REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Samorząd warmińsko-mazurski przegrał proces o wydanie lotniska w Szymanach

REKLAMA

Samorząd województwa warmińsko-mazurskiego przegrał proces o wydanie regionalnego lotniska w Szymanach koło Szczytna. Samorząd żąda zwrotu nieruchomości od dzierżawiącej ją spółki Port Lotniczy Mazury.

Samorząd warmińsko-mazurski właśnie otrzymał uzasadnienie na piśmie postanowienia wydanego przez sąd okręgowy w Olsztynie na niejawnym posiedzeniu.

REKLAMA

"Sąd Okręgowy w Olsztynie zmienił zaskarżone postanowienie (Sądu Rejonowego w Szczytnie - PAP) i oddalił wniosek o natychmiastowe wydanie nieruchomości w Szymanach" - napisał sąd w uzasadnieniu.

Jak powiedział dyrektor wydziału infrastruktury urzędu marszałkowskiego Wiktor Wójcik, samorząd najprawdopodobniej w najbliższych dniach skieruje do sądu kolejny wniosek o wydanie nieruchomości.

Prezes spółki Port Lotniczy Mazury Bolesław Piechucki nie chciał komentować decyzji sądu. Powiedział jedynie PAP, że to właśnie jego spółka jest jedynym legalnym dzierżawcą lotniska w Szymanach.

Początkowo sprawą wydania lotniska zajmował się Sąd Rejonowy w Szczytnie, który przyznał rację samorządowi i nadał postanowieniu wydania nieruchomości klauzulę natychmiastowej wykonalności. Z tą decyzja nie zgodziła się pozwana spółka dzierżawiąca lotnisko i zaskarżyła postanowienie sądu w Szczytnie do Sądu Okręgowego w Olsztynie. Ten uznał, że w dokumentach przedstawionych przez samorząd województwa brakuje potwierdzenia notarialnego podpisów członków zarządu województwa, zmienił zaskarżone postanowienie i oddalił wniosek.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Spór między samorządem województwa warmińsko-mazurskiego a spółką Port Lotniczy Mazury trwa od ubiegłego roku.

Zarząd województwa uznał, że spółka nieefektywnie zarządza lotniskiem i nie jest w stanie uruchomić na nim działalności lotniskowej. W połowie ubiegłego roku wypowiedział umowę o dzierżawie i powołał samorządową spółkę Warmia-Mazury, którą chce wprowadzić na lotnisko. Z taką decyzją nie zgadzają się przedstawiciele spółki Port Lotniczy Mazury.

Uruchomienie lotniska ma kosztować 180 mln zł. Unijne dofinansowanie ma wynieść do 76 proc. Aby dotacja unijna nie przepadła, port lotniczy musi być uruchomiony do 2015 roku.

Wójcik podkreślił w rozmowie z PAP, że mimo iż wciąż samorząd nie dysponuje lotniskiem, gromadzona jest dokumentacja potrzebna do rozpoczęcia na nim działalności lotniskowej. Ogłoszono przetarg m.in. na wykonanie map dla lotniska i na opracowanie raportu oddziaływania inwestycji na środowisko.

Byłe wojskowe lotnisko w Szymanach funkcjonowało do 2004 roku; zarządzający obiektem, mimo zawieszonej działalności lotniskowej, Port Lotniczy Mazury sp. z o.o. wciąż borykał się z problemami finansowymi. W 2008 roku spółka pozyskała inwestora strategicznego - European Business Partners sp. z o.o. Posiadający 61 proc. udziałów EBP deklarował pozyskanie kapitału i przywrócenie na lotnisku ruchu. Jednak według zarządu województwa te deklaracje nie są realizowane.

Wśród pozostałych udziałowców spółki Port Lotniczy Mazury są firmy prywatne, samorząd wojewódzki, który ma 5,5 proc. udziałów i miasto Szczytno.

W 2010 roku lotnisko, pozostające w dyspozycji Ministerstwa Obrony Narodowej, zostało przekazane samorządowi Warmii i Mazur.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Prezes NFOŚiGW dla "DGP": perspektywa ewentualnego wycofania dotacji dla pieców gazowych wywołuje niezadowolenie i niepewność

Decyzja o dalszym dofinansowaniu pieców gazowych w ramach programu Czyste Powietrze będzie musiała zostać podjęta w tym roku – powiedziała "Dziennikowi Gazecie Prawnej" prezes NFOŚiGW Dorota Zawadzka-Stępniak.

Ile depresja Polaków kosztuje gospodarkę?

66,6% - aż tle dorosłych Polaków odczuwa przynajmniej jeden z syndromów kojarzonych z depresją. Najczęściej to uczucie zmęczenia i obniżenie nastroju. To poprawa względem ubiegłego roku, ale wciąż bardzo duża liczba. Tak wynika z danych najnowszego raportu. Autorzy badania szacują, że gospodarka traci na tym około 3 mld zł rocznie. 

Dostajesz podejrzane SMS-y? Twój operator sieci komórkowej je zablokuje

Przedsiębiorcy telekomunikacyjni podłączyli się do systemu służącego do wymiany informacji o fałszywych wiadomościach – telegraf.cert.pl. System służy do przekazywania wzorca fałszywej wiadomości SMS.

Egzamin ósmoklasisty - język polski. Zrób powtórkę z naszymi testami wiedzy

Egzamin ósmoklasisty już coraz bliżej. Uczniowie kończący szkołę podstawową przystąpią do sprawdzianów wiedzy w dniach 14-16 maja 2024. Przygotowaliśmy małą powtórkę z języka polskiego. 

REKLAMA

Masz 18 lat i kochasz podróżować? Sprawdź, jak wygrać podróż po Europie

Do końca kwietnia można się zgłaszać do konkursu DiscoverEU i wygrać podróż po Europie. Jakie warunki trzeba spełnić? Jak się zgłosić?  

Kongresmeni USA: Charków na krawędzi upadku, sytuacja jest rozpaczliwa

Charków jest na krawędzi upadku, historia nas osądzi, czy będziemy Chamberlainem, czy Churchillem - powiedział 16 kwietnia 2024 r. szef komisji spraw zagranicznych Izby Reprezentantów Michael McCaul. Wezwał do przyjęcia ustaw o pomocy Ukrainie i Izraelowi mimo gróźb rewolty skrajnego skrzydła partii.

ZNP interweniuje przeciwko zwolnieniom z pracy nauczycieli albo zmniejszeniu im liczby godzin

W roku szkolnym 2024/2025 w klasach pierwszych nie będzie przedmiotu HIT oraz edukacja obywatelska. Co z nauczycielami prowadzącymi te przedmioty. Niektórzy dla nich wrócili do pracy w szkole. Czy będą zwolnieni? Co ze zmniejszeniem liczby godzin nauczycieli, którzy nie zostaną zwolnieni?

Żmije pojawiły się w Tatrach. Co robić, gdy spotkamy je na szlaku?

Na tatrzańskich szlakach pojawiły się żmije zygzakowate. To efekt wyjątkowo ciepłego początku kwietnia. Jak się zachować, gdy natkniemy się na ten jadowity gatunek węża? 

REKLAMA

Nowy wzór legitymacji nauczyciela [Rozporządzenie z 11 kwietnia 2024 r. Dziennik Ustaw poz. 565]

Od wtorku 16 kwietnia 2024 r. obowiązuje nowy wzór legitymacji nauczyciela. Jednak do 12 lipca 2024 r. nauczyciel może otrzymać legitymację na starym wzorze.

Rząd: Nowy wzór karty parkingowej dla osób niepełnosprawnych. Karty tylko terminowe

Niestety nie będzie bezterminowych kart parkingowych dla osób niepełnosprawnych. Tak wynika z odpowiedzi na interpelację.

REKLAMA