poszkodowanym przez huragan
REKLAMA
REKLAMA
Celem programu, którym we wtorek zajmie się rząd, jest udzielenie pomocy rodzinom rolniczym, w których gospodarstwach rolnych (lub działach specjalnych produkcji rolnej) powstały szkody spowodowane przez huragan w 2011 r. lub przymrozki wiosenne w 2011 r. w sadach lub krzewach owocowych. Pomoc przysługuje w wysokości 5 tys. zł, wnioski o jej udzielenie będzie można składać do 30 września br.
REKLAMA
Pomoc w formie jednorazowych zasiłków celowych trafi do rodzin rolniczych, znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej, tak aby zapewnić im niezbędne środki do życia - czytamy w komunikacie resortu pracy. Wymagane jest, aby co najmniej jeden z członków rodziny uzyskiwał dochody wyłącznie z pracy we własnym gospodarstwie rolnym, zaś dochody te w związku z wystąpieniem huraganu, deszczu nawalnego lub przymrozków wiosennych znacznie się zmniejszyły. Pomocą zostali objęci również producenci rolni, którzy posiadają poniżej 1 ha użytków rolnych, jeżeli prowadzą produkcję rolniczą w ramach działu specjalnego produkcji rolnej.
Zgodnie z informacjami zebranymi z urzędów wojewódzkich, wstępnie szacuje się, iż straty spowodowane przez huragan, deszcz nawalny i przymrozki wiosenne wystąpiły w ok. 11 tys. gospodarstw rolnych i działach specjalnych produkcji rolnej.
Ministrowie wysłuchają ponadto informacji na temat skutków akcesji Polski do unijnego Paktu Euro Plus, którego celem jest dyscyplinowanie finansów publicznych i wzrost konkurencyjności gospodarek. Polska jest w grupie sześciu państw spoza strefy euro, które zgłosiły chęć uczestnictwa w pakcie. Zdecydowały się też na to Dania, Litwa, Łotwa, Rumunia i Bułgaria i wraz z obowiązkowym uczestnictwem 17 krajów strefy, do paktu w sumie przyłączyły się 23 unijne państwa.
REKLAMA
Zgodnie z Paktem, co roku kraje w nim uczestniczące mają zobowiązywać się do konkretnych działań, które mają poprawić sytuację w zatrudnieniu, stabilizować finanse publiczne, wprowadzać ułatwienia dla biznesu oraz zwiększać innowacyjność.
Na przełomie kwietnia i maja Polska przesłała do Brukseli plan reform w ramach Paktu Euro Plus. Dokument potwierdza m.in. utrzymanie obniżonej składki rentowej, zamrożenie płac w sektorze publicznym, a także regułę wydatkową w samorządach.
Rząd zajmie się ponadto projektem nowelizacji ustawy o zarządzaniu kryzysowym. Nowością, którą wprowadza projekt, są wieloletnie programy ochrony ludności opracowywane na poziomie województwa, powiatu i gminy, zawierające priorytety zadaniowe, sposoby ich realizacji oraz określające siły i środki do ich wykonania (ludzie, materiały, infrastruktura, pieniądze, bazy danych i systemy informacyjne).
Zgodnie z projektem nadzór nad terminowością opracowania programów na poziomie powiatu i gminy będzie sprawował wyłącznie właściwy miejscowo wojewoda (teraz tzw. plany zarządzania kryzysowego gmin zatwierdza starosta).
Proponowane przez MSWiA zmiany regulują także funkcjonowanie systemu powiadamiania ratunkowego, który ma mieć charakter jednolity dla całego obszaru Polski. Na terenie kraju powstaną centra powiadamiania ratunkowego, które mają zapewnić szybką pomoc osobom poszkodowanym. Zakłada się, że na obszarze zamieszkiwanym przez co najmniej jeden milion mieszkańców powinno być zorganizowane jedno centrum. Liczbę centrów oraz teren ich działania określi wojewoda, który będzie mógł powierzyć tworzenie centrów starostom lub prezydentom miast na prawach powiatu.
Kolejnym punktem obrad rządu jest projekt założeń ustawy o Państwowej Komisji Badania Wypadków Morskich. Komisja ma badać wypadki: statków o polskiej przynależności oraz statków o obcej przynależności, znajdujących się na polskim morzu terytorialnym lub morskich wodach wewnętrznych (przy uwzględnieniu umów międzynarodowych, których Polska jest stroną).
Rząd ma przyjąć ponadto projekt uchwały w sprawie ustanowienia programu wieloletniego pod nazwą: "Oświęcimski Strategiczny Program Rządowy. Etap IV 2012 - 2015".
Rada Ministrów rozpatrzy również projekt nowelizacji ustawy o funduszach inwestycyjnych oraz ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
REKLAMA
REKLAMA