Podkarpackie i Małopolska będą współpracować
REKLAMA
W Jaśle (Podkarpackie) odbyło się wspólne posiedzenie zarządów obu województw, na którym podpisana została deklaracja współpracy. "W czasach rywalizacji regionów w całej Europie, nasze spotkanie jest symbolem współpracy" - powiedział na konferencji prasowej marszałek woj. podkarpackiego Mirosław Karapyta. Dodał, że współpraca pomoże wykorzystać potencjał obu województw.
REKLAMA
Także zdaniem marszałka woj. małopolskiego Marka Sowy na współpracy oba regiony mogą sporo zyskać.
REKLAMA
Sowa podkreślił, że w Małopolsce szczególnie subregion nowosądecki i tarnowski są blisko powiązane z woj. podkarpackim. "Dlatego chcemy zbudować nowe drogi, które połączą Gorlice i Jasło oraz Tarnów z Mielcem i Dębicą. Nad opracowaniem tego projektu pracować będzie zespół pod przewodnictwem wicemarszałków z obu regionów" - dodał.
Podczas poniedziałkowego posiedzenia obu zarządów przyjęta została deklaracja współpracy w sprawie starań o wpisanie na listę światowego dziedzictwa kulturalnego i naturalnego UNESCO drewnianych cerkwi obu regionów.
Wnioskiem o wpis na listę UNESCO objętych jest łącznie 16 obiektów; osiem z terenu Polski - po cztery z Małopolski i Podkarpacia - oraz osiem z terenu Ukrainy. Aplikacja została złożona przez stronę ukraińską w styczniu br. Obecnie oczekuje na ocenę ekspercką oraz wizytę eksperta UNESCO w terenie - powinno to nastąpić na przełomie września i października.
W ocenie obu marszałków, jeśli uda się wpisać cerkwie na listę światowego dziedzictwa UNESCO, powstanie międzynarodowy szlak, który będzie bardzo atrakcyjny dla turystów.
Małopolska i Podkarpacie będą również współpracować przy tworzeniu i rozwijaniu Szlaku Architektury Drewnianej oraz Szlaku Frontu Wschodniego I Wojny Światowej. Oba regiony mają także wspólnie przygotować obchody setnej rocznicy wybuchu I wojny światowej.
Wspólne posiedzenia zarządów województw małopolskiego i podkarpackiego mają się odbywać raz w roku.
REKLAMA
REKLAMA