Nowe zasady funkcjonowania instytucji kultury
REKLAMA
Zmienione ustawa o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej zwiększa swobodę samorządów w zakresie łączenia i dzielenia instytucji kultury.
REKLAMA
Nowy art. 18 stanowi:
1. Organizator może dokonać połączenia instytucji kultury, w tym instytucji kultury prowadzących działalność w różnych formach, lub podziału instytucji kultury.
2. W przypadku połączenia instytucji artystycznej z instytucją kultury inną niż instytucja artystyczna, instytucja kultury powstała w wyniku takiego połączenia ma status instytucji artystycznej.
3. Organizator jest obowiązany na 3 miesiące przed wydaniem aktu o połączeniu lub podziale instytucji kultury podać do publicznej wiadomości informację o zamiarze i przyczynach takiej decyzji.
Także biblioteki będą mogły być łączone z innymi instytucjami kultury, pod warunkiem że połączenie nie wpłynie na jakości realizacji zadań. W efekcie, biblioteka publiczna będzie mogła stanowić samodzielną instytucję kultury albo wchodzić w skład innej instytucji kultury - np. powstałej w wyniku połączenia. Organizator będzie jednak obowiązany podać do publicznej wiadomości informację o zamiarze połączenia, podziału lub likwidacji biblioteki na 6 miesięcy przed dniem wydania stosownego aktu. Swą decyzję będzie też musiał uzasadnić.
Nowelizacja usunęła wątpliwości związane z finansowaniem instytucji kultury z dotacji celowych. Nowy akt prawny wyraźnie stanowi iż:
REKLAMA
- instytucje kultury, dla których organizatorami są jednostki samorządu terytorialnego, mogą otrzymywać dotacje celowe na zadania objęte mecenatem państwa, w tym dotacje celowe na finansowanie lub dofinansowanie kosztów realizacji inwestycji, z budżetu państwa,
- państwowe instytucje kultury mogą otrzymywać dotacje celowe z budżetów jednostek samorządu terytorialnego na zadania ważne z punktu widzenia regionalnej polityki rozwoju w zakresie rozwoju kultury, w tym dotacje celowe na finansowanie lub dofinansowanie kosztów realizacji inwestycji.
Nowelizacja zmienia także zasady powoływania dyrektorów instytucji kultury. Będą oni powoływanie wyłącznie i obligatoryjnie na czas określony. Organizator przed powołaniem dyrektora zawrze z nim pisemną umowę, w której określone zostaną warunki organizacyjno-finansowe działalności instytucji kultury oraz program jej działania.
Ustawa z dnia 31 sierpnia 2011 r. o zmianie ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej oraz niektórych innych ustaw (Dziennik Ustaw z 30 września 2011 Nr 207 poz. 1230) wejdzie w życie 1 stycznia 2012 r.
Czytaj także: Biblioteka publiczna tylko jako instytucja kultury>>
REKLAMA
REKLAMA