REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Warmińsko-mazurskie: 2 mln zł na projekty dla niepełnosprawnych

REKLAMA

Dwa miliony złotych przeznaczył zarząd woj. warmińsko-mazurskiego na wsparcie projektów służących poprawie jakości życia osób niepełnosprawnych. Wśród dofinansowanych projektów jest m.in. budowa sali sportowej dla niepełnosprawnych dzieci w Olsztynie.

Jak poinformował kierownik biura prasowego urzędu marszałkowskiego w Olsztynie Łukasz Bielewski, dofinansowanie dostało pięć projektów na Warmii i Mazurach.

REKLAMA

Największą kwotę, ponad 923 tys. zł, otrzymał Zespół Placówek Edukacyjnych przy ul. Turowskiego w Olsztynie. Do szkoły tej uczęszcza teraz 379 dzieci i młodzieży (w wieku od przedszkolnego do nastolatków uczących się w szkole przysposabiającej), w tym 251 osób jest niepełnosprawnych. Dzięki dofinansowaniu przy tej szkole powstanie sala sportowa i sale zajęć, w których prowadzona będzie m.in. rehabilitacja ruchowa, a także dogoterapia, czy zajęcia stymulacji sensorycznej oraz nauka tańca, który ma usprawniać chore dzieci.

Szkoła przy ul. Turowskiego w Olsztynie pieniądze na budowę tych sal zbierała, m.in. apelując w lokalnych mediach o przekazywanie jej 1 proc. podatku.

Poprawie jakości dzieci ma też służyć budowa nowego Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Kętrzynie. Dofinansowano go kwotą 700 tys. zł, według założeń budynek ma być zbudowany do sierpnia 2013 roku.

"Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy będzie publiczną placówką edukacyjno - terapeutyczną i rehabilitacyjną dla dzieci i młodzieży upośledzonej umysłowo w stopniu lekkim, umiarkowanym, znacznym, głębokim oraz z niepełnosprawnościami sprzężonymi" - poinformował PAP Bielewski, dodając, że w tym ośrodku powstanie też internat z 60 miejscami dla chłopców i 60 miejscami dla dziewcząt.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W kętrzyńskim ośrodku niepełnosprawne dzieci będą się uczyć m.in. samodzielności w codziennym funkcjonowaniu.

Zarząd woj. warmińsko-mazurskiego zdecydował, że dofinansowanie dostaną też projekty przeznaczone dla dorosłych: budowa windy w ośrodku Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Łężanach, gdzie kształcą się niepełnosprawni, budowa domu dla 50 bezdomnych (w tym niepełnosprawnych) w Bartoszycach, a przy Domu Pomocy Społecznej w Grazymach, gdzie mieszka 100 osób, powstanie wielofunkcyjne boisko. (PAP)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zakończenie roku szkolnego 2024 r.

Kiedy kończy się rok szkolny 2023/2024? Do kiedy potrwają wakacje? Czy wszyscy uczniowie rok szkolny kończą w tym samym czasie? 

Producenci owoców i warzyw twardo o Zielonym Ładzie. Oberwą rolnicy, ale też inne grupy społeczne

Producenci owoców i warzyw mówią, że Zielony Ład to bardziej ideologia niż idea. Dotknie nie tylko rolników, ale też inne grupy społeczne. Nie sprzeciwiają się idei produkcji żywności wyróżniającej się wyższą jakością, zwracają jednak uwagę na szereg problemów, które przy okazji mogą poważnie uderzyć w ich działalność. Wśród nich znalazła się biurokracja.

Płace nauczycieli. Jest nowy tekst jednolity

Ile wynoszą minimalne stawki wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli obowiązujące od 1 stycznia 2024 r.? 

Gdzie Polacy spędzą czerwcówkę? Sprawdź, zanim wybierzesz kierunek

Po długiej i ciepłej majówce przyszedł czas na kolejny przedłużony weekend. Gdzie Polacy najchętniej wyjadą na wypoczynek?

REKLAMA

Od 600 zł do 2400 zł z kilku bonów energetycznych na jeden adres. Czy będą kłopoty jak przy dodatku osłonowym i węglowym?

Trzeba złożyć osobne wnioski do gminy o bon energetyczny przez każdą z rodzin zamieszkujących wspólnie. Najczęściej będą to dwie rodziny (gospodarstwa domowe). W tym wariancie zamiast od 300 zł do 1200 zł z bonów energetycznych można na jeden adres otrzymać płatność od 600 zł do 2400 zł. Ta najwyższa jest tylko hipotetyczna - w jednym domu musiałyby mieszkać dwie 6-osobowe rodziny ogrzewające dom prądem.

Min. edukacji Barbara Nowacka: Nowe zajęcia w czasie godzin wychowawczych od 1 września 2024 r. Samorządy pytają: Kto za to zapłaci?

Nowość: Zajęcia z pierwszej pomocy na godzinach wychowawczych. Nauczyciele mają wątpliwości - gminy nie mają środków na opłacenie tych zajęć. Nierealne jest, aby w całej Polsce dali radę poprowadzić społecznie kursy pierwszej pomocy wolontariusze (np. z WOŚP).

Zmiany w nauczaniu od 1 września 2024 r. MEN podpisało rozporządzenie

Zgodnie z rozporządzeniem Ministerstwa Edukacji Narodowej, od 1 września uczniowie, którzy rozpoczynają naukę w szkołach ponadpodstawowych, nie będą mieli dostępu do HiT-u. Ponadto, obowiązkowe zajęcia z pierwszej pomocy będą odbywać się na godzinach wychowawczych.

Od 4788 zł do 5915 zł wynosi minimalne wynagrodzenie nauczycieli. W Dzienniku Ustaw ukazał się jednolity tekst rozporządzenia

W Dzienniku Ustaw ukazał się jednolity tekst rozporządzenia w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli a także dodatków do wynagrodzenia i zapłaty za pracę w dniu wolnym. Jak przedstawiają się stawki? 

REKLAMA

Opłaty abonamentowe za używanie odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych 2025 r. KRRiT ustaliła stawki opłat RTV, a także wysokość zniżek za uiszczenie opłat z góry

Opłaty abonamentowe za używanie odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych w 2025 roku. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji (KRRiT) ustaliła stawki opłat RTV, a także wysokość zniżek za uiszczenie opłat z góry.

Nowe podstawy programowe i kanon lektur szkolnych już od 1 września 2024 r.

Ostateczna wersja podstaw programowych obowiązujących od nowego roku szkolnego ma być gotowa do końca tygodnia. W najbliższych dniach ma być również podpisane rozporządzenie o likwidacji HiT.

REKLAMA