REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Prezydent: Polacy chcą uczestniczyć w życiu lokalnych społeczności

REKLAMA

Polacy chcą aktywnie uczestniczyć w funkcjonowaniu społeczności lokalnych - przekonywał w środę prezydent Bronisław Komorowski podczas debaty o samorządzie. Według niego może to stać się "istotnym źródłem nowej energii" niezbędnej do dalszego rozwoju Polski.

W Pałacu Prezydenckim odbywa się w środę dyskusja w ramach Forum Debaty Publicznej "Samorządność filarem kapitału społecznego". Biorą w niej udział - oprócz prezydenta i jego ministrów - m.in. naukowcy i samorządowcy.

REKLAMA

Podczas debaty uruchomiona ma zostać tzw. Witryna Obywatelska, która - umieszczona na internetowej stronie prezydenta - zawierać będzie opisy dobrych praktyk samorządowych w dziedzinie rozwoju kapitału społecznego.

Komorowski w swoim wystąpieniu ocenił, że reforma samorządowa w Polsce udała się i pokazała "ogromne pokłady siły drzemiącej w społeczeństwie" oraz stanowiła szansę na otwarcie Polski na zupełnie nowe możliwości.

REKLAMA

"Sądzę, że możemy powiedzieć wprost, iż właśnie dzięki reformie samorządowej, ale także dzięki (...) aktywności obywatelskiej, kapitałowi społecznemu potrafiliśmy dobrze wykorzystać obecność w Unii Europejskiej" - ocenił prezydent.

Komorowski podkreślał, że zarówno z badań, jak i z praktyki działania samorządu wynika, że "Polacy chcą uczestniczyć, przynajmniej teoretycznie, w jak największym stopniu w funkcjonowaniu społeczności lokalnej" nie tylko "przy pomocy urn wyborczych".

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Według prezydenta może być to "istotne źródło nowej energii", która jest potrzebna na rzecz rozwoju społeczności lokalnych i Polski samorządnej.

Komorowski wyraził przekonanie, że o rozwoju Polski "w znacznej mierze będzie decydowało istnienie, tempo rozwoju kapitału społecznego", a więc możliwość "wzięcia odpowiedzialności za los swoich małych i trochę większych ojczyzn".

Zamów książkę: Klasyfikacja budżetowa 2012 >>

Jak mówił prezydent, należy zastanowić się jak uwolnić "pokłady potencjału obywatelskiego" Polaków.

REKLAMA

"Skok cywilizacyjny nie byłby w moim przekonaniu możliwy bez dynamicznego rozwoju prywatnej małej przedsiębiorczości" - zaznaczył. Dlatego - dodał Komorowski - mówiąc o aktywności społecznej trzeba uwzględniać także element aktywności na rzecz tworzenia małego i średniego biznesu.

Prezydent zwrócił się do uczestników debaty - naukowców, samorządowców - o dostrzeganie więzi między małą przedsiębiorczością a społecznością lokalną. "Ten styk będzie decydował o przyszłości nas wszystkich" - ocenił.

Komorowski ocenił też, że zaangażowanie na rzecz wspólnot lokalnych to jest także jakaś formą "nowoczesnego patriotyzmu". Jak dodał, jest to forma "mniej cokołowa", ale za to bardziej praktyczna i wymagająca większej pracy.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Wyższe stawki uposażenia zasadniczego żołnierzy zawodowych w 2024 roku [Tabela]. Rozporządzenie już obowiązuje

  W rozporządzeniu Ministra Obrony Narodowej z 16 lutego 2024 r. w sprawie stawek uposażenia zasadniczego żołnierzy zawodowych zostały określone te stawki ze skutkiem od 1 stycznia 2024 r. Rozporządzenie weszło w życie 21 lutego 2024 r.

  Będzie zakaz sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. Już 64% młodzieży miało do czynienia z takimi papierosami

  Aż 64 proc. młodych ludzi miało kontakt z jednorazowymi papierosami elektronicznymi. Czy wkrótce to się skończy? Minister Zdrowia Izabela Leszczyna poinformowała w środę, że może rozpocząć pracę nad zakazem sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. 

  Zakaz sprzedaży e-papierosów jednorazowych. I. Leszczyna: Zielone światło od Donalda Tuska dla zmiany przepisów

  W dniu 21 lutego 2024 r. Minister Zdrowia Izabela Leszczyna poinformowała, że może już rozpocząć pracę nad zakazem sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. Dodała, że chciałaby jak najszybszej ścieżki, bo aż 64 procent młodych ludzi miało z nimi kontakt.

  Te województwa otrzymają milionowe dofinansowania dla osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów

  W województwie świętokrzyskim samorządy mogą otrzymać ponad 52 mln na opiekę dla osób niesamodzielnych. W małopolskim blisko 21 mln zł na wsparcie opiekunów osób niepełnosprawnych. Co trzeba zrobić? 

  REKLAMA

  Z jakimi objawami jechać na SOR, a kiedy skorzystać z nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej?

  Pacjenci często zastanawiają się, z jakimi objawami mogą jechać na SOR, a kiedy zgłosić się na NiŚOZ. W artykule postaramy się rozwiać te wątpliwości. 

  Rok 2023 był rekordowy pod względem skali strat gospodarczych spowodowanych przez katastrofy naturalne

  W 2023 r. 398 globalnych katastrof naturalnych wyrządziło szkody w wysokości 380 mld dolarów. Najbardziej kosztowne okazały się silne trzęsienia ziemi i gwałtowne burze. Ubiegły rok był najgorętszym rokiem w historii z „bezprecedensowymi anomaliami cieplnymi” i rekordowymi wartościami odnotowanymi w 24 krajach i terytoriach. 

  Opłacalność cen dla rolników tematem dzisiejszego posiedzenia Rady ds. rolnictwa

  Opłacalność cen dla rolników tematem dzisiejszego posiedzenia Rady ds. rolnictwa. "Czy można rolnikom zapewnić opłacalne ceny, czy Krajowa Grupa Spożywcza będzie pomagała w stabilizacji rynków rolnych" - to pytania, na które ma odpowiedzieć dzisiejsze posiedzenie Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich - poinformował jej przewodniczący Jan Krzysztof Ardanowski.

  Zmiany w KRS 2024 - rząd Tuska przyjął projekt nowelizacji

  Na posiedzeniu 20 lutego 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa (KRS), przygot4owany przez Ministra Sprawiedliwości. 

  REKLAMA

  Podwyżki dla nauczycieli w 2024 roku - rozporządzenie podpisane i opublikowane. Wchodzi w życie 22 lutego ze skutkiem od 1 stycznia

  W dniu 20 lutego 2024 r. Minister Edukacji oraz Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej podpisały rozporządzenie określające minimalne stawki wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli. Już 21 lutego rozporządzenie to zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw. Wynagrodzenie nauczycieli początkujących rośnie o 33%, a w przypadku nauczycieli mianowanych i dyplomowanych wzrost wynosi 30%. Podpisane rozporządzenie skierowano do publikacji w Dzienniku Ustaw. Wzrost wynagrodzeń jest możliwy z powodu zwiększenia subwencji oświatowej.

  Ile jest osób w kryzysie bezdomności w Polsce? W nocy z 28 na 29 odbędzie się liczenie

  Ile jest w Polsce osób w kryzysie bezdomności? Dokładne szacunki nie są znane. Ostatnie badanie miało miejsce w 2019 r. W tym roku, w nocy z 28 na 29 lutego w całej Polsce zostanie przeprowadzone liczenie osób w kryzysie bezdomności. 

  REKLAMA