REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Piec na węgiel. Gminy błędnie interpretują przepisy o podwyższonym dodatku osłonowym i CEEB

Tomasz Król
prawnik - prawo sektora publicznego, prawo cywilne, gospodarcze, prawo administracyjne, podatki
piec na węgiel, podwyższony dodatek osłonowy, CEEB
piec na węgiel, podwyższony dodatek osłonowy, CEEB
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Piec na węgiel. Dwie rodziny mieszkają w jednym domu ogrzewanym węglem. Czy podwyższony dodatek osłonowy mogą otrzymać obie rodziny, czy tylko jedna?

Odpowiedź. Obie rodziny mają prawo do podwyższonego dodatku osłonowego. Część gmin przyjmuje jednak w takiej sytuacji, że podwyższony dodatek przysługuje tylko jednej rodzinie.

REKLAMA

Jest to ta rodzina, która zgłosiła piec do CEEB (jako właściciel). Druga rodzina (np. najemcy) otrzyma - według wadliwej interpretacji części gmin - dodatek osłonowy w standardowej wysokości.

Interpretacja ta jest sprzeczna zarówno z przepisami jak i stanowiskiem Ministerstwa Klimatu i Środowiska.

Przykład

Dwie rodziny mieszkają w domu ogrzewanym węglem. Do CEEB piec węglowy zgłosiła rodzina A (jako właściciele pieca i całego domu). Do podwyższonego dodatku osłonowego prawo ma także rodzina B (np. najemcy mieszkający na drugim piętrze domu, gdy właściciele domu mieszkają na parterze). Podwyższony dodatek powinny otrzymać rodziny A i B.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Piec na węgiel - złożenie deklaracji do CEEB daje podwyższony dodatek osłonowy

Warunkiem uzyskania podwyższonego dodatku osłonowego jest złożenie wniosku o wpis pieca na węgiel do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB).

Deklaracja do CEEB zawiera m.in.:

 • imię i nazwisko albo nazwę właściciela domu oraz adres jego miejsca zamieszkania;
 • adres nieruchomości, w obrębie której eksploatowany jest piec na węgiel.

Ten zakres informacji sugeruje, że tylko rodzina, której członkiem jest osoba składająca deklarację, może otrzymać podwyższony dodatek osłonowy. Formularz wskazuje bowiem na ścisły związek między prawem własności, a obowiązkiem zgłoszenia pieca na węgiel do CEEB. Prawdopodobnie dlatego część gmin przyjmuje błędną interpretację przepisów.

Podwyższony dodatek osłonowy - CEEB gromadzi informacje o piecach na węgiel

REKLAMA

Jednak CEEB to ewidencja, której celem jest zgromadzenie informacji o źródłach energii dla poszczególnych nieruchomości w Polsce. A nie stworzenie bazy danych właścicieli albo zarządców nieruchomościami. Dlatego przepisy przewidują obowiązek złożenia wniosku o aktualizację danych w CEEB w przypadku zmiany w zakresie liczby i rodzaju eksploatowanych w obrębie nieruchomości źródeł ciepła lub źródeł spalania paliw. I to w krótkim terminie 14 dni.

Także ustawa o dodatku osłonowym nie zawiera ograniczenia, że tylko jedna rodzina - z kilku mieszkających w domu ogrzewanym węglem - może skorzystać z podwyższonego dodatku osłonowego.

Ministerstwo klimatu potwierdza, że dwie rodziny korzystające z jednego pieca na węgiel otrzymają podwyższony dodatek osłonowy

Potwierdza powyższą interpretację przepisów obszerne wyjaśnienie Ministerstwa Klimatu i Środowiska zawarte w „Poradniku dla samorządów o dodatku osłonowym”. Czytamy w nim:

REKLAMA

Wpis do CEEB rozpatrujemy w kontekście adresu budynku zamieszkiwanego przez gospodarstwo domowe, którego członek wnioskuje o dodatek osłonowy. Nie jest istotne, kto jest właścicielem źródła ogrzewania (właścicielem nieruchomości) i kto dokonał zgłoszenia w CEEB. Istotne jest faktyczne korzystanie przez wnioskodawcę i jego gospodarstwo domowe z danego źródła ogrzewania wpisanego do CEEB.

W przypadku gdy pod jednym adresem funkcjonuje kilka gospodarstw domowych, podwyższony dodatek osłonowy może przysługiwać każdemu z tych gospodarstw domowych (o ile pozostałe kryteria również zostaną spełnione, tj. w szczególności osoba do tego zobowiązana dokonała odpowiedniego zgłoszenia, dzięki czemu źródło zostało wpisane do CEEB).

Jednocześnie gmina nie ma wpływu na relacje wnioskodawca – właściciel/zarządca nieruchomości dotyczącą decyzji o złożeniu wniosku do CEEB – gmina ocenia stan faktyczny na dzień złożenia wniosku.”

Złożenie deklaracji do CEEB wystarczy dla otrzymania podwyższonego dodatku osłonowego

Dodatkowy problem, jaki gminy miały z podwyższonym dodatkiem osłonowym, dotyczył wymogu jego przyznania po uzyskaniu przez wnioskodawcę wpisu pieca na węgiel do CEEB.

A to może trwać nawet 6 miesięcy. Wykorzystanie całego tego czasu przez gminę, spowoduje przekroczenie terminów ustawowych wypłaty dodatku.

Rząd i parlament rozwiązały problem przy okazji uchwalenia tzw. ustawy gazowej.

Nowelizacja ma prostą postać:

art. 7. W ustawie z dnia 17 grudnia 2021 r. o dodatku osłonowym (Dz. U. z 2022 r. poz. 1) w art. 2 w ust. 6 we wprowadzeniu do wyliczenia wyraz „wpisane” zastępuje się wyrazem „zgłoszone”.

Przepis ten umieszczony jest w ustawie z 13 stycznia 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców paliw gazowych w związku z sytuacją na rynku gazu.

Dzięki nowelizacji gmina nie będzie musiała czekać na moment przekształcenia deklaracji do CEEB dotyczącej pieca na węgiel we wpis w tej ewidencji.

Piec na węgiel to podwyższony dodatek osłonowy

Podwyższony dodatek osłonowy wynosi rocznie:

1) 500 zł dla gospodarstwa domowego jednoosobowego;

2) 750 zł dla gospodarstwa domowego składającego się z 2 do 3 osób;

3) 1062,50 zł dla gospodarstwa domowego składającego się z 4 do 5 osób;

4) 1437,50 zł dla gospodarstwa domowego składającego się z co najmniej 6 osób.

W przypadku gdy wysokość dodatku osłonowego, jest niższa niż 20 zł, dodatek ten nie przysługuje.

Zasady te stosuje się, w przypadku gdy głównym źródłem ogrzewania gospodarstwa domowego jest kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia, kuchnia węglowa lub piec kaflowy na paliwo stałe, zasilane węglem lub paliwami węglopochodnymi, zgłoszone do centralnej ewidencji emisyjności budynków, o której mowa w art. 27a ust. 1 ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz o centralnej ewidencji emisyjności budynków (Dz. U. z 2021 r. poz. 554, 1162 i 1243).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  100 tys. osób na "Marszu Miliona Serc" - policja potwierdza informacje PAP

  "Marsz Miliona Serc" odbył się w Warszawie 1 października 2023 r. Frekwencja tego Marszu z godz. 12, to ok. 60 tys. na rondzie Dmowskiego i ok. 40 tys. na trasie przemarszu - informuje w poniedziałek 2 października stołeczna policja. Tym samym policja potwierdziła nieoficjalne informacje PAP, kwestionowane przez KO w tej sprawie.

  Uczniowie będą ćwiczyć na symulatorach strzeleckich. "Broń jak prawdziwa"

  Symulatory ćwiczeń strzeleckich trafią do dwóch szkół ponadpodstawowych. Na czym będzie polegało strzelanie? Ile szkołę będzie kosztował symulator? 

  Nobel z medycyny 2023 za odkrycia, które dały szczepionkę na covid

  Nagrodę Nobla w dziedzinie fizjologii i medycyny otrzymali w 2023 roku Katalin Karikó i Drew Weissman "za odkrycia dotyczące modyfikacji zasad nukleozydowych, które umożliwiły opracowanie skutecznych szczepionek mRNA przeciwko COVID -19". Nagrodą Nobla, wynoszącą 11 mln koron szwedzkich (ok. 4,41 mln zł), laureaci podzielą się po połowie.

  Wzór wniosku o bon 2500 zł na laptop dla nauczyciela. Podaj email i numer telefonu. Przyjdą na nie kody [10 października 2023 r.]

  Nauczyciele muszą złożyć wniosek o przyznanie bonu 2500 zł. W artykule wzór wniosku. Można go składać w okresie od 10-13 października w zależności od grupy uprawnionych. Jest krótki okres składania wniosków - przez 30 dni.

  REKLAMA

  Nowe standardy kształcenia lekarzy i lekarzy dentystów. Co się zmieni w 2024/2025? [Rozporządzenie]

  Minister Edukacji i Nauki, w porozumieniu z Ministrem Zdrowia, podpisał rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie standardów kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu lekarza, lekarza dentysty, farmaceuty, pielęgniarki, położnej, diagnosty laboratoryjnego, fizjoterapeuty i ratownika medycznego w części dotyczącej zawodu lekarza i lekarza dentysty. 

  Starsze małżeństwo zaufało nawigacji, ugrzęźli w błocie w środku lasu

  Nawigacja samochodowa w tym przypadku nie okazała się pomocna. Starsze małżeństwo wracające z sanatorium zostało pokierowane przez GPS do lasu, gdzie ich samochód ugrzązł w błocie. Na pomoc przybyli policjanci z Lubaczowa. 

  Pieszy przegrywa z samochodem. Jak poprawić infrastrukturę dla pieszych?

  Pieszy na drodze. Chociaż każdy z nas jest pieszym, to jednak priorytet na drodze mają potrzeby kierowców. Z czym na co dzień mierzy się piechur. Jak można poprawić przestrzeń spacerową? 

  Rok akademicki 2023/24 - jaki będzie, co się zmienia, dla kogo stypendia?

  W dniu 2 października 2023 r. większość szkół wyższych w Polsce rozpoczyna nowy rok akademicki 2023/24. W tym roku ponad 1,2 mln studentów będzie uczyć się na ponad 350 uczelniach. MEiN planuje m.in. zasilić dodatkowymi środkami subwencję dla uczelni, rozwijać Branżowe Centra Umiejętności i dążyć do umiędzynarodowienia polskiej nauki.

  REKLAMA

  Od 10 X 2023 r. składasz wniosek o bon 2500 zł na laptop. Tylko dla nauczycieli z klas IV-VIII. Cztery terminy. Tylko 30 dni na złożenie wniosku

  Minister Cyfryzacji wyznaczy w tym tygodniu 10-13 października 2023 r. jako początkowe daty składania wniosków o bon 2500 zł dla nauczycieli.

  P.Czarnek: PO zaciągnęła kredyt w niemieckim banku na przegraną kampanię wyborczą

  Platforma Obywatelska zaciąga dług na przegraną kampanię wyborczą w niemieckim banku; to tak jakby powiedzieć oczywistość. Nie jest to dla nas żadnym zaskoczeniem – powiedział 29 września 2023 r. minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

  REKLAMA