REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Komunikat MKiŚ: nie będzie zmian w terminach wypłat dodatku osłonowego

Dodatek osłonowy
Dodatek osłonowy
Inne

REKLAMA

REKLAMA

Dodatek osłonowy, terminy wypłat - nie będzie nowelizacji ustawy o dodatku osłonowym. Do 31 marca 2022 r. samorządy muszą wypłacić pierwszą ratę pieniędzy z dodatku osłonowego wnioskodawcom, którzy złożyli wnioski w terminie do 31 stycznia 2022 r.

Na nowelizację ustawy o dodatku osłonowym czekali samorządowcy wskazując nierealność tego terminu.

REKLAMA

Zdaniem ministerstwa klimatu dodatek osłonowy uda się wypłacić w zaplanowanych terminach

Organizacje samorządowe zgłaszały postulaty dotyczące konieczności nowelizacji przepisów o dodatku osłonowym. Chodziło m.in. o wydłużenie terminu wypłaty dodatku, możliwość płatności w jednej transzy, czy zwiększenie kwoty wynagrodzenia dla samorządów za realizację tego zadania. Samorządowcy zgłaszali też problem prawny wynikający z braku decyzji wojewodów w sprawie wysokości dotacji na wypłaty dodatku. Ministerstwo uważa jednak, że wypłatę dodatku osłonowego można zrealizować bez zmiany ustawy.

Nie spełnią się więc postulaty samorządowców opisane w poniższym tekście:

Odnośnie zmiany przepisów w zakresie możliwości wypłaty dodatku wyłącznie w jednej transzy ministerstwo zaznaczyło, że termin składania wniosków, które będą wypłacone w systemie dwutranszowym minął 31 stycznia i kolejne wnioski składane po tym terminie będą już wypłacane w jednej racie. Wypłatę samorządy będą mogły realizować do 2 grudnia, a tempo realizacji wniosków będzie zależało od sytuacji poszczególnych gmin z uwzględnieniem czasu niezbędnego na ich obsługę, w tym na przeprowadzenie procesu weryfikacji. Wypłata dodatku osłonowego powinna być realizowania w najszybszych możliwych terminach, przepisy nie obligują jednak do natychmiastowej wypłat.

Szybkie wydawania decyzji przez wojewodów da gminom pieniądze na wypłaty dodatku osłonowego

Ministerstwo przygotowało również wewnętrzną procedurę terminów wnioskowania przez wojewodów do Ministerstwa Finansów, tak aby zapewnić spójność z terminami składania przez samorządy zapotrzebowań do wojewodów. „Jesteśmy przekonani, że te wspólne uzgodnienia zapewnią odpowiedni przepływ środków od strony finansowej i pozwolą na sprawną wypłatę świadczeń” – podkreślił wydział komunikacji medialnej MKiŚ.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wątpliwości interpretacyjne ma rozwiać "Poradnik dla samorządów" 

Ministerstwo podkreśliło również, że wątpliwości samorządowców powinien rozwiać „Poradnik dla samorządów” opublikowany na stronie resortu, w którym znajdują się odpowiedzi na pytania jednostek samorządu terytorialnego w zakresie praktycznego stosowania przepisów ustawy o dodatku osłonowym. W najbliższym czasie w poradniku mają pojawić się szczegółowe omówienia zagadnień podnoszonych podczas webinariów organizowanych przez MKiŚ, w których wzięło udział ponad 1900 przedstawicieli urzędów.

"Poradnik dla samorządów" przedstawiamy poniżej:

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Awans zawodowy nauczycieli. Jakie zasady w roku szkolnym 2024/2025

Awans zawodowy nauczycieli. Jakie zasady w roku szkolnym 2024/2025. Jakie są rodzaje awansu zawodowego nauczycieli? Kto może ubiegać się o awans zawodowy na starych zasadach, a kto powinien ubiegać się o awans zawodowy na nowych zasadach?

Profilaktyka to najskuteczniejsza i najmniej kosztowna, choć wciąż niedostatecznie wykorzystywana strategia walki z rakiem [WYWIAD]

Badania pokazują, że wczesne wykrycie raka zwiększa szanse na wyleczenie nawet o 90%. Które badania profilaktyczne powinniśmy wykonywać regularnie? Kto może nam je zlecić? Na pytania odpowiadają eksperci w dziedzinie profilaktyki nowotworów dr Gianpaolo Suriano i dr Magdalena Romańczuk.

Edukacja wczesnodziecięca. Zmiany należy zacząć od sposobu komunikacji i funkcjonowania dzieci w rzeczywistości

Edukacja wczesnodziecięca: zmiany należy zacząć od sposobu komunikacji i funkcjonowania dzieci w rzeczywistości. System powinien przygotowywać dzieci do funkcjonowania w trudnej rzeczywistości, opartej na kryzysie i zmianach A co robić z dziećmi w domu? Jak rodzice mogą wspierać rozwój swoich dzieci w domach?

Bardzo silny wiatr w Tatrach. Wstrzymana sprzedaż biletów na szlaki

Tatrzański Park Narodowy (TPN) z uwagi na huraganowy wiatr osiągający nawet 140 km/h odradza wycieczki w góry. Na ten moment wstrzymana jest sprzedaż biletów wstępu na szlaki. Wicher łamie drzewa, co może być zagrożeniem dla zdrowia i życia. 

REKLAMA

Stan klęski żywiołowej 2024 [POWIATY]

Jakie powiaty obejmuje stan klęski żywiołowej w 2024 roku w Polsce? Powódź wystąpiła na obszarze części województwa dolnośląskiego, lubuskiego, opolskiego oraz śląskiego. Które powiaty wymienia rozporządzenie z 16 września 2024 r. wprowadzajce stan klęski żywiołowej?

QUIZ Jak ma na imię...? Dopasuj imiona do nazwisk znanych ludzi
Te nazwiska znasz na pewno, a czy potrafisz dobrze dopasować do nich imiona? Za 12 punktów należą się brawa.
Jest projekt ustawy o usuwaniu skutków powodzi. Sejm zajmie się nim w czwartek, 26 września

Rada Ministrów zajęła się dzisiaj projektem nowelizacji ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi. Zakłada on szereg nowych przepisów, m.in. wprowadzenie zasiłku losowego na edukację, wsparcie kredytobiorców i skrócenie procedur wydawania decyzji środowiskowych. Debata nad projektem w Sejmie w dniu 26 września.

Stanowisko MFiPR: Pomoc samorządów dla poszkodowanych gmin powinna być udzielana bez zbędnych formalności

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej wyjaśnia, że pomoc gminom poszkodowanym w wyniku nadzwyczajnych zdarzeń przez inne samorządy powinna być udzielana bardzo szybko, bez konieczności dokonywania zbędnych formalności. W pierwszej kolejności dopuszczalne jest działanie gminy, a dopiero potem przyjęcie stosownej uchwały – wynika z wyjaśnień.

REKLAMA

Ostatni dzień na zgłoszenie w Konkursie "Akademia Wsparcia" 2024-2026 - dotacje dla organizacji pozarządowych

24 września to ostatni dzień na zgłoszenie w Konkursie "Akademia Wsparcia" obejmujący lata 2024-2026. Przewiduje dotacje dla organizacji pozarządowych wspierających instytucje opieki i samorządy we wdrażaniu nowych standardów opieki nad dziećmi do lat 3, poprzez działania na poziomie centralnym oraz regionalnym. Na realizację tego zadania w 2024 roku przeznaczono 14,6 mln zł.

Jakie są priorytety Polaków?

Stabilność finansowa wysuwa się na czoło życiowych priorytetów Polaków. Jak różnimy się w tej kwestii od innych narodowości?

REKLAMA