REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Stolica: Radni uchwalili Program Rozwoju Kultury do 2020 r.

REKLAMA

Uchwalony przez stołecznych radnych Program Rozwoju Kultury w Warszawie do 2020 r. ma służyć wdrożeniu spójnej polityki kulturalnej w stolicy i zwiększeniu uczestnictwa warszawiaków w kulturze. Dokument współtworzyli przedstawiciele świata kultury.

Jak przekonują radni, Program Rozwoju Kultury w Warszawie do 2020 r. ma być podstawą tworzenia spójnej polityki kulturalnej miasta na wiele lat. Ma służyć ujednoliceniu zasad finansowania imprez kulturalnych, zwiększeniu uczestnictwa warszawiaków w kulturze oraz rozwijaniu edukacji kulturalnej.

REKLAMA

REKLAMA

"To jest pierwszy strategiczny dokument, który dotyczy rozwoju warszawskiej kultury. Wyznacza on kierunki polityki kulturalnej, której głównym zadaniem jest podniesienie rangi i roli kultury w rozwoju Warszawy" - mówiła o programie prezydent m.st. Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz. Według niej, "wielką zaletą programu jest to, że budowano go w dialogu społecznym, był tworzony przez ludzi dla ludzi".

Dokument "Miasto kultury i obywateli. Program rozwoju kultury w Warszawie do roku 2020. Założenia" powstawał od 2008 r., przygotowali go przedstawiciele Urzędu Miasta, instytucji kultury, organizacji pozarządowych i eksperci ze świata akademickiego. W skład Zespołu Konsultacyjnego ds. Programu Rozwoju Kultury weszły 22 osoby, m.in.: Edwin Bendyk, Beata Chmiel, Andrzej Mencwel, Bogna Świątkowska, Tadeusz Słobodzianek, Wojciech Burszta i Krzysztof Herbst.

W programie zapisano modele dobrych praktyk związanych ze zwiększaniem uczestnictwa w kulturze. Jednym z nich są tzw. tymczasowe centra kultury, np. pawilony i kontenery. Jako przykład Gronkiewicz-Waltz podała projekt "M3" zrealizowany nad Dolinką Służewiecką w ub.r. przez stowarzyszenie "Odblokuj". Na czas budowy nowego domu kultury działacze stworzyli tam tymczasową instytucję kulturalną umieszczoną w przypominającej dwupokojowe mieszkanie instalacji.

"W kulturze w ostatnich czasach nastąpiło wiele zmian, nastąpiło pewne ożywienie społeczne. Odchodzimy od modelu odgórnego zarządzania kulturą i takiej kultury tylko i wyłącznie zinstytucjonalizowanej" - powiedział dyrektor Biura Kultury m.st. Warszawy Marek Kraszewski.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Podkreślił, że Program Rozwoju Kultury był szeroko konsultowany, zarówno przez ekspertów, jak i samych warszawiaków. Zgłoszono 500 uwag, które zebrano i ogłoszono w specjalnym raporcie.

Realizacja programu będzie opierać się na przygotowaniu warszawskiej mapy kultury oraz opracowaniu i wdrożeniu rocznych i wieloletnich programów przy zaangażowaniu stołecznych instytucji kultury - zapowiedział Kraszewski.

REKLAMA

Ma się tym zająć pełnomocnik prezydenta ds. Programu Rozwoju Kultury oraz zespół sterujący. W skład zespołu - zgodnie z dokumentem - wejdą "eksperci z różnych dziedzin i środowisk, praktycy i teoretycy kultury, zarządzania, prawa i finansów publicznych zatrudniani na umowy zlecenia".

Inicjatorzy programu chcą włączyć warszawiaków w tworzenie spójnej polityki kulturalnej, dla mieszkańców stolicy ma zostać stworzona przejrzysta informacja o ofercie kulturalnej, ułatwiająca mieszkańcom dostęp do wydarzeń kulturalnych, a oferta kulturalna ma być dopasowana do trybu życia warszawiaków.

Na czwartkowej sesji Rady Miasta Andrzej Golimont (SLD) wyraził nadzieję, że dokument wpłynie na poprawę komunikacji pomiędzy instytucjami kultury a władzami miasta. Radny nawiązał do manifestu "Teatr nie jest produktem/widz nie jest klientem", w którym ludzie teatru pisali m.in. o braku przemyślanej polityki teatralnej w Warszawie oraz niewystarczających środkach na przygotowanie spektakli. "Pod znakiem zapytania stoi przyszłość jednej z najważniejszych i najbardziej zasłużonych polskich scen - Teatru Dramatycznego" - podkreślono w manifeście, odczytywanym ze sceny po każdym spektaklu prezentowanym w ramach Warszawskich Spotkań Teatralnych.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Kontrole policji na granicach między Niemcami a Polską i Czechami. Jak to może wyglądać? Od kiedy?

  Nancy Faeser, federalna minister spraw wewnętrznych Niemiec, dopuszcza wprowadzenie stacjonarnych kontroli granicznych. Podkreśla przy tym, że postrzega to jedynie jako dodatkowe narzędzie walki z nielegalną imigracją, ponieważ bardziej skuteczne są kontrole wyrywkowe. Jednocześnie nie chce obecnie występować do Komisji Europejskiej o wprowadzenie stacjonarnych kontroli granicznych poza tymi, które istnieją już na granicy z Austrią. Kontrole policyjne przy granicach wprowadzane przez Niemcy muszą spełniać kilka warunków; powinny one m.in. opierać się na informacjach o potencjalnych zagrożeniach dla bezpieczeństwa publicznego - powiedziała 27 września 2023 r. na konferencji prasowej w Brukseli rzeczniczka Komisji Europejskiej ds. migracji i bezpieczeństwa wewnętrznego Anitta Hipper.

  1 000 000 plus?: Po milionie zł dla gmin z najwyższą frekwencją [Wybory 2023]

  Chcemy zachęcić do aktywnego udziału w wyborach. Dlatego ogłaszamy i zachęcamy do udziału w projekcie "Bitwa o remizy". W każdym powiecie ta gmina, która będzie miała najwyższą frekwencję wyborczą otrzyma milion złotych - powiedziała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.

  Niemiec zmarł po kąpieli w Bałtyku i zakażeniu bakterią Vibrio vulnificus. Przypadki zakażeń także w Polsce. 20% śmiertelność w USA

  Zakażenia bakterią Vibrio vulnificus nie są częste, ale są niebezpieczne. Leczenie zakażenia jest trudne, a choroba może zakończyć się śmiercią - powiedziała PAP dr Monika Kurpas, specjalistka z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego zajmująca się tą bakterią.

  Dlaczego chcemy głosować na PiS, PO, Konfederację, Lewicę, Trzecią Drogę?

  Centrum Badania Opinii Społecznej (CBOS) zbadało powody dla których wyborcy głosują na tę a nie inną partię lub koalicję wyborczą.

   

  REKLAMA

  Letnie Igrzyska Olimpijskie w 2036 r. w Polsce? Prezydent Duda: w najbliższych dniach przygotuję list do szefa MKOl

  W najbliższych dniach przygotuję list do szefa Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego Thomasa Bacha w sprawie Letnich Igrzysk Olimpijskich w 2036 r. w Polsce. Wierzę, że to skutecznie uruchomi nasze starania i w efekcie możliwość przeprowadzenia igrzysk - powiedział w środę prezydent Andrzej Duda.

  Chcesz pomóc i dorobić? Są wynagrodzenia za pomoc sąsiadowi w potrzebie. Trzeba przejść szkolenie. Na początek 30 mln zł

  Wprowadzamy nową formę usług opiekuńczych. To usługi sąsiedzkie - poinformowała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

  Darmowy laptop: Wzór protokołu przekazania komputera rodzicowi. Dwa warianty: własność i użyczenie [PRB]

  Protokół przekazania na własność lub w użyczenie laptopa dla rodzica ucznia klasy IV – wzór

  Komunikat NFZ w sprawie wystawiania zleceń na wyroby medyczne od 1 października 2023 r.

  1 października 2023 r. wchodzi w życie obowiązek wystawiania zleceń na zaopatrzenie w wyroby medyczne i zleceń naprawy wyrobu medycznego w postaci elektronicznej.

  REKLAMA

  PRB: Termin przekazania II raty odpisu na ZFŚS – 29 września czy 2 października 2023? Jakie kwoty bazowe?

  W 2023 r. 30 września to sobota. Kiedy zatem upływa ostateczny termin przekazania II raty odpisu na ZFŚS - w piątek 29 września czy w poniedziałek 2 października?

  Minister Telus: rozważymy propozycję, by kontrole zboża odbywały się w portach niemieckich

  Minister rolnictwa Robert Telus powiedział: Rozważymy propozycję Ukrainy, żeby kontrole zboża były nie na granicy ukraińsko-polskiej, tylko w portach niemieckich. Dodał, że musimy rozmawiać o stworzeniu mechanizmów, które będą skuteczne dla wywozu zboża z Ukrainy.

  REKLAMA