reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > Prezydent: Polacy chcą uczestniczyć w życiu lokalnych społeczności

Prezydent: Polacy chcą uczestniczyć w życiu lokalnych społeczności

Polacy chcą aktywnie uczestniczyć w funkcjonowaniu społeczności lokalnych - przekonywał w środę prezydent Bronisław Komorowski podczas debaty o samorządzie. Według niego może to stać się "istotnym źródłem nowej energii" niezbędnej do dalszego rozwoju Polski.

W Pałacu Prezydenckim odbywa się w środę dyskusja w ramach Forum Debaty Publicznej "Samorządność filarem kapitału społecznego". Biorą w niej udział - oprócz prezydenta i jego ministrów - m.in. naukowcy i samorządowcy.

Podczas debaty uruchomiona ma zostać tzw. Witryna Obywatelska, która - umieszczona na internetowej stronie prezydenta - zawierać będzie opisy dobrych praktyk samorządowych w dziedzinie rozwoju kapitału społecznego.

Komorowski w swoim wystąpieniu ocenił, że reforma samorządowa w Polsce udała się i pokazała "ogromne pokłady siły drzemiącej w społeczeństwie" oraz stanowiła szansę na otwarcie Polski na zupełnie nowe możliwości.

"Sądzę, że możemy powiedzieć wprost, iż właśnie dzięki reformie samorządowej, ale także dzięki (...) aktywności obywatelskiej, kapitałowi społecznemu potrafiliśmy dobrze wykorzystać obecność w Unii Europejskiej" - ocenił prezydent.

Komorowski podkreślał, że zarówno z badań, jak i z praktyki działania samorządu wynika, że "Polacy chcą uczestniczyć, przynajmniej teoretycznie, w jak największym stopniu w funkcjonowaniu społeczności lokalnej" nie tylko "przy pomocy urn wyborczych".

Według prezydenta może być to "istotne źródło nowej energii", która jest potrzebna na rzecz rozwoju społeczności lokalnych i Polski samorządnej.

Komorowski wyraził przekonanie, że o rozwoju Polski "w znacznej mierze będzie decydowało istnienie, tempo rozwoju kapitału społecznego", a więc możliwość "wzięcia odpowiedzialności za los swoich małych i trochę większych ojczyzn".

Zamów książkę: Klasyfikacja budżetowa 2012 >>

Jak mówił prezydent, należy zastanowić się jak uwolnić "pokłady potencjału obywatelskiego" Polaków.

"Skok cywilizacyjny nie byłby w moim przekonaniu możliwy bez dynamicznego rozwoju prywatnej małej przedsiębiorczości" - zaznaczył. Dlatego - dodał Komorowski - mówiąc o aktywności społecznej trzeba uwzględniać także element aktywności na rzecz tworzenia małego i średniego biznesu.

Prezydent zwrócił się do uczestników debaty - naukowców, samorządowców - o dostrzeganie więzi między małą przedsiębiorczością a społecznością lokalną. "Ten styk będzie decydował o przyszłości nas wszystkich" - ocenił.

Komorowski ocenił też, że zaangażowanie na rzecz wspólnot lokalnych to jest także jakaś formą "nowoczesnego patriotyzmu". Jak dodał, jest to forma "mniej cokołowa", ale za to bardziej praktyczna i wymagająca większej pracy.

reklama

Czytaj także

Źródło:

PAP
Wideoszkolenie: JPK_VAT w nowej formie149.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2021

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Joanna Owczarek

ekspert w Biurze Rzecznika Ubezpieczonych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama