REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Fundacja Sendzimira zasadziła ponad 120 drzew

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

W czwartek 27 października br. Fundacja Sendzimira we współpracy z Fundacją Aeris Futuro w ramach programu ‘Czas na las’ posadziła ponad 120 drzew w Parku Krajobrazowym, w celu zneutralizowania wpływu tegorocznej edycji Akademii Letniej na klimat. W akcję włączyło się Centrum Promocji Ekorozwoju.

Ziemia to "Zielona Planeta" i dlatego nikogo nie trzeba przekonywać o tym, jak ważną rolę w środowisku odgrywają drzewa. Ich podstawowym zadaniem jest pochłanianie dwutlenku węgla wykorzystywanego w procesach fotosyntezy, oddając równocześnie tlen.  Stanowią naturalną barierę, zatrzymującą zarówno pyły, jak i hałas - to tylko niektóre z zasług, które zawdzięczamy obecności drzew w naszym otoczeniu.

REKLAMA

Pracujesz, robisz zakupy, podróżujesz? Posadź drzewo!

REKLAMA

Równocześnie, wszystkie codzienne działania, takie jak podróżowanie własnym samochodem, korzystanie z elektryczności, konsumpcja dóbr wytwarzanych przemysłowo - powodują emisję dwutlenku węgla. Dlatego ważne są działania offsetowe , polegające na wyrównaniu negatywnego wpływu na środowisko.

 - Od czternastu lat organizujemy Akademię Letnią "Wyzwania zrównoważonego rozwoju w Polsce." Mimo iż staramy się korzystać z biodegradowalnych surowców, ograniczać do minimum ilość zużywanego papieru, korzystać z transportu zbiorowego, nie unikniemy tego, że odciskamy nasz ekologiczny ślad w przyrodzie - mówi Karolina Maliszewska, wiceprezes Fundacji Sendzimira - Dlatego co roku obliczamy emisję CO2 spowodowaną działaniami związanymi z Akademią Letnią i kompensujemy ją, finansując sadzenie odpowiedniej ilości drzew.  Dzięki temu Akademia to wydarzenie neutralne klimatycznie.


Drzewa dla lepszego klimatu

Offset Akademii Letniej odbył się we współpracy z Fundacją Aeris  Futuro, prowadzącą program ‘ Czas na las.‘ W ramach tego programu posadzono w Polsce już ponad milion drzew i ich sadzonek. 27 października w Parku Krajobrazowym Promno w Wielkopolsce posadzono ponad 120 drzew.

REKLAMA

- Były to klony polne, które uformowały aleję wzdłuż drogi. Utworzą nowy korytarz ekologiczny. Przyczyni się to dużo lepiej dla przyrody niż zagęszczanie drzew w środku lasu. - mówi Jacek Zatoński z Centrum Promocji Ekorozwoju, absolwent Akademii Letniej z 2010 r. Jak dodaje, była to wyjątkowo ciężka praca z powodu twardego gruntu, w którym trzeba było wykopać doły na nowe drzewka - Wysiłek przyniósł jednak wymierne efekty w postaci samych drzewek i satysfakcji z ich posadzenia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Nasadzenia w Parku Krajobrazowym Promno to pierwsza akcja koordynowana przez nowego lokalnego partnera -  Centrum Promocji Ekorozwoju z Poznania. Także pierwszy raz odbyła się wspólnie z Zespołem Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego.

O Fundacji Sendzimira

Fundacja Sendzimira jest wiodącą organizacją działającą na rzecz zrównoważonego rozwoju w Polsce. Od 14 lat inicjuje i wspiera projekty edukacyjne, badawcze i praktyczne mające na celu rozwiązywanie złożonych problemów środowiskowych, gospodarczych i społecznych, współpracując w tym celu  z firmami, samorządami, organizacjami pozarządowymi, społecznościami lokalnymi oraz środowiskiem akademickim. Jednym z najważniejszych przedsięwzięć Fundacji jest realizowana od 14 lat Akademia Letnia „Wyzwania Zrównoważonego Rozwoju”. Fundacja należy do międzynarodowej sieci AtKisson Group, zrzeszającej ekspertów i organizacje pracujące na rzecz zrównoważonego rozwoju.

Zapisz się na newsletter
Śledź na bieżąco nowe inicjatywy, projekty i ważne decyzje, które wpływają na Twoje życie codzienne. Zapisz się na nasz newsletter samorządowy.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Samorzad.infor.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
4666 zł brutto dla pracownika samorządu? To nie żart

Trwa odpływ fachowców z sektora samorządowego. Powód? Niskie płace, poczucie braku doceniania i marne perspektywy na przyszłość. W programie Gość Infor.pl gościł Jacek Wolszczak, pracownik samorządu z dolnośląskiej Świdnicy.

Cytomegalia wrodzona. Przełomowe badanie z honorowym patronatem Ministerstwa Zdrowia

Wirus cytomegalii u kobiet w ciąży może stanowić zagrożenie dla zdrowia a nawet życia dziecka. W Klinice Położnictwa i Ginekologii Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie realizowany jest projekt POL PRENATAL CMV. To pierwsze badanie w Polsce i drugie na świecie dotyczące zakażenia wewnątrzmacicznego u ciężarnych z pierwotną infekcją wirusem cytomegalii. Jest to przełomowe badanie niekomercyjne, finansowane przez Agencję Badań Medycznych, nad którym honorowy patronat objęła Minister Zdrowia Izabela Leszczyna.

Liczba ludności w Polsce [dane GUS]

Główny Urząd Statystyczny podał dane dotyczące liczby ludności w Polsce na koniec I kwartału 2025 r.

Minimalne warunki utrzymania psów i kotów w schroniskach dla zwierząt [PROJEKT ROZPORZĄDZENIA]

Projekt rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie minimalnych warunków utrzymywania psów i kotów w schroniskach dla zwierząt trafił do konsultacji i opiniowania. Co zawiera? Co się zmieni?

REKLAMA

Nowe świadczenie "Moje zdrowie – Bilans Zdrowia Osoby Dorosłej": większa dostępność do skierowań na badania. Jakie badania będzie można zrobić? Kto będzie mógł wystawić skierowanie na badanie? [PROJEKT ROZPORZĄDZENIA]

Ministerstwo Zdrowia pracuje nad zmianami mającymi zwiększenie dostępności do świadczeń zdrowotnych o charakterze diagnostyczno-profilaktycznym. Położne i pielęgniarki będą mogły wystawiać skierowania na badania w ramach nowego świadczenia "Moje zdrowie – Bilans Zdrowia Osoby Dorosłej". Jakie badania będzie można zrobić?

W czwartek nawet blisko 30 st. C. Gdzie takie temperatury?

Jest szansa, że w tym roku na Wielkanoc nie będzie śniegu. Od kilku dni pogoda jest wiosenna, w czwartek temperatura wyniesie od 21 do 26 st. C, a w centrum możliwe jest nawet 27 st. C!

Podwyżki dla pracowników samorządowych z wyrównaniem od 1 marca 2025 r. Kto odpowiada za podwyżki? Odpowiedź MF i MRPiPS [PROJEKT ROZPORZĄDZENIA]

Podwyżki dla pracowników samorządowych z wyrównaniem od 1 marca 2025 r. Kto odpowiada za podwyżki? Odpowiedź MF i MRPiPS. Co zakłada projekt rozporządzenia Rady Ministrów zmieniający rozporządzenie w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych (RD172)?

Nowa taryfa za prąd później! Rząd przesuwa termin, czeka na niższe ceny energii

Rząd planuje przesunąć start nowych taryf energii z lipca na październik 2025 roku. Powód? Lepsze warunki na rynku hurtowym dają szansę na niższe ceny prądu dla gospodarstw domowych. To może oznaczać realne oszczędności – ale trzeba będzie poczekać.

REKLAMA

Badania cholesterolu w bilansie sześciolatka. Od kiedy?

Od 5 maja do programu badań bilansu zdrowia sześciolatka wchodzi lipidogram. Rzeczniczka praw dziecka Monika Horna-Cieślak uważa to za ogromny sukces, bo zwiększy się świadomość, że choroby serca mogą dotykać także młodych.

Jak i kiedy rezerwować wakacje, żeby było najtaniej?

Jak Polacy planują wakacje? Na ostatnią chwilę czy z wyprzedzeniem? Jak najtaniej zarezerwować hotel? Czy Polacy chętnie spędzają wakacje w kraju?

REKLAMA