reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > Wchodzą w życie rozporządzenia oświatowe

Wchodzą w życie rozporządzenia oświatowe

Od dziś we wszystkich szkołach publicznych i niepublicznych uczniowie powinni mieć dostęp do ciepłej bieżącej wody, nauczyciele wykazywać bardziej indywidualne podejście do uczniów a tzw. inne formy wychowania przedszkolnego powinny zapewniać dzieciom minimum 3 godziny opieki dziennie - tego wymagają rozporządzenia oświatowe, które dziś wchodzą w życie.

1) Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 18 października 2010 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach (Dziennik Ustaw z 16 listopada 2010 Nr 215 poz. 1408). Nowa regulacja wymaga zapewnienia ciepłej i zimnej bieżącej wody w pomieszczeniach sanitarnohigienicznych oraz środków higieny osobistej.

2) Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 17 listopada 2010 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków i sposobu oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy oraz przeprowadzania sprawdzianów i egzaminów w szkołach publicznych (Dziennik Ustaw z 2 grudnia 2010 Nr 228 poz. 1491) Rozporządzenie zwiększa wymagania wobec nauczycieli. Mają oni indywidualizować pracę z uczniem, odpowiednio do potrzeb rozwojowych i edukacyjnych oraz możliwości psychofizycznych ucznia. Szczególnie powinni być traktowani uczniowie posiadający orzeczenia o potrzebie indywidualnego lub specjalnego kształcenia oraz ci którzy korzystają z pomocy poradni psychologiczno-pedagogicznych - do ich możliwości nauczyciele powinni dostosować nawet wymagania edukacyjne.

3) Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 12 maja 2011 r. w sprawie rodzajów i szczegółowych zasad działania placówek publicznych, warunków pobytu dzieci i młodzieży w tych placówkach oraz wysokości i zasad odpłatności wnoszonej przez rodziców za pobyt ich dzieci w tych placówkach (Dziennik Ustaw z 30 maja 2011 Nr 109 poz. 631). Uregulowane w nim zostały zasady działania takich placówek jak np:

- młodzieżowe domy kultury, międzyszkolne ośrodki sportowe,

- szkolne schroniska młodzieżowe,

- młodzieżowe ośrodki wychowawcze, ośrodki socjoterapii, specjalne ośrodki wychowawcze.

4) Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej  z dnia 28 czerwca 2011 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie rodzajów innych form wychowania przedszkolnego, warunków tworzenia i organizowania tych form oraz sposobu ich działania (Dziennik Ustaw z 11 lipca 2011 Nr 143 poz. 839). Stanowi ono iż minimalny dzienny wymiar godzin zajęć w punkcie lub zespole nauczania, wychowania i opieki wynosi 3 godziny, a minimalny tygodniowy wymiar godzin tych zajęć wynosi:

1) w grupie liczącej od 3 do 12 dzieci - 12 godzin;

2) w grupie liczącej od 13 do 16 dzieci - 16 godzin;

3) w grupie liczącej od 17 do 20 dzieci - 20 godzin;

4) w grupie liczącej od 21 do 25 dzieci - 25 godzin.

Wszystkie wymienione wyżej rozporządzenia obowiązują od 1 września 2011 r.

reklama

Czytaj także

Źródło:

Samorzad.infor.pl
Compliance 360° w firmie (PDF)59.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

DoxyChain

We change business reality

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama