REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

KE: potrzebne nowe sposoby wspierania rozwoju miast

REKLAMA

Komisja Europejska proponuje, by w nowym budżecie Unii Europejskiej na lata 2014-2020 zostały stworzone nowe instrumenty wspierające rozwój miast - ich kształt i funkcjonowanie są jednym z tematów trwającego w Warszawie spotkania przedstawicieli państw UE.

Jak informuje Ministerstwo Rozwoju Regionalnego, dwudniowa międzynarodowa konferencja "Efektywne Instrumenty Rozwoju Terytorialnego", organizowana we współpracy z Komisją Europejską, jest jednym z głównych wydarzeń w ramach polskiej prezydencji.

REKLAMA

REKLAMA

Minister Elżbieta Bieńkowska przypomniała na konferencji prasowej, że jest to kolejny etap dyskusji nad propozycjami Komisji Europejskiej dotyczącymi przyszłego budżetu Unii. Na początku października KE przedstawiła projekt pakietu regulacji odnoszących się do kształtu polityki spójności po 2014 r.

Bieńkowska poinformowała, że uczestnicy konferencji dyskutują w poniedziałek o polityce inwestycyjnej wobec miast. Zauważyła, że w obecnej perspektywie finansowej na lata 2007-13 brakuje instrumentów wspierania ich rozwoju. Z istniejących wymieniła inicjatywę Jessica, w ramach której udzielane są m.in. pożyczki na rewitalizację zdegradowanych obszarów miejskich, oraz program Urbact, z którego finansowana jest wymiana doświadczeń miast europejskich.

Komisarz UE ds. polityki regionalnej Johannes Hahn poinformował w poniedziałek dziennikarzy, że KE proponuje, by z każdego programu operacyjnego co najmniej 5 proc. środków było przeznaczanych na rozwój miast. Drugą propozycją jest stworzenie platformy współpracy między europejskimi miastami. W latach 2014-2020 na ten cel miałoby być przeznaczone 400 mln euro, a do platformy ma należeć 300 europejskich miast.

Przewodnicząca Komitetu Regionów Mercedes Bresso zaznaczyła, że platforma miałaby być dodatkową możliwością, równoległą wobec polityki spójności. Przynależność do tej inicjatywy zależałaby od chęci miast.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Przewodnicząca tłumaczyła, że z tych 400 mln euro miałaby być finansowana wymiana pomysłów, ciekawych projektów mających zastosowanie w miastach. Hahn jako przykład takiego projektu, którego miasta europejskie mogłyby się podjąć, podał warszawskie Centrum Nauki Kopernik, w którym odbywa się spotkanie.

Bieńkowska zaznaczyła, że negocjacje nad propozycjami KE dopiero się rozpoczynają. Ich zakończenia szefowa resortu rozwoju regionalnego spodziewa się najwcześniej za kilkanaście miesięcy.

Czytaj także: Miasta zadowolone z efektów zagranicznych kampanii promocyjnych>>

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Sektor publiczny
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    W dniach 29-31 marca utrudnienia w stolicy w związku z wielkanocnymi procesjami. Gdzie?

    Już od piątku i przez cały świąteczny weekend w Warszawie, w związku z procesjami i drogami krzyżowymi ruch na drogach będzie utrudniony albo chwilowo wstrzymany.  

    Tutaj lepiej nie jechać na Wielkanoc. Zatrzęsienie turystów

    Planujesz Wielkanoc we Włoszech? Spodziewaj się tłumów. Od Wielkiej Soboty do poświątecznego wtorku turyści zarezerwowali we Włoszech ponad 7 milionów noclegów. To więcej niż w poprzednich latach. 

    Wybory samorządowe 2024. 29 marca upływa ważny termin dla niepełnosprawnych i starszych wyborców

    Piątek to ostatni dzień, w którym wyborcy z niepełnosprawnością i osoby starsze mogą złożyć wniosek o głosowanie przez pełnomocnika w wyborach samorządowych.

    Jak stosować rozporządzenie o pracach domowych? Co jest jasne? Co budzi wątpliwości? [min B. Nowacka, 1 kwietnia 2024 r.]

    Wątpliwości dotyczą trzech definicji wykorzystanych w rozporządzeniu - nauczyciela i uczniowie nie mają wskazówek jak je rozumieć i stosować.

    REKLAMA

    Rozbijanie garnka na plecach i chłostanie rózgą. Znasz te stare kaszubskie zwyczaje wielkanocne?

    Jak kiedyś obchodzono Wielkanoc na Kaszubach? Czym był tzw. Płaczëbóg? Co jadano na świąteczne śniadanie? 

    Znasz te wielkanocne zwyczaje z Górnego Śląska? Jeden z nich jest na krajowej liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego

    Jakie zwyczaje wielkanocne panują na Górnym Śląsku? Niektóre z nich znane są tylko w jednej miejscowości. Słyszeliście o paleniu żuru, kulaniu jaj czy bramie z wydmuszek? 

    Dentysta na NFZ 2024 – jakie zabiegi? Jeszcze w tym roku więcej świadczeń gwarantowanych! [projekt rozporządzenia]

    Chyba większość osób leczy w Polsce zęby prywatnie, ale trzeba wiedzieć, że można to zrobić również w ramach ubezpieczenia zdrowotnego, czyli – jak to się mówi potocznie „na NFZ”. Lista takich refundowanych świadczeń stomatologicznych jest całkiem długa. Trzeba tylko znaleźć dentystę (stomatologa), który ma podpisaną umowę z NFZ na udzielanie świadczeń stomatologicznych. Przedstawiamy listę świadczeń gwarantowanych (refundowanych przez NFZ) z zakresu leczenia stomatologicznego obowiązujących teraz, a także informujemy o projekcie rozporządzenia, które ma wydłużyć listę tych świadczeń - najprawdopodobniej jeszcze w 2024 roku.

    Bilety na EURO 2024 dla kibiców z Polski - sprzedaż od 28 marca. Gdzie można kupić? Jakie ceny?

    W dniu 28 marca 2024 r. o godzinie 14.00 rozpocznie się sprzedaż biletów dla kibiców reprezentacji Polski na turniej finałowy piłkarskich mistrzostw Europy Euro 2024. Sprzedaż potrwa do 8 kwietnia i prowadzona jest wyłącznie przez UEFA. Będzie dostępna na portalu euro2024.com.

    REKLAMA

    Rusza program "Aktywna Szkoła" 2024

    Rusza program "Aktywna Szkoła" 2024 - informuje Ministerstwo Sportu i Turystyki. Wnioski samorządy przygotują we współpracy ze szkołami. Program ma na celu aktywizację społeczności wokół obiektów sportowych, które były dotychczas niedostępne.

    Rząd: Dyplom MBA z Collegium Humanum nie pozwoli zasiąść w radzie nadzorczej spółki Skarbu Państwa

    Centrum Informacyjne Rządu poinformowało 27 marca 2024 r., że w procesie opiniowania kandydatów do rad nadzorczych dyplomy MBA uzyskane w Collegium Humanum nie będą uznawane przez Radę ds. spółek z udziałem Skarbu Państwa i państwowych osób prawnych.

    REKLAMA