REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Obywatelski projekt zmiany "janosikowego" - do podkomisji

REKLAMA

Komisje samorządu terytorialnego i finansów publicznych zdecydowały w czwartek, że obywatelski projekt zmian w "janosikowym" zostanie wysłany do specjalnie powołanej w tym celu podkomisji. Będzie ona też pracować nad projektem przygotowanym przez samorządy.

"Janosikowe" to system subwencji, w ramach którego bogatsze samorządy przekazują część swoich dochodów biedniejszym. Zmiany w nim przewiduje m.in. obywatelski projekt nowelizacji ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego.

REKLAMA

Przedstawiciel wnioskodawców Rafał Szczepański powiedział podczas czwartkowego posiedzenia komisji, że chciałby, by w Sejmie wypracowano kompromis w tej sprawie - rozwiązanie najlepsze i optymalne.

REKLAMA

"Pragnę zapewnić (...), że jesteśmy otwarci na dyskusję. Tu nie chodzi o to, żeby było wszystko albo nic - chodzi o to, aby osiągnąć pewien kompromis. Dzisiejsze rozwiązania, jak życie pokazuje, są jednak nie do końca właściwe. Jesteśmy za solidaryzmem, jesteśmy za pomocą słabszym, natomiast prosimy, także w imieniu tych, którzy wnoszą te opłaty, żeby ten system był bardziej zrównoważony" - mówił Szczepański.

Głównym założeniem projektu podpisanego przez 157 tys. osób jest zmniejszenie wielkości "janosikowego" o 20 proc. na wszystkich szczeblach samorządu. Proponuje się zastąpienie części subwencji nowym rodzajem dotacji, które byłyby rozdzielane w formie konkursów. Projekt wprowadza współczynniki korygujące w górę liczbę mieszkańców dużych miast, przez co spadłby poziom przeciętnego dochodu na jednego ich mieszkańca i w związku z tym wymiar "janosikowego".

Podkomisja zacznie merytoryczne prace nad zmianami w momencie, gdy trafi do niej także projekt regulujący kwestie "janosikowego" zgłoszony dwa tygodnie temu przez komisję samorządu terytorialnego (przygotowała go strona samorządowa - PAP). Dyrektor Mazowieckiego Biura Planowania Regionalnego w Warszawie prof. Zbigniew Strzelecki poinformował podczas czwartkowego posiedzenia, że zmianę opracował zarząd województwa mazowieckiego wspólnie z władzami Warszawy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wyjaśnił, że zakłada on podniesienie progów, od których naliczane są określone wpłaty do budżetu państwa oraz obniża wielkość procentową naliczanych wpłat w każdej grupie samorządów: gmin, powiatów i województw.

Dokument przewiduje, że "janosikowe" nie będzie mogło przekroczyć 30 proc. dochodów danej jednostki.

"Nie burzy to idei solidaryzmu w kraju, czyli świadczenia przez bogatsze samorządy na rzecz biedniejszych, ale jednocześnie nie dusi tych, które wytwarzają największą część PKB w Polsce" - powiedział.

Zamów książkę: Dyscyplina finansów publicznych po zmianach >>

REKLAMA

Strzelecki wskazał, że w okresie kryzysu, jak obecnie, wpłaty do budżetu państwa przekraczają dochody niektórych samorządów. Zdaniem profesora część samorządów powiatowych sygnalizuje zahamowanie inwestycji współfinansowanych ze środków UE. "Pod koniec roku samorządom płacącym najwięcej grozi brak możliwości uchwalenia budżetu na rok 2013, czyli w krańcowym przypadku komisarz (zarząd komisaryczny - PAP)" - ostrzegł profesor.

Z przedstawionej przez niego symulacji wynika, że jeżeli obecne zasady zostałyby utrzymane, to w przypadku 4, 5-krotnego wzrostu dochodów województwa mazowieckiego z PIT i CIT, efektywny dochód budżetu samorządu wyniósłby jedynie 10 proc.

"To pokazuje, jaki jest absurd tego rozwiązania, które powinno być skorygowane (...), by zarówno ci, którzy korzystali z subwencji i ci, którzy ją wytwarzają, nie stanęli przed widmem bankructwa" - powiedział.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wojsko Polskie to trzecia armia NATO pod względem liczebności

Polska ma trzecią największą co do liczebności armię w NATO - przekazał szef BBN Jacek Siewiera, powołując się na dane zebrane przez NATO. Z szacunków Sojuszu wynika, że Wojsko Polskie z ponad 216 tys. żołnierzy to trzecia armia NATO - po USA i Turcji.

Taki jest stan budżetu państwa. Są najnowsze dane

Są nowe dane dotyczące stanu budżetu państwa. Deficyt budżetu po czerwcu wyniósł 69 mld 905,9 mln zł. Tak podało w opublikowanych szacunkowych danych Ministerstwo Finansów. Co jeszcze wiadomo o wykonaniu budżetu?

Mniejsze podwyżki dla pielęgniarek i położnych? Ile zarabiają w 2024 roku?

Jakie jest obecnie wynagrodzenie zasadnicze pielęgniarek i położnych? Jakie podwyżki i zmiany zasad ustalania tych wynagrodzeń są przewidziane w obywatelskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych, który jest obecnie procedowany w Sejmie RP.

Projekt "Szkoły międzypokoleniowej" ruszy jesienią, w formie pilotażu

Projekt "Szkoły międzypokoleniowej", czyli wspólna przestrzeń dla uczniów i seniorów, sprzyjająca wymianie informacji i integracji międzypokoleniowej, ruszy jesienią w formie pilotażu. Tak przekazała minister ds. polityki senioralnej Marzena Okła-Drewnowicz.

REKLAMA

Minister finansów: płace w budżetówce wzrosną nieznacznie więcej niż 4,1% w 2025 roku. Realna wartość wynagrodzeń ma być utrzymana

Resort finansów zaproponuje Radzie Ministrów wyższą niż 4,1 proc. waloryzację wynagrodzeń w sferze budżetowej w 2025 r. - poinformował 15 lipca 2024 r. minister finansów Andrzej Domański podczas posiedzenia Rady Dialogu Społecznego. Nie wskazał jednak żadnego konkretnego wskaźnika podwyżek dla budżetówki w przyszłym roku.

Darmowa rehabilitacja z ZUS dla nauczycieli i innych pracujących głosem. Dla kogo 24 dni w sanatorium? Jak uzyskać skierowanie?

ZUS informuje, że osoby, dla których głos jest głównym narzędziem pracy (np. nauczyciele) są narażone na zaburzenia funkcji narządu głosu i tym samym grozi im utrata zdolności do pracy. Jeżeli chcą temu zapobiec, mogą skorzystać z rehabilitacji leczniczej w ramach prewencji rentowej ZUS w schorzeniach narządu głosu. Rehabilitacja lecznicza w zakresie schorzenia narządu głosu, na którą kieruje ZUS, trwa 24 dni w ośrodku rehabilitacyjnym w takich miejscowościach jak: Ciechocinek, Jelenia Góra, Ostróda, Świeradów-Zdrój, Uniejów. Jak uzyskać skierowanie do sanatorium?

Wakacje 2024: dokąd najchętniej jeżdżą Polacy i jakie mają budżety?

Większość Polaków (84 proc.) planuje wyjechać na wakacje, i większość spędzi je w Polsce (64 proc.). Tak wynika z  raportu International Travel Confidence Index 2024 opracowanego na zlecenie Allianz Partners.

Rekordowa liczba pasażerów z lotniska Chopina

Ponad 2 mln odprawionych w ciągu miesiąca pasażerów. To rekord, który padł w czerwcu na lotnisku Chopina. Z szacunków wynika, ze w całym roku ta liczba będzie wynosić 20 mln. 

REKLAMA

Darmowe potańcówki w Warszawie

Wracają potańcówki na Grochowskiej. Od 12 lipca mieszkańcy dzielnicy Praga-Południe i okolic będą mogli tańczyć do muzyki z różnych stron świata. 

Koncert życzeń związków nauczycielskich: 500 zł dodatku za wychowawstwo, 15% lub 20% podwyżki w 2025 roku, 4 dni urlopu na żądanie, zmiany w zastępstwach, odprawach, godzinach ponadwymiarowych i inne postulaty

Związek Nauczycielstwa Polskiego i  Prezydium Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność" wystosowały 10 lipca 2024 r. odrębne pisma do Ministerstwa Edukacji Narodowej zawierające obszerne listy spraw wymagających pilnego uregulowania. Są to odpowiedzi na ustalenia grupy roboczej ds. wynagradzania nauczycieli z 26 czerwca br. działającej w ramach Zespołu ds. pragmatyki zawodowej nauczycieli. Czego domagają się związkowcy?

REKLAMA