reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > Grajewo i Łomża chcą dotacji z UE na tereny inwestycyjne

Grajewo i Łomża chcą dotacji z UE na tereny inwestycyjne

Miasta Łomża i Grajewo (Podlaskie) ubiegają się o dotacje z UE z Regionalnego Programu Operacyjnego (RPO) Województwa Podlaskiego na przygotowanie terenów inwestycyjnych. Łącznie chcą pozyskać na ten cel 18,3 mln zł z UE.

Oba miasta złożyły stosowne wnioski o dotacje do Urzędu Marszałkowskiego w Białymstoku. Trwa ich ocena.

Łomża dostała już jedną unijną dotację z RPO na uzbrojenie 5 ha gruntów przy ul. Akademickiej. Prace mają kosztować ok. 1,9 mln zł, z UE pochodzi 1,4 mln zł. Teraz Łomża ubiega się o dotację na uzbrojenie dodatkowych 5,2 ha gruntów. Jak poinformowała PAP rzeczniczka prasowa prezydenta Łomży Anna Sobocińska, miasto chciałoby przygotować na potrzeby inwestorów kompleksową infrastrukturę przy ulicach: Ciepłej, Wojska Polskiego i Meblowej. Całkowity koszt projektu to ponad 24,3 mln zł, z czego z UE miałoby pochodzić blisko 15,3 mln zł. Grunty, na które miasto chce teraz dostać dotację mają być przygotowane do końca 2013 r.

Samorząd Łomży chce, by tereny te były objęte strefę ekonomiczną. W kwietniu 2011 roku władze Łomży, dwóch podłomżyńskich gmin wiejskich oraz Warmińsko-Mazurskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej podpisały list intencyjny w sprawie utworzenia w jej ramach podstrefy. Ministerstwo gospodarki nie wyraziło jednak zgody na rozszerzenie terenu działania Warmińsko-Mazurskiej SSE. Zasugerowało jednak jednocześnie, aby rozważyć wejście Łomży do Suwalskiej SSE. Decyzja taka wynika m.in. z przyjętego planu rozwoju suwalskiej strefy, który obejmuje również teren Łomży.

Kilka dni temu doszło do spotkania zainteresowanych stron. W ocenie przedstawicieli Suwalskiej SSE, zaproponowane do tworzenia podstrefy tereny w Łomży są do tego dobrze przygotowane. Ustalono, że teraz władze Łomży wystąpią z oficjalnym wnioskiem do zarządu Suwalskiej SSE o włączenie tych terenów do strefy. Władze Łomży mają deklaracje pięciu firm zainteresowanych inwestowaniem w łomżyńskiej podstrefie.

Miasto Grajewo chce natomiast przygotować dla inwestorów 9,5 hektara terenów w przemysłowej dzielnicy miasta. Wartość projektu to ok. 4 mln zł, z UE ma pochodzić około 3 mln zł - poinformował w piątek PAP Tomasz Poniatowski z Urzędu Miejskiego w Grajewie. Ma powstać kanalizacja, sieć wodociągowa oraz utwardzona droga dojazdowa.

Podlaskie samorządy dotychczas w stosunkowo małym stopniu interesowały się pozyskaniem unijnych pieniędzy na przygotowanie terenów dla inwestorów. Wciąż jest sporo unijnych pieniędzy na ten cel w Regionalnym Programie Operacyjnym. W 2012 roku przeznaczono na to 6,8 mln euro - informowały pod koniec 2011 roku władze województwa na konferencji prasowej, podsumowującej realizację RPO w 2011 r. Zainteresowane samorządy mogą składać wnioski w każdej chwili.

reklama

Czytaj także

Źródło:

PAP
Compliance 360° w firmie (PDF)59.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kredyt Inkaso S.A.

Nowoczesna windykacja

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama