REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Katowice: ASP otworzy galerię na lotnisku w Pyrzowicach

REKLAMA

Galeria sztuki oraz biblioteka dla podróżnych powstaną w tym roku na tarasie widokowym oraz w hali odlotów lotniska w Pyrzowicach. Porozumienie w tej sprawie podpisali we wtorek katowicka Akademia Sztuk Pięknych oraz Górnośląskie Towarzystwo Lotnicze.

Studenci oraz wykładowcy katowickiej ASP będą mogli prezentować swoje prace w tzw. "Odlotowej Galerii", która zostanie otwarta na tarasie widokowym Międzynarodowego Portu Lotniczego Katowice w Pyrzowicach. Pierwszą ekspozycją będzie wystawa prezentująca projekty mebli nadesłanych na konkurs "Odlotowy mebel". Projekt mebla, który zajmie pierwsze miejsce w konkursie zostanie zrealizowany, a jego prototyp pokazany w galerii. Mebel będą testować pasażerowie. "Bywalcy lotniska będą mogli na nim usiąść" - powiedział w trakcie konferencji prasowej rektor ASP prof. Marian Oslislo.

REKLAMA

REKLAMA

W galerii prezentowana będzie nie tylko sztuka użytkowa, ale także wszelkie prace, jakie powstały lub powstaną w ramach dwóch wydziałów katowickiej ASP - projektowego i artystycznego. "W galerii będzie można oglądać nie tylko, rzeczy arcynowoczesne, ale także te, które wiele mówią o tradycji Śląska" - dodał rektor. Galeria będzie także jednym z elementów promocji uczelni.

Drugim projektem, jaki ASP zrealizuje w ramach porozumienia z Górnośląskim Towarzystwem Lotniczym, będzie Biblioteka Podróżnych. Wizyta w tym miejscu będzie okazją do zapoznania się nie tylko z najnowszymi publikacjami na temat designu, ale również z historią kultury materialnej na Śląsku.

Pasażer, oczekujący na odlot samolotu, będzie mógł zajrzeć do wydawnictw drukowanych, a także skorzystać z multimediów takich jak tablety i ekrany dotykowe.

"Lotnisko jest dobrą wizytówką województwa oraz doskonałą przestrzenią do prezentacji sztuki" - powiedział prof. Oslislo.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Prezes GTL Artur Tomasik przypomniał, że już od dłuższego czasu i przy różnych okazjach zaznaczał, że posiadają "największą salę wystawienniczą w regionie". "W ubiegłym roku odprawiliśmy ponad 2 mln pasażerów, czyli teoretycznie taka liczba widzów będzie mogła obejrzeć to, co się dzieje w ASP, i co na pewno jest godne, by pokazywać jak największej publiczności" - mówił Tomasik. Zapowiedział także, że oprócz tarasu widokowego i hali odlotów, w niedalekiej przyszłości znajdzie się na lotnisku jeszcze więcej miejsca do prezentacji sztuki (po ukończeniu rozbudowy jednego z terminali).

W trakcie konferencji Tomasik poinformował, że pomysł uruchomienia galerii sztuki na lotnisku w Pyrzowicach zrodził się półtora roku temu, natomiast współpraca z ASP sięga 2007 roku, kiedy studenci zaprojektowali w nowym terminalu m.in. wszystkie piktogramy.

Porozumienie pomiędzy ASP i GTL jest częścią realizowanego od 2010 roku programu "Design Silesia", którego celem jest przybliżenie przedsiębiorcom, samorządom oraz środowisku akademickiemu roli designu we wdrażaniu innowacji oraz projektowaniu przestrzeni publicznej.

Koszt przedsięwzięcia wyniesie 90 tys. zł. Pieniądze przekaże na ten cel Urząd Marszałkowski. Uczelnia zamierza także szukać sponsorów.

"Odlotowa Galeria" oraz "Biblioteka Podróżnych" zostaną otwarte w 2012 roku.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Będzie eksplozja w Polsce? 15 000 zachorowań w Chinach. Wzrost o 1500%. Źle w Bułgarii, Czechach. I Chorwacji

Czy ta choroba eksploduje w Polsce tak jak w innych krajach. Krztusiec atakuje coraz więcej krajów.

Min. B. Nowacka wyklucza powrót WOS do szkół. Co z utratą u nauczycieli pracy albo godzin pracy?

Min. B. Nowacka Nowacka wypowiedziała się o pomyśle ZNP o przywróceniu WOS na rok szkolny 2024/2025. Krótko stwierdziła: To byłby chaos.

Wniosek o bon energetyczny będą przyjmowały gminy do 31 października 2024 r. Sprawdź, czy przysługuje Ci nowe świadczenie!

Bon energetyczny jako nowe świadczenie pieniężne ma być przyznawany na wniosek beneficjenta złożony do końca października 2024 r. Obsługą bonu będą zajmowały się gminy i to tam należy kierować swoje kroki, by przejść całą procedurę. Szczegóły dotyczące składania wniosku zawiera ustawa, która właśnie ujrzała światło dzienne. Sprawdź, czy bon energetyczny jest dla Ciebie!

Kto się załapie na bon energetyczny 300-1200 zł? Kryteria dochodowe są dość niskie

Wysokość świadczenia w postaci bonu energetycznego będzie zależna m.in. od osób w gospodarstwie domowym, jak również od kryterium dochodowego na osobę w gospodarstwie jednoosobowym lub wieloosobowym. Pieniądze w wysokości od 300 zł do 1200 zł są do wzięcia już od lipca 2024 roku. Jednak załapać się na to nowe świadczenie nie będzie łatwo dla lepiej zarabiających.

REKLAMA

Ostrzeżenie dla Polaków podróżujących do Iranu. MSZ wydało ważny komunikat

Ze względu na rosnące napięcia między Iranem a Izraelem oraz ryzyko działań zbrojnych, Ministerstwo Spraw Zagranicznych zdecydowanie odradza podróże do Iranu. Polscy obywatele, którzy aktualnie przebywają w Iranie, powinni jak najszybciej opuścić ten kraj.

Ponad 27 mln zł dofinansowania na zajęcia sportowe dla osób z niepełnosprawnościami. Nabór wniosków rozstrzygnięty

Minister Sportu i Turystyki rozstrzygnął nabór wniosków na realizację Programu Upowszechniania Sportu Osób Niepełnosprawnych w 2024 r. Dofinansowanie z Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej wynosi 27 026 000 zł.

Nowa Strategia Cyberbezpieczeństwa Polski na lata 2024-2029. "Wkrótce zostaną zaprezentowane szczegóły"

Wiceminister cyfryzacji, Paweł Olszewski, zapowiedział w piątek, że szczegóły nowej Strategii Cyberbezpieczeństwa RP na lata 2024-2029 zostaną wkrótce zaprezentowane.

Zakaz reklamy fast foodów na bilboardach. Powód: plaga otyłości. Kiedy w Polsce takie przepisy? Czego nie można reklamować już teraz?

Otyłość to problem coraz większej liczby nastolatków. Głównie z tego powodu lokalni politycy w Anglii zakazują reklamowania produktów wysokoprzetworzonych na billboardach. Ogólnokrajowych czy ogólnoeuropejskich zasad regulujących tę kwestię nie należy się spodziewać, ale eksperci podkreślają, że ten sam nośnik można wykorzystać do kampanii pro-zdrowotnej. 

REKLAMA

Wystarczy 3 godziny dziennie i dolegliwości masz jak w banku. Może to dotyczyć nawet co drugiego Polaka

Najnowsze badania potwierdzają starą prawdę, że granie na komputerze nie służy zdrowiu. Dlaczego jednak profesjonalni gracze, którzy poświęcają na grę bardzo dużo czasu, nie cierpią bardziej niż amatorzy?

RPO: Nauczyciele mianowani są gorzej traktowani co do ochrony przedemerytalnej. MEN rozważy zmianę przepisów

Rzecznik Praw Obywatelskich wystąpił do ministra edukacji o rozważenie zmiany przepisów Karty Nauczyciela. Chodzi o zrównanie uprawnień nauczycieli mianowanych z uprawnieniami nauczycieli zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, związanych z ochroną przedemerytalną i prawem do wynagrodzenia za cały okres pozostawania bez pracy w przypadku przywrócenia nauczyciela do pracy przez sąd pracy i podjęcia przez niego zatrudnienia. Barbara Nowacka, minister edukacji zapowiedziała powołanie Zespołu, który będzie analizował zgłaszane postulaty odnośnie sytuacji prawnej nauczycieli – także w zakresie ochrony przedemerytalnej i prawa do wynagrodzenia za cały okres pozostawania bez pracy w przypadku przywrócenia do pracy przez sąd pracy.

REKLAMA