REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Białystok: Radni odrzucili obywatelski projekt ws. biletów

REKLAMA

Radni Białegostoku odrzucili w poniedziałek obywatelski projekt uchwały, której inicjatorzy chcieli zmienić sposób używania elektronicznych kart miejskich. Karty te służą jako bilety komunikacji miejskiej.

Pod projektem podpisało się ponad 6 tys. osób. Za obywatelskim projektem uchwały zagłosowało 12 radnych PiS i SLD, przeciwko byli radni PO (14 głosów), którzy mają większość w białostockiej Radzie Miejskiej. Nikt nie wstrzymał się od głosu.

REKLAMA

Sprawa dotyczy systemu tzw. elektronicznego biletu, który jest wprowadzany w mieście. Jednym z jego elementów jest elektroniczna karta miejska, która - po zasileniu odpowiednią kwotą - działa jako bilet komunikacji miejskiej. Według założeń, bilet trzeba za każdym razem przykładać do specjalnego czytnika. Dopiero po charakterystycznym kliknięciu bilet jest uważany za "skasowany".

REKLAMA

Inicjatorzy akcji chcieli, by bilety okresowe, np. miesięczne, były rejestrowane w elektronicznym systemie tylko raz - poprzez tzw. "kliknięcie", czyli przyłożenie karty do czytnika w autobusie - gdy pierwszy raz wsiada się do autobusu, a nie za każdym kolejnym. Motywowano, że to niewygodne zwłaszcza gdy w autobusie jest tłok.

Władze miasta uzasadniały natomiast, że każdorazowe "klikanie" pozwoli zebrać szczegółowe informacje o ruchu pasażerów w autobusach miejskich czy też obciążeniu danych linii po to, by móc udoskonalać sieć połączeń w mieście.

W czasie prób z nowym systemem okazało się jednak, że są problemy z "klikaniem" (czytniki nie zawsze czytają karty), a samych czytników jest za mało. Część pasażerów przykładała karty, część nie. Pod koniec 2011 r. radni zdecydowali, że do 1 czerwca 2012 roku odsunięte zostaje karanie osób, które nie "kliknęły" karty.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Podpisy pod obywatelskim projektem uchwały były zbierane jesienią 2011 r., gdy m.in. pojawiły się kolejki do wydania elektronicznej karty miejskiej - wówczas okazało się, że wdrażany system szwankuje.

Inicjator akcji zbierania podpisów Krzysztof Pogorzelski (działacz młodzieżówki PiS w Białymstoku, choć w akcji nie występował jako działacz tej partii-PAP) mówił w poniedziałek radnym, że system powinien "ułatwiać ludziom życie, a nie je utrudniać". Przekonywał, że istotą biletów okresowych jest to, że pasażer, który ma bilet wieloprzejazdowy, wsiadając do autobusu "chce mieć z głowy jakąkolwiek aktywność".

Niektórzy radni z PiS przeciwni każdorazowemu "klikaniu" mówili też, że wyciąganie biletu za każdym razem z portfela - to większa okazja dla złodziei.

Zastępca prezydenta Białegostoku Adam Poliński podkreślał, że miasto chce pracować nad tym, by sieć komunikacyjna w Białymstoku była "bardziej efektywna". Przekonywał, że czytniki na karty są przy każdych drzwiach, nie trzeba więc - jak mówili niektórzy radni - biegać po całym autobusie, by przyłożyć kartę do czytnika, a uzyskane informacje pozwolą lepiej planować komunikację. Mówił, że obecnie np. nie wiadomo, ile razy jeździ autobusem dana osoba mająca bilet miesięczny, system ma pozwolić zebrać te dane.

Rafał Rudnicki z PiS apelował do radnych, by poparli obywatelski projekt, bo zmiany chce co najmniej kilka tysięcy osób. Dodał, że lekceważenie głosu mieszkańców w tej sprawie może zniechęcić ich do aktywności w przyszłości. "To społeczeństwo mówi nam o tym, czego potrzebuje" - mówił.

Zbigniew Nikitorowicz z PO mówił, że nie rozumie, "jaki jest problem z przyłożeniem karty do czytnika". "To minimalny problem" - oceniał.

REKLAMA

Elektroniczny bilet to jeden z elementów wdrażanych w Białymstoku zmian dotyczących poprawy jakości transportu publicznego w mieście, który jest dofinansowany ze środków UE. E-bilet został wprowadzony w ramach drugiego etapu tego projektu. Oprócz biletów to także remonty dróg, zakupy autobusów. Sam system e-biletu - kosztuje około 14 mln zł - informowały wcześniej władze miasta.

Uchwała ws. biletów była drugą inicjatywą obywatelską w Radzie Miejskiej Białegostoku. Poprzednia w minionych latach dotyczyła nazwania bulwarów nad rzeką Białą w centrum miasta imieniem księdza Stanisława Hałki, założyciela gimnazjum polskiego w 1915 roku. (PAP)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
7 maja plan dla Europy, 10 maja rekonstrukcja rządu. Napięty grafik premiera Donalda Tuska

Premier Donald Tusk poinformował o nadchodzących wydarzeniach i planach rządu. Po krótkiej przerwie spowodowanej chorobą, premier jest gotowy do intensywnej pracy.

Majówka. Kleszcze mogą zepsuć nam wypoczynek. Jak się przed nimi chronić?

Majówka to okres, który wielu z nas chce spędzić na łonie natury, ciesząc się pięknem otoczenia i towarzystwem bliskich. Jednak wraz z nadejściem wiosny, musimy pamiętać o zagrożeniu, jakie niosą ze sobą kleszcze i choroby przez nie przenoszone, takie jak kleszczowe zapalenie mózgu. Dlatego niezwykle ważne jest, aby pamiętać o odpowiednich środkach ochrony, w tym o szczepieniach przeciwko KZM.

MF: Już 30 tys. uczniów bierze udział w edukacyjnym programie Finansoaktywni. Zgłoszenia do programu przyjmowane są do 6 maja br. Czekają atrakcyjne nagrody!

„Finansoaktywni” to program edukacyjny organizowany przez Ministerstwo Finansów. Misja tegorocznej edycji brzmi „Podatki płacimy, korzyści widzimy”. W tym roku w programie bierze udział prawie 30 tysięcy uczniów szkół podstawowych z 1800 klas z całej Polski. Zgłoszenia do programu i konkursu trwają do 6 maja 2024 r.

Duże zmiany w wojsku. Nowy plan MON

14 sierpnia nastąpi istotna zmiana w strukturach dowodzenia Wojsk Obrony Terytorialnej. Jak poinformował wiceszef Ministerstwa Obrony Narodowej, Cezary Tomczyk, podczas posiedzenia sejmowej Komisji Obrony Narodowej, WOT zostaną bezpośrednio podporządkowane Sztabowi Generalnemu Wojska Polskiego.

REKLAMA

Bezpłatne szkolenia wojskowe dla każdego! - Trenuj z Wojskiem 5

Bezpłatne szkolenia wojskowe dla każdego ruszają. To już 5. edycja programu Trenuj z Wojskiem. Można nauczyć się posługiwania się bronią, strzelania na trenażerze, przetrwania, zachowania podczas alarmów, walki wręcz, a nawet rzutu granatem. Kiedy odbywają się szkolenia? Kto może się zgłosić?

Top 10 szkół przyjaznych LGBTQ+ w 2024 roku. Nowy ranking

W ramach 4. ogólnopolskiej edycji Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+, przeprowadzonej pod hasłem "Szkoła Zaufania", zebrano opinie 20 tys. osób. Po raz pierwszy wyniki zostały zaprezentowane w Ministerstwie Edukacji Narodowej. Szkoły, które zdobyły najwyższe miejsca, otrzymają tarcze z rysunkiem tęczy i napisem "Szkoła Zaufania".

Europejska karta parkingowa dla osób z niepełnosprawnościami. Parlament Europejski zatwierdził nowe przepisy

Parlament Europejski zatwierdził nowe przepisy, które mają na celu ułatwienie życia osobom z niepełnosprawnościami w całej Unii Europejskiej. Przepisy te wprowadzają ogólnounijną kartę dla osób z niepełnosprawnościami oraz europejską kartę parkingową dla osób z niepełnosprawnościami.

Rada Krajowa KO zatwierdziła listy do Parlamentu Europejskiego. Sienkiewicz podał się do dymisji

Rada Krajowa Platformy Obywatelskiej zatwierdziła listy Koalicji Obywatelskiej do Parlamentu Europejskiego. Na czele list znajdują się znane postacie, w tym członkowie rządu.

REKLAMA

Jak walczyć z przymrozkami? Gdzie? kiedy? Co z kwitnącymi sadami, ogrodami, plantacjami? [prognoza pogody]

Przymrozki 24-26 kwietnia. Gdzie? kiedy? Jakie? Co z kwitnącymi jabłoniami, gruszami, śliwami, borówką, porzeczkami?

Jaka jest liczba ludności w Polsce? Dane GUS

Liczba ludności w Polsce znów się zmniejszyła. Ile wynosi na koniec I kwartału 2024 r.? GUS podał dane. 

REKLAMA