REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Śląskie: wojewoda zapowiada odchudzenie i usprawnienie administracji

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

Usprawnienie i odchudzenie administracji zapowiada wojewoda śląski Zygmunt Łukaszczyk, który w poniedziałek odebrał z rąk premiera Donalda Tuska nominację na drugą kadencję. Ocenie pracy urzędników mają towarzyszyć badania satysfakcji interesantów.

Podczas konferencji prasowej wojewoda śląski przekonywał, że administracja państwowa powinna być rozumiana całościowo, a nie dzielona na rządową czy samorządową, bo sami interesanci nie muszą ich rozróżniać, chcą po prostu załatwić swoją sprawę. Przede wszystkim administracja musi być otwarta na klienta - tłumaczył.

REKLAMA

Łukaszczyk zapowiada poprawę jakości administracji, tak by interesanci byli zadowoleni z obsługi. Zapowiedział, że będą temu towarzyszyły pomiary satysfakcji klienta. To właśnie w efekcie badania satysfakcji interesantów wprowadzono już w śląskim urzędzie zmiany - jak Biuro Obsługi Klienta, system rezerwacji dnia, godziny i stanowiska do załatwienia określonej sprawy.

W przyszłym roku w urzędzie ma powstać mobilne biuro klienta. Skorzystają z niego osoby niepełnosprawne. Nie będą musiały stawiać się w urzędzie, by załatwić sprawę, to do ich domów będą przyjeżdżali urzędnicy.

REKLAMA

Wojewoda chce też dążyć do coraz większej cyfryzacji w administracji - stopniowego eliminowania z obiegu papierowych dokumentów i ograniczania do minimum kontaktu klienta z urzędnikiem. Za wzór w tej dziedzinie Łukaszczyk stawia system funkcjonujący w Danii.

Podczas konferencji prasowej wojewoda śląski zapowiedział dalszą konsolidację administracji zespolonej, w skład której wchodzi m.in. policja, straż pożarna, służby weterynaryjne, sanepid, nadzór budowlany i wiele innych służb. Wszystkie te instytucje mają odrębne działy kadr, sekretariaty, księgowość, mimo że czasem zatrudniają po kilkadziesiąt osób - mówił.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Aby ograniczyć zbędne koszty, decyzją wojewody zlikwidowano już większość kancelarii tajnych, działających w urzędach administracji zespolonej. Teraz są one tylko w urzędzie wojewódzkim, w policji i straży pożarnej. Docelowo z poszczególnych jednostek administracji zespolonej mają być wyprowadzane inne zbędne wydziały, jak np. księgowość, tak by została w nich tylko merytoryczna część działalności - zapowiada wojewoda.

Innym pomysłem na ograniczenie kosztów jest rezygnacja z osobnych zamówień publicznych i rozpisywanie przetargów dla całej administracji zespolonej. Już teraz część zakupów realizowana jest wspólnie.

REKLAMA

Wraz z racjonalizacją pracy i cięciem wydatków ma być badana działalność poszczególnych wydziałów urzędu - ze szczegółowymi badaniami wydatków. Wszędzie tam, gdzie okaże się, że pracowników jest zbyt wielu, będą redukcje zatrudnienia; wszyscy pracownicy będą systematycznie oceniani - mówi Łukaszczyk.

Dziennikarze pytali wojewodę o wicewojewodów. Łukaszczyk odpowiedział, że decyzja w tej sprawie powinna zapaść do końca przyszłego tygodnia. Zapowiedział też zmiany kadrowe w podległej administracji. Zaznaczył, że "wielkiego trzęsienia ziemi nie przewiduje".

Pytany o poniedziałkowe wręczenie mu nominacji Łukaszczyk podkreślił, że premier jasno określił cele wojewodom. "Skoro wojewoda jest reprezentantem premiera w terenie, to musi to być pełna lojalność - to jest najważniejsza cecha, jaką powinny się kierować osoby wyznaczone przez premiera na funkcje wojewody, ministra, czyli też jego reprezentanta" - powiedział Łukaszczyk.

Wyraził przekonanie, że żaden z wojewodów nie powinien się przyzwyczajać do swojego miejsca pracy, bo wcale nie jest pewne, że nominowani na te stanowiska będą wojewodami przez kolejne cztery lata. Każdy powinien jednak pracować tak, jakby miał sprawować tę funkcję do emerytury - zaznaczył.

Jak powiedział w niedawnym wywiadzie dla "Polityki" szef nowego resortu administracji i cyfryzacji Michał Boni, doświadczenia ze Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego mają być pomocne w poprawie pracy innych urzędów w Polsce.

Zapisz się na newsletter
Śledź na bieżąco nowe inicjatywy, projekty i ważne decyzje, które wpływają na Twoje życie codzienne. Zapisz się na nasz newsletter samorządowy.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe świadczenie "Moje zdrowie – Bilans Zdrowia Osoby Dorosłej": większa dostępność do skierowań na badania. Jakie badania będzie można zrobić? Kto będzie mógł wystawić skierowanie na badanie? [PROJEKT ROZPORZĄDZENIA]

Ministerstwo Zdrowia pracuje nad zmianami mającymi zwiększenie dostępności do świadczeń zdrowotnych o charakterze diagnostyczno-profilaktycznym. Położne i pielęgniarki będą mogły wystawiać skierowania na badania w ramach nowego świadczenia "Moje zdrowie – Bilans Zdrowia Osoby Dorosłej". Jakie badania będzie można zrobić?

W czwartek nawet blisko 30 st. C. Gdzie takie temperatury?

Jest szansa, że w tym roku na Wielkanoc nie będzie śniegu. Od kilku dni pogoda jest wiosenna, w czwartek temperatura wyniesie od 21 do 26 st. C, a w centrum możliwe jest nawet 27 st. C!

Podwyżki dla pracowników samorządowych z wyrównaniem od 1 marca 2025 r. Kto odpowiada za podwyżki? Odpowiedź MF i MRPiPS [PROJEKT ROZPORZĄDZENIA]

Podwyżki dla pracowników samorządowych z wyrównaniem od 1 marca 2025 r. Kto odpowiada za podwyżki? Odpowiedź MF i MRPiPS. Co zakłada projekt rozporządzenia Rady Ministrów zmieniający rozporządzenie w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych (RD172)?

Nowa taryfa za prąd później! Rząd przesuwa termin, czeka na niższe ceny energii

Rząd planuje przesunąć start nowych taryf energii z lipca na październik 2025 roku. Powód? Lepsze warunki na rynku hurtowym dają szansę na niższe ceny prądu dla gospodarstw domowych. To może oznaczać realne oszczędności – ale trzeba będzie poczekać.

REKLAMA

Badania cholesterolu w bilansie sześciolatka. Od kiedy?

Od 5 maja do programu badań bilansu zdrowia sześciolatka wchodzi lipidogram. Rzeczniczka praw dziecka Monika Horna-Cieślak uważa to za ogromny sukces, bo zwiększy się świadomość, że choroby serca mogą dotykać także młodych.

Jak i kiedy rezerwować wakacje, żeby było najtaniej?

Jak Polacy planują wakacje? Na ostatnią chwilę czy z wyprzedzeniem? Jak najtaniej zarezerwować hotel? Czy Polacy chętnie spędzają wakacje w kraju?

Kalendarz szczepień dorosłych [TABELA]

Kalendarz szczepień dorosłych. Kiedy i na co warto się zaszczepić? Które szczepionki są szczególnie zalecane dla seniorów? Ile dawek poszczególnych szczepionek? Polskie Towarzyszko Medycyny rodzinnej we współpracy z Fundacją MY PACJENCI opracowało kalendarz szczepień dla dorosłych.

Branża pirotechniczna chce wzmocnić potencjał obronny kraju

W odpowiedzi na zapowiadane przez rząd plany dotyczące szeroko zakrojonych szkoleń wojskowych, przedstawiciele branży pirotechnicznej, w liście wysłanym do ministrów obrony oraz spraw wewnętrznych i administracji, podkreślają swoje unikalne kompetencje i zasoby. Chodzi o wzmocnienie bezpieczeństwa państwa oraz efektywną współpracę ze strukturami obronnymi.

REKLAMA

Od 1 stycznia 2026 r. nowy obowiązek jednostek sektora finansów publicznych. Chodzi o zmiany w zakresie rejestru umów

Od 1 stycznia 2026 r. nowy obowiązek jednostek sektora finansów publicznych. Chodzi m.in. o zmiany w zakresie rejestru umów. Projekt nowelizacji trafił do opiniowania. Projektodawcą jest Ministerstwo Finansów.

8400 zł brutto dla pracowników pomocy społecznej? 3-miesięczny urlop? Związkowcy przedstawili propozycje

Ile zarabia pracownik pomocy społecznej? A ile powinien zarabiać? Związkowa Alternatywa domaga się radykalnej poprawy warunków pracy i wynagrodzeń zatrudnionych w tym sektorze. Związek oczekuje skokowego wzrostu płac, dotrzymania przez rząd złożonych wcześniej obietnic, a także zapewnienia urlopu regeneracyjnego i warunków do rozwoju zawodowego dla wszystkich zatrudnionych w sektorze pomocy społecznej.

REKLAMA