REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Lotnisko Warszawa-Radom: Nowy początek

Infrastruktura lotniska umożliwia przyjmowanie samolotów, jakimi operują przewoźnicy czarterowi i niskokosztowi
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Lotnisko Warszawa-Radom im. Bohaterów Radomskiego Czerwca 1976 Roku zostało oficjalnie otwarte 27 kwietnia. Tego dnia w Radomiu wylądował pierwszy samolot pasażerski – z Paryża. Następnego dnia samolot LOT-u zabierze pasażerów do Rzymu.

Lotnisko Warszawa-Radom im. Bohaterów Radomskiego Czerwca 1976 roku poprzez przejęcie części ruchu z Lotniska Chopina przyczyni się do odciążenia stołecznego portu, którego przepustowość w ostatnich latach, na skutek dynamicznego rozwoju ruchu tranzytowego (przesiadkowego), została niemal wyczerpana. Pozwoli także na wytworzenie maksymalnie dużego potencjału ruchu tranzytowego na Lotnisku Chopina (tzw. masy krytycznej), który zostanie przeniesiony do Centralnego Portu Komunikacyjnego w chwili jego uruchomienia.

REKLAMA

Lotnisko w Radomiu ma ogromny sens

REKLAMA

Port lotniczy Warszawa-Radom ma ogromny sens gospodarczy, odciąży Lotnisko Chopina w Warszawie, będzie lotniskiem zapasowym i przyciągnie do Radomia inwestycje – mówił w czwartek premier Mateusz Morawiecki podczas uroczystości oficjalnego otwarcia lotniska.

Do uczestników uroczystości otwarcia lotniska list skierował prezydent Andrzej Duda, który zauważył, że włączenie Radomia w system połączeń lotniczych stwarza nowe szanse dla mieszkańców obszaru między Warszawą, Łodzią, Kielcami a Lublinem. „Za sprawą tego lotniska, jednego z najnowocześniejszych i najbardziej komfortowych w Polsce, Radom i sąsiednie ośrodki zyskują połączenie z miastami w Europie, Azji i Afryce. Mieszkańcy odległych metropolii dostają nowy, dogodny sposób na dotarcie do naszego kraju oraz jego stolicy” – napisał w liście prezydent.

W trakcie uroczystości odczytano także list marszałek Sejmu Elżbiety Witek, która podkreśliła znaczenie Radomia zarówno w historii, jak i w mechanizmie wzrostu gospodarczego Polski. Jak wskazała, będzie to jedno z niewielu lotnisk w naszym kraju, które będzie służyło zarówno wojsku, jak i ludności cywilnej. „Będzie silnym bodźcem rozwoju całego regionu, co w efekcie przełoży się na wymierne korzyści gospodarcze i społeczne, jak również zapewni bezpieczeństwo w naszym kraju” – podkreśliła Witek.

Port lotniczy gotów przyjąć milion pasażerów

REKLAMA

Radomskie lotnisko jest przeznaczone głównie dla pasażerów mieszkających w promieniu ok. 100–150 km od Radomia. Polskie Porty Lotnicze spodziewają się, że będą z niego korzystać nie tylko mieszkańcy województwa mazowieckiego, ale także ościennych regionów: świętokrzyskiego, lubelskiego czy łódzkiego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wybudowany niemalże od podstaw port lotniczy szczyci się m.in. nowoczesnym terminalem o powierzchni 30 tys. metrów kwadratowych. W budynku oprócz stanowisk check-in czy kontroli bezpieczeństwa, znajdzie się duża i komfortowa strefa komercyjna z restauracjami, kawiarniami, sklepami duty free, pokojami opieki nad dziećmi i placami zabaw. Według Polskich Portów Lotniczych terminal będzie mógł na początku działalności lotniska przyjąć milion pasażerów w ciągu roku, a docelowo nawet ponad 3 miliony osób rocznie.

Prezes Polskich Portów Lotniczych Stanisław Wojtera uważa, że radomskie lotnisko jest nowoczesne, przyjazne, zaprojektowane pod kątem rodzin. „Mieliśmy ten komfort w porównaniu z wieloma lotniskami w Polsce, że to lotnisko mogliśmy zaplanować od początku, mogliśmy skorzystać z innych doświadczeń” – stwierdził.

Gdzie można polecieć z Radomia

Z Radomia można polecieć na rodzinne wakacje lub w podróż biznesową. PLL LOT oferuje regularne połączenia do Paryża, Rzymu, Prewezy, Tirany i Warny. Wypoczynek wakacyjny z wylotem z Radomia organizuje także 9 biur podróży: Coral Travel, Exim Tours, Greckie Podróże, ITAKA, Nekera, Rainbow, Rego-Bis, Sun&Fun Holidays czy TUI. Touroperatorzy na wakacje lotami czarterowymi zabiorą pasażerów m.in. do Antalyi, Burgas, ale też Warny i Tirany. „W przypadku kierunków czarterowych możemy spodziewać się większej elastyczności, ponieważ biura podróży dopasowują ofertę do zainteresowania rynku. Z pewnością w wakacyjnej ofercie pojawią się jeszcze najpopularniejsze kierunki wakacyjne w regionie Morza Śródziemnego, czyli Turcja, Grecja, czy Tunezja” – powiedziała rzeczniczka PPL. To wszystko sprawi, że lotnisko Warszawa-Radom ma szanse stać się centrum turystyki lotniczej. W przyszłości właśnie z Radomia pasażerowie będą mogli wybrać się w podróż na niemal każdy kontynent.

Infrastruktura lotniska umożliwia przyjmowanie najpopularniejszych samolotów, jakimi operują przewoźnicy czarterowi i niskokosztowi, czyli A320 lub B737, ale także większe maszyny – jak B787 dreamliner.

Jak dostać się na radomskie lotnisko

Z myślą o podróżnych dojeżdżających do Radomia z Warszawy, PPL uruchamia shuttle busy, które będą kursować pomiędzy warszawskim Okęciem a lotniskiem Warszawa-Radom. Do 15 maja, w ramach promocji, przejazdy w obu kierunkach będą bezpłatne. Rozkład kursów dostosowany jest do aktualnej siatki połączeń lotniska Warszawa-Radom. Do połowy maja darmowy będzie także parking na lotnisku w Radomiu. Pod terminal podjeżdżać będą też kursujące z radomskiego dworca PKP autobusy dwóch linii 5 i 14. To opcja dla osób, które wybiorą dojazd na lotnisko Warszawa-Radom z innych miasta koleją.

Lotnisko z przeszłością

Port lotniczy w Radomiu rozpoczął działalność w maju 2014 r. na terenie byłego lotniska wojskowego w Sadkowie. Przez krótki czas loty z tego miasta odbywały się m.in. do Rygi, Berlina, Wrocławia i Lwowa. Było to jedyne lotnisko użytku publicznego w Polsce, które powstało bez wsparcia unijnego. Miasto zainwestowało w jego utworzenie ponad 100 mln zł. Po ogłoszeniu przez sąd w 2018 r. upadłości miejskiej spółki Port Lotniczy Radom, lotnisko kupiły Polskie Porty Lotnicze (PPL) i wybudowały je prawie od nowa. Inwestycja kosztowała ok. 800 mln zł.  (PAP) 

Oprac. Piotr T. Szymański
Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ile wynosi liczba ludności Polski na koniec 2024 roku? [Dane GUS]

Główny Urząd Statystyczny podał wstępne szacunkowe dane dotyczące liczby ludności w Polsce na koniec 2024 r. Jest spadek.

Podwyżka o 40% (marchewka) a podniesienie wieku emerytalnego (kij). Wcześniej był postulat 3 miesięcy urlopu za 7 lat pracy w jednej firmie

Autorem propozycji podwyżki o 20% w 2025 r. i o 20% w 2026 r. jest Lider Związkowej Alternatywy Piotr Szumlewicz. Mowa jest o podwyżkach płac w sferze budżetowej w tym roku i co najmniej 20 proc. w przyszłym. Wcześniej związkowiec postulował wprowadzenie urlopu 3 miesięcy za 7 lat pracy. Propozycje oceniam jako nierealne do wprowadzenia.

Coraz więcej nastolatków sięga po e-papierosy

Coraz więcej nastolatków sięga po elektroniczne papierosy. Jest to co czwarta dziewczyna i co piąty chłopiec w wieku 13-15 lat. Tak wynika z badania "Global Youth Tobacco Survey" zaprezentowanego podczas rozpoczętej w środę w Sejmie konferencji poświęconej uzależnieniom.

Dwoje seniorów padło ofiarą oszustwa internetowego. Łącznie stracili ponad 400 tys. zł

Oszuści nie ustają w polowaniach. Dwoje seniorów – 74-latka z Lublina i 76-latek z powiatu zamojskiego – zostali oszukani w internecie. Zamiast zyskownych inwestycji, za radą „doradców” zainstalowali oprogramowanie, które pozwoliło przestępcom przejąć pieniądze z ich kont bankowych – podała policja.

REKLAMA

Pierwsze dziecko z rządowego programu in vitro już na świecie

Urodziło się pierwsze dziecko z rządowego programu in vitro. Ministra zdrowia Izabela Leszczyna poinformowała, że do programu zakwalifikowało się ponad 23 tys. par, efektem jest 9258 ciąż.

Nowy wymiar edukacji dla przyszłych liderów HR i biznesu. Symfonia i Akademia Leona Koźmińskiego łączą siły

Symfonia, czołowy dostawca oprogramowania dla MŚP oraz administracji publicznej i Akademia Leona Koźmińskiego, jedna z najlepszych uczelni w Polsce, ogłaszają partnerstwo. Firma zapewni studentom i wykładowcom wsparcie merytoryczne i dydaktyczne, wymianę wiedzy i inicjatywy ukierunkowane na rozwój. W programie studiów znajdzie się flagowy produkt HR-owy Symfonii.

Seniorzy chcą pracować na emeryturze?

Kontynuacja pracy na emeryturze to nie tylko chęć podreperowania domowego budżetu, ale i podtrzymanie aktywności i rozwój osobisty, a także szansa na spełnianie swoich pasji.

Chiński model AI (DeepSeek R1) tańszy od amerykańskich a co najmniej równie dobry. Duża przecena akcji firm technologicznych w USA

Notowania największych amerykańskich firm związanych z rozwojem sztucznej inteligencji oraz jej infrastrukturą zaliczyły ostry spadek w poniedziałek, w związku z zaprezentowaniem tańszego i wydajniejszego chińskiego modelu AI, DeepSeek R1.

REKLAMA

Dofinansowania m.in. dla OSP, kół gospodyń wiejskich oraz klubów sportowych. Ruszają prekonsultacje

Dofinansowania m.in. dla OSP, kół gospodyń wiejskich oraz klubów sportowych. Ruszają prekonsultacje programu NIW-CRSO pn. "Moc Małych Społeczności". Kto będzie mógł starać się o dofinansowanie? Ile będzie wynosiło? Jaki jest harmonogram?

Nowe oszustwo na "darmową apteczkę". NFZ ostrzega

Uwaga na nową metodę oszustów. Narodowy Fundusz Zdrowia ostrzega przed e-mailami z ofertą otrzymania "darmowej apteczki". Można stracić pieniądze. NFZ przypomina, że nie sprzedaje niczego przez internet.

REKLAMA