REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ranking najlepszych gmin!

REKLAMA

Najlepsze projekty zgłoszone przez gminy w II edycji ogólnopolskiego konkursu „Gmina przyszłości” zostały opublikowane przez Forum Rozwoju Efektywnej Energii w prestiżowym „Rankingu dobrych praktyk”. Publikacja przybliża najbardziej innowacyjne inicjatywy polskich gmin na rzecz podnoszenia efektywności energetycznej i budowania świadomości społecznej nt. przyjaznych źródeł energii.

REKLAMA

„Ranking dobrych praktyk” to publikacja prezentująca innowacyjne, efektywne oraz przyjazne środowisku i człowiekowi rozwiązania energetyczne realizowane w gminach. Mogą one stanowić przykład działań skutecznych, ale także inspirację do podejmowania podobnych aktywności przez inne gminy. 10 najlepszych projektów zostało wytypowanych przez grono ekspertów konkursu „Gmina przyszłości 2011”, organizowanego przez Forum Rozwoju Efektywnej Energii. Publikację można pobrać ze strony www.kibicujklimatowi.pl/konkurs

REKLAMA

„Zależało nam, aby wyróżnić gminy, które realizują projekty odważne i w pewnym sensie pionierskie. Wyznaczają kierunki zmian i dają przykład, że na polskiej wsi możliwe jest zastosowanie najnowocześniejszych technologii i korzystanie z energii przyjaznej dla środowiska” – mówi Sylwester Śmigiel, Przewodniczący Forum FREE. „Dobre praktyki opisane w Rankingu pokazują, że mimo barier w zakresie finansowania efektywnych energetycznie rozwiązań, samorządowcy skutecznie poszukują i zdobywają środki na inwestycje. Kluczem do sukcesu jest zaangażowanie, pomysłowość i konsekwencja w dążeniu do osiągnięcia założonego celu. Jestem przekonany, że opublikowane inicjatywy będą inspiracją do wprowadzania innowacji na terenie kolejnych gmin, a naśladowanie tych przedsięwzięć przełoży się na rozwój Polski lokalnej” – dodaje Sylwester Śmigiel.

REKLAMA

Do konkursu gminy zgłaszały projekty w jednej z dwóch kategorii – „Innowacje dla klimatu” oraz „Promotor innowacji”. W pierwszej kategorii najwyżej oceniono gminę Stoszowice, w której budowana jest pierwsza w Polsce szkoła pasywna oraz Wierzchosławice, gdzie zrealizowano projekt farmy fotowoltaicznej o mocy 1MW. Zwycięzcą wśród promotorów innowacji została Bielsko-Biała, za kampanię promocyjno-edukacyjną ENGAGE.

Jak twierdzi Wójt Gminy Stoszowice, Marek Janikowski: „Pomysł na tak innowacyjną inwestycję jest odpowiedzią na realne potrzeby nie tylko w naszej gminie, ale w skali całego kraju. Mam nadzieję, że to przedsięwzięcie zapoczątkuje falę rozwoju publicznej zabudowy energooszczędnej i pasywnej  w Polsce. Mam nadzieję, że budowa naszej nowej szkoły będzie dowodem na to, że nawet małe gminy, dysponujące niewielkim budżetem mogą realizować swoje plany i idee w każdej dziedzinie, przyczyniając się tym samym do rozwoju naszego kraju”.

Jak wynika z doświadczeń Wierzchosławic, zastosowanie efektywnych energetycznie rozwiązań, obok korzyści dla klimatu i mieszkańców, przynosi także zyski dla gminy. „Budowa gminnej farmy fotowoltaicznej pokazuje, że inwestowanie w tego rodzaju rozwiązania oparte o odnawialne źródła energii przynoszą dochód. Szacujemy zyski na poziomie 450-650 tys. zł rocznie” – potwierdza Wójt Gminy Wierzchosławice, Wiesław Rajski.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jednak rozwój energetyczny polskiej wsi zależy nie tylko od aktywności samorządowców, ale także od zaangażowania społeczności lokalnej. Władze Bielska-Białej, zwycięzcy w kategorii „Promotor innowacji”, dostrzegają konieczność budowania wiedzy społecznej w tym zakresie oraz korzyści wynikające z działań prowadzonych wśród świadomego społeczeństwa. „Społeczność zintegrowana wokół wspólnej idei ochrony klimatu skorzysta nie tylko z czystszego środowiska i zdrowszego sposobu życia, ale odniesie także korzyści finansowe dzięki oszczędzaniu energii i innych mediów” – mówi Prezydent Bielska-Białej, Jacek Krywult.

Zwycięskie projekty nie kończą jednak listy godnych naśladowania przedsięwzięć. W czołówce Rankingu dobrych praktyk doceniono i zaprezentowano także projekty realizowane w gminach:

- Bielsko-Biała – „Zastosowanie odnawialnych źródeł energii w Oczyszczalni Ścieków w Komorowicach”,

- Płock – „Inteligentne Miasto”,

- Grybów – „Montaż 100 instalacji kolektorów słonecznych na budynkach mieszkalnych”,

- Piaseczno – „Kompleksowe uregulowanie gospodarki wodno-ściekowej Piaseczna”,

- Kisielice – „Ekologiczny system ciepłowniczy”,

- Polkowice – „Organizacja I, II i III Forum Ekoenergetycznego”,

- Rabka-Zdrój – „Promocja Kompleksowego Programu Gospodarki Odpadami Komunalnymi”.

Wszystkie projekty wyróżnia innowacyjność i oryginalność proponowanych działań. Ich realizacja przynosi wymierne korzyści dla gminy i jej mieszkańców. Ponadto laureaci umiejętnie wykorzystują dostępne środki unijne, krajowe i gminne oraz wdrażają nowatorskie sposoby finansowania inwestycji.

Pełen opis nagrodzonych projektów znajduje się w „Rankingu dobrych praktyk” dostępnym na stronie www.kibicujklimatowi.pl/konkurs

Forum Rozwoju Efektywnej Energii FREE (www.forumfree.pl) jest częścią inicjatywy o zasięgu paneuropejskim. Jej celem jest zwiększanie dostępu do nowoczesnych i przyjaznych źródeł energii na terenach wiejskich. FREE działa dla poprawy komfortu i jakości życia ludności wiejskiej oraz energetycznej modernizacji terenów pozamiejskich, tak aby stały się nowoczesne, bezpieczne i nieskażone. W ramach projektu podejmowane są działania w zakresie budowania szerokiej koalicji społecznej oraz pobudzenia dyskusji wokół potrzeb energetycznych społeczności lokalnych. Forum FREE zwraca uwagę na ograniczony dostęp do zrównoważonych i niskoemisyjnych źródeł energii na terenach niezurbanizowanych. Mimo dużego potencjału energetycznego obszary te nie są uwzględniane w polityce energetycznej kraju. Brak odpowiednich dotacji czy zachęt podatkowych skierowanych do mieszkańców terenów pozamiejskich, może prowadzić do pogłębienia występującego w Polsce zjawiska ubóstwa energetycznego wsi. Wykorzystanie znanych od lat paliw niskoemisyjnych, takich jak gaz płynny w połączeniu z najnowszymi technologiami, np. w postaci solarnych systemów hybrydowych, gazowych pomp ciepła czy urządzeń do mikrokogeneracji (skojarzonego wytwarzania ciepła i energii elektrycznej) może być doskonałą odpowiedzią na energetyczne potrzeby mieszkańców wsi dzisiaj i w przyszłości.  

Konkurs „Gmina przyszłości” (www.kibicujklimatowi.pl) to inicjatywa, której celem jest wyłonienie polskich gmin podejmujących aktywne działania na rzecz ochrony klimatu poprzez wdrażanie innowacyjnych i przyjaznych środowisku rozwiązań energetycznych oraz edukację na ten temat. Konkurs ma za zadanie zachęcać i aktywizować przedstawicieli gmin i lokalnych liderów do inicjowania proekologicznych działań w ich regionie. Ponadto ma zwrócić uwagę na ważną rolę polskich gmin w realizacji polityki energetycznej polski i Unii Europejskiej. Strategicznym partnerem konkursu od 2011 r. zostało Forum Rozwoju Efektywnej Energii FREE.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Samorzad.infor.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rosyjski szpieg dostał dostęp do akt śledztwa przeciwko niemu. Zgodnie z prawem? Przeglądał je w kancelarii tajnej ABW i w siedzibie prokuratury

Rosyjski szpieg Paweł Rubcow, zanim został wydany Rosji, otrzymał od prokuratury i ABW dostęp do materiałów śledztwa przeciwko niemu, także tajnych, choć prokuratura mogła mu odmówić z powodu "ochrony interesów państwa" - napisał 5 września 2024 r. dziennik "Rzeczpospolita". Zdaniem prezydenta Andrzeja Dudy obowiązujące obecnie w Polsce przepisy pozwalają, aby nie dopuścić zatrzymanego do akt; zwłaszcza, jeżeli są one ściśle tajne.

W szkołach ruszył program dobrowolnych szczepień przeciw wirusowi HPV. Szczepionka może uchronić przed zachorowaniem na raka

Od 1 września 2024 r. ruszył wspólny program MEN i MZ szczepień przeciw wirusowi HPV. Szczepienia dostępne są dla dzieci po ukończeniu 9. roku życia do ukończenia 14. roku życia. Za zgodą rodziców szczepienie może odbyć się w szkole.

mObywatel: Funkcjonalności aplikacji są stale rozwijane. Trwają prace na ePłatnościami

Mobilna aplikacja mObywatel jest stale rozwijana. Do końca 2025 r. ma być zaimplementowana usługa ePłatności. Dzięki temu za pośrednictwem mObywatela będzie można opłacać urzędowe zobowiązania np. podatek od nieruchomości.

500 plus z NFZ u dentysty. Mało kto o tym wie. Jak skorzystać? Jakie zabiegi obejmuje?

Usuwanie kamienia nazębnego to podstawowy zabieg higieniczny dostępny w ramach NFZ. Roczne, bezpłatne wizyty profilaktyczne u dentysty pozwalają zaoszczędzić nawet 500 złotych. Jakie usługi są wliczone w ten pakiet? Oto szczegóły.

REKLAMA

Godziny lekcyjne skrócone do 30 minut. Powodem wrześniowe upały. MEN zapowiada zmianę przepisów

Dyrektorzy niektórych szkół w Polsce skrócili zajęcia lekcyjne z 45 do 30 minut z powodu wysokich temperatur panujących na początku roku szkolnego 2024/2025. Ministra edukacji Barbara Nowacka zapowiedziała zmiany przepisów dot. organizacji pracy szkół w upały i duże mrozy.

5 proc. podwyżka dla nauczycieli w 2025 r.? Ministra edukacji Barbara Nowacka wnioskowała o wzrost wynagrodzeń nauczycieli o 10 proc.

5 proc. podwyżka dla nauczycieli w 2025 r.? Ministra edukacji Barbara Nowacka wnioskowała o wzrost wynagrodzeń nauczycieli o 10 proc. Pod koniec sierpnia Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy budżetowej na rok 2025.

Samorządy: Bezzwrotne dofinansowanie z KPO na modernizację budynków. Nabór wniosków

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ogłasza nabór wniosków w ramach programu priorytetowego „Wymiana źródeł ciepła i poprawa efektywności energetycznej szkół”. Wnioski o dofinansowanie będzie można składać od 30 września 2024 r.

Czy Polacy ulegają dezinformacji klimatycznej? Magazynowanie CO2 pod ziemią (technologie CCS) szansą na realizację celów wyznaczonych przez Komisję Europejską

Z najnowszego (sierpień 2024) badania Polsko-Norweskiej Sieci CCS* wynika, że około 2/3 (68%) Polaków interesuje się zmianami klimatu i ekologią a ponad dwie trzecie (77%) uważa, że ograniczenie emisji CO2, to nie jedynie wymóg unijny ale, przez wzgląd na środowisko i dobro naszej planety, rzeczywista potrzeba. Tyleż samo (77%) Polaków widzi zależność pomiędzy zmianami klimatu a nadmiernymi emisjami dwutlenku węgla do atmosfery. Co więcej, mimo dość niskiej znajomości technologii CCS, bo 70% Polaków nigdy o nich nie słyszało, aż 72% Polaków intuicyjnie czuje, że aby powstrzymać zmiany klimatyczne konieczne jest sięgnięcie po nowe metody redukcji emisji, w tym właśnie metody ich wychwytywania zanim trafią do atmosfery. A na tym właśnie polegają technologie CCS, które nie tylko wychwytują, ale też umożliwiają bezpieczne magazynowanie CO2. A zatem warto przyjrzeć się im bliżej, by przekonać się, że ich wdrożenie, to właściwy kierunek dla Polski.

REKLAMA

Przełomowy raport ujawnia: Europa Środkowo-Wschodnia blokuje własny potencjał w walce z kryzysem klimatycznym

Klimat nie czeka, a polityka klimatyczna Europy Środkowo-Wschodniej stoi na rozdrożu. Nowy raport ujawnia, że region marnuje swoje szanse na dekarbonizację i zrównoważony rozwój. Choć konkurencyjne rynki energii mogą redukować emisje szybciej, prywatny sektor wciąż napotyka na liczne bariery, które hamują tempo zmian. Czas na pilną rewizję polityki klimatycznej!

Cyfrowe usługi publiczne: Popularna aplikacja mObywatel zyskuje nowe funkcjonalności

Aplikację mObywatel łącznie pobrano 19 mln razy. Najczęściej wykorzystywanymi funkcjonalnościami w mObywatelu jest zastrzeganie numeru PESEL. W przyszłym roku planowane jest rozszerzenie płatności o cyfrowe portfele Apple Pay i Google Pay.

REKLAMA