REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czas na wzmocnienie rangi samorządu w zarządzaniu publicznym

REKLAMA

Minister administracji i cyfryzacji Michał Boni uważa, że przyszedł czas na to, by wzmocnić rangę samorządu w zarządzaniu publicznym. Mówiąc o sprawnym państwie, należy podkreślić wagę nowych relacji między rządem a samorządem - przekonywał minister.

"Samorząd stanowi integralną cześć administracji publicznej i wykonuje wiele jej zadań (...), ale myślę, że w ostatnich latach, po wielkim impecie, jaki towarzyszył reformom samorządowym, przyszedł czas na to, aby na nowo dyskutować i wzmocnić rangę samorządu w zarządzaniu publicznym" - mówił Boni do samorządowców, ostatniego dnia obrad XXXIII Zgromadzenia Ogólnego Związku Miast Polskich w Karpaczu (Dolnośląskie).

REKLAMA

REKLAMA

Dodał, że teraz potrzebna jest rzetelna i systemowa debata na temat kondycji ustrojowej samorządu. "Nie po to, by w ciągu paru tygodni mówić, co będzie nagle zmienione (...), ale po to, by zadać sobie pytanie o funkcje, jakie poszczególne szczeble samorządu realizują i to, czy dobrze są wyposażone w różne narzędzia - od legislacyjnych po finansowe" - powiedział minister. Powtórzył jednocześnie, że rząd nie pracuje "tajnie" nad likwidacją powiatów.

Boni chce, aby samorządowcy kierowali do ministerstwa uwagi w sprawie regulacji prawnych, które utrudniają funkcjonowanie samorządów. "Czekamy na uwagi pod kątem wyeliminowania tego, co jest nadmiarem regulacji. Daliśmy sobie pół roku na zgłoszenia, aby późnej przystąpić do czyszczenia prawa, aby było klarowne i służyło obywatelom" - mówił na konferencji prasowej po obradach.

Mówiąc o nowych relacjach rząd-samorząd minister wskazał, że nowego charakteru nabiera praca w Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego. "Rozmawialiśmy już o kwestiach zdrowia, ustawie o finansach publicznych. Teraz będzie mowa o edukacji, później szerzej o sprawach związanych z finansami publicznymi i tym co wiąże się z przeglądem ustrojowym samorządów" - powiedział Boni.

Powtórzył również, że ministerstwo pracuje nad kwestią rozwiązań metropolitalnych. "Powstanie zielona księga zbierająca wszystkie wątki w dyskusji w tej sprawie. Pozwoli to nam później szukać rozwiązań jako opcji wyboru, nie przymusu. Opcji wyboru, dla tych którzy zdecydują, że to ma sens" - mówił minister.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Minister zapowiedział ponadto wspólne działanie administracji rządowej i samorządów w kwestii projektów informatycznych.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W Tatrach już trzeci stopień zagrożenia lawinowego

Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe poinformowało, że zagrożenie lawinowe w Tatrach wzrosło już do trzeciego stopnia. Co to oznacza?

Recykling tekstyliów w gminach – co zrobić ze starymi ubraniami?

Od stycznia 2025 r. gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).

Dylemat fiskalny: inwestycje w przyszłość, czy w dofinansowania emerytów? [WYWIAD]

Dylemat fiskalny: inwestycje w przyszłość, czy w dofinansowania emerytów? Co zrobić, by wszystkim żyło się lepiej? Gość Infor.pl prof. Marcin Piątkowski przedstawił kilka pomysłów dotyczących poprawy jakości życia.

Emerytura olimpijska. Od 1 kwietnia 2025 r. rozszerzony katalog osób uprawnionych do pobierania tego świadczenia

Emerytura olimpijska. Od 1 kwietnia 2025 r. rozszerzeniu ulegnie katalog osób uprawnionych do pobierania tego świadczenia. Nowelizacja z podpisem prezydenta Andrzeja Dudy. Czym jest tzw. emerytura olimpijska?

REKLAMA

Podwyżki dla nauczycieli z wyrównaniem od 1 stycznia 2025 r.

Podwyżki dla nauczycieli z wyrównaniem od 1 stycznia 2025 r. Ile wyniesie średnie wynagrodzenie nauczycieli w 2025 r.? O ile wzrosną wynagrodzenia nauczycieli na poszczególnych stopniach awansu zawodowego w 2025 r.?

Branża pogrzebowa zaniepokojona notorycznym opóźnianiem podwyższenia zasiłku pogrzebowego. Prezes PIBP wskazał poważne niedopatrzenie

Branża pogrzebowa zaniepokojona notorycznym opóźnianiem podwyższenia zasiłku pogrzebowego. Prezes Polskiej Izby Branży Pogrzebowej Robert Czyżak w rozmowie z redakcją Infor.pl wskazał poważne niedopatrzenia związane z Koszykiem Usług Funeralnych.

Czy dodatek motywacyjny wpłynie na wysokość trzynastki?

Dodatek motywacyjny będący dofinansowaniem do wynagrodzenia pracownika pomocy społecznej nie może być uwzględniany w podstawie naliczania dodatkowego wynagrodzenia rocznego (tzw. trzynastki).

Chipowanie psów i kotów. Prawo, obowiązek, a może coś więcej?

W przestrzeni publicznej często podejmowany jest temat obowiązkowego chipowania zwierząt domowych. W listopadzie odbyło się pierwsze czytanie obywatelskiego projektu zakładającego m.in. obowiązkowe chipowanie psów i kotów. Trwają także prace nad ustawą o Krajowym Rejestrze Oznakowanych Psów i Kotów. Do czego mogą być wykorzystywane mikroczipy?

REKLAMA

Ostrzeżenia przed silnym wiatrem i oblodzeniami

Czyżby zima wreszcie do nas przyszła? IMGW wydał alerty I i II stopnia przed silnym wiatrem oraz I stopnia przed oblodzeniem. Alerty o silnym wietrze w pasie Pomorza wysłało RCB.

Prawie 11 tys. recept na pigułki "dzień po". Tyle wystawili farmaceuci od maja. A to tylko niewielka część wszystkich recept

Od maja do grudnia farmaceuci wystawili prawie 11 tys. recept na pigułki "dzień po". Aptekom, biorącym udział w pilotażowym programie ułatwiającym dostęp do antykoncepcji awaryjnej, Narodowy Fundusz Zdrowia zapłacił do września ponad 335 tys. zł.

REKLAMA