REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Radny nie uzyska informacji publicznej przetworzonej bez interesu publicznego

REKLAMA

Radny, który żąda udostępnienia informacji publicznej przetworzonej, spotka się z decyzją odmowną jeśli nie wykaże szczególnego interesu publicznego - zaznaczył Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie. Może jednak domagać się informacji prostej - do jej udostępnienia organy są zobowiązane.

Radny zwrócił się do burmistrza o udostępnienie w trybie informacji publicznej m.in.:

REKLAMA

- kserokopii materiałów z kontroli przeprowadzonej w urzędzie miejskim oraz domu kultury przez RIO

- informacji o wydatkach na funkcjonowanie urzędu.

REKLAMA

Domagając się informacji radny wyjaśnił, że każdy z podatników ma prawo wiedzieć na jaki cel przeznaczane są jego podatki. Powołał się też na pytania zadawane mu przez mieszkańców miasta na temat kosztów funkcjonowania urzędu, ewentualnego przeznaczenia części środków na poprawę infrastruktury dróg gminnych, racjonalnego gospodarowania pieniędzmi, wydatków na promocję, organizację imprez okolicznościowych, na wyjazdy zagraniczne i szkoleniowe.

Burmistrz część informacji udostępnił ale odmówił udostępnienia informacji publicznej dotyczącej: wydatków na płace i pochodne płac, dochodowych wynagrodzeń, kosztów szkoleń, delegacji, wyjazdów zagranicznych oraz kosztów reprezentacyjnych, a także wydatków rzeczowych na utrzymanie Urzędu w zakresie wskazanym przez wnioskodawcę wyjaśniając, iż informacje te stanowią informację przetworzoną, zaś wnioskodawca nie wykazał szczególnie istotnego interesu publicznego w uzyskaniu takiej informacji.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie stwierdził, iż mandat radnego nie daje sam w sobie uprawnienia do żądania przetworzonej informacji publicznej bez wykazywania szczególnie istotnego interesu publicznego. Ale pojęcie "informacji przetworzonej" nie zostało ustawowo zdefiniowane. W orzecznictwie za informację publiczną przetworzoną uznaje się taką informację, która została opracowana przez podmiot zobowiązany przy użyciu dodatkowych sił i środków na podstawie posiadanych przez niego danych, w związku z żądaniem wnioskodawcy na podstawie kryteriów przez niego wskazanych.

Informacja przetworzona to kompilacja posiadanych przez organ danych. W jej efekcie powstaje nowy, czyli przetworzony dokument, czy też zespół danych. Udzielenie informacji przetworzonej poprzedza więc wytworzenie nowej informacji. Zabieg ten wymaga dokonania stosownych działań, takich jak analizy, obliczenia, zestawienia, podsumowania, które połączone są z zaangażowaniem intelektualnym (por. wyroki NSA: z dnia 17 października 2006 r., l OSK 1347/05, z dnia 9 sierpnia 2010 r. sygn. akt I OSK 1727/09).

To czy wnioskowana informacja jest informacją prostą czy przetworzoną, należy oceniać w każdym przypadku indywidualnie. W rozpatrywanej sprawie organy niezasadnie przyjęły - uznał WSA - że wniosek skarżącego w całości dotyczył udostępnienia informacji przetworzonej. Skoro do "przetworzenia" informacji nie dochodzi w sytuacji, kiedy określone we wniosku informacje mają być wyszukane w rejestrach, ewidencjach, czy innego rodzaju zestawieniach, to jest to informacja prosta, do której udzielenia organy są zobowiązane.

II SA/Ol 435/11 - Wyrok WSA w Olsztynie>>

samorzad.infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Samorzad.infor.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Kongresmeni USA: Charków na krawędzi upadku, sytuacja jest rozpaczliwa

  Charków jest na krawędzi upadku, historia nas osądzi, czy będziemy Chamberlainem, czy Churchillem - powiedział 16 kwietnia 2024 r. szef komisji spraw zagranicznych Izby Reprezentantów Michael McCaul. Wezwał do przyjęcia ustaw o pomocy Ukrainie i Izraelowi mimo gróźb rewolty skrajnego skrzydła partii.

  ZNP interweniuje przeciwko zwolnieniom z pracy nauczycieli albo zmniejszeniu im liczby godzin

  W roku szkolnym 2024/2025 w klasach pierwszych nie będzie przedmiotu HIT oraz edukacja obywatelska. Co z nauczycielami prowadzącymi te przedmioty. Niektórzy dla nich wrócili do pracy w szkole. Czy będą zwolnieni? Co ze zmniejszeniem liczby godzin nauczycieli, którzy nie zostaną zwolnieni?

  Żmije pojawiły się w Tatrach. Co robić, gdy spotkamy je na szlaku?

  Na tatrzańskich szlakach pojawiły się żmije zygzakowate. To efekt wyjątkowo ciepłego początku kwietnia. Jak się zachować, gdy natkniemy się na ten jadowity gatunek węża? 

  Nowy wzór legitymacji nauczyciela [Rozporządzenie z 11 kwietnia 2024 r. Dziennik Ustaw poz. 565]

  Od wtorku 16 kwietnia 2024 r. obowiązuje nowy wzór legitymacji nauczyciela. Jednak do 12 lipca 2024 r. nauczyciel może otrzymać legitymację na starym wzorze.

  REKLAMA

  Rząd: Nowy wzór karty parkingowej dla osób niepełnosprawnych. Karty tylko terminowe

  Niestety nie będzie bezterminowych kart parkingowych dla osób niepełnosprawnych. Tak wynika z odpowiedzi na interpelację.

  Nowa era komunikacji. RDK może ułatwić Ci życie

  Rejestr Danych Kontaktowych, znany jako RDK, to baza danych zawierająca aktualne dane kontaktowe obywateli, do której mają dostęp urzędnicy administracji państwowej. Usługa ta, uruchomiona 22 grudnia 2019 roku, ma na celu usprawnienie komunikacji między urzędem a obywatelem.

  Wybory 2024 - druga tura. Czy cisza wyborcza będzie obowiązywać w całym kraju?

  Druga tura wyborów samorządowych 2024 odbędzie się w niedzielę 21 kwietnia. Cisza wyborcza rozpocznie się w nocy z piątku na sobotę i potrwa do godz. 21 w niedzielę. Czy będzie obowiązywać w całym kraju? 

  Dobrowolne ubezpieczenie w NFZ [WNIOSEK]

  Kto może się dobrowolnie ubezpieczyć w NFZ? Jak to zrobić? Kiedy trzeba uiścić opłatę dodatkową? 

  REKLAMA

  Oszuści podszywają się pod NFZ. Na te strony uważaj

  Oszuści próbują nowych sposobów, tym razem "na NFZ". W internecie pojawiły się fałszywe strony, które łudząco przypominają oficjalny serwis internetowy Narodowego Funduszu Zdrowia. Na czym polega oszustwo?

  Stop Smog. MKiŚ zapowiada zmiany w programie

  Resort klimatu chce uatrakcyjnić program "Stop Smog". Jakie zmiany proponuje? Które gminy mogą otrzymać środki na inwestycje?

  REKLAMA