Kwalifikacja wojskowa 2023 rozpoczęta. Kto powinien się stawić przed komisją lekarską?
REKLAMA
REKLAMA
Rozpoczęła się kwalifikacja wojskowa, potrwa do lipca 2023 r. Kto powinien się stawić przed komisją lekarską?
Do stawienia się przed komisją zostali wezwani:
- mężczyźni urodzeni w 2004 r.;
- mężczyźni urodzeni w latach 1999–2003, którym nie nadano kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej;
- osoby, które w latach 2021 i 2022 zostały uznane przez powiatowe komisje lekarskie za czasowo niezdolne do służby wojskowej ze względu na stan zdrowia.
Obowiązkowi kwalifikacji podlegają także kobiety urodzone w latach 1999–2004 mające kwalifikacje przydatne do służby wojskowej oraz kobiety pobierające naukę w celu uzyskania tych kwalifikacji, które w roku szkolnym lub akademickim 2022/2023 kończą studia na kierunkach lub kończą naukę w zawodach.
Chodzi o kwalifikacje wymagane, by wykonywać zawody medyczne, weterynaryjne, morskie i lotnicze, psychologów, rehabilitantów, radiologów, diagnostów laboratoryjnych, informatyków, teleinformatyków, nawigatorów i tłumaczy.
Na kwalifikację powinny się stawić także osoby, które nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby, obowiązek ten dotyczy osób, które w bieżącym roku kończą 60 lat.
REKLAMA
Dla kogo książeczka wojskowa?
Stawiający się do kwalifikacji otrzymają, zgodnie z nowymi przepisami książeczka wojskowa jest wręczana tym, którzy zdecydują się wstąpić do wojska.
Czym jest kwalifikacja wojskowa?
Uchwalona w ubiegłym roku ustawa o obronie ojczyzny powierzyła nadzór nad kwalifikacją ministrowi obrony, wcześniej sprawował ja minister spraw wewnętrznych.
W ubiegłym roku planowano, że kwalifikacja rozpocznie się 3 kwietnia, rozporządzenie z aktualną datą początku kwalifikacji opublikowano w lutym br.
Kwalifikacja wojskowa zastąpiła w 2009 r. pobór, kiedy obowiązkowa służba wojskowa została zawieszona w związku z przejściem na armię zawodową. Celem kwalifikacji jest zebranie informacji o stanie zdrowia fizycznego i psychicznego obywateli pod kątem ich predyspozycji do służby w wojsku. Zawieszenie służby zasadniczej nie zniosło obowiązku stawiennictwa przed komisją lekarską.(PAP)
brw/ godl/
REKLAMA
REKLAMA