Zmiana rezerwy subwencji oświatowej dopiero w 2013 r.
REKLAMA
Wcześniej w projekcie znajdował się zapis, że nowelizacja weszłaby w życie z mocą od 1 stycznia 2012 r. Według posłów istniało zagrożenie, że zapis ten byłby niekonstytucyjny, stąd poprawka do nowelizacji.
REKLAMA
Poprawkę PSL w głosowaniu poparło 27 posłów, siedmioro było przeciw, jedna posłanka wstrzymała się od głosu.
Negatywnie natomiast komisje zaopiniowały wniosek PiS o odrzucenie projektu. Uzasadniając wniosek Sławomir Kłosowski (PiS) nazwał projekt nowelizacji "przekładaniem pieniędzy z kieszeni do kieszeni", w efekcie czego uszczuplona zostanie subwencja oświatowa.
Zamów książkę: Dyscyplina finansów publicznych po zmianach >>
Z kolei Lech Sprawka (PiS) powiedział, że obecnie nie jest właściwy czas na nowelizację ustawy o dochodach samorządów. Jego zdaniem, taką nowelizację należało uchwalić razem z ustawami okołobudżetowymi. "Mamy już marzec" - przypomniał. W jego ocenie nowelizacja przeprowadzona teraz zaburzy finanse samorządów.
Wniosek PiS poparło 10 posłów, 26 było przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu.
Z rezerwy subwencji oświatowej dofinansowane są m.in. remonty szkół i dostosowywanie ich na potrzeby młodszych uczniów, doposażenie szkół zawodowych, a także pomoc samorządom w remontach obiektów oświatowych, uszkodzonych w wyniku klęsk żywiołowych i zdarzeń losowych. Wysokość rezerwy od 1 stycznia tego roku wynosi 0,25 proc. subwencji oświatowej. Wcześniej wynosiła ona 0,6 proc.
Projekt nowelizacji ustawy o dochodach samorządów jest inicjatywą legislacyjną Komisji: Edukacji, Nauki i Młodzieży oraz Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej.
Wszystkie zmiany prawa w jednym miejscu: www.zmianyprawa.infor.pl >>
Pod koniec ubiegłego roku z projektem nowelizacji ustawy o dochodach samorządów, zachowującym wysokość rezerwy subwencji oświatowej na poziomie 0,6 proc., wystąpili posłowie PSL. Po konsultacji projektu z Komisją Wspólną Rządu i Samorządu Terytorialnego wycofali go, jednocześnie zapowiedzieli złożenie nowego, z wysokością rezerwy ustaloną razem z organizacjami samorządowymi, wynoszącą właśnie 0,4 proc. subwencji.
REKLAMA
REKLAMA