REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

MF: jest możliwy kompromis w sprawie ograniczenia deficytu samorządów

REKLAMA

Jest możliwy kompromis w sprawie ograniczenia deficytu samorządów - uważa wiceminister finansów Hanna Majszczyk. Krajowa Rada Regionalnych Izb Obrachunkowych ostrzega, że jeśli projekt MF się nie zmieni, samorządy będą musiały obciąć inwestycje o 5,1 mld zł.

Chodzi o opublikowany w połowie grudnia 2011 r. przez resort finansów projekt nowelizacji ustawy o finansach publicznych, zawierający propozycję reguły wydatkowej dla tego sektora. Zgodnie z nim deficyt jednostek samorządu terytorialnego w 2012 r. nie będzie mógł być wyższy niż 10 mld zł; w 2013 r. limit ten zaplanowano w wysokości 9 mld zł, a począwszy od 2014 r. będzie to 8 mld zł.

REKLAMA

W czwartek o ograniczeniu deficytu samorządów mówiono na posiedzeniu sejmowej komisji samorządu terytorialnego i polityki regionalnej.

REKLAMA

Majszczyk wyjaśniła w czwartek, że przedstawiony przez resort finansów projekt jest wynikiem ciągłego braku porozumienia z samorządami, które skutkowałoby wspólnym wypracowaniem mechanizmu ograniczającego deficyt sektora samorządowego. Wiceminister zapewniła, że resort jest jednak otwarty na dyskusje.

"Nie są to na dzień dzisiejszy mechanizmy (projektu - PAP), które można byłoby uznać za takie, wobec których utrzymujemy twarde stanowisko" - powiedziała. Jej zdaniem otwarta jest kwestia podziału limitu deficytu, który miałyby dotyczyć poszczególnych samorządów. "To wszystko jest jeszcze do dyskusji (...) duży kompromis jest możliwy" - dodała.

Wiceminister powiedziała, że brak działań zmierzających do zmniejszenia deficytu "będzie miał bezpośrednie przełożenie na ocenę Polski przez Komisję Europejską i konsekwencje, czyli ograniczenie środków UE przekazywanych przez KE do Polski". Według Majszczyk ograniczenie deficytu jest więc w interesie wszystkich.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Analizę skutków finansowych projektu MF - gdyby został on ostatecznie przyjęty - dla samorządów przedstawił Adam Głębski z Krajowej Rady Regionalnych Izb Obrachunkowych. W wyniku zmian 1086 spośród 1785 samorządów, które planują w 2012 r. deficyt, zostałoby zobligowanych do jego obniżenia.

"Jednostki będą zobligowane do dużego cięcia deficytu, co najmniej o połowę. Najbardziej dotknięte problemem zostaną województwa samorządowe i miasta na prawach powiatów" - powiedział Głębski.

REKLAMA

"W związku z wprowadzeniem regulacji w takim kształcie, jak jest obecnie proponowane, przewidujemy ograniczenie inwestycji na poziomie 5,1 mld zł (...) Nie znamy wpływu na PKB, jaki będzie miało tak duże ograniczenie wydatków samorządów, ani odpowiedzi, jak dużo środków unijnych nie zostanie wykorzystanych, ani ile trzeba będzie zwrócić" - dodał.

Z obliczeń RIO wynika, że 15 jednostek (m.in. Katowice, województwa śląskie i lubelskie) będą musiały obniżyć deficyt o w sumie ok. 2 mld zł. Po przeprowadzeniu cięć faktyczna suma deficytów sektora wyniesie ok. 6,9 mld zł.

"Przycięcie deficytu przełoży się z całą pewnością na ograniczenie wydatków majątkowych. Z naszych ostrożnych symulacji dotyczących województw (...) wynika, że w dwóch przypadkach spowoduje to także konieczność zejścia z wydatków bieżących, a także konieczność zejścia z projektów unijnych" - powiedział.

Dyrektor biura Związku Miast Polskich poinformował, że zgodnie z Wieloletnimi Prognozami Finansowymi samorządów w 2012 r. łączny deficyt sektora ma wynieść 10,5 mld zł. Zaznaczył jednak, że z danych historycznych wynika, że planowane deficyty są wykonywane w ok. 60 proc., co oznaczałoby, że realnie deficyt wyniesie 6,3 mld zł.

"Nie istnieje żadna potrzeba, żeby wprowadzać dodatkowe obostrzenie, bo z planów rzeczywistych, a nie wydumanych wynika, że deficyt obiecany Komisji Europejskiej przez ministra finansów jest już w zasadzie zagwarantowany, a będzie jeszcze niższy" - powiedział.

Natomiast przewodnicząca Komisji Skarbników Unii Metropolii Polskich Danuta Kamińska zaznaczyła, że na nowych rozwiązaniach najbardziej ucierpią metropolie, której jej zdaniem są "fabrykami PKB". Według niej zmiany mogą zahamować rozwój Polski. Kamińska ostrzegła, że brak inwestycji, które są związane z zadłużaniem się samorządów do bezpiecznego poziomu, może uniemożliwić wzrost PKB do zakładanego przez rząd poziomu.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podejście procesowe w nowoczesnej administracji publicznej

Współczesne zarządzanie organizacją wiąże się z podejściem procesowym. W tym modelu, kluczowe procesy biznesowe są identyfikowane, analizowane i optymalizowane, aby zapewnić maksymalną wydajność i jakość, a działania prowadzone są systematycznie i efektywnie. Zarządzanie procesowe pozwala zrozumieć, jak poszczególne czynności wpływają na osiąganie celów organizacji, a także umożliwia identyfikację i eliminację nieefektywnych praktyk. Efektywne zarządzanie procesami przekłada się na poprawę jakości usług oraz produktów, zwiększenie satysfakcji klientów a także lepsze wykorzystanie zasobów.

Wciąż są przyznawane dodatki węglowe 3000 zł. W szczególnych sytuacjach [Nowelizacja ustawy o dodatku węglowym]

Nowelizacja: Dodatek węglowy 3000 zł może być przyznany w 2024 r. Jak to możliwe? Dodatek był jednorazowo w 2022 r.

Za 27 dni szkolenia wojskowego cywil dostanie 6 tys. zł. Kto może się zgłosić?

„Wakacje z wojskiem” to nowy projekt Ministerstwa Obrony Narodowej, którego celem jest m.in. promocja służby wojskowej. Jest on skierowany głównie do młodzieży szkolnej i studenckiej.

Ważne wieści dotyczące CPK. To może być przełom w sprawie budowy portu lotniczego w Baranowie

Spółka Centralny Port Komunikacyjny (CPK) złożyła dzisiaj do Wojewody Mazowieckiego dokumenty potrzebne do wydania decyzji lokalizacyjnej dla obszaru lotniska CPK. To może być przełom w sprawie budowy portu lotniczego w Baranowie.

REKLAMA

MEN: Stawia na edukację włączającą. Dla wszystkich uczniów i szkół. Jak przyciągnąć lekarzy do szkół?

Wiceminister edukacji narodowej Izabela Ziętka: Edukacja włączająca dotyczy wszystkich uczniów i każdej placówki. Jest pomocą w szkołach dla dzieci potrzebujących pomocy i wsparcia. 

Wspólny bilet na pociągi i komunikację miejską. Znamy plany resortu infrastruktury

Ogólnopolski Bilet Zintegrowany ma umożliwić zakup jednego biletu łączącego różne rodzaje transportu publicznego, w tym transportu miejskiego i regionalnego organizowanego przez samorządy. Trwają prace nad możliwością jego wprowadzenia. 

10 tys. zł kary za akcję "Stop LGBT"

Prezes UODO nałożył karę na Komitet Inicjatywy Ustawodawczej "Stop LGBT" za niewłaściwe prowadzenie zbiórki podpisów. Listy z podpisami były niezabezpieczone w kościele.

Jakie zasiłki na dziecko w roku szkolnym 2024/25

Na jakie wsparcie materialne będą mogli liczyć i ich rodzice w nadchodzącym roku szkolnym? Oto zestawienie najważniejszych świadczeń i zasiłków.

REKLAMA

Kalendarz roku szkolnego 2024/2025. Kiedy początek i koniec zajęć? W jakich terminach ferie?

Znamy już kalendarz roku szkolnego 2024/2025. Jakie są najważniejsze terminy w opublikowanym przez Ministerstwo Edukacji Narodowej dokumencie?

Nawet 30 tys. dofinansowania. Nowy program wsparcia dla przydomowych wiatraków

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej poinformował, że planuje uruchomić program "Moja elektrownia wiatrowa" w drugim lub trzecim kwartale 2024 roku. Program ten ma na celu wsparcie zakupu przydomowych wiatraków, oferując dofinansowanie do 30 tys. zł.

REKLAMA