reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > Śląskie: Urzędnicy marszałka poznali podstawy języka migowego

Śląskie: Urzędnicy marszałka poznali podstawy języka migowego

Certyfikaty ukończenia kursu języka migowego otrzymało 20 pracowników Urzędu Marszałkowskiego Woj. Śląskiego. Docelowo szkolenia mają objąć 60 osób - na początek chodzi o to, by w każdym wydziale były osoby potrafiące porozumieć się z niedosłyszącymi.

Jak poinformowała rzeczniczka urzędu Aleksandra Marzyńska, nie chodzi o perfekcyjną znajomość języka migowego. Tzw. kurs I stopnia przygotowuje do komunikacji z osobami głuchoniemymi i niedosłyszącymi. Urzędnicy marszałka poznali alfabet języka migowego oraz kilkaset podstawowych słów i zwrotów.

"Po tym kursie urzędnik jest w stanie porozumieć się z osobą niedosłyszącą. Może zapytać - jak pomóc, o sprawę do załatwienia, o nazwisko czy dowód osobisty. Kurs miał też nauczyć urzędników przełamywania barier w kontakcie z niedosłyszącymi" - zaznaczyła Marzyńska.

Według prowadzącego szkolenie Mirosława Koperwasa znajomość języka migowego przez pracowników urzędu umożliwi osobom niedosłyszącym i głuchoniemym na samodzielne załatwianie bieżących spraw. "Dzięki kursowi urzędnicy będą w stanie nie tylko obsługiwać niepełnosprawnych klientów z wyższą kulturą, ale też pozbędą się barier w komunikacji z takimi osobami" - wskazał ekspert.

Urzędnicy marszałka na razie wybrali do przeszkolenia co najmniej jedną osobę z każdego wydziału. Planują organizację kolejnych zajęć dla następnych grup pracowników. "Docelowo przeszkolonych ma być 60 osób, niewykluczone jednak, że będziemy szkolenia kontynuować. Sami jesteśmy zaskoczeni odzewem ze strony pracowników" - wyjaśniła Marzyńska.

Dla tych urzędników, którzy nie skorzystają z tej formy szkolenia, przygotowano prezentację multimedialną umożliwiającą samodzielną naukę alfabetu, liczebników oraz podstawowych zwrotów w języku migowym.

W kwietniu weszła w życie ustawa o języku migowym i innych środkach wspierania komunikowania się. Zakłada ona konieczność przygotowania kadr samorządu terytorialnego do obsługi obywateli niesłyszących. Urząd Marszałkowski Woj. Śląskiego finansuje kursy języka migowego z puli własnych środków na szkolenia.(PAP)

reklama

Czytaj także

Źródło:

PAP
Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców59.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2021

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Marcin Grabowski

Prawnik.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama