Kategorie

Euro 2012: Gdańsk przygotowany w ponad 90 procentach

Miasto Gdańsk jest gotowe do Euro 2012 w ponad 90 proc. - ocenił zastępca prezydenta Gdańska Andrzej Bojanowski, odpowiedzialny za miejskie inwestycje związane z mistrzostwami Europy w piłce nożnej.

Wśród najważniejszych zadań, które zostały jeszcze do wykonania przed rozpoczęciem Euro, wymienił budowę strefy kibica, roboty na Węźle Kliniczna oraz ułożenie warstwy ścieralnej asfaltu na części Trasy Słowackiego, prowadzącej z lotniska na stadion. "Nie ma ryzyka, abyśmy nie zdążyli z tym pracami" - zapewnił Bojanowski.

Jedną z największych inwestycji zrealizowanych w Gdańsku przed Euro jest rozbudowa Portu Lotniczego im. Lecha Wałęsy w Rębiechowie. Jak zapewnił rzecznik portu Michał Dargacz, do połowy maja zakończy się także modernizacja starego terminala pasażerskiego, który z nowym terminalem jest połączony tunelem.

Natomiast nie będzie gotowy najlepszy dojazd z lotniska na PGE Arenę Gdańsk, prowadzący Trasą Słowackiego. Trwa bowiem przebudowa tej ulicy. Zakończono budowę pierwszego odcinka trasy, od lotniska do obwodnicy Trójmiasta.

Reklama

"Drugi odcinek trasy, od ronda Św. Jana de La Salle do Al. Rzeczypospolitej, powinien być gotowy +w zakresie przejezdności+, czyli ma być oddana do użytku przynajmniej jedna jezdnia w każdą stronę" - poinformowała rzeczniczka miejskiej spółki Gdańskie Inwestycje Komunalne, Magdalena Skorupka-Kaczmarek. Dodała, że "niewykluczone, że na części tego odcinka tj. od ronda de La Salle do skrzyżowania z ul. Chrzanowskiego gotowe będą dwie jezdnie w każdą stronę".

Trwają też prace na trzecim odcinku Słowackiego, czyli od ul. Hallera w Gdańsku Brzeźnie do węzła przy ul. Marynarki Polskiej w pobliżu stadionu. Na tym odcinku prace także nie będą zakończone. "Do 20 maja ma być gotowe skrzyżowanie ulic Hallera, Czarny Dwór i Nowej Słowackiego oraz zostanie wykonany fragment Trasy Słowackiego umożliwiający bezpośredni zjazd do stadionu" - wyjaśniła Skorupka-Kaczmarek.

Zwróciła uwagę, że niedokończona część Trasa Słowackiego będzie wykorzystywana podczas Euro przez UEFA i pojazdy uprzywilejowane.

Reklama

Z lotniska oraz z autostrady A-1 i obwodnicy trójmiejskiej do centrum miasta i na PGE Arenę Gdańsk dojazd będzie prowadził Trasą W-Z. Ostatni, liczący dwa kilometry odcinek tej jednej z najważniejszych arterii w mieście został oddany do użytku pod koniec 2011 roku. Trasa W-Z z obwodnicą Trójmiasta łączy się na rozbudowywanym węźle Karczemki. Rzecznik GDDKiA w Gdańsku Piotr Michalski zapewnił PAP, że rozbudowa węzła, uważanego za największy w północnej części kraju, zakończy się w pierwszej połowie maja.

Jednocześnie zapewnił, że "robione jest wszystko, aby do końca maja zapewnić przejezdność także budowanej Obwodnicy Południowej Gdańska". Ta trasa nie prowadzi bezpośrednio w kierunku stadionu, ale może znacznie poprawić poruszanie się w trójmiejskiej aglomeracji. Południowa obwodnica Gdańska zaczyna się na "siódemce" w Koszwałach, a kończy na węźle w Straszynie, który będzie łączył dwie drogi ekspresowe, S6 i S7 (obwodnice południową i trójmiasta).

Zakończone zostały już dwie ważne dwie inwestycje drogowe w pobliżu PGE Areny Gdańsk, a trzecia ma się zakończyć w maju. Przebudowano ulicę Żaglową, która prowadzi na stadionowe parkingi. Ta ulica ma teraz po dwa pasy ruchu w każdą stronę, powstały też dodatkowe chodniki o szerokości od trzech do ośmiu metrów, sygnalizacja świetlna, ścieżka rowerowa oraz nowa nawierzchnia przejazdu kolejowego.

Zmodernizowano (wydłużono i poszerzono) także zabytkowy wiadukt nad torami kolejowymi na ulicy Uczniowskiej, który ułatwi dojazd na stadion z północnych dzielnic Gdańska oraz z Sopotu i Gdyni.

Rzeczniczka Zarządu Dróg i Zieleni w Gdańsku, Katarzyna Kaczmarek poinformowała PAP, że do 18 maja zakończy się rewitalizacja układu drogowego Letnicy, gdzie położony jest stadion. Ma być przebudowanych siedem okolicznych ulic, mają być nowe chodniki i instalacja oświetleniowa.

Zapewniła, że do połowy maja zostanie także zakończona modernizacja węzła Kliniczna prowadzącego w kierunku stadionu. Podczas mistrzostw ten węzeł ma być wykorzystywany głównie przy organizacji ruchu pieszego.

Władze Gdańska liczą, że dotarcie kibiców na stadion bardzo ułatwi połączenie kolejowe na stadion. Z tego wzgledu zmodernizowany został 3,5 km odcinek linii kolejowej z Gdańska Głównego na PGE Arenę Gdańsk. Połączenia osobowe zostało zawieszone na tej trasie w 2005 roku.

Dobiega końca budowa nowego peronu Gdańsk Stadion-Expo, który położony jest około 300 metrów od stadionu piłkarskiego. Maciej Dutkiewicz z PKP Polskie Linie Kolejowe poinformował PAP, że w ciągu kilku dni rozpoczną się procedury związane z odbiorami budowlanymi by uzyskać dopuszczenie do użytkowania peronu przy PGE Arena.

W ramach Gdańskiego Projektu Komunikacji Miejskiej przebudowanych zostało 30 km torów tramwajowych, czyli 30 proc. wszystkich torowisk w mieście. Zmodernizowano torowiska m.in. w dzielnicach sąsiadujących z PGE Areną Gdańsk, czyli w Brzeźnie, Nowym Porcie i na Przymorzu oraz na Węźle Kliniczna, które jest kluczowe dla ruchu tramwajowego podczas UEFA Euro 2012.

"Podstawą transportu podczas UEFA Euro 2012 mają być w Gdańsku środki komunikacji publicznej" - zapowiedział dyrektor Zarządu Dróg i Zieleni w Gdańsku Mieczysław Kotłowski.

W dni meczowe teren wokół stadionu PGE Arena Gdańsk oraz niektóre drogi dojazdowe będą zamknięte dla ruchu kołowego bezpośrednio po porannym szczycie. Inne ulice zostaną wyłączone cztery godziny przed spotkaniem. Planuje się, że normalna organizacja ruchu drogowego zostanie przywrócona do trzech godzin po zakończeniu każdego meczu.

Z myślą o kibicach, którzy przylecą na lotnisko w Gdańsku Rębiechowie, wytyczono dwie dedykowane linie autobusowe. Jedna o długości 15 kilometrów prowadzi do centrum miasta, do którego będzie można dotrzeć w ciągu 18 minut. Druga na PGE Arenę Gdańsk jest o dwa kilometry krótsza, ale jej pokonanie zajmie prawie 27 minut. W ciągu godziny autobusy będą mogły przewieźć na obu trasach po 1500 osób.

"Te linie nie będą miały sztywnego rozkładu jazdy. Autobusy będą odjeżdżały spod terminala w zależności od potrzeb, aby zapewnić jak największą efektywność tych kursów" - wyjaśnił kierownik Działu Inżynierii Ruchu ZDiZ Tomasz Wawrzonek.


Zarówno przed, jak i po meczu, uruchomiona zostanie dodatkowa linia tramwajowa od centrum miasta do Pętli Kliniczna - tramwaje będą kursować co 2-3 minuty. Z częstotliwością co 10 minut będą natomiast jeździć pociągi SKM na dwóch trasach - pomiędzy Gdańskiem Głównym a nowym przystankiem Gdańsk Stadion Expo oraz z Gdyni Głównej do Gdańska Głównego.

Przez całą noc ze zwiększoną częstotliwością kursować będą autobusy dziewięciu linii nocnych. Do godziny 3 nad ranem mają jeździć linie tramwajowe nr 2 i 6. W dni meczowe od godziny 24 do 12 następnego dnia posiadacze biletów na spotkania UEFA Euro 2012 oraz Polish Pass mogą korzystać z komunikacji miejskiej za darmo.

Dla kibiców przyjeżdżających do Gdańska samochodami i autokarami przygotowano dodatkowe parkingi. W odległości 500 metrów od PGE Areny Gdańsk zorganizowane zostaną dwa miejsca postojowe dla autokarów - jeden na stałe dla kibiców Hiszpanii, którzy rozegrają w Gdańsku trzy mecze, a drugi dla sympatyków ich rywali - Irlandia, Włochy i Chorwacja, które tylko raz wystąpią na tym stadionie.

W dni meczowe uruchomione zostaną również dwa parkingi dla samochodów osobowych w systemie "parkuj i jedź" przy Centrum Handlowym Auchan oraz w dzielnicy Chełm. Będą one dozorowane przez strażników miejskich, a dojazd do centrum miasta zapewnią autobusy. Przejazd nimi oraz miejsca parkingowe będą dla posiadaczy biletów na mistrzowskie spotkania za darmo.

Strefa Kibica w Gdańsku będzie funkcjonować od 7 czerwca do 1 lipca. Na Placu Zebrań Ludowych na terenie czterech hektarów będzie mogło jednocześnie bawić się 30 tysięcy osób, ale organizatorzy twierdzą, że mogą ją powiększyć nawet do 50 tysięcy.

"Taką ewentualność bierzemy pod uwagę w przypadku gry w ćwierćfinale mistrzostw na PGE Arenie Gdańsk reprezentacji Holandii. W ślad za Oranje na pewno przyjechałoby mnóstwo kibiców. Dodatkowe miejsca powstałyby kosztem terenów przeznaczonych na sportową rozrywkę" - wyjaśnił dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Gdańsku Leszek Paszkowski. MOSiR jest operatorem gdańskiej Fan Zony.

Do dyspozycji kibiców oddane zostaną trzy boiska, w tym jedno wodne, popularne piłkarzyki oraz specjalne bramki, dzięki którym będzie można sprawdzić siłę i precyzję strzału. W Strefie Kibica w Gdańsku zainstalowany zostanie jeden wielki telebim o powierzchni 100 metrów kwadratowych oraz 16 mniejszych monitorów. Zaplanowano także 41 punktów gastronomicznych, zaplecze sanitarne wyposażone w 200 sanitariatów i 20 umywalni. Scena będzie miała powierzchnię 350 metrów kwadratowych.

W gdańskiej Fan Zonie nie zabraknie oficjalnego sklepu z pamiątkami UEFA oraz strefy, w której będzie można spróbować lokalnych kulinarnych specjałów oraz zapoznać się z turystycznymi atrakcjami regionu. Na liczne udogodnienia mogą również liczyć osoby niepełnosprawne.

Dla bardziej wymagających kibiców przygotowano dwie wydzielone strefy - Prestige (na 170 miejsc) i Comfort (230), do których wstęp kosztuje od 80 do 800 złotych. Nad bezpieczeństwem i zdrowiem bawiących się czuwać będzie 300 pracowników służb ochrony, trzy karetki pogotowia, 14 dwuosobowych patroli medycznych, system monitoringu wyposażony w 15 kamer oraz dodatkowo 30 wolontariuszy. Zostaną także przygotowane trzy stacjonarne punkty medyczne.

W trakcie mistrzostw zaplanowano trzy dni koncertowe, kiedy obowiązywać będą bilety. 7 czerwca zagra Pitbull, 20 czerwca - Noel Gallagher i The Vaccines, natomiast 25 czerwca - ATB, DJ Motiv8 i Josh Gallahan. W pozostałe dni wstęp do Fan Zony będzie darmowy.

Koncerty odbywać się będą także w innych terminach. 10 czerwca wystąpi grupa I Blame Coco, której liderką jest córka Stinga, natomiast pięć dni później zaśpiewa belgijski wokalista Milow. Na scenie zaprezentuje się również około 30 zespołów wykonujących różne rodzaje muzyki z Trójmiasta, Pomorza, Rosji, Ukrainy i Białorusi.

Strefa Kibica położona jest blisko centrum miasta i jest bardzo dobrze skomunikowana z najważniejszymi miejscami w Gdańsku. Bezpośrednio przy niej zatrzymywać się będą tramwaje aż 10 linii - do Dworca Głównego PKP, skąd można pojechać specjalnym pociągiem na PGE Arenę Gdańsk, jest zaledwie 600 metrów.

W trakcie mistrzostw o bezpieczeństwo mieszkańców woj. pomorskiego oraz kibiców dbać będzie w sumie około 6 tysięcy policjantów. Aż połowa funkcjonariuszy weźmie bezpośredni udział w zabezpieczeniu imprez związanych z EURO 2012. W grupie tej znajdzie się m.in. około tysiąca policjantów spoza Pomorza oddelegowanych do pracy przy EURO 2012 przez Komendę Główną Policji. Będą to zarówno policjanci z prewencji (ok. 700), jak i z wydziału kryminalnego (ok. 150) oraz ruchu drogowego (ok. 150). Funkcjonariusze ci przeszli już szkolenia z topografii Gdańska oraz organizacji stref kibica, miasteczek namiotowych itp.

Polskim funkcjonariuszom pomagać będzie także kilkuset policjantów z Hiszpanii, Włoch, Chorwacji i Irlandii, a więc krajów, których reprezentacje zagrają w Gdańsku mecze w ramach Euro.

"Funkcjonariusze ci świetnie znają nie tylko język, ale też mentalność swoich kibiców, dlatego będą dużą pomocą dla naszych policjantów" - powiedział PAP Michał Sienkiewicz z zespołu prasowego KWP w Gdańsku dodając, że w ramach przygotowań do mistrzostw także 600 pomorskich funkcjonariuszy przeszło szkolenia z języka angielskiego i niemieckiego.

Oprócz kursów językowych policjanci z Pomorza przeszli też cały szereg szkoleń praktycznych, które mają pomóc im w zapewnieniu bezpieczeństwa w różnego typu sytuacjach kryzysowych, które mogą zdarzyć się w czasie EURO 2012. W dni, w których w Gdańsku rozgrywane będą mecze, funkcjonariusze będą też wspierani z powietrza przez dwa policyjne śmigłowce.

Także funkcjonariusze z Morskiego Oddziału Straży Granicznej mają już za sobą cały cykl szkoleń, w tym np. przeprowadzony w drugiej połowie kwietnia w Gdańsku trening polegający na odbiciu z rąk terrorystów promu. Jak poinformował PAP rzecznik prasowy komendanta MOSG Andrzej Juźwiak, niebawem odbędą się kolejne ćwiczenia związane m.in. z przewróceniem kontroli granicznej.

Szef Morskiego Oddziału Straży Granicznej (podobnie jak szefowie pomorskiej policji oraz gdańskiej straży miejskiej) wstrzymał na czas Euro wszystkie urlopy, formacja będzie więc pracować w czasie Euro w pełnej obsadzie liczącej ok. 1500 funkcjonariuszy. Dodatkowo wspomogą ją też pogranicznicy z jednego z ośrodków szkolenia Straży Granicznej oraz - jeżeli zajdzie taka potrzeba - innych jednostek SG. Przykładowo stałą - ok. 250-osobową, załogę na gdańskim lotnisku wspomoże kilkudziesięciu dodatkowych funkcjonariuszy.

Gdańska Straż Miejska pracować będzie w czasie EURO w pełnym - liczącym 310 osób, składzie. Jak poinformował PAP rzecznik prasowy Straży Miłosz Jurgielewicz, jej działania będą koncentrować się głównie w rejonie stadionu, węzłów przesiadkowych, terenu przyległego do strefy kibica oraz miejscach najchętniej odwiedzanych przez turystów - rejonie Głównego Miasta, pasa nadmorskiego i Motławy.

Również strażnicy miejscy, przygotowując się do Euro, przeszli całą serię kursów. Były wśród nich szkolenia językowe, kursy dotyczące atrakcji turystycznych Gdańska, zajęcia przypominające podstawy użycia kajdanek i technik obezwładniania oraz kursy pierwszej pomocy, ale też - jak poinformował Jurgielewicz - szkolenie dotyczące różnic kulturowych, mające na celu uczulenie strażników na "inność ludzi".

Do połowy maja zakończy się w Gdańsku proces rekrutacji wolontariuszy do obsługi Euro. Z ponad 1100 zgłoszeń wybranych zostanie od 580 do 600 osób. Na dwa tygodnie przed mistrzostwami przejdą one odpowiednie szkolenia. Zgłoszenia nadeszły nie tylko z Trójmiasta i okolic, ale całej Polski oraz z zagranicy. Wniosków od cudzoziemców wpłynęło ponad 100 z 23 krajów, najwięcej - z Turcji.

"Wolontariusze będą służyć pomocą m.in. na węzłach przesiadkowych, na ulicach miasta, w strefie kibica. Będą też wsparciem językowym dla policji, straży miejskiej i ośrodkach zdrowia. Pracować będą w miejskiej infolinii. Niewykluczone, że będą też w okolicach plaż, na których, jak dochodzą nas sygnały, część kibiców chce nocować " - powiedziała PAP miejski koordynator ds. wolontariatu Magdalena Skiba.

Władze Gdańska zaapelowały do mieszkańców, aby na czas mistrzostw przyjęli do swych domów wolontariuszy. Potrzebne są miejsca noclegowe dla 100 osób.

Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  1 sty 2000
  20 cze 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Do kiedy Spis Powszechny?

  Spis Powszechny – do kiedy trwa? Do kiedy można się spisać przez Internet? Czy każdy domownik musi się spisać osobno? Jakie kary grożą za brak udziału w spisie ludności i mieszkań w 2021 roku?

  Nieskuteczność systemów Compliance, systemów Whistleblowingu lub ochrony danych osobowych - przyczyny

  Nieskuteczność systemów. Czy da się zlikwidować ryzyko compliance lub ryzyko naruszenia danych osobowych? Jakie są powody pozorności lub nieskuteczności systemów?

  Program Kangur - autobusy elektryczne dla gmin wiejskich

  Program Kangur - autobusy elektryczne dla gmin wiejskich. Dzięki wsparciu NFOŚiGW, w wysokości prawie 40 mln zł, autobusy elektryczne będą woziły dzieci do szkół w kolejnych 16 gminach.

  Czyste Powietrze - zmiany w programie, koniec dotacji na piece węglowe

  Czyste Powietrze - co się zmieni w programie? Do kiedy można jeszcze uzyskać dotację na piece węglowe?

  Pakiet psychologiczny – rekomendacje dla uczelni dotyczące pomocy studentom

  Pakiet psychologiczny. Na podstawie przekazanych przez uczelnie informacji na temat udzielanego w okresie epidemii wsparcia studentom, Ministerstwo Edukacji i Nauki opracowało poniższe zalecenia w zakresie zwiększenia pomocy psychologicznej.

  Nauczyciel w Polsce - pasja czy zawód? Raport o statusie nauczycieli w Polsce 2021

  Nauczyciel w Polsce - pasja czy zawód? Raport o statusie nauczycieli w Polsce 2021. Nauczyciel to zawód często oceniany. Ale czy doceniany? W raporcie zbadano, co myślą o nauczycielach rodzice, uczniowie, a także oni sami o swojej pracy.

  Domowa Opieka Medyczna - Pulsoksymetr i PulsoCare

  Domowa Opieka Medyczna to program mający na celu zdalne monitorowanie stanu zdrowia Pacjentów. Program wykorzystuje pulsoksymetr jako narzędzie diagnostyczne i aplikację PulsoCare do przekazywania i monitoringu danych.

  CEEB - zadania gmin związane ze spisem źródeł ciepła

  CEEB - zadania gmin związane ze spisem źródeł ciepła. W jakim terminie gmina powinna wprowadzić dane do ewidencji? Ile czasu ma urzędnik na wprowadzenie danych z deklaracji do systemu? Czy każdy pracownik urzędu może wprowadzać dane do CEEB? Czy przewidziano finansowanie dla gmin?

  Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków (CEEB) - od kiedy, deklaracja

  Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków (CEEB) - od kiedy, jak złożyć deklarację źródeł ciepła? Przedstawiamy najważniejsze informacje o nowym obowiązku, który będzie spoczywał na właścicielach i zarządcach budynków.

  CEEB - jakie kary za brak zgłoszenia do ewidencji źródeł ciepła?

  CEEB - Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków rusza już 1 lipca 2021 roku. Oznacza to nowy obowiązek dla milionów Polaków, którzy będą musieli zgłosić, czym ogrzewają swoje domy. Jakie kary grożą za brak zgłoszenia?

  Szczepienia przeciw COVID-19 w aptekach - NFZ przyjmuje wnioski

  Szczepienia przeciw COVID-19 w aptekach. Oddziały Wojewódzkie Narodowego Funduszu Zdrowia przyjmują od wtorku wnioski od aptek, które chcą przystąpić do Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19. Nabór jest otwarty i ciągły, nie ma konkretnej daty jego zakończenia.

  Aplikacja mObywatel - co można w niej znaleźć?

  Aplikacja mObywatel - co można w niej znaleźć? Już ponad 3 miliony Polaków korzysta z naszej aplikacji mObywatel, czyli cyfrowego portfela na dokumenty. Wkrótce trafi do niej Unijny Certyfikat COVID.

  Tymczasowy profil zaufany będzie stały

  Tymczasowy profil zaufany będzie stały. 17 czerwca 2021 roku wejdą ważne zmiany dotyczące profilu zaufanego, szczególnie jego tymczasowej wersji. Co się zmieni?

  Kiedy wyniki matur 2021?

  Wyniki matur 2021 – kiedy? Jak i gdzie je sprawdzić? Przedstawiamy ważne informacje dla tysięcy tegorocznych maturzystów.

  Profilaktyka 40 plus - badania od 1 lipca 2021 r.

  Profilaktyka 40 plus - badania od 1 lipca 2021 r. Minister zdrowia podpisał rozporządzenie zapowiedziane w programie Polski Ład. Z jakich badań będzie można skorzystać?

  Polski Ład: nowe miejsca pracy i infrastruktura mają rozwiązać problemy gmin

  Polski Ład to całościowe spojrzenie na problemy powiatów i gmin w całej Polsce. W ramach Polskiego Ładu budowane będą m.in. obiekty sportowe oraz infrastruktura drogowa, energetyczna, internetowa, kolejowa, które przyczynią się do rozwoju gospodarczego i poprawią jakość życia - mówił premier Mateusz Morawiecki.

  Konrad Fijołek prezydentem Rzeszowa - wyniki wyborów

  Konrad Fijołek nowym prezydentem Rzeszowa - znamy już oficjalne wyniki wyborów. Kandydat popierany przez opozycję: PO, Lewicę, PSL i Ruch Polska 2050 wygrał w pierwszej turze. Ile głosów zdobyli poszczególni kandydaci?

  Kurator oświaty - jakie ma mieć uprawnienia po zmianach?

  Kurator oświaty. Ministerstwo Edukacji i Nauki proponuje rozwiązania wzmacniające rolę kuratora oświaty. Jakie kurator ma mieć uprawnienia po zmianach?

  Lektury w szkole podstawowej – proponowane zmiany

  Lektury w szkole podstawowej – zmiany. Ministerstwo Edukacji i Nauki przygotowało propozycję zmian w liście lektur szkolnych. Jakie książki zostaną usunięte z wykazu a jakie dodane?

  Lista lektur w liceum i technikum – proponowane zmiany

  Lektury w liceum i technikum – jakie zmiany proponuje Ministerstwo Edukacji i Nauki? Skreślone z wykazu lektur mają być m.in. wiersze Marcina Świetlickiego oraz „Mała apokalipsa” Tadeusza Konwickiego. Zamiast tego uczniowie mają czytać m.in. dzieła filozoficzne i egzystencjalne Jana Pawła II.

  Dopłaty z gmin za odpady, maksymalna stawka opłaty od zużycia wody

  Dopłaty z gmin, maksymalna stawka opłaty od zużycia wody - szykują się spore zmiany w gospodarce odpadami. Co zawiera rządowy projekt zmian w ustawie o utrzymaniu czystości i porządku w gminach?

  Komunikacja w Compliance

  Komunikacja w Compliance. W najbliższym czasie sektor publiczny, ale i sektor prywatny (zwłaszcza duże i średnie przedsiębiorstwa) czeka wdrażanie systemów Compliance. Kluczem do udanego wdrożenia, a potem utrzymania systemów Compliance jest komunikacja.

  Leśna szkoła z klimatem - ruszają ekolekcje

  Leśna szkoła z klimatem to program opracowany we współpracy Ministerstwa Klimatu i Środowiska oraz Ministerstwa Edukacji i Nauki, który służy inspirowaniu uczniów i nauczycieli do działań sprzyjających środowisku przyrodniczemu. W program zaangażowane są też Lasy Państwowe, które m.in. przygotowują służące grom plenerowym ścieżki i organizują prelekcje.

  Dzień Ojca - gra miejska "Przygoda z Tatą"

  Dzień Ojca - MRiPS zaprasza do zapisów na grę miejską "Przygoda z Tatą". Gra odbędzie się w Warszawie.

  Praca zdalna urzędników - ekwiwalent

  Praca zdalna urzędników - po zmianie przepisów pracodawca będzie musiał zagwarantować ekwiwalent. Czy wygasi to pracę zdalną urzędników?