REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Komisje zdecydują w piątek, czy odrzucić projekt ws. janosikowego

REKLAMA

Sejmowe komisje samorządu terytorialnego i polityki regionalnej oraz finansów publicznych zdecydują w piątek, czy odrzucić projekt przewidujący zmiany w tzw. janosikowym, czy też skierować go do podkomisji. Wniosek o odrzucenie złożył Jacek Bogucki z SP.

W czwartek podczas wspólnego posiedzenia komisji doszło do pierwszego czytania komisyjnego projektu nowelizacji ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego.

REKLAMA

Jacek Bogucki z Solidarnej Polski złożył wniosek o odrzucenie projektu w pierwszym czytaniu. Jego zdaniem projekt nie rozwiązuje zasadniczego problemu samorządów, a jedynie ogranicza się do zmniejszenia janosikowego, co skutkowałoby mniejszymi subwencjami dla najbiedniejszych samorządów.

"To zagrażałoby nie tylko równowadze finansowej, ale w ogóle bytowi większości samorządów w Polsce, które korzystają z subwencji" - powiedział PAP Bogucki.

Do głosowania wniosku Boguckiego w czwartek nie doszło z powodu braku kworum w komisji finansów publicznych. Wniosek ten oraz wniosek o skierowanie projektu do podkomisji będzie głosowany w piątek.

REKLAMA

Janosikowe to system subwencji, w ramach którego bogatsze samorządy przekazują część swoich dochodów biedniejszym. Zgłoszony przez komisję samorządu terytorialnego (przygotowała go strona samorządowa - PAP) projekt przewiduje podniesienie progów, od których naliczane są określone wpłaty do budżetu państwa oraz obniża wielkość procentową naliczanych wpłat w każdej grupie samorządów: gmin, powiatów i województw. Zakłada, że janosikowe nie będzie mogło przekroczyć 30 proc. dochodów danej jednostki.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Krystyna Skowrońska z PO powiedziała, że projekt jest kolejnym wnioskiem dotyczącym dochodów jednostek samorządu terytorialnego i ich dzielenia (Sejm pracuje też nad projektem obywatelskim).

"Dyskusja pokazuje, jak w zależności od regionu Polski i dochodów jednostek samorządu terytorialnego układa się mapa chęci zmiany obowiązujących zasad dzielenia się środkami, które wpływają do samorządów" - powiedziała posłanka.

REKLAMA

Skowrońska wskazała, że zmianom przeciwne jest np. województwo podkarpackie. W ich wyniku nie będzie ono mogło realizować zaplanowanych wcześniej inwestycji. Posłanka pytała o koszty uruchomienia rezerw budżetowych, które zrekompensowałyby województwu ubytek subwencji. Zdaniem Skowrońskiej prace nad projektem powinny być przyczynkiem do dyskusji na temat tego, w jaki sposób "dawać szanse najbiedniejszym częściom kraju, które są jednocześnie najbiedniejszymi regionami UE".

Marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik (PSL) zapewnił, że samorząd województwa mazowieckiego nie jest przeciwny zasadzie solidaryzmu społecznego i wyrównywaniu szans, jednak jego zdaniem system janosikowego uległ wynaturzeniu i doszedł do patologii.

Struzik poinformował, że w 2010 r. województwo mazowieckie zapłaciło z tego tytułu 900 mln zł, w efekcie czego spadło z pierwszego na ostatnie miejsce pod względem zamożności regionów. Na skutek tego transferu województwo podkarpackie z ostatniej pozycji awansowało na pierwszą. "To nie system wyrównawczy, ale bezkrytycznie łupiący to najbogatsze województwo" - powiedział Struzik.

Jego zdaniem wyliczanie janosikowego na podstawie dochodów sprzed dwóch lat oznacza, że nie da się zaplanować inwestycji wieloletnich, a także wydatków bieżących.

Zbigniew Kuźmiuk z PiS zwrócił uwagę, że z jednej strony w systemie janosikowego doszło do patologii, a z drugiej stanowi on mechanizm "solidarnościowy", zgodnie z którym "umownie zamożniejsi wspierają biedniejszych". Należy jednak zadać pytanie, czy korekta systemu wiązałaby się z interwencją państwa.

"Chodzi o setki milionów złotych, które musi wyrównać budżet państwa. (...) Czy minister finansów jest gotowy uczestniczyć w mechanizmie wyrównywania szans słabszych samorządów?" - pytał.

Przewodnicząca Rady Miasta Warszawy Ewa Malinowska-Grupińska poprosiła o zmianę zasady wyliczania wskaźników dochodowych na mieszkańca. Chodzi o to, by brać pod uwagę osoby rzeczywiście mieszkające, a nie tylko zameldowane, jak jest obecnie. Wyjaśniła, że w Warszawie zameldowanych jest ok. 1,7 mln osób, a mieszka dodatkowo 500 tys. osób, które nie płacą w stolicy podatków, a korzystają z samorządowej infrastruktury.

Wiceminister finansów Hanna Majszczyk poinformowała, że rząd nie przyjął jeszcze stanowiska wobec projektu. Wyjaśniła, że z wyliczeń MF wynika, iż zmiana spowodowałaby spadek subwencji wyrównawczych o połowę - w 2012 r. z 2,4 mld zł do 1,2 mld zł. "Nie widzę możliwości, żeby budżet państwa mógł uczestniczyć w dodaniu takiej kwoty do obecnej wielkości subwencji" - powiedziała.

Jej zdaniem są jednak argumenty za wprowadzeniem zmian w systemie. "Z ogólnego spojrzenia wydaje się, że system ten powinien być na świeżo przebudowany (...) odrębną kwestią jest jednak to, jak go przebudować" - powiedziała.

Wiceminister powiedziała np., że większość jednostek, które dokonuje wpłat potem uczestniczy w ich redystrybucji, co jest zjawiskiem "niewłaściwym". Poza tym niektóre samorządy otrzymują z tytułu subwencji kwoty symboliczne - najmniejsza to 47 zł.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Stop Smog. MKiŚ zapowiada zmiany w programie

  Resort klimatu chce uatrakcyjnić program "Stop Smog". Jakie zmiany proponuje? Które gminy mogą otrzymać środki na inwestycje?

  Minister edukacji: Będą kolejne zmiany w szkołach - edukacja zdrowotna zastąpi wychowanie do życia w rodzinie

  1 września 2025 r. w szkołach pojawi się nowy przedmiot. Edukacja zdrowotna zastąpi wychowane do życia w rodzinie – poinformowała Barbara Nowacka, minister edukacji. Uczniowie będą się uczyć m.in. o ochronie zdrowia psychicznego, odżywianiu i edukacji seksualnej.

  600 tys. zł na innowacyjny biznes. Jak się zgłosić do programu?

  Osoby z innowacyjnymi pomysłami na biznes mogą teraz zgłaszać się do Platform Startowych, które działają w ramach programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej. Pod okiem ekspertów będą mogli rozwijać swoje pomysły, a najlepsi mają szansę na dotację wynoszącą blisko 600 tys. zł.

  Min. Leszczyna: szczepienia HPV dzieci w szkołach w obecności rodzica; w soboty lub po obiedzie

  Minister Zdrowia Izabela Leszczyna przypomniała 12 kwietnia 2024 r., że szczepienie przeciw HPV w szkole byłoby świadczeniem medycznym. W związku z tym w jego trakcie będzie konieczna obecność rodzica. Chciałybyśmy organizować to w soboty albo po obiedzie, żeby rodzice, którzy pracują, mogli towarzyszyć dzieciom - wyjaśniła.

  REKLAMA

  Rząd: Będą nowe progi finansowe dla stypendium. Problem ze studentami Collegium Humanum

  1,9 mld zł zapisano na wsparcie studentów w budżecie na rok 2024 – poinformował w piątek szef resortu nauki Dariusz Wieczorek. Tym samym zwiększono środki finansowe na wsparcie studentów o 24 proc.

  Urzędy przypominają: Skorzystaj z ePUAP. Jeszcze tylko 18 dni na złożenie wniosku o dodatek osłonowy

  Wniosek o wypłatę dodatku osłonowego należy złożyć w nieprzekraczalnym terminie do 30 kwietnia 2024 r. Wnioski złożone po tej dacie pozostawia się bez rozpatrzenia. 

  Planujesz majówkę za granicą? Nie zapomnij o EKUZ!

  Majówka 2024. Dlaczego Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego przyda się na wyjeździe? W jakich miejscach można z niej skorzystać i jak ją wyrobić? 

  Co zostanie po ludzkości? Można się zdziwić

  Geolog prof. Jan Zalasiewicz inicjator ustanowienia epoki zwanej antropocenem w rozmowie z PAP opowiada, o tym jak zmieniała się Ziemia, jaki wpływ na planetę ma człowiek i co po nas zostanie. 

  REKLAMA

  Resort rolnictwa: Przygotowano rozporządzenie dotyczące pełnej refundacji bioasekracji dla wniosków złożonych od 2024 roku

  Przygotowano rozporządzenie dotyczące pełnej refundacji bioasekracji dla wniosków złożonych od 2024 roku - wynika z informacji przekazanej dzisiaj przez wiceministra rolnictwa Jacka Czerniaka.

  Ramowe plany nauczania: Edukacja obywatelska zamiast HiT-u i obowiązkowe zajęcia z udzielania pierwszej pomocy. Projekt rozporządzenia skierowany do konsultacji

  W roku szkolnym 2024/2025 zmienią się ramowe plany nauczania. Zamiast historii i teraźniejszości zostanie wprowadzony nowy przedmiot - edukacja obywatelska. Uczniowie szkół podstawowych będą mieli zajęcia z udzielania pierwszej pomocy.

  REKLAMA