REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Białystok: Radni odrzucili obywatelski projekt ws. biletów

REKLAMA

Radni Białegostoku odrzucili w poniedziałek obywatelski projekt uchwały, której inicjatorzy chcieli zmienić sposób używania elektronicznych kart miejskich. Karty te służą jako bilety komunikacji miejskiej.

Pod projektem podpisało się ponad 6 tys. osób. Za obywatelskim projektem uchwały zagłosowało 12 radnych PiS i SLD, przeciwko byli radni PO (14 głosów), którzy mają większość w białostockiej Radzie Miejskiej. Nikt nie wstrzymał się od głosu.

REKLAMA

Sprawa dotyczy systemu tzw. elektronicznego biletu, który jest wprowadzany w mieście. Jednym z jego elementów jest elektroniczna karta miejska, która - po zasileniu odpowiednią kwotą - działa jako bilet komunikacji miejskiej. Według założeń, bilet trzeba za każdym razem przykładać do specjalnego czytnika. Dopiero po charakterystycznym kliknięciu bilet jest uważany za "skasowany".

REKLAMA

Inicjatorzy akcji chcieli, by bilety okresowe, np. miesięczne, były rejestrowane w elektronicznym systemie tylko raz - poprzez tzw. "kliknięcie", czyli przyłożenie karty do czytnika w autobusie - gdy pierwszy raz wsiada się do autobusu, a nie za każdym kolejnym. Motywowano, że to niewygodne zwłaszcza gdy w autobusie jest tłok.

Władze miasta uzasadniały natomiast, że każdorazowe "klikanie" pozwoli zebrać szczegółowe informacje o ruchu pasażerów w autobusach miejskich czy też obciążeniu danych linii po to, by móc udoskonalać sieć połączeń w mieście.

W czasie prób z nowym systemem okazało się jednak, że są problemy z "klikaniem" (czytniki nie zawsze czytają karty), a samych czytników jest za mało. Część pasażerów przykładała karty, część nie. Pod koniec 2011 r. radni zdecydowali, że do 1 czerwca 2012 roku odsunięte zostaje karanie osób, które nie "kliknęły" karty.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Podpisy pod obywatelskim projektem uchwały były zbierane jesienią 2011 r., gdy m.in. pojawiły się kolejki do wydania elektronicznej karty miejskiej - wówczas okazało się, że wdrażany system szwankuje.

Inicjator akcji zbierania podpisów Krzysztof Pogorzelski (działacz młodzieżówki PiS w Białymstoku, choć w akcji nie występował jako działacz tej partii-PAP) mówił w poniedziałek radnym, że system powinien "ułatwiać ludziom życie, a nie je utrudniać". Przekonywał, że istotą biletów okresowych jest to, że pasażer, który ma bilet wieloprzejazdowy, wsiadając do autobusu "chce mieć z głowy jakąkolwiek aktywność".

Niektórzy radni z PiS przeciwni każdorazowemu "klikaniu" mówili też, że wyciąganie biletu za każdym razem z portfela - to większa okazja dla złodziei.

Zastępca prezydenta Białegostoku Adam Poliński podkreślał, że miasto chce pracować nad tym, by sieć komunikacyjna w Białymstoku była "bardziej efektywna". Przekonywał, że czytniki na karty są przy każdych drzwiach, nie trzeba więc - jak mówili niektórzy radni - biegać po całym autobusie, by przyłożyć kartę do czytnika, a uzyskane informacje pozwolą lepiej planować komunikację. Mówił, że obecnie np. nie wiadomo, ile razy jeździ autobusem dana osoba mająca bilet miesięczny, system ma pozwolić zebrać te dane.

Rafał Rudnicki z PiS apelował do radnych, by poparli obywatelski projekt, bo zmiany chce co najmniej kilka tysięcy osób. Dodał, że lekceważenie głosu mieszkańców w tej sprawie może zniechęcić ich do aktywności w przyszłości. "To społeczeństwo mówi nam o tym, czego potrzebuje" - mówił.

Zbigniew Nikitorowicz z PO mówił, że nie rozumie, "jaki jest problem z przyłożeniem karty do czytnika". "To minimalny problem" - oceniał.

REKLAMA

Elektroniczny bilet to jeden z elementów wdrażanych w Białymstoku zmian dotyczących poprawy jakości transportu publicznego w mieście, który jest dofinansowany ze środków UE. E-bilet został wprowadzony w ramach drugiego etapu tego projektu. Oprócz biletów to także remonty dróg, zakupy autobusów. Sam system e-biletu - kosztuje około 14 mln zł - informowały wcześniej władze miasta.

Uchwała ws. biletów była drugą inicjatywą obywatelską w Radzie Miejskiej Białegostoku. Poprzednia w minionych latach dotyczyła nazwania bulwarów nad rzeką Białą w centrum miasta imieniem księdza Stanisława Hałki, założyciela gimnazjum polskiego w 1915 roku. (PAP)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Flagi państw Europy. Na pewno je znasz? To nie jest łatwy QUIZ!
Czy na pewno znasz flagi państw Europy? To może być naprawdę trudne zadanie. Do rozwiązania quizu zachęcamy nie tylko podróżników i fanów piłki nożnej. Powodzenia!
Lubnauer: Katechetów przekwalifikować, duchownych wycofać ze szkół

Zmniejszenie liczby lekcji religii, przekwalifikowanie katechetów, wycofanie duchownych ze szkół – o takich zmianach informuje Katarzyna Lubnauer, wiceminister edukacji. Podkreśla, że według szacunków Ministerstwa Edukacji Narodowej zmiany w organizacji nauki religii mogą przynieść 1,5 mld zł oszczędności. Pieniądze te mają być przeznaczone na inne cele edukacyjne.

Dostępność dziś i jutro – nowe technologie ułatwiają korzystanie z urzędów

11 września w Oddziale ZUS w Chorzowie odbyła się konferencja „Dostępność dziś i jutro”. Przedstawiciele rządu, instytucji i organizacji pozarządowych dyskutowali na temat dostępności podmiotów publicznych dla osób ze szczególnymi potrzebami.

Ruszają prace nad nowelizacją Karty Nauczyciela. Celem jest zmiana systemu wynagradzania nauczycieli

Ruszają prace nad obywatelskim projektem „Godne płace i wysoki prestiż nauczycieli”. 13 września br. zajmie się nim sejmowa Komisja Edukacji i Nauki.

REKLAMA

Bogate złoże ropy naftowej w pobliżu Świebodzina (ponad 100 tys. ton). Duży sukces geologów i inżynierów Orlenu

Grupa Orlen odkryła zawierające ponad 100 tys. ton ropy naftowej złoże w województwie lubuskim - poinformował Orlen w komunikacie prasowym. Co więcej w pobliżu tego odkrycia znajdują się kolejne struktury geologiczne, w których mogą znajdować się dodatkowe ilości surowca. Zasobność całego złoża w tej okolicy Orlen szacuje na ponad 500 tys. ton ropy.

Kosztowne podwyżki. NFZ nie ma pieniędzy dla szpitali na niektóre świadczenia. Pacjenci będą zapisywani na 2025 rok

O tym, że NFZ nie zapłacił szpitalom za nadwykonania alarmuje od kilku tygodni Ogólnopolski Związek Pracodawców Szpitali Powiatowych (OZPSP). Dyrektor Biura Komunikacji Społecznej i Promocji NFZ Paweł Florek poinformował, że realizacja ustawy podwyżkowej, czyli o minimalnym wynagrodzeniu w ochronie zdrowia i przekazanie do finansowania przez NFZ części świadczeń, za które jeszcze do 2022 r. płacił budżet państwa, np. ratownictwo medyczne, są sporym obciążeniem dla budżetu NFZ.

Rodzice chcą by w miejsce religii i muzyki szkoła uczyła ich dzieci zarządzania finansami osobistymi

Rodzice wyciągają wnioski z własnych doświadczeń. Dlatego niemal co drugi badany optuje za edukacją w zakresie finansów osobistych w ramach nauczania szkolnego. Najchętniej za lekcje religii i muzyki.

Dlaczego warto studiować prawo? Jakie zarobki po studiach prawniczych?

“Prawo” niezmiennie pozostaje jednym z najchętniej wybieranych kierunków studiów w Polsce. Potwierdzają to dane z raportu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, dotyczące wyników rekrutacji na rok akademicki 2023/2024 , podczas której kierunek ten znalazł się wśród najczęściej wybieranych, przyciągając znaczną liczbę kandydatów - aż 21 786. Co sprawia, że tak wiele osób decyduje się na tę ścieżkę edukacyjną? W tym artykule przyjrzymy się głównym powodom, dla których warto studiować “Prawo” oraz korzyściom jakie wynikają z jego wyboru w kontekście współczesnych wyzwań zawodowych. 

REKLAMA

Aplikacja mObywatel: Nowa funkcja w usłudze Bezpiecznie w sieci

Baza wiedzy to nowa funkcja w aplikacji mObywatel. Funkcja została wprowadzona 11 września 2024 r. Baza wiedzy w znacznym stopniu przyczyni się do bezpieczeństwa użytkowników przy poruszaniu się w Internecie.

Wybory prezydenckie w USA w 2024 r. już rozstrzygnięte? Taylor Swift poparła Kamalę Harris

Taylor Swift, jedna z najpopularniejszych obecnie gwiazd muzyki pop, zaliczona przez magazyn "Forbes" do najbardziej wpływowych kobiet świata, udzieliła poparcia Kamali Harris. 10 września 2024 r. tuż po debacie telewizyjnej kandydatów na prezydenta USA, Swift na swoim koncie na Instagramie udzieliła jednoznacznego poparcia kandydatce Demokratów.

REKLAMA