REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Stowarzyszenia chcą rozwiązania straży miejskiej

REKLAMA

Przedstawiciele stowarzyszeń Nasz Dom i Forum Obywatelskie rozpoczęli w Kielcach zbiórkę podpisów pod projektem uchwały dot. rozwiązania straży miejskiej. W opinii z-cy komendanta straży nie rozumieją oni, jakie funkcje pełni straż, a jakie policja.

W ich opinii inicjatorów akcji praca funkcjonariuszy nie służy poprawie bezpieczeństwa kielczan. Jak powiedział Jacek Lewinowski ze Stowarzyszenia Kielce Nasz Dom, z analiz sprawozdań służby od stycznia do września 2011 r. wynika, że funkcjonariusze zajmują się głównie wystawianiem mandatów za niewłaściwe parkowanie samochodów i nadmierną prędkość.

REKLAMA

"To prawie 60 proc. wszystkich kar. A mandaty związane z bezpieczeństwem osób i mienia to jedynie 1,6 proc., z porządkiem publicznym - 0,9 proc." - wyliczał.

Lewinowski dodał, że przez ostatnie trzy lata miasto wydawało co roku na funkcjonowanie straży od 5,3 mln do 5,5 mln zł. W jego opinii utrzymywanie służby, która przynosi ok. miliona zł dochodu, jest nieopłacalne.

Zastępca komendanta kieleckiej straży miejskiej Wojciech Bafia uważa, że akcja wymierzona w strażników wynika z tego, że przedstawiciele stowarzyszenia Kielce Nasz Dom, które zrzesza m.in. przedsiębiorców, sprzeciwiają się ograniczeniu ruchu kołowego w centrum Kielc.

"Realizujemy wszystkie uregulowane przepisami zadania i nie można nam zarzucić, że czegoś nie robimy" - zaznaczył Bafia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dla wiceprezydenta Kielc Czesława Gruszewskiego, zainicjowana przez stowarzyszenie akcja jest sygnałem braku pełnego informowania miejskiej społeczności o zadaniach, jakie realizują strażnicy. "Kompetencje straży miejskiej i policji wcale się nie pokrywają. Ktoś musi realizować zadania w zakresie pilnowania porządku i czystości w przestrzeni publicznej. Bez strażników przestrzegania pewnych przepisów nie mogliby egzekwować także urzędnicy" - powiedział.

Zamów książkę: Dyscyplina finansów publicznych po zmianach >>

Gruszewskie podkreślił, że kieleccy strażnicy angażują się w akcje edukacyjne dla młodzieży, organizują także kursy samoobrony dla kobiet.

Kielecka straż miejska zatrudnia 78 funkcjonariuszy, razem z pracownikami administracji pracuje tu ponad 90 osób.

REKLAMA

Inicjatorzy rozwiązania instytucji planują zbierać podpisy pod projektem uchwały rozwiązującej straż przez ok. dwa tygodnie. Jeżeli dokument zyska poparcie co najmniej dwóch tysięcy osób, zostanie przedstawiony radnym. W przypadku gdy uchwała nie zyska akceptacji Rady Miasta, stowarzyszenia planują zbierać podpisy pod referendum w sprawie likwidacji straży miejskiej.

Straże miejskie (gminne) funkcjonują w Polsce od 1991 r. Ich funkcjonowanie regulują m. in. przepisy Ustawy o strażach gminnych. Funkcjonariusze instytucji pełnią m. in. zadania z zakresu ochrony porządku publicznego, zajmują się porządkiem i kontrolą ruchu drogowego, zabezpieczają miejsca przestępstw i katastrof, ochraniają obiekty użyteczności publicznej. Wraz z innymi służbami pilnują porządku imprez i zgromadzeń.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Matura 2024. Zdajesz maturę z geografii? Zrób powtórkę z naszymi testami wiedzy

Matura 2024. W jakim terminie maturzyści będą pisać egzamin z geografii? Jakie są wymagania egzaminacyjne? 

Wystarczy 3 godziny dziennie i dolegliwości masz jak w banku. Może to dotyczyć nawet co drugiego Polaka

Najnowsze badania potwierdzają starą prawdę, że granie na komputerze nie służy zdrowiu. Dlaczego jednak profesjonalni gracze, którzy poświęcają na grę bardzo dużo czasu, nie cierpią bardziej niż amatorzy?

RPO: Nauczyciele mianowani są gorzej traktowani co do ochrony przedemerytalnej. MEN rozważy zmianę przepisów

Rzecznik Praw Obywatelskich wystąpił do ministra edukacji o rozważenie zmiany przepisów Karty Nauczyciela. Chodzi o zrównanie uprawnień nauczycieli mianowanych z uprawnieniami nauczycieli zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, związanych z ochroną przedemerytalną i prawem do wynagrodzenia za cały okres pozostawania bez pracy w przypadku przywrócenia nauczyciela do pracy przez sąd pracy i podjęcia przez niego zatrudnienia. Barbara Nowacka, minister edukacji zapowiedziała powołanie Zespołu, który będzie analizował zgłaszane postulaty odnośnie sytuacji prawnej nauczycieli – także w zakresie ochrony przedemerytalnej i prawa do wynagrodzenia za cały okres pozostawania bez pracy w przypadku przywrócenia do pracy przez sąd pracy.

Ceny biletów komunikacji miejskiej nie wzrosną i nie zmniejszy się liczba miejsc w przedszkolach. Trzeba też zerwać łatkę miasta maczet.

Trzeba szukać oszczędności, ale ceny biletów komunikacji miejskiej nie wzrosną. Nie zmniejszy się też liczba miejsc w przedszkolach. Łukasz Gibała twierdzi też, że ma pomysł na Kraków bez partyjniactwa i opowiedział o tym w programie Gość INFOR.PL

REKLAMA

60 złotych brutto za godzinę dodatkowych zajęć dla nauczycieli. Będzie można wykorzystać 100 dodatkowych godzin

W programie „Aktywna Szkoła” właśnie wprowadzono istotne zmiany. Osoby prowadzące zajęcia dostaną wyższe wynagrodzenie. Poszerzy się też katalog osób prowadzących zajęcia.

Prezes NFOŚiGW dla "DGP": perspektywa ewentualnego wycofania dotacji dla pieców gazowych wywołuje niezadowolenie i niepewność

Decyzja o dalszym dofinansowaniu pieców gazowych w ramach programu Czyste Powietrze będzie musiała zostać podjęta w tym roku – powiedziała "Dziennikowi Gazecie Prawnej" prezes NFOŚiGW Dorota Zawadzka-Stępniak.

Ile depresja Polaków kosztuje gospodarkę?

66,6% - aż tle dorosłych Polaków odczuwa przynajmniej jeden z syndromów kojarzonych z depresją. Najczęściej to uczucie zmęczenia i obniżenie nastroju. To poprawa względem ubiegłego roku, ale wciąż bardzo duża liczba. Tak wynika z danych najnowszego raportu. Autorzy badania szacują, że gospodarka traci na tym około 3 mld zł rocznie. 

Dostajesz podejrzane SMS-y? Twój operator sieci komórkowej je zablokuje

Przedsiębiorcy telekomunikacyjni podłączyli się do systemu służącego do wymiany informacji o fałszywych wiadomościach – telegraf.cert.pl. System służy do przekazywania wzorca fałszywej wiadomości SMS.

REKLAMA

Egzamin ósmoklasisty - język polski. Zrób powtórkę z naszymi testami wiedzy

Egzamin ósmoklasisty już coraz bliżej. Uczniowie kończący szkołę podstawową przystąpią do sprawdzianów wiedzy w dniach 14-16 maja 2024. Przygotowaliśmy małą powtórkę z języka polskiego. 

Masz 18 lat i kochasz podróżować? Sprawdź, jak wygrać podróż po Europie

Do końca kwietnia można się zgłaszać do konkursu DiscoverEU i wygrać podróż po Europie. Jakie warunki trzeba spełnić? Jak się zgłosić?  

REKLAMA