REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Piec na węgiel. Gminy błędnie interpretują przepisy o podwyższonym dodatku osłonowym i CEEB

Tomasz Król
prawnik - prawo sektora publicznego, prawo cywilne, gospodarcze, prawo administracyjne, podatki
piec na węgiel, podwyższony dodatek osłonowy, CEEB
piec na węgiel, podwyższony dodatek osłonowy, CEEB
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Piec na węgiel. Dwie rodziny mieszkają w jednym domu ogrzewanym węglem. Czy podwyższony dodatek osłonowy mogą otrzymać obie rodziny, czy tylko jedna?

Odpowiedź. Obie rodziny mają prawo do podwyższonego dodatku osłonowego. Część gmin przyjmuje jednak w takiej sytuacji, że podwyższony dodatek przysługuje tylko jednej rodzinie.

REKLAMA

Jest to ta rodzina, która zgłosiła piec do CEEB (jako właściciel). Druga rodzina (np. najemcy) otrzyma - według wadliwej interpretacji części gmin - dodatek osłonowy w standardowej wysokości.

Interpretacja ta jest sprzeczna zarówno z przepisami jak i stanowiskiem Ministerstwa Klimatu i Środowiska.

Przykład

Dwie rodziny mieszkają w domu ogrzewanym węglem. Do CEEB piec węglowy zgłosiła rodzina A (jako właściciele pieca i całego domu). Do podwyższonego dodatku osłonowego prawo ma także rodzina B (np. najemcy mieszkający na drugim piętrze domu, gdy właściciele domu mieszkają na parterze). Podwyższony dodatek powinny otrzymać rodziny A i B.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Piec na węgiel - złożenie deklaracji do CEEB daje podwyższony dodatek osłonowy

Warunkiem uzyskania podwyższonego dodatku osłonowego jest złożenie wniosku o wpis pieca na węgiel do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB).

Deklaracja do CEEB zawiera m.in.:

 • imię i nazwisko albo nazwę właściciela domu oraz adres jego miejsca zamieszkania;
 • adres nieruchomości, w obrębie której eksploatowany jest piec na węgiel.

Ten zakres informacji sugeruje, że tylko rodzina, której członkiem jest osoba składająca deklarację, może otrzymać podwyższony dodatek osłonowy. Formularz wskazuje bowiem na ścisły związek między prawem własności, a obowiązkiem zgłoszenia pieca na węgiel do CEEB. Prawdopodobnie dlatego część gmin przyjmuje błędną interpretację przepisów.

Podwyższony dodatek osłonowy - CEEB gromadzi informacje o piecach na węgiel

REKLAMA

Jednak CEEB to ewidencja, której celem jest zgromadzenie informacji o źródłach energii dla poszczególnych nieruchomości w Polsce. A nie stworzenie bazy danych właścicieli albo zarządców nieruchomościami. Dlatego przepisy przewidują obowiązek złożenia wniosku o aktualizację danych w CEEB w przypadku zmiany w zakresie liczby i rodzaju eksploatowanych w obrębie nieruchomości źródeł ciepła lub źródeł spalania paliw. I to w krótkim terminie 14 dni.

Także ustawa o dodatku osłonowym nie zawiera ograniczenia, że tylko jedna rodzina - z kilku mieszkających w domu ogrzewanym węglem - może skorzystać z podwyższonego dodatku osłonowego.

Ministerstwo klimatu potwierdza, że dwie rodziny korzystające z jednego pieca na węgiel otrzymają podwyższony dodatek osłonowy

Potwierdza powyższą interpretację przepisów obszerne wyjaśnienie Ministerstwa Klimatu i Środowiska zawarte w „Poradniku dla samorządów o dodatku osłonowym”. Czytamy w nim:

REKLAMA

Wpis do CEEB rozpatrujemy w kontekście adresu budynku zamieszkiwanego przez gospodarstwo domowe, którego członek wnioskuje o dodatek osłonowy. Nie jest istotne, kto jest właścicielem źródła ogrzewania (właścicielem nieruchomości) i kto dokonał zgłoszenia w CEEB. Istotne jest faktyczne korzystanie przez wnioskodawcę i jego gospodarstwo domowe z danego źródła ogrzewania wpisanego do CEEB.

W przypadku gdy pod jednym adresem funkcjonuje kilka gospodarstw domowych, podwyższony dodatek osłonowy może przysługiwać każdemu z tych gospodarstw domowych (o ile pozostałe kryteria również zostaną spełnione, tj. w szczególności osoba do tego zobowiązana dokonała odpowiedniego zgłoszenia, dzięki czemu źródło zostało wpisane do CEEB).

Jednocześnie gmina nie ma wpływu na relacje wnioskodawca – właściciel/zarządca nieruchomości dotyczącą decyzji o złożeniu wniosku do CEEB – gmina ocenia stan faktyczny na dzień złożenia wniosku.”

Złożenie deklaracji do CEEB wystarczy dla otrzymania podwyższonego dodatku osłonowego

Dodatkowy problem, jaki gminy miały z podwyższonym dodatkiem osłonowym, dotyczył wymogu jego przyznania po uzyskaniu przez wnioskodawcę wpisu pieca na węgiel do CEEB.

A to może trwać nawet 6 miesięcy. Wykorzystanie całego tego czasu przez gminę, spowoduje przekroczenie terminów ustawowych wypłaty dodatku.

Rząd i parlament rozwiązały problem przy okazji uchwalenia tzw. ustawy gazowej.

Nowelizacja ma prostą postać:

art. 7. W ustawie z dnia 17 grudnia 2021 r. o dodatku osłonowym (Dz. U. z 2022 r. poz. 1) w art. 2 w ust. 6 we wprowadzeniu do wyliczenia wyraz „wpisane” zastępuje się wyrazem „zgłoszone”.

Przepis ten umieszczony jest w ustawie z 13 stycznia 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców paliw gazowych w związku z sytuacją na rynku gazu.

Dzięki nowelizacji gmina nie będzie musiała czekać na moment przekształcenia deklaracji do CEEB dotyczącej pieca na węgiel we wpis w tej ewidencji.

Piec na węgiel to podwyższony dodatek osłonowy

Podwyższony dodatek osłonowy wynosi rocznie:

1) 500 zł dla gospodarstwa domowego jednoosobowego;

2) 750 zł dla gospodarstwa domowego składającego się z 2 do 3 osób;

3) 1062,50 zł dla gospodarstwa domowego składającego się z 4 do 5 osób;

4) 1437,50 zł dla gospodarstwa domowego składającego się z co najmniej 6 osób.

W przypadku gdy wysokość dodatku osłonowego, jest niższa niż 20 zł, dodatek ten nie przysługuje.

Zasady te stosuje się, w przypadku gdy głównym źródłem ogrzewania gospodarstwa domowego jest kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia, kuchnia węglowa lub piec kaflowy na paliwo stałe, zasilane węglem lub paliwami węglopochodnymi, zgłoszone do centralnej ewidencji emisyjności budynków, o której mowa w art. 27a ust. 1 ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz o centralnej ewidencji emisyjności budynków (Dz. U. z 2021 r. poz. 554, 1162 i 1243).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Wyższe stawki uposażenia zasadniczego żołnierzy zawodowych w 2024 roku [Tabela]. Rozporządzenie już obowiązuje

  W rozporządzeniu Ministra Obrony Narodowej z 16 lutego 2024 r. w sprawie stawek uposażenia zasadniczego żołnierzy zawodowych zostały określone te stawki ze skutkiem od 1 stycznia 2024 r. Rozporządzenie weszło w życie 21 lutego 2024 r.

  Będzie zakaz sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. Już 64% młodzieży miało do czynienia z takimi papierosami

  Aż 64 proc. młodych ludzi miało kontakt z jednorazowymi papierosami elektronicznymi. Czy wkrótce to się skończy? Minister Zdrowia Izabela Leszczyna poinformowała w środę, że może rozpocząć pracę nad zakazem sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. 

  Zakaz sprzedaży e-papierosów jednorazowych. I. Leszczyna: Zielone światło od Donalda Tuska dla zmiany przepisów

  W dniu 21 lutego 2024 r. Minister Zdrowia Izabela Leszczyna poinformowała, że może już rozpocząć pracę nad zakazem sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. Dodała, że chciałaby jak najszybszej ścieżki, bo aż 64 procent młodych ludzi miało z nimi kontakt.

  Te województwa otrzymają milionowe dofinansowania dla osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów

  W województwie świętokrzyskim samorządy mogą otrzymać ponad 52 mln na opiekę dla osób niesamodzielnych. W małopolskim blisko 21 mln zł na wsparcie opiekunów osób niepełnosprawnych. Co trzeba zrobić? 

  REKLAMA

  Z jakimi objawami jechać na SOR, a kiedy skorzystać z nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej?

  Pacjenci często zastanawiają się, z jakimi objawami mogą jechać na SOR, a kiedy zgłosić się na NiŚOZ. W artykule postaramy się rozwiać te wątpliwości. 

  Rok 2023 był rekordowy pod względem skali strat gospodarczych spowodowanych przez katastrofy naturalne

  W 2023 r. 398 globalnych katastrof naturalnych wyrządziło szkody w wysokości 380 mld dolarów. Najbardziej kosztowne okazały się silne trzęsienia ziemi i gwałtowne burze. Ubiegły rok był najgorętszym rokiem w historii z „bezprecedensowymi anomaliami cieplnymi” i rekordowymi wartościami odnotowanymi w 24 krajach i terytoriach. 

  Opłacalność cen dla rolników tematem dzisiejszego posiedzenia Rady ds. rolnictwa

  Opłacalność cen dla rolników tematem dzisiejszego posiedzenia Rady ds. rolnictwa. "Czy można rolnikom zapewnić opłacalne ceny, czy Krajowa Grupa Spożywcza będzie pomagała w stabilizacji rynków rolnych" - to pytania, na które ma odpowiedzieć dzisiejsze posiedzenie Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich - poinformował jej przewodniczący Jan Krzysztof Ardanowski.

  Zmiany w KRS 2024 - rząd Tuska przyjął projekt nowelizacji

  Na posiedzeniu 20 lutego 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa (KRS), przygot4owany przez Ministra Sprawiedliwości. 

  REKLAMA

  Podwyżki dla nauczycieli w 2024 roku - rozporządzenie podpisane i opublikowane. Wchodzi w życie 22 lutego ze skutkiem od 1 stycznia

  W dniu 20 lutego 2024 r. Minister Edukacji oraz Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej podpisały rozporządzenie określające minimalne stawki wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli. Już 21 lutego rozporządzenie to zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw. Wynagrodzenie nauczycieli początkujących rośnie o 33%, a w przypadku nauczycieli mianowanych i dyplomowanych wzrost wynosi 30%. Podpisane rozporządzenie skierowano do publikacji w Dzienniku Ustaw. Wzrost wynagrodzeń jest możliwy z powodu zwiększenia subwencji oświatowej.

  Ile jest osób w kryzysie bezdomności w Polsce? W nocy z 28 na 29 odbędzie się liczenie

  Ile jest w Polsce osób w kryzysie bezdomności? Dokładne szacunki nie są znane. Ostatnie badanie miało miejsce w 2019 r. W tym roku, w nocy z 28 na 29 lutego w całej Polsce zostanie przeprowadzone liczenie osób w kryzysie bezdomności. 

  REKLAMA