REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

ZPP: odwołanie skarbnika blokuje wiele czynności prawnych

REKLAMA

Kontrasygnata skarbnika gminy/powiatu lub osoby przez niego upoważnionej wymagana jest do skutecznego dokonania czynności prawnych, które mogą wywołać powstanie zobowiązań pieniężnych. Odwołanie skarbnika bez powołania jego następny może spowodować wiele problemów – ostrzega Związek Powiatów Polskich.

W art. 262 ustawy o finansach publicznych wymieniono czynności prawne, do których ważności wymagana jest kontrasygnata skarbnika jednostki samorządu terytorialnego. Należą do nich czynności polegające na:

REKLAMA

- zaciąganiu kredytów, pożyczek,

- udzielaniu pożyczek,

- udzielaniu poręczeń i gwarancji,

- emisji papierów wartościowych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Odwołanie skarbnika i nie powołanie w jego miejsce nowej osoby w praktyce może spowodować niemożność dokonania skutecznej czynności prawne – informuje na w najnowszym wydaniu Informatora Związek Powiatów Polskich.

Co istotne – jeśli odwołany skarbnik upoważnił wcześniej osobę do dokonywania kontrasygnaty, z chwilą jego odwołania upoważnienie takowe także traci moc. Jak bowiem uzasadnia ZPP, podstawą uprawnienia osoby upoważnionej jest uprawnienie tego kto udzielił upoważnienia. Jeśli skarbnik został odwołany i nie ma już takiego prawa, nie może ono przysługiwać osobie przez niego upoważnionej.

W odniesieniu do skutków czynności prawnych dokonanych bez wymaganej kontrasygnaty orzecznictwo nie jest jednomyślne:

- wyrok Sądu Najwyższego - Izba Cywilna z dnia 17 lipca 2009 r. IV CSK 117/2009 - czynność prawna, która nie uzyskała kontrasygnaty skarbnika gminy, jest bezskuteczna także wtedy, gdy została częściowo wykonana.

REKLAMA

- wyrok Sądu Najwyższego - Izba Cywilna z dnia 27 marca 2000 r. III CKN 608/98 – w razie zawarcia umowy wzajemnej bez kontrasygnaty, jednostka samorządu terytorialnego powinna powiadomić drugą stronę o tym braku a zwierzchnik skarbnika powinien wezwać go pisemnie do dokonania kontrasygnaty (art. 46 ust 4. ustawy o samorządzie gminnym). Drugiej stronie zobowiązanej do spełnienia świadczenia jednocześnie albo wcześniej przysługuje natomiast z mocy art. 490 § 1 kc uprawnienie do powstrzymania się od świadczenia bez narażenia na skutki zwłoki.

Jeśli gmina lub powiat odmówi zapłaty kontrahentowi powołując się na brak kontrasygnaty a sąd uzna, że czynność prawna jest bezskuteczna, istnieje możliwość skierowania przeciwko jednostce roszczenia odszkodowawczego - ostrzega ZPP.

samorzad.infor.pl/zpp.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Samorzad.infor.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
To było takie proste? Bloomberg: Polska zagroziła blokadą chińskiego eksportu do UE. Teraz spokojniej na granicy z Białorusią

Prezydent Andrzej Duda podczas niedawnej wizyty w Pekinie zagroził Chinom zablokowaniem kluczowego kolejowego szlaku transportowego do UE, by osłabić kryzys migracyjny na granicy polsko-białoruskiej – napisała 24 lipca 2024 r. agencja Bloomberga. To może być przyczyna spadku nielegalnych przekroczeń tej granicy w ostatnich tygodniach.

Barszcz Sosnowskiego groźny nie tylko po dotknięciu

Barszcz Sosnowskiego (Heracleum sosnowskyi) to jedna z roślin groźnych dla zdrowia. Warto wiedzieć, że nie tylko dotykanie jej jest ryzykowne. Niebezpieczne może być przebywanie w jej otoczeniu. Co zrobić, gdy już dojdzie do oparzenia?

Rządowi brakuje pieniędzy na służby: Policję, SG, PSP i SOP. Co z programem modernizacyjnym?

Cały czas mamy sytuację niepełnego pokrycia w budżecie wydatków na służby (chodzi o Policję, Straż Graniczną, Państwową Straż Pożarną i Służbę Ochrony Państwa) - poinformował 23 lipca 2024 r. podczas sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych wiceszef MSWiA Czesław Mroczek. Dodał, że w najbliższym czasie przedstawione zostaną propozycje na kolejne lata.

Przeszło 854 mln zł na Sejm w 2025 r. Podwyżki dla posłów i wszystkich pracowników Kancelarii Sejmu. Wzrosną też ryczałty na biura poselskie

Budżet Kancelarii Sejmu na 2025 r. ma wynieść 854 mln 258 tys. zł - to ponad 80 mln więcej niż w 2024 roku. W dniu 23 lipca 2024 r. sejmowa komisja regulaminowa, spraw poselskich i immunitetowych pozytywnie zaopiniowała projekt budżetu Kancelarii Sejmu na 2025 rok. Szef Kancelarii Sejmu Jacek Cichocki poinformował, że w 2025 roku nastąpi wzrost wynagrodzeń wszystkich pracowników Kancelarii Sejmu a także posłów.

REKLAMA

Zmiany w finansowaniu ochotniczych straży pożarnych. Znamy plany ministerstwa

Wiceszef MSWiA Wiesław Leśniakiewicz przekazał, że w resorcie trwają prace nad nowelizacją rozporządzenia ws. przyznawania rekompensaty pieniężnej oraz wyrównania do wysokości rekompensaty wypłacanej strażakowi ratownikowi ochotniczej straży pożarnej.

Zmiany w wynagradzaniu pracowników samorządowych wchodzą w życie 1 sierpnia 2024 r. Pensje od 4000 zł do 6200 zł

1 sierpnia wejdzie w życie znowelizowane rozporządzenie w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Ale na wyższe pensje można liczyć przy pensjach należnych od 1 lipca. 

Polaków ubywa, takie są fakty. Dane GUS pokazują co się dzieje, jest coraz gorzej

Polaków jest coraz mniej. W porównaniu z poprzednim rokiem liczba ludności w Polsce zmniejszyła się o prawie 130 tys. osób. Spadek liczby ludności zanotowano w 14 województwach i w 270 powiatach. Takie dane podał Główny Urząd Statystyczny (GUS).

Tragiczne dane z weekendu - wypadki i utonięcia

Statystyki z minionego weekendu są zatrważające. W niedzielę w pięciu wypadkach śmiertelnych zginęło 5 osób, łącznie w weekend zginęło 11 osób. 17 osób utonęło.

REKLAMA

Nie żartuj, że masz bombę w walizce, nie zostawiaj bagażu bez opieki. Mandaty są surowe

Pozostawienie na lotnisku bagaży bez opieki staje się plagą. Straż Graniczna od początku czerwca interweniowała już 125 razy. Nałożono mandaty na łączna kwotę 11 tys. zł.

Globalna awaria systemów Microsoft. Czy mamy się czym martwić w Polsce?

Wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski uspokaja, że obecnie w Polsce systemy infrastruktury informatycznej działają płynnie. 

REKLAMA