Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Euro 2012: Gdańsk przygotowany w ponad 90 procentach

Miasto Gdańsk jest gotowe do Euro 2012 w ponad 90 proc. - ocenił zastępca prezydenta Gdańska Andrzej Bojanowski, odpowiedzialny za miejskie inwestycje związane z mistrzostwami Europy w piłce nożnej.

Wśród najważniejszych zadań, które zostały jeszcze do wykonania przed rozpoczęciem Euro, wymienił budowę strefy kibica, roboty na Węźle Kliniczna oraz ułożenie warstwy ścieralnej asfaltu na części Trasy Słowackiego, prowadzącej z lotniska na stadion. "Nie ma ryzyka, abyśmy nie zdążyli z tym pracami" - zapewnił Bojanowski.

Jedną z największych inwestycji zrealizowanych w Gdańsku przed Euro jest rozbudowa Portu Lotniczego im. Lecha Wałęsy w Rębiechowie. Jak zapewnił rzecznik portu Michał Dargacz, do połowy maja zakończy się także modernizacja starego terminala pasażerskiego, który z nowym terminalem jest połączony tunelem.

Natomiast nie będzie gotowy najlepszy dojazd z lotniska na PGE Arenę Gdańsk, prowadzący Trasą Słowackiego. Trwa bowiem przebudowa tej ulicy. Zakończono budowę pierwszego odcinka trasy, od lotniska do obwodnicy Trójmiasta.

"Drugi odcinek trasy, od ronda Św. Jana de La Salle do Al. Rzeczypospolitej, powinien być gotowy +w zakresie przejezdności+, czyli ma być oddana do użytku przynajmniej jedna jezdnia w każdą stronę" - poinformowała rzeczniczka miejskiej spółki Gdańskie Inwestycje Komunalne, Magdalena Skorupka-Kaczmarek. Dodała, że "niewykluczone, że na części tego odcinka tj. od ronda de La Salle do skrzyżowania z ul. Chrzanowskiego gotowe będą dwie jezdnie w każdą stronę".

Trwają też prace na trzecim odcinku Słowackiego, czyli od ul. Hallera w Gdańsku Brzeźnie do węzła przy ul. Marynarki Polskiej w pobliżu stadionu. Na tym odcinku prace także nie będą zakończone. "Do 20 maja ma być gotowe skrzyżowanie ulic Hallera, Czarny Dwór i Nowej Słowackiego oraz zostanie wykonany fragment Trasy Słowackiego umożliwiający bezpośredni zjazd do stadionu" - wyjaśniła Skorupka-Kaczmarek.

Zwróciła uwagę, że niedokończona część Trasa Słowackiego będzie wykorzystywana podczas Euro przez UEFA i pojazdy uprzywilejowane.

Z lotniska oraz z autostrady A-1 i obwodnicy trójmiejskiej do centrum miasta i na PGE Arenę Gdańsk dojazd będzie prowadził Trasą W-Z. Ostatni, liczący dwa kilometry odcinek tej jednej z najważniejszych arterii w mieście został oddany do użytku pod koniec 2011 roku. Trasa W-Z z obwodnicą Trójmiasta łączy się na rozbudowywanym węźle Karczemki. Rzecznik GDDKiA w Gdańsku Piotr Michalski zapewnił PAP, że rozbudowa węzła, uważanego za największy w północnej części kraju, zakończy się w pierwszej połowie maja.

Jednocześnie zapewnił, że "robione jest wszystko, aby do końca maja zapewnić przejezdność także budowanej Obwodnicy Południowej Gdańska". Ta trasa nie prowadzi bezpośrednio w kierunku stadionu, ale może znacznie poprawić poruszanie się w trójmiejskiej aglomeracji. Południowa obwodnica Gdańska zaczyna się na "siódemce" w Koszwałach, a kończy na węźle w Straszynie, który będzie łączył dwie drogi ekspresowe, S6 i S7 (obwodnice południową i trójmiasta).

Zakończone zostały już dwie ważne dwie inwestycje drogowe w pobliżu PGE Areny Gdańsk, a trzecia ma się zakończyć w maju. Przebudowano ulicę Żaglową, która prowadzi na stadionowe parkingi. Ta ulica ma teraz po dwa pasy ruchu w każdą stronę, powstały też dodatkowe chodniki o szerokości od trzech do ośmiu metrów, sygnalizacja świetlna, ścieżka rowerowa oraz nowa nawierzchnia przejazdu kolejowego.

Zmodernizowano (wydłużono i poszerzono) także zabytkowy wiadukt nad torami kolejowymi na ulicy Uczniowskiej, który ułatwi dojazd na stadion z północnych dzielnic Gdańska oraz z Sopotu i Gdyni.

Rzeczniczka Zarządu Dróg i Zieleni w Gdańsku, Katarzyna Kaczmarek poinformowała PAP, że do 18 maja zakończy się rewitalizacja układu drogowego Letnicy, gdzie położony jest stadion. Ma być przebudowanych siedem okolicznych ulic, mają być nowe chodniki i instalacja oświetleniowa.

Zapewniła, że do połowy maja zostanie także zakończona modernizacja węzła Kliniczna prowadzącego w kierunku stadionu. Podczas mistrzostw ten węzeł ma być wykorzystywany głównie przy organizacji ruchu pieszego.

Władze Gdańska liczą, że dotarcie kibiców na stadion bardzo ułatwi połączenie kolejowe na stadion. Z tego wzgledu zmodernizowany został 3,5 km odcinek linii kolejowej z Gdańska Głównego na PGE Arenę Gdańsk. Połączenia osobowe zostało zawieszone na tej trasie w 2005 roku.

Dobiega końca budowa nowego peronu Gdańsk Stadion-Expo, który położony jest około 300 metrów od stadionu piłkarskiego. Maciej Dutkiewicz z PKP Polskie Linie Kolejowe poinformował PAP, że w ciągu kilku dni rozpoczną się procedury związane z odbiorami budowlanymi by uzyskać dopuszczenie do użytkowania peronu przy PGE Arena.

W ramach Gdańskiego Projektu Komunikacji Miejskiej przebudowanych zostało 30 km torów tramwajowych, czyli 30 proc. wszystkich torowisk w mieście. Zmodernizowano torowiska m.in. w dzielnicach sąsiadujących z PGE Areną Gdańsk, czyli w Brzeźnie, Nowym Porcie i na Przymorzu oraz na Węźle Kliniczna, które jest kluczowe dla ruchu tramwajowego podczas UEFA Euro 2012.

"Podstawą transportu podczas UEFA Euro 2012 mają być w Gdańsku środki komunikacji publicznej" - zapowiedział dyrektor Zarządu Dróg i Zieleni w Gdańsku Mieczysław Kotłowski.

W dni meczowe teren wokół stadionu PGE Arena Gdańsk oraz niektóre drogi dojazdowe będą zamknięte dla ruchu kołowego bezpośrednio po porannym szczycie. Inne ulice zostaną wyłączone cztery godziny przed spotkaniem. Planuje się, że normalna organizacja ruchu drogowego zostanie przywrócona do trzech godzin po zakończeniu każdego meczu.

Z myślą o kibicach, którzy przylecą na lotnisko w Gdańsku Rębiechowie, wytyczono dwie dedykowane linie autobusowe. Jedna o długości 15 kilometrów prowadzi do centrum miasta, do którego będzie można dotrzeć w ciągu 18 minut. Druga na PGE Arenę Gdańsk jest o dwa kilometry krótsza, ale jej pokonanie zajmie prawie 27 minut. W ciągu godziny autobusy będą mogły przewieźć na obu trasach po 1500 osób.

"Te linie nie będą miały sztywnego rozkładu jazdy. Autobusy będą odjeżdżały spod terminala w zależności od potrzeb, aby zapewnić jak największą efektywność tych kursów" - wyjaśnił kierownik Działu Inżynierii Ruchu ZDiZ Tomasz Wawrzonek.


Zarówno przed, jak i po meczu, uruchomiona zostanie dodatkowa linia tramwajowa od centrum miasta do Pętli Kliniczna - tramwaje będą kursować co 2-3 minuty. Z częstotliwością co 10 minut będą natomiast jeździć pociągi SKM na dwóch trasach - pomiędzy Gdańskiem Głównym a nowym przystankiem Gdańsk Stadion Expo oraz z Gdyni Głównej do Gdańska Głównego.

Przez całą noc ze zwiększoną częstotliwością kursować będą autobusy dziewięciu linii nocnych. Do godziny 3 nad ranem mają jeździć linie tramwajowe nr 2 i 6. W dni meczowe od godziny 24 do 12 następnego dnia posiadacze biletów na spotkania UEFA Euro 2012 oraz Polish Pass mogą korzystać z komunikacji miejskiej za darmo.

Dla kibiców przyjeżdżających do Gdańska samochodami i autokarami przygotowano dodatkowe parkingi. W odległości 500 metrów od PGE Areny Gdańsk zorganizowane zostaną dwa miejsca postojowe dla autokarów - jeden na stałe dla kibiców Hiszpanii, którzy rozegrają w Gdańsku trzy mecze, a drugi dla sympatyków ich rywali - Irlandia, Włochy i Chorwacja, które tylko raz wystąpią na tym stadionie.

W dni meczowe uruchomione zostaną również dwa parkingi dla samochodów osobowych w systemie "parkuj i jedź" przy Centrum Handlowym Auchan oraz w dzielnicy Chełm. Będą one dozorowane przez strażników miejskich, a dojazd do centrum miasta zapewnią autobusy. Przejazd nimi oraz miejsca parkingowe będą dla posiadaczy biletów na mistrzowskie spotkania za darmo.

Strefa Kibica w Gdańsku będzie funkcjonować od 7 czerwca do 1 lipca. Na Placu Zebrań Ludowych na terenie czterech hektarów będzie mogło jednocześnie bawić się 30 tysięcy osób, ale organizatorzy twierdzą, że mogą ją powiększyć nawet do 50 tysięcy.

"Taką ewentualność bierzemy pod uwagę w przypadku gry w ćwierćfinale mistrzostw na PGE Arenie Gdańsk reprezentacji Holandii. W ślad za Oranje na pewno przyjechałoby mnóstwo kibiców. Dodatkowe miejsca powstałyby kosztem terenów przeznaczonych na sportową rozrywkę" - wyjaśnił dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Gdańsku Leszek Paszkowski. MOSiR jest operatorem gdańskiej Fan Zony.

Do dyspozycji kibiców oddane zostaną trzy boiska, w tym jedno wodne, popularne piłkarzyki oraz specjalne bramki, dzięki którym będzie można sprawdzić siłę i precyzję strzału. W Strefie Kibica w Gdańsku zainstalowany zostanie jeden wielki telebim o powierzchni 100 metrów kwadratowych oraz 16 mniejszych monitorów. Zaplanowano także 41 punktów gastronomicznych, zaplecze sanitarne wyposażone w 200 sanitariatów i 20 umywalni. Scena będzie miała powierzchnię 350 metrów kwadratowych.

W gdańskiej Fan Zonie nie zabraknie oficjalnego sklepu z pamiątkami UEFA oraz strefy, w której będzie można spróbować lokalnych kulinarnych specjałów oraz zapoznać się z turystycznymi atrakcjami regionu. Na liczne udogodnienia mogą również liczyć osoby niepełnosprawne.

Dla bardziej wymagających kibiców przygotowano dwie wydzielone strefy - Prestige (na 170 miejsc) i Comfort (230), do których wstęp kosztuje od 80 do 800 złotych. Nad bezpieczeństwem i zdrowiem bawiących się czuwać będzie 300 pracowników służb ochrony, trzy karetki pogotowia, 14 dwuosobowych patroli medycznych, system monitoringu wyposażony w 15 kamer oraz dodatkowo 30 wolontariuszy. Zostaną także przygotowane trzy stacjonarne punkty medyczne.

W trakcie mistrzostw zaplanowano trzy dni koncertowe, kiedy obowiązywać będą bilety. 7 czerwca zagra Pitbull, 20 czerwca - Noel Gallagher i The Vaccines, natomiast 25 czerwca - ATB, DJ Motiv8 i Josh Gallahan. W pozostałe dni wstęp do Fan Zony będzie darmowy.

Koncerty odbywać się będą także w innych terminach. 10 czerwca wystąpi grupa I Blame Coco, której liderką jest córka Stinga, natomiast pięć dni później zaśpiewa belgijski wokalista Milow. Na scenie zaprezentuje się również około 30 zespołów wykonujących różne rodzaje muzyki z Trójmiasta, Pomorza, Rosji, Ukrainy i Białorusi.

Strefa Kibica położona jest blisko centrum miasta i jest bardzo dobrze skomunikowana z najważniejszymi miejscami w Gdańsku. Bezpośrednio przy niej zatrzymywać się będą tramwaje aż 10 linii - do Dworca Głównego PKP, skąd można pojechać specjalnym pociągiem na PGE Arenę Gdańsk, jest zaledwie 600 metrów.

W trakcie mistrzostw o bezpieczeństwo mieszkańców woj. pomorskiego oraz kibiców dbać będzie w sumie około 6 tysięcy policjantów. Aż połowa funkcjonariuszy weźmie bezpośredni udział w zabezpieczeniu imprez związanych z EURO 2012. W grupie tej znajdzie się m.in. około tysiąca policjantów spoza Pomorza oddelegowanych do pracy przy EURO 2012 przez Komendę Główną Policji. Będą to zarówno policjanci z prewencji (ok. 700), jak i z wydziału kryminalnego (ok. 150) oraz ruchu drogowego (ok. 150). Funkcjonariusze ci przeszli już szkolenia z topografii Gdańska oraz organizacji stref kibica, miasteczek namiotowych itp.

Polskim funkcjonariuszom pomagać będzie także kilkuset policjantów z Hiszpanii, Włoch, Chorwacji i Irlandii, a więc krajów, których reprezentacje zagrają w Gdańsku mecze w ramach Euro.

"Funkcjonariusze ci świetnie znają nie tylko język, ale też mentalność swoich kibiców, dlatego będą dużą pomocą dla naszych policjantów" - powiedział PAP Michał Sienkiewicz z zespołu prasowego KWP w Gdańsku dodając, że w ramach przygotowań do mistrzostw także 600 pomorskich funkcjonariuszy przeszło szkolenia z języka angielskiego i niemieckiego.

Oprócz kursów językowych policjanci z Pomorza przeszli też cały szereg szkoleń praktycznych, które mają pomóc im w zapewnieniu bezpieczeństwa w różnego typu sytuacjach kryzysowych, które mogą zdarzyć się w czasie EURO 2012. W dni, w których w Gdańsku rozgrywane będą mecze, funkcjonariusze będą też wspierani z powietrza przez dwa policyjne śmigłowce.

Także funkcjonariusze z Morskiego Oddziału Straży Granicznej mają już za sobą cały cykl szkoleń, w tym np. przeprowadzony w drugiej połowie kwietnia w Gdańsku trening polegający na odbiciu z rąk terrorystów promu. Jak poinformował PAP rzecznik prasowy komendanta MOSG Andrzej Juźwiak, niebawem odbędą się kolejne ćwiczenia związane m.in. z przewróceniem kontroli granicznej.

Szef Morskiego Oddziału Straży Granicznej (podobnie jak szefowie pomorskiej policji oraz gdańskiej straży miejskiej) wstrzymał na czas Euro wszystkie urlopy, formacja będzie więc pracować w czasie Euro w pełnej obsadzie liczącej ok. 1500 funkcjonariuszy. Dodatkowo wspomogą ją też pogranicznicy z jednego z ośrodków szkolenia Straży Granicznej oraz - jeżeli zajdzie taka potrzeba - innych jednostek SG. Przykładowo stałą - ok. 250-osobową, załogę na gdańskim lotnisku wspomoże kilkudziesięciu dodatkowych funkcjonariuszy.

Gdańska Straż Miejska pracować będzie w czasie EURO w pełnym - liczącym 310 osób, składzie. Jak poinformował PAP rzecznik prasowy Straży Miłosz Jurgielewicz, jej działania będą koncentrować się głównie w rejonie stadionu, węzłów przesiadkowych, terenu przyległego do strefy kibica oraz miejscach najchętniej odwiedzanych przez turystów - rejonie Głównego Miasta, pasa nadmorskiego i Motławy.

Również strażnicy miejscy, przygotowując się do Euro, przeszli całą serię kursów. Były wśród nich szkolenia językowe, kursy dotyczące atrakcji turystycznych Gdańska, zajęcia przypominające podstawy użycia kajdanek i technik obezwładniania oraz kursy pierwszej pomocy, ale też - jak poinformował Jurgielewicz - szkolenie dotyczące różnic kulturowych, mające na celu uczulenie strażników na "inność ludzi".

Do połowy maja zakończy się w Gdańsku proces rekrutacji wolontariuszy do obsługi Euro. Z ponad 1100 zgłoszeń wybranych zostanie od 580 do 600 osób. Na dwa tygodnie przed mistrzostwami przejdą one odpowiednie szkolenia. Zgłoszenia nadeszły nie tylko z Trójmiasta i okolic, ale całej Polski oraz z zagranicy. Wniosków od cudzoziemców wpłynęło ponad 100 z 23 krajów, najwięcej - z Turcji.

"Wolontariusze będą służyć pomocą m.in. na węzłach przesiadkowych, na ulicach miasta, w strefie kibica. Będą też wsparciem językowym dla policji, straży miejskiej i ośrodkach zdrowia. Pracować będą w miejskiej infolinii. Niewykluczone, że będą też w okolicach plaż, na których, jak dochodzą nas sygnały, część kibiców chce nocować " - powiedziała PAP miejski koordynator ds. wolontariatu Magdalena Skiba.

Władze Gdańska zaapelowały do mieszkańców, aby na czas mistrzostw przyjęli do swych domów wolontariuszy. Potrzebne są miejsca noclegowe dla 100 osób.

Przygotuj się do stosowania nowych przepisów!
Przygotuj się do stosowania nowych przepisów!

Poradnik prezentuje praktyczne wskazówki, w jaki sposób dostosować się do zmian w podatkach i wynagrodzeniach wprowadzanych nowelizacją Polskiego Ładu.

Tyko teraz książka + ebook w PREZENCIE
Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Czy można przesunąć pracownika z urzędu gminy do ośrodka pomocy społecznej
  Burmistrz postanowił, że miejski ośrodek pomocy społecznej będzie zajmował się przyznawaniem świadczenia pieniężnego z tytułu zakwaterowania i wyżywienia obywatela Ukrainy. Jakie są sposoby przesunięcia pracowników z urzędu gminy do ośrodka pomocy społecznej?
  1 lipca 2022 r. Nowa lista leków refundowanych
  Od 1 lipca 2022 r. obowiązuje nowy wykaz leków refundowanych, do którego dodano 54 produkty bądź nowe wskazania.
  Centralizacja rozliczeń VAT w jednostkach samorządu terytorialnego (JST) - wyjaśnienia Ministerstwa Finansów
  Ministerstwo Finansów udzieliło 24 czerwca 2022 r. wyjaśnień odnośnie centralizacji rozliczeń VAT w jednostkach samorządu terytorialnego.
  6600 zł brutto, to netto 4829,58 zł, składka ZUS 904,86 zł od 1 lipca 2022 r. [kalkulator wynagrodzeń brutto netto Infor.pl]
  W 2021 r. dla pensji 6600 zł brutto wynagrodzenie na rękę było 4741,58 zł netto.
  Komunikat MRiPS: przepisy nie nakazują skrócenia pracy w czasie upału. Pracownik ma prawo do napojów pod rygorem grzywny
  Komunikat Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej: Wysokie temperatury mają wpływ nie tylko na wydajność pracy, ale i na bezpieczeństwo pracownika. Skrócenie czasu pracy jest jednak decyzją, która zależy w praktyce od dobrej woli pracodawcy. Prawo nakazuje mu dostarczenia napojów. Nierespektowanie przez pracodawcę tego obowiązku stanowi wykroczenie zagrożone karą grzywny od 1 do 30 tys. złotych.
  5500 zł brutto, to netto 4078,81 zł, zaliczka 240 zł od 1 lipca 2022 r. [kalkulator wynagrodzeń brutto netto Infor.pl]
  5500 zł brutto, to netto 4078,81 zł, zaliczka 240 zł od 1 lipca 2022 r. [kalkulator wynagrodzeń brutto netto Infor.pl]
  Klasa IV i V podstawówki - lista przedmiotów i liczba godzin w roku szkolnym 2022/2023
  Przedmioty w klasie 5 podstawówki w roku szkolnym 2022/2023. Przedmioty w klasie 4 podstawówki w roku szkolnym 2022/2023, liczba godzin.
  Czy praca zdalna jest na wniosek pracownika? Czy pracodawca może nakazać pracę zdalną?
  Kodeks pracy wprowadzi możliwość pracy zdalnej i hybrydowej – zapowiedziała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg
  Podwyżka zaliczki na PIT dla umowy zlecenia od 1 lipca 2022 r. Przykłady MF i DGP obliczeń od 3000 zł do 8000 zł
  MF: Od zlecenia 3200 zł brutto miesięcznie zaliczka na PIT wzrośnie o 103 zł do 265 zł. Niekorzystna zmiana od 1 lipca 2022 r. Przed tą datą zaliczka na PIT wynosiła 162 zł.
  300 mln zł dla artystów z opłaty od komputerów, tabletów, smartfonów, dysków i pendrivów
  Projekt ustawy o artystach zawodowych przewiduje zasilenie kwotą 300 mln zł nowego Funduszu Wsparcia Artystów Zawodowych. Pieniądze będą pochodziły z opłaty reprograficznej płaconej przez importerów i sprzedawców elektroniki (komputery, tablety, smartfony, dyski twarde i pendrivy).
  300 mln zł dla Funduszu Wsparcia Artystów Zawodowych. Opłata od smartfonów i laptopów w 2023 r.
  300 mln zł. To planowane wpłaty z opłaty reprograficznej na rzecz nowego Funduszu Wsparcia Artystów Zawodowych (FWAZ). Jeżeli nie będzie tych pieniędzy fundusz dla artystów otrzyma z budżetu dotację celową 100 mln zł rocznie. Podstawą dla płatności tych kwot jest ustawa o artystach zawodowych. 27 czerwca 2022 r. rząd przedstawił jej najnowszy projekt w wersji, która ma zostać skierowana do Sejmu i tam uchwalona.
  Świadczenie 40 zł za dzień dłużej niż 120 dni za pomoc Ukrainkom w ciąży, osobom w wieku 60/65 lat i matkom trójki dzieci
  Gminy otrzymały prawo do wydłużenia ponad 120 dni okresu wypłaty świadczenia 40 zł za dzień zakwaterowania i wyżywiania uchodźców z Ukrainy.
  Czy umowy zawierane na realizację zadań w programie rozwiązywania problemów alkoholowych podlegają Prawu zamówień publicznych?
  Pytanie nr 1. Czy umowy zawierane na realizację zadań zapisanych w gminnym programie rozwiązywania problemów alkoholowych oraz przeciwdziałania narkomanii podlegają Prawu zamówień publicznych? Pytanie nr 2. Czy prawidłowym jest zawieranie umów zlecenia na realizację usług konsultanta bez określania okresu świadczenia usługi?
  Połowa nauczycieli z Warszawy myśli o odejściu ze szkoły. Nauczyciel woli prowadzić zakład pogrzebowy niż uczyć za 3500 zł
  Blisko połowa kadry zatrudnionej w publicznych szkołach myśli o odejściu z zawodu – pokazują badania realizowane m.in. przez Urząd Miasta st. Warszawy. Według ratusza zbliżamy się do dramatycznego punktu, kiedy po prostu nie będzie komu uczyć dzieci. Tym bardziej że spośród 31 tys. stołecznych nauczycieli ponad 5 tys. jest w wieku emerytalnym lub przedemerytalnym. Wiadomo też, że wakatów w tym roku jest więcej niż w latach 2021 i 2020, a z podobnym problemem borykają się szkoły w całym kraju.
  "DGP": Od 1 lipca 2022 r. błąd w przepisach o składce zdrowotnej i liczeniu zaliczek od pensji [nieudana korekta Polskiego Ładu?]
  DGP: Przepisy korygujące Polski Ład były tworzone w pośpiechu i rząd zapomniał zmienić zasady wyliczania składki zdrowotnej. Nie ma wątpliwości, że w po 1 lipca 2022 r. pracodawcy dalej muszą wyliczać wysokość zaliczki na PIT dwukrotnie: 1) według zasad z 2022 r. i 2) zasad z 2021 r. W jakim celu? Dla ewentualnego obniżenia składki zdrowotnej do wysokości zaliczki z 2021 r.
  IMGW: Najnowsza prognoza pogody na wakacje 2022 r. W lipcu upały powyżej 30 stopni. W sierpniu ciepło i burze
  Z eksperymentalnej prognozy długoterminowej wynika, że w lipcu w Polsce temperatury będą powyżej normy, to znaczy, że będzie naprawdę upalnie.
  5000 zł brutto, to netto 3613.19 zł od 1 lipca 2022 r. [kalkulator wynagrodzeń brutto netto]
  5000 zł brutto, to netto 3613.19 zł od 1 lipca 2022 r. [kalkulator wynagrodzeń brutto netto]
  4600 zł brutto i netto 3270,83 zł dla pracownika chorującego przez część miesiąca od 1 lipca 2022 r. [42 przykłady]
  Przeliczenie wynagrodzenia brutto do netto od 1 lipca 2022 r., gdy pracowniki część miesiąca był chory - to przykład nr 38 z poradnika Wydawnictwa Infor o przeliczaniu wynagrodzeń z brutto na netto od 1 lipca 2022 r. Pozostałe przykłady w poradniku.
  15 000 zł brutto dla programisty, to 10555,58 zł albo 9167,58 zł netto [42 przykłady od 1 lipca 2022 r.]
  Lista płac dla pracownika, który przekroczył I próg podatkowy - to przykład nr 40 z poradnika Wydawnictwa Infor o przeliczaniu wynagrodzeń z brutto na netto od 1 lipca 2022 r. Pozostałe przykłady w poradniku.
  Ochrona zabytków w gminach
  Zadania, które realizuje samorząd gminny w celu zaspokajania zbiorowych potrzeb wspólnoty lokalnej, obejmują między innymi ochronę i opiekę nad zabytkami. Oznacza to wiele obowiązków ustawowych, które gmina musi wypełniać.
  Okazjonalne kąpielisko za milczącą zgodą wójta
  Zmienia się procedura tworzenia miejsc okazjonalnie wykorzystywanych do kąpieli. Zgłoszenie wodnoprawne i zgłoszenie na utworzenie takiego miejsca będzie można załatwić w jednym urzędzie - gminy. Nowelizacja Prawa wodnego upraszcza także zasady i formę zgody na utworzenie takiego miejsca (może być milcząca). Ważne jest również skrócenie terminów opiniowania zgłoszenia przez inspekcje ochrony środowiska, sanepid, dyrektorów: parku narodowego, urzędu morskiego czy urzędu żeglugi śródlądowej.
  Pełnomocnictwo dla wójta do reprezentowania spółki to nie dokument urzędowy
  Pełnomocnictwo udzielone przez reprezentującego podmiot gospodarczy, nawet na rzecz osoby sprawującej funkcję publiczną, nie jest dokumentem urzędowym. Taki dokument jest wystawiony przez podmiot prywatny i dotyczy spraw, które nie są związane z działalnością organu publicznego oraz zarządzaniem mieniem komunalnym. Z tego powodu dokument taki nie stanowi również informacji publicznej i nie podlega udostępnieniu.
  Listy płac dla 3010 zł, 6000 zł i 11 000 zł brutto netto od 1 lipca 2022 r. [42 przykłady]
  W artykule jeden z 42 przykładów jak przeliczać wynagrodzenie z brutto na netto od 1 lipca 2022 r. z poradnika Wydawnictwa Infor. I sporządzić listy płac. Od 1 lipca 2022 r. pensja 3010 zł brutto, to 2363,56 zł netto, wynagrodzenie 6000 zł brutto, to na rękę 4420,43 zł a 11 000 zł brutto, to wypłata netto 7828.63 zł. Pozostałe 41 przykłady w poradniku.
  PIP po kontroli przestrzegania PPK może nałożyć mandat karny do 2000 zł [wykaz naruszeń prawa]
  Po nowelizacji ustawy o Państwowej Inspekcji Pracy, od 4 czerwca br., każdy podmiot zatrudniający w rozumieniu ustawy o PPK – nie tylko pracodawca, ale też np. zleceniodawca - może być kontrolowany przez PIP w zakresie obowiązków wynikających z ustawy o PPK.
  4900 zł brutto, to netto 3670,67 zł od 1 lipca 2022 r. [kalkulator wynagrodzeń brutto netto]
  4900 zł brutto, to netto 3670,67 zł od 1 lipca 2022 r. [kalkulator wynagrodzeń brutto netto]