REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

KE: potrzebne nowe sposoby wspierania rozwoju miast

REKLAMA

Komisja Europejska proponuje, by w nowym budżecie Unii Europejskiej na lata 2014-2020 zostały stworzone nowe instrumenty wspierające rozwój miast - ich kształt i funkcjonowanie są jednym z tematów trwającego w Warszawie spotkania przedstawicieli państw UE.

Jak informuje Ministerstwo Rozwoju Regionalnego, dwudniowa międzynarodowa konferencja "Efektywne Instrumenty Rozwoju Terytorialnego", organizowana we współpracy z Komisją Europejską, jest jednym z głównych wydarzeń w ramach polskiej prezydencji.

REKLAMA

REKLAMA

Minister Elżbieta Bieńkowska przypomniała na konferencji prasowej, że jest to kolejny etap dyskusji nad propozycjami Komisji Europejskiej dotyczącymi przyszłego budżetu Unii. Na początku października KE przedstawiła projekt pakietu regulacji odnoszących się do kształtu polityki spójności po 2014 r.

Bieńkowska poinformowała, że uczestnicy konferencji dyskutują w poniedziałek o polityce inwestycyjnej wobec miast. Zauważyła, że w obecnej perspektywie finansowej na lata 2007-13 brakuje instrumentów wspierania ich rozwoju. Z istniejących wymieniła inicjatywę Jessica, w ramach której udzielane są m.in. pożyczki na rewitalizację zdegradowanych obszarów miejskich, oraz program Urbact, z którego finansowana jest wymiana doświadczeń miast europejskich.

Komisarz UE ds. polityki regionalnej Johannes Hahn poinformował w poniedziałek dziennikarzy, że KE proponuje, by z każdego programu operacyjnego co najmniej 5 proc. środków było przeznaczanych na rozwój miast. Drugą propozycją jest stworzenie platformy współpracy między europejskimi miastami. W latach 2014-2020 na ten cel miałoby być przeznaczone 400 mln euro, a do platformy ma należeć 300 europejskich miast.

Przewodnicząca Komitetu Regionów Mercedes Bresso zaznaczyła, że platforma miałaby być dodatkową możliwością, równoległą wobec polityki spójności. Przynależność do tej inicjatywy zależałaby od chęci miast.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Przewodnicząca tłumaczyła, że z tych 400 mln euro miałaby być finansowana wymiana pomysłów, ciekawych projektów mających zastosowanie w miastach. Hahn jako przykład takiego projektu, którego miasta europejskie mogłyby się podjąć, podał warszawskie Centrum Nauki Kopernik, w którym odbywa się spotkanie.

Bieńkowska zaznaczyła, że negocjacje nad propozycjami KE dopiero się rozpoczynają. Ich zakończenia szefowa resortu rozwoju regionalnego spodziewa się najwcześniej za kilkanaście miesięcy.

Czytaj także: Miasta zadowolone z efektów zagranicznych kampanii promocyjnych>>

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rekordowa liczba pasażerów z lotniska Chopina

Ponad 2 mln odprawionych w ciągu miesiąca pasażerów. To rekord, który padł w czerwcu na lotnisku Chopina. Z szacunków wynika, ze w całym roku ta liczba będzie wynosić 20 mln. 

Darmowe potańcówki w Warszawie

Wracają potańcówki na Grochowskiej. Od 12 lipca mieszkańcy dzielnicy Praga-Południe i okolic będą mogli tańczyć do muzyki z różnych stron świata. 

Dla nauczycieli: co najmniej 15% podwyżki, 500 zł dodatku za wychowawstwo, 4 dni urlopu na żądanie, zmiany w zastępstwach, godzinach ponadwymiarowych. ZNP i NSZZ Solidarność do MEN: sprawy do pilnego załatwienia

Związek Nauczycielstwa Polskiego i  Prezydium Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność" wystosowały 10 lipca 2024 r. odrębne pisma do Ministerstwa Edukacji Narodowej zawierające obszerne listy spraw wymagających pilnego uregulowania. Są to odpowiedzi na ustalenia grupy roboczej ds. wynagradzania nauczycieli z 26 czerwca br. działającej w ramach Zespołu ds. pragmatyki zawodowej nauczycieli. Czego domagają się związkowcy?

Mięsak. Poznaj objawy tego nowotworu

Mięsak to rzadki nowotwór. Stanowi około 1% wszystkich nowotworów u dorosłych i około 15% u dzieci. Lipiec to miesiąc poświęcony budowaniu świadomości na temat mięsaków. Warto wiedzieć, czym są te nowotwory, jakie dają objawy i jak ważna jest szybka diagnoza. 

REKLAMA

Czy warto iść na tradycyjne studia w 2024 roku? Gdzie zdobyć praktyczne umiejętności przydatne w pracy?

Dziś coraz więcej osób kwestionuje sens tradycyjnego modelu akademickiego, który koncentruje się głównie na zdobywaniu wiedzy teoretycznej, bez jednoczesnego zapewnienia praktycznych umiejętności przydatnych na rynku pracy. Także rosnące koszty edukacji oraz obawy o przyszłe zatrudnienie skłaniają młodych ludzi do poszukiwania alternatywnych ścieżek rozwoju zawodowego, takich jak kursy, szkolenia praktyczne czy praca zdalna. Czy warto zatem jeszcze iść na tradycyjne studia?

Dyrektor CKE: Będą zmiany w maturach i egzaminie ósmoklasisty w 2025 r. Rok szkolny 2024/2025: Odchudzona o 20% podstawa programowa

Dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marcin Smolik w rozmowie z Polską Agencją Prasową udzielił informacji odnośnie zmian w maturach i egzaminie ósmoklasisty wynikających z uszczuplenia podstawy programowej od roku szkolnego 2024/2025. Najwięcej zmian ma być na egzaminie maturalnym z języka polskiego, tak pisemnym, jak i ustnym, np. znacznie skrócona zostanie lista pytań jawnych.

Min. Sikorski: kilka tysięcy osób w Polsce zgłosiło się do Legionu Ukraińskiego. Polska zapewnia sprzęt i szkolenie

Kilka tysięcy osób zarejestrowało się już w Polsce, aby dołączyć do Legionu Ukraińskiego, czyli nowej ukraińskiej ochotniczej jednostki wojskowej - poinformował minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski podczas Forum Publicznego NATO, zorganizowanego przy okazji szczytu tej organizacji w Waszyngtonie.

Od piątku utrudnienia w Warszawie

W piątek kierowcy w stolicy napotkają utrudnienia na Wale Miedzeszyńskim i moście Poniatowskiego. 

REKLAMA

Poprawka matury w sierpniu 2024

Kiedy jest poprawka matury w sierpniu 2024 roku? Kiedy jest poprawkowa matura pisemna, a kiedy ustna? Co trzeba zrobić, aby przystąpić do terminu poprawkowego? Wyników można spodziewać się we wtorek 10 września 2024 r.

Siedem wsi w Polsce stanie się miastem od początku 2025 roku. Wiemy już które

Od 1 stycznia 2025 r. roku w Polsce przybędzie siedem miast. Tak wynika z założeń projektu rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ustalenia granic niektórych gmin i miast, nadania niektórym miejscowościom statusu miasta oraz zmiany siedziby władz gminy, które zostały opublikowane 9 lipca 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych rządu. Nastąpi też 7 zmian dotyczących ustalenia granic gmin i 11 zmian dotyczących ustalenia granic miast.

REKLAMA