REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Radny nie uzyska informacji publicznej przetworzonej bez interesu publicznego

REKLAMA

Radny, który żąda udostępnienia informacji publicznej przetworzonej, spotka się z decyzją odmowną jeśli nie wykaże szczególnego interesu publicznego - zaznaczył Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie. Może jednak domagać się informacji prostej - do jej udostępnienia organy są zobowiązane.

Radny zwrócił się do burmistrza o udostępnienie w trybie informacji publicznej m.in.:

REKLAMA

- kserokopii materiałów z kontroli przeprowadzonej w urzędzie miejskim oraz domu kultury przez RIO

- informacji o wydatkach na funkcjonowanie urzędu.

REKLAMA

Domagając się informacji radny wyjaśnił, że każdy z podatników ma prawo wiedzieć na jaki cel przeznaczane są jego podatki. Powołał się też na pytania zadawane mu przez mieszkańców miasta na temat kosztów funkcjonowania urzędu, ewentualnego przeznaczenia części środków na poprawę infrastruktury dróg gminnych, racjonalnego gospodarowania pieniędzmi, wydatków na promocję, organizację imprez okolicznościowych, na wyjazdy zagraniczne i szkoleniowe.

Burmistrz część informacji udostępnił ale odmówił udostępnienia informacji publicznej dotyczącej: wydatków na płace i pochodne płac, dochodowych wynagrodzeń, kosztów szkoleń, delegacji, wyjazdów zagranicznych oraz kosztów reprezentacyjnych, a także wydatków rzeczowych na utrzymanie Urzędu w zakresie wskazanym przez wnioskodawcę wyjaśniając, iż informacje te stanowią informację przetworzoną, zaś wnioskodawca nie wykazał szczególnie istotnego interesu publicznego w uzyskaniu takiej informacji.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie stwierdził, iż mandat radnego nie daje sam w sobie uprawnienia do żądania przetworzonej informacji publicznej bez wykazywania szczególnie istotnego interesu publicznego. Ale pojęcie "informacji przetworzonej" nie zostało ustawowo zdefiniowane. W orzecznictwie za informację publiczną przetworzoną uznaje się taką informację, która została opracowana przez podmiot zobowiązany przy użyciu dodatkowych sił i środków na podstawie posiadanych przez niego danych, w związku z żądaniem wnioskodawcy na podstawie kryteriów przez niego wskazanych.

Informacja przetworzona to kompilacja posiadanych przez organ danych. W jej efekcie powstaje nowy, czyli przetworzony dokument, czy też zespół danych. Udzielenie informacji przetworzonej poprzedza więc wytworzenie nowej informacji. Zabieg ten wymaga dokonania stosownych działań, takich jak analizy, obliczenia, zestawienia, podsumowania, które połączone są z zaangażowaniem intelektualnym (por. wyroki NSA: z dnia 17 października 2006 r., l OSK 1347/05, z dnia 9 sierpnia 2010 r. sygn. akt I OSK 1727/09).

To czy wnioskowana informacja jest informacją prostą czy przetworzoną, należy oceniać w każdym przypadku indywidualnie. W rozpatrywanej sprawie organy niezasadnie przyjęły - uznał WSA - że wniosek skarżącego w całości dotyczył udostępnienia informacji przetworzonej. Skoro do "przetworzenia" informacji nie dochodzi w sytuacji, kiedy określone we wniosku informacje mają być wyszukane w rejestrach, ewidencjach, czy innego rodzaju zestawieniach, to jest to informacja prosta, do której udzielenia organy są zobowiązane.

II SA/Ol 435/11 - Wyrok WSA w Olsztynie>>

samorzad.infor.pl

Źródło: Samorzad.infor.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ile wynosi liczba ludności Polski na koniec 2024 roku? [Dane GUS]

Główny Urząd Statystyczny podał wstępne szacunkowe dane dotyczące liczby ludności w Polsce na koniec 2024 r. Jest spadek.

Podwyżka o 40% (marchewka) a podniesienie wieku emerytalnego (kij). Wcześniej był postulat 3 miesięcy urlopu za 7 lat pracy w jednej firmie

Autorem propozycji podwyżki o 20% w 2025 r. i o 20% w 2026 r. jest Lider Związkowej Alternatywy Piotr Szumlewicz. Mowa jest o podwyżkach płac w sferze budżetowej w tym roku i co najmniej 20 proc. w przyszłym. Wcześniej związkowiec postulował wprowadzenie urlopu 3 miesięcy za 7 lat pracy. Propozycje oceniam jako nierealne do wprowadzenia.

Coraz więcej nastolatków sięga po e-papierosy

Coraz więcej nastolatków sięga po elektroniczne papierosy. Jest to co czwarta dziewczyna i co piąty chłopiec w wieku 13-15 lat. Tak wynika z badania "Global Youth Tobacco Survey" zaprezentowanego podczas rozpoczętej w środę w Sejmie konferencji poświęconej uzależnieniom.

Dwoje seniorów padło ofiarą oszustwa internetowego. Łącznie stracili ponad 400 tys. zł

Oszuści nie ustają w polowaniach. Dwoje seniorów – 74-latka z Lublina i 76-latek z powiatu zamojskiego – zostali oszukani w internecie. Zamiast zyskownych inwestycji, za radą „doradców” zainstalowali oprogramowanie, które pozwoliło przestępcom przejąć pieniądze z ich kont bankowych – podała policja.

REKLAMA

Pierwsze dziecko z rządowego programu in vitro już na świecie

Urodziło się pierwsze dziecko z rządowego programu in vitro. Ministra zdrowia Izabela Leszczyna poinformowała, że do programu zakwalifikowało się ponad 23 tys. par, efektem jest 9258 ciąż.

Nowy wymiar edukacji dla przyszłych liderów HR i biznesu. Symfonia i Akademia Leona Koźmińskiego łączą siły

Symfonia, czołowy dostawca oprogramowania dla MŚP oraz administracji publicznej i Akademia Leona Koźmińskiego, jedna z najlepszych uczelni w Polsce, ogłaszają partnerstwo. Firma zapewni studentom i wykładowcom wsparcie merytoryczne i dydaktyczne, wymianę wiedzy i inicjatywy ukierunkowane na rozwój. W programie studiów znajdzie się flagowy produkt HR-owy Symfonii.

Seniorzy chcą pracować na emeryturze?

Kontynuacja pracy na emeryturze to nie tylko chęć podreperowania domowego budżetu, ale i podtrzymanie aktywności i rozwój osobisty, a także szansa na spełnianie swoich pasji.

Chiński model AI (DeepSeek R1) tańszy od amerykańskich a co najmniej równie dobry. Duża przecena akcji firm technologicznych w USA

Notowania największych amerykańskich firm związanych z rozwojem sztucznej inteligencji oraz jej infrastrukturą zaliczyły ostry spadek w poniedziałek, w związku z zaprezentowaniem tańszego i wydajniejszego chińskiego modelu AI, DeepSeek R1.

REKLAMA

Dofinansowania m.in. dla OSP, kół gospodyń wiejskich oraz klubów sportowych. Ruszają prekonsultacje

Dofinansowania m.in. dla OSP, kół gospodyń wiejskich oraz klubów sportowych. Ruszają prekonsultacje programu NIW-CRSO pn. "Moc Małych Społeczności". Kto będzie mógł starać się o dofinansowanie? Ile będzie wynosiło? Jaki jest harmonogram?

Nowe oszustwo na "darmową apteczkę". NFZ ostrzega

Uwaga na nową metodę oszustów. Narodowy Fundusz Zdrowia ostrzega przed e-mailami z ofertą otrzymania "darmowej apteczki". Można stracić pieniądze. NFZ przypomina, że nie sprzedaje niczego przez internet.

REKLAMA