MEN negatywnie o projekcie obywatelskim ws. przedszkoli
REKLAMA
"Zmiany proponowane w obywatelskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego nie mogą zostać zaakceptowane przez rząd, jakkolwiek zasługują na uwagę, co do kierunku proponowanych rozwiązań" - czytamy w projekcie opinii rządu zamieszczonej w na stronie internetowej Ministerstwa Edukacji Narodowej. Jak zaznaczono, projekt opinii został przekazany do uzgodnień międzyresortowych.
REKLAMA
REKLAMA
Według resortu edukacji, objęcie przedszkoli subwencją spowodowałby dla państwa dodatkowy koszt w wysokości 17 mld zł rocznie. Przyznają jednocześnie, że analiza sprawozdań z wykonania budżetu przez samorządy pokazuje, iż koszt utrzymania przedszkoli (pomniejszony o dochody pochodzące m.in. z opłat wnoszonych przez rodziców i dotacji) wynosi 5,65 mld zł rocznie.
"Biorąc pod uwagę obowiązujący stan prawny, proponowana w projekcie obywatelskim zmiana sposobu finansowania wychowania przedszkolnego, poprzez objęcie tego obszaru finansowaniem w ramach części oświatowej subwencji ogólnej, wymaga przeprowadzenia bardzo wnikliwych i szczegółowych badań oraz analiz, ponieważ podjęcie decyzji w powyższej sprawie wiąże się ze znaczącymi zmianami systemowymi w sposobie finansowania jednostek samorządu terytorialnego. Aktualnie w MEN prowadzone są prace mające na celu określenie zakresu i możliwości ewentualnego wsparcia finansowego gmin w realizacji zadań z zakresu wychowania przedszkolnego" - zaznaczono w projekcie opinii.
Napisano w nim także, że w projekcie ustawy budżetowej na 2012 r. nie przewidziano środków na finansowanie przedszkoli z budżetu państwa.
Obecnie prowadzenie przedszkoli, oddziałów przedszkolnych przy szkołach oraz tzw. innych form wychowania przedszkolnego, czyli np. ognisk przedszkolnych, należy do zadań własnych gmin i finansowane jest z ich dochodów własnych. Część małych przedszkoli korzysta też ze wsparcia ze środków unijnych, które jednak potrwa tylko do końca 2013 r.
REKLAMA
Projekt obywatelski, przygotowany z inicjatywy Związku Nauczycielstwa Polskiego, jest w Sejmie od października ub.r. Podpisało się pod nim blisko 150 tys. obywateli. Po pierwszym czytaniu trafił do sejmowej Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży, ta pod koniec marca przesłała go do dalszych prac w podkomisji nadzwyczajnej. Jest to już drugi projekt obywatelski ZNP w tej sprawie. Poprzedni złożony w Sejmie w 2008 r. nie spotkał się z poparciem większości sejmowej.
W Sejmie złożony jest jeszcze jeden projekt obywatelski dotyczący oświaty. To projekt nowelizacji ustawy o systemie oświaty przygotowany przez ruch rodziców "Ratuj maluchy!". Jednym z jego elementów jest także finansowanie przedszkoli z subwencji oświatowej. Pierwsze czytanie tego projektu odbyło się w Sejmie we wrześniu tego roku.
Dofinansowanie wychowania przedszkolnego z budżetu państwa zakład również projekt nowelizacji oświaty złożony do laski marszałkowskiej przez PSL na początku kadencji obecnego Sejmu. Zakłada on wsparcie finansowe gmin w prowadzeniu edukacji przedszkolnej najpierw dla dzieci 5-letnich - od początku 2012 r., a od roku 2014 r. dla 4-latków
Zapisy dotyczące częściowego dotowania wychowania przedszkolnego zawierał też projekt nowelizacji ustawy przygotowany wiosną tego roku przez resort edukacji. Zgodnie z nim dotowane miało być wychowanie przedszkolne dzieci 5-letnich i 4-letnich. Dotowanie pięciolatków miało rozpocząć się w 2014 r., a czterolatków - w 2016 r. Po konsultacjach społecznych i międzyresortowych trafił on w maju do Komitetu Stałego Rady Ministrów. Nie został skierowany dalej pod obrady Rady Ministrów.
REKLAMA
REKLAMA