REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Katowice: ASP otworzy galerię na lotnisku w Pyrzowicach

REKLAMA

Galeria sztuki oraz biblioteka dla podróżnych powstaną w tym roku na tarasie widokowym oraz w hali odlotów lotniska w Pyrzowicach. Porozumienie w tej sprawie podpisali we wtorek katowicka Akademia Sztuk Pięknych oraz Górnośląskie Towarzystwo Lotnicze.

Studenci oraz wykładowcy katowickiej ASP będą mogli prezentować swoje prace w tzw. "Odlotowej Galerii", która zostanie otwarta na tarasie widokowym Międzynarodowego Portu Lotniczego Katowice w Pyrzowicach. Pierwszą ekspozycją będzie wystawa prezentująca projekty mebli nadesłanych na konkurs "Odlotowy mebel". Projekt mebla, który zajmie pierwsze miejsce w konkursie zostanie zrealizowany, a jego prototyp pokazany w galerii. Mebel będą testować pasażerowie. "Bywalcy lotniska będą mogli na nim usiąść" - powiedział w trakcie konferencji prasowej rektor ASP prof. Marian Oslislo.

REKLAMA

REKLAMA

W galerii prezentowana będzie nie tylko sztuka użytkowa, ale także wszelkie prace, jakie powstały lub powstaną w ramach dwóch wydziałów katowickiej ASP - projektowego i artystycznego. "W galerii będzie można oglądać nie tylko, rzeczy arcynowoczesne, ale także te, które wiele mówią o tradycji Śląska" - dodał rektor. Galeria będzie także jednym z elementów promocji uczelni.

Drugim projektem, jaki ASP zrealizuje w ramach porozumienia z Górnośląskim Towarzystwem Lotniczym, będzie Biblioteka Podróżnych. Wizyta w tym miejscu będzie okazją do zapoznania się nie tylko z najnowszymi publikacjami na temat designu, ale również z historią kultury materialnej na Śląsku.

Pasażer, oczekujący na odlot samolotu, będzie mógł zajrzeć do wydawnictw drukowanych, a także skorzystać z multimediów takich jak tablety i ekrany dotykowe.

"Lotnisko jest dobrą wizytówką województwa oraz doskonałą przestrzenią do prezentacji sztuki" - powiedział prof. Oslislo.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Prezes GTL Artur Tomasik przypomniał, że już od dłuższego czasu i przy różnych okazjach zaznaczał, że posiadają "największą salę wystawienniczą w regionie". "W ubiegłym roku odprawiliśmy ponad 2 mln pasażerów, czyli teoretycznie taka liczba widzów będzie mogła obejrzeć to, co się dzieje w ASP, i co na pewno jest godne, by pokazywać jak największej publiczności" - mówił Tomasik. Zapowiedział także, że oprócz tarasu widokowego i hali odlotów, w niedalekiej przyszłości znajdzie się na lotnisku jeszcze więcej miejsca do prezentacji sztuki (po ukończeniu rozbudowy jednego z terminali).

W trakcie konferencji Tomasik poinformował, że pomysł uruchomienia galerii sztuki na lotnisku w Pyrzowicach zrodził się półtora roku temu, natomiast współpraca z ASP sięga 2007 roku, kiedy studenci zaprojektowali w nowym terminalu m.in. wszystkie piktogramy.

Porozumienie pomiędzy ASP i GTL jest częścią realizowanego od 2010 roku programu "Design Silesia", którego celem jest przybliżenie przedsiębiorcom, samorządom oraz środowisku akademickiemu roli designu we wdrażaniu innowacji oraz projektowaniu przestrzeni publicznej.

Koszt przedsięwzięcia wyniesie 90 tys. zł. Pieniądze przekaże na ten cel Urząd Marszałkowski. Uczelnia zamierza także szukać sponsorów.

Autopromocja

"Odlotowa Galeria" oraz "Biblioteka Podróżnych" zostaną otwarte w 2012 roku.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Sektor publiczny
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Przyznanie świadczenia wspierającego – 32 obszary codziennego funkcjonowania osoby niepełnosprawnej [rozporządzenie, test 32 czynności]

    Ocena 32 czynności związanych z obszarami codziennego funkcjonowania osoby niepełnosprawnej.

    Jest rozporządzenie w sprawie ustalania poziomu potrzeby wsparcia. Dz.U. poz. 2581 [świadczenie wspierające, osoby niepełnosprawne, PDF]

    Rozporządzenie reguluje szczegóły przyznawania punktów osobom niepełnosprawnym przez wojewódzkie zespoły do spraw orzekania o niepełnosprawności.

    Czy umowa o dożywocie wyklucza świadczenie pielęgnacyjne?

    Fakt istnienia umowy o dożywocie zawartej między osobą wymagającą opieki a jedną z osób wskazanych przez ustawodawcę jako ta, której potencjalnie przysługuje świadczenie pielęgnacyjne, nie ma wpływu na ocenę spełniania przez inną z tych osób przesłanek uprawniających do świadczenia pielęgnacyjnego. Taką tezę postawił Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku. 

    MRiRW: lista firm importujących zboże z Ukrainy

    Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi udostępnia listę firm importujących zboże z Ukrainy.

    REKLAMA

    Antysemityzm w Europie Zachodniej. Tysiące przypadków od 7 października 2023 r. Francja, Niemcy, Belgia

    Mnożą się doniesienia o wzroście liczby zdarzeń antysemickich we Francji, Niemczech, Belgii i innych państwach Europy Zachodniej po 7 października 2023 r., czyli od ostatniego ataku Hamasu na Izrael.

    D.Tusk o zmianach w traktatach UE: nic o was bez was; polska suwerenność nie jest zagrożona przez Brukselę czy Unię Europejską

    Między innymi po to starałem się o zwycięstwo w wyborach, żeby znowu Polska wpływała na decyzje Europy, a nie odwrotnie. To my będziemy rozstrzygać o tym, jakie będą kierunki zmian w Unii Europejskiej - powiedział lider KO Donald Tusk, pytany o zmiany w traktatach UE. Na pewno nic o was bez was - dodał.

    Zimno? Oto 5 sposobów na rozgrzanie organizmu

    Obecna aura i prognozy pogody coraz bardziej przypominają, że już za chwilę nadejdzie zima. Niskie temperatury będą towarzyszyć nam przez kilka najbliższych miesięcy i na pewno nieraz porządnie zmarzniemy. Warto poznać sprawdzone sposoby na rozgrzanie organizmu. 

    TSUE: zakaz noszenia symboli religijnych przez wszystkich pracowników administracji publicznej jest zgodny z prawem UE

    W dniu 28 listopada 2023 r. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał wyrok, w którym uznał za zgodny z prawem Unii Europejskiej zakaz noszenia w miejscu pracy wszelkich widocznych symboli ujawniających przekonania światopoglądowe lub religijne, wydany przez administrację publiczną. Zdaniem TSUE taki zakaz nie jest dyskryminujący, jeżeli jest stosowany w sposób ogólny i bez rozróżnienia względem wszystkich pracowników tej administracji i ogranicza się do tego, co ściśle konieczne.

    REKLAMA

    Twój numer PESEL mógł zostać upubliczniony? Teraz możesz to bezpiecznie sprawdzić

    Obawiasz się, że Twoje dane mogły zostać upublicznione w związku z wyciekiem danych z systemu laboratoriów diagnostycznych ALAB? Możesz to sprawdzić na rządowej stronie "Bezpieczne dane". Najlepiej robić to regularnie. 

    W Polsce stosujemy 30 razy więcej antybiotyków niż innych krajach UE. Bakterie uodparniają się na antybiotyki. Naukowcy: infekcje bakteryjne będą zabijać więcej ludzi niż na nowotwory

    Jeśli nie podejmiemy żadnych działań, rosnąca oporność na antybiotyki będzie powodować 10 mln zgonów rocznie - ostrzegają eksperci. Polska jest jednym z krajów, które przodują w stosowaniu antybiotyków, w 2022 r. wykupiono w naszym kraju 45 mln opakowań tych leków – alarmują.

    REKLAMA