REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kampania i koncert "Zielona Wyspa Śląsk"

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

Składanie kompostownika na czas, muzyka z nazywanej zieloną wyspą Irlandii a także sadzenie drzewek - to niektóre elementy tegorocznej edycji kampanii kreującej zielony wizerunek Śląska.

Pomysł, by promować w Polsce zielony obraz regionu przez nawiązanie do muzyki i krajobrazu Irlandii, zaproponował przed trzema laty wywodzący się ze Śląska zespół Carrantuohill, od 25 lat wykonujący celtycką muzykę folkową. W zabrzańskim Domu Muzyki i Tańca zespół - wraz z zaproszonymi gośćmi - dał wówczas koncert pod hasłem "Zielona Wyspa Śląsk".

REKLAMA

REKLAMA

Dwa lata temu w projekt włączył się wojewoda śląski, a rok temu samorząd woj. śląskiego, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska w Katowicach, Lasy Państwowe oraz jeden z koncernów energetycznych. Dzięki partnerom kampania artystyczna otrzymała edukacyjny człon - organizowany przez Carrantuohill koncert poprzedził cykl organizowanych w regionie przedsięwzięć skierowanych głównie do dzieci i młodzieży.

Również w tym roku, w ramach "Zielonego tygodnia" przez ostatnich kilka dni w centrach pięciu miast regionu - Żywca, Jaworzna, Żor, Tarnowskich Gór i Rybnika - odbywały się kilkugodzinne warsztaty dla dzieci. Pierwszego dnia wiosny, w przypadającym w środę "dniu wagarowicza", w Katowicach na ul. Mariackiej zorganizowano happening finałowy.

Specjaliści z Fundacji Ekologicznej Arka przygotowali na spotkania z dziećmi m.in. zajęcia dotyczące segregacji śmieci, koordynowali też - wraz z leśnikami - sadzenie ok. 6 tys. dostarczonych przez Lasy Państwowe sadzonek drzew.

Jak mówił podczas środowej konferencji w Katowicach Wojciech Owczarz z Arki przebojem działań edukacyjnych ekologów stała się w tym roku nauka układania kompostownika. "Okazuje się, że składanie kompostownika na czas jest super zabawą. Kolejne klasy biją rekordy, która złoży ten kompostownik szybciej" - wyjaśnił Owczarz. Popularne okazało się też "Kino bez prądu" - z projektorem wyświetlającym filmy o ekologii zasilanym wyłącznie z prądnic zainstalowanych na stacjonarnych rowerkach.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zamów książkę: Vademecum wójta, burmistrza, prezydenta, radnego >>

REKLAMA

Wiceprezydent Katowic Marcin Krupa wskazał m.in., że kampania ma utrwalać u dzieci szkół podstawowych i gimnazjów postawy proekologiczne, ale też przypominać fakty z których mieszkańcy regionu i kraju nie zawsze zdają sobie sprawę - że woj. śląskie to drugi pod względem udziału terenów zielonych region w kraju, a w Katowicach współczynnik ten przekracza 50 proc.

O tym, że Śląskowi blisko do "zielonej wyspy" ma - jak od pierwszej edycji kampanii - przekonywać w środę wieczorny koncert w Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu. Gospodarzem imprezy będzie Carrantouhill, który wystąpi w towarzystwie gości poproszonych o zagranie nie swoich przebojów, ale - jak tłumaczył Wita - "na zielono", czyli na irlandzką nutę.

W tym roku w koncercie w Zabrzu wezmą udział m.in. Muniek Staszczyk, który ma wystąpić w stylu pochodzącego z Irlandii zespołu Waterboys, Eleonor McEvoy, czyli czołowa artystka irlandzkiej sceny muzycznej, a także dwie orkiestry górnicze i Żorska Orkiestra Rozrywkowa pod dyrekcją Lothara Dziwokiego.

Zapisz się na newsletter
Śledź na bieżąco nowe inicjatywy, projekty i ważne decyzje, które wpływają na Twoje życie codzienne. Zapisz się na nasz newsletter samorządowy.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
4666 zł brutto dla pracownika samorządu? To nie żart

Trwa odpływ fachowców z sektora samorządowego. Powód? Niskie płace, poczucie braku doceniania i marne perspektywy na przyszłość. W programie Gość Infor.pl gościł Jacek Wolszczak, pracownik samorządu z dolnośląskiej Świdnicy.

Cytomegalia wrodzona. Przełomowe badanie z honorowym patronatem Ministerstwa Zdrowia

Wirus cytomegalii u kobiet w ciąży może stanowić zagrożenie dla zdrowia a nawet życia dziecka. W Klinice Położnictwa i Ginekologii Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie realizowany jest projekt POL PRENATAL CMV. To pierwsze badanie w Polsce i drugie na świecie dotyczące zakażenia wewnątrzmacicznego u ciężarnych z pierwotną infekcją wirusem cytomegalii. Jest to przełomowe badanie niekomercyjne, finansowane przez Agencję Badań Medycznych, nad którym honorowy patronat objęła Minister Zdrowia Izabela Leszczyna.

Liczba ludności w Polsce [dane GUS]

Główny Urząd Statystyczny podał dane dotyczące liczby ludności w Polsce na koniec I kwartału 2025 r.

Minimalne warunki utrzymania psów i kotów w schroniskach dla zwierząt [PROJEKT ROZPORZĄDZENIA]

Projekt rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie minimalnych warunków utrzymywania psów i kotów w schroniskach dla zwierząt trafił do konsultacji i opiniowania. Co zawiera? Co się zmieni?

REKLAMA

Nowe świadczenie "Moje zdrowie – Bilans Zdrowia Osoby Dorosłej": większa dostępność do skierowań na badania. Jakie badania będzie można zrobić? Kto będzie mógł wystawić skierowanie na badanie? [PROJEKT ROZPORZĄDZENIA]

Ministerstwo Zdrowia pracuje nad zmianami mającymi zwiększenie dostępności do świadczeń zdrowotnych o charakterze diagnostyczno-profilaktycznym. Położne i pielęgniarki będą mogły wystawiać skierowania na badania w ramach nowego świadczenia "Moje zdrowie – Bilans Zdrowia Osoby Dorosłej". Jakie badania będzie można zrobić?

W czwartek nawet blisko 30 st. C. Gdzie takie temperatury?

Jest szansa, że w tym roku na Wielkanoc nie będzie śniegu. Od kilku dni pogoda jest wiosenna, w czwartek temperatura wyniesie od 21 do 26 st. C, a w centrum możliwe jest nawet 27 st. C!

Podwyżki dla pracowników samorządowych z wyrównaniem od 1 marca 2025 r. Kto odpowiada za podwyżki? Odpowiedź MF i MRPiPS [PROJEKT ROZPORZĄDZENIA]

Podwyżki dla pracowników samorządowych z wyrównaniem od 1 marca 2025 r. Kto odpowiada za podwyżki? Odpowiedź MF i MRPiPS. Co zakłada projekt rozporządzenia Rady Ministrów zmieniający rozporządzenie w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych (RD172)?

Nowa taryfa za prąd później! Rząd przesuwa termin, czeka na niższe ceny energii

Rząd planuje przesunąć start nowych taryf energii z lipca na październik 2025 roku. Powód? Lepsze warunki na rynku hurtowym dają szansę na niższe ceny prądu dla gospodarstw domowych. To może oznaczać realne oszczędności – ale trzeba będzie poczekać.

REKLAMA

Badania cholesterolu w bilansie sześciolatka. Od kiedy?

Od 5 maja do programu badań bilansu zdrowia sześciolatka wchodzi lipidogram. Rzeczniczka praw dziecka Monika Horna-Cieślak uważa to za ogromny sukces, bo zwiększy się świadomość, że choroby serca mogą dotykać także młodych.

Jak i kiedy rezerwować wakacje, żeby było najtaniej?

Jak Polacy planują wakacje? Na ostatnią chwilę czy z wyprzedzeniem? Jak najtaniej zarezerwować hotel? Czy Polacy chętnie spędzają wakacje w kraju?

REKLAMA