| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > Stolica: Radni uchwalili Program Rozwoju Kultury do 2020 r.

Stolica: Radni uchwalili Program Rozwoju Kultury do 2020 r.

Uchwalony przez stołecznych radnych Program Rozwoju Kultury w Warszawie do 2020 r. ma służyć wdrożeniu spójnej polityki kulturalnej w stolicy i zwiększeniu uczestnictwa warszawiaków w kulturze. Dokument współtworzyli przedstawiciele świata kultury.

Jak przekonują radni, Program Rozwoju Kultury w Warszawie do 2020 r. ma być podstawą tworzenia spójnej polityki kulturalnej miasta na wiele lat. Ma służyć ujednoliceniu zasad finansowania imprez kulturalnych, zwiększeniu uczestnictwa warszawiaków w kulturze oraz rozwijaniu edukacji kulturalnej.

"To jest pierwszy strategiczny dokument, który dotyczy rozwoju warszawskiej kultury. Wyznacza on kierunki polityki kulturalnej, której głównym zadaniem jest podniesienie rangi i roli kultury w rozwoju Warszawy" - mówiła o programie prezydent m.st. Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz. Według niej, "wielką zaletą programu jest to, że budowano go w dialogu społecznym, był tworzony przez ludzi dla ludzi".

Dokument "Miasto kultury i obywateli. Program rozwoju kultury w Warszawie do roku 2020. Założenia" powstawał od 2008 r., przygotowali go przedstawiciele Urzędu Miasta, instytucji kultury, organizacji pozarządowych i eksperci ze świata akademickiego. W skład Zespołu Konsultacyjnego ds. Programu Rozwoju Kultury weszły 22 osoby, m.in.: Edwin Bendyk, Beata Chmiel, Andrzej Mencwel, Bogna Świątkowska, Tadeusz Słobodzianek, Wojciech Burszta i Krzysztof Herbst.

W programie zapisano modele dobrych praktyk związanych ze zwiększaniem uczestnictwa w kulturze. Jednym z nich są tzw. tymczasowe centra kultury, np. pawilony i kontenery. Jako przykład Gronkiewicz-Waltz podała projekt "M3" zrealizowany nad Dolinką Służewiecką w ub.r. przez stowarzyszenie "Odblokuj". Na czas budowy nowego domu kultury działacze stworzyli tam tymczasową instytucję kulturalną umieszczoną w przypominającej dwupokojowe mieszkanie instalacji.

"W kulturze w ostatnich czasach nastąpiło wiele zmian, nastąpiło pewne ożywienie społeczne. Odchodzimy od modelu odgórnego zarządzania kulturą i takiej kultury tylko i wyłącznie zinstytucjonalizowanej" - powiedział dyrektor Biura Kultury m.st. Warszawy Marek Kraszewski.

Podkreślił, że Program Rozwoju Kultury był szeroko konsultowany, zarówno przez ekspertów, jak i samych warszawiaków. Zgłoszono 500 uwag, które zebrano i ogłoszono w specjalnym raporcie.

Realizacja programu będzie opierać się na przygotowaniu warszawskiej mapy kultury oraz opracowaniu i wdrożeniu rocznych i wieloletnich programów przy zaangażowaniu stołecznych instytucji kultury - zapowiedział Kraszewski.

Ma się tym zająć pełnomocnik prezydenta ds. Programu Rozwoju Kultury oraz zespół sterujący. W skład zespołu - zgodnie z dokumentem - wejdą "eksperci z różnych dziedzin i środowisk, praktycy i teoretycy kultury, zarządzania, prawa i finansów publicznych zatrudniani na umowy zlecenia".

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Compliance 2020

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Kalicińska

Konsultant w Departamencie Doradztwa Podatkowego i Prawnego w Mariański Group Kancelaria Prawno-Podatkowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »