REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pierwsza debata konsultacyjna o dostępie do informacji publicznej

REKLAMA

Liczymy, że wspólnie z różnymi środowiskami uda się nam wypracować założenia zmian zasad dostępu do informacji publicznej - poinformowało Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji. W poniedziałek w MAC odbyła się pierwsza debata w tej sprawie.

W dyskusji udział wzięli m.in. przedstawiciele parlamentu, naukowcy, dziennikarze i przedstawiciele organizacji pozarządowych. "Chodzi o znalezienie modelu dostępu do informacji publicznej, który będąc przejrzystym dla obywatela, jednocześnie zapewniałby administracji komfort w jej przekazywaniu" - powiedział rzecznik prasowy MAC Artur Koziołek.

REKLAMA

REKLAMA

Dodał, że konsultacje przydadzą się w pracach prowadzonych nad roboczą wersją zmian ustawy o dostępie do informacji publicznej. "W dyskusji wskazywano na potrzebę stworzenia projektu, który odgórnie określiłby, jak powinna wyglądać szeroka informacja publiczna" - zaznaczył rzecznik. Jak dodał, termin kolejnego spotkania ustalono wstępnie na początek czerwca, skład uczestników debaty ma zostać poszerzony m.in. o Rzecznika Praw Obywatelskich.

"Poprosiłem, żeby w pracach mógł brać udział RPO, bo jest organem, który zajmuje się ochroną praw człowieka i obywatela, a dostęp do informacji jest jednym z takich praw" - wyjaśnił PAP prawnik i publicysta zajmujący się prawem internetowym i informacją publiczną Piotr Waglowski. Dodał, że w debacie akcentował, iż administracja publiczna nie może przejmować roli mediów, np. wydając gazetki samorządowe. "Oczekuję raczej tego, aby administracja udostępniała informacje, a nie bawiła się w publicystykę" - zaznaczył.

Z kolei zajmująca się problematyką informacji publicznej prof. Teresa Górzyńska z Instytutu Nauk Prawnych PAN powiedziała, że poniedziałkowe spotkanie w MAC miało charakter zapoznawczy i organizacyjny. "Konkretów na razie nie ma, bo najpierw trzeba przygotować program i problemy do dalszej dyskusji" - zaznaczyła.

REKLAMA

W połowie kwietnia Trybunał Konstytucyjny uznał, że nowelizacja ustawy o dostępie do informacji publicznej uchwalona we wrześniu zeszłego roku jest niezgodna z ustawą zasadniczą w zakresie, w jakim wprowadziła przepis ograniczający prawo do takiej informacji ze względu na ważny interes gospodarczy państwa.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

TK wskazał wtedy, że przepis został wprowadzony do ustawy w niekonstytucyjny sposób. Zawierająca to uregulowanie poprawka została zgłoszona przez - uczestniczącego również w poniedziałkowej dyskusji w MAC - senatora PO Marka Rockiego i wprowadzona do ustawy podczas prac senackich. Trybunał uznał, że Senat nie może wprowadzać poprawek, które wykraczają poza materię ustawy przekazanej przez Sejm. Nowelizację zaskarżył do TK prezydent Bronisław Komorowski.

"Rząd wskazuje, iż widzi potrzebę przeprowadzenia gruntownej reformy prawa dostępu do informacji publicznej i jednocześnie powrotu do dyskusji nad właściwą redakcją art. 5 ust. 1a ustawy (który został zakwestionowany przez TK - PAP). W ramach prac zostanie także dokonany przegląd ustawodawstwa krajowego w zakresie tajemnic. Przegląd planowany jest na drugą połowę roku" - wskazywało wcześniej MAC.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Istotne zmiany dla lekarzy i pielęgniarek anestezjologicznych oraz intensywnej terapii. Termin na dostosowanie się do nowych przepisów do 30 czerwca 2025 r.

Istotne zmiany dla lekarzy i pielęgniarek anestezjologicznych oraz intensywnej terapii. Termin na dostosowanie się do nowych przepisów do 30 czerwca 2025 r. Ministerstwo Zdrowia chce wydłużyć termin dostosowania do wymagań określonych w rozporządzeniu w sprawie standardu organizacyjnego opieki zdrowotnej w dziedzinie anestezjologii i intensywnej terapii.

Asystent międzykulturowy. Rząd pracuje nad programem dofinansowań do zatrudnienia asystentów międzykulturowych w szkołach

Asystent międzykulturowy. Rząd pracuje nad programem dofinansowań do zatrudnienia asystentów międzykulturowych w szkołach. Program będzie zawierał trzy moduły. Chodzi o dofinansowanie zatrudnienia asystenta międzykulturowego, realizację różnorodnych form wsparcia na rzecz dobrostanu społeczności szkolnej, a także doskonalenie kadr systemu oświaty. 

ZUS: Do 26 listopada 2024 r. złożono 897,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Przedsiębiorcy mają czas do 30 listopada

Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że do 27 listopada 2024 r. złożono 897,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Przedsiębiorcy mają czas do 30 listopada na złożenie wniosków o wakacje składkowe.

Który polityk to powiedział? Ten QUIZ to wyzwanie – sprawdź swoją wiedzę!
Politycy z racji swojej działalności często są autorami wypowiedzi, które zapadają w pamięć i następnie są przez lata cytowane. Spróbuj powiązać zaprezentowane cytaty z konkretnymi osobami. Który polityk to powiedział? Zacznijmy od klasyki.

REKLAMA

Idą Święta. Jak rozliczyć wynagrodzenie nauczyciela w okresie między Świętami? Urząd wyjaśnia

Na pytanie o rozliczenie godzin ponadwymiarowych za okres przerwy świątecznej odpowiedziała Regionalna Izba Obrachunkowa w Białymstoku. Brak jest bowiem podstaw dla twierdzenia, że w okresie przerwy świątecznej w realizacji zajęć, ustalonej odgórnie przepisami prawa powszechnie obowiązującego (rozporządzeniem w sprawie organizacji roku szkolnego) nauczyciel pozostawał w gotowości do wykonywania pracy, bowiem w okresie jej trwania nie są realizowane zajęcia dydaktyczne, wychowawcze i opiekuńcze, a co za tym idzie nie zaistniała realna możliwość do świadczenia pracy. Nie można więc przyjąć, że nauczyciel mógł wyrażać gotowość do świadczenia pracy a niemożność jej wykonania spowodowana została przez pracodawcę.

Premier D. Tusk i min. edukacji B. Nowacka. Podwyżki pensji nauczycieli bez udziału polityków

Mają to być „podwyżki stabilne i niezależne od jakiejkolwiek władzy”. Prawdopodobnie szefowa MEN zapowiedziała wdrożenie rozwiązań podobnych do tych ze słynnego projektu obywatelskiej nowelizacji Karty Nauczyciela - według projektu (prace trwają w Sejmie) wynagrodzenie nauczycieli ma być powiązane z bieżącymi podawanymi przez GUS danymi o wysokości przeciętnego wynagrodzenia w Polsce. Jest kilka miar tego wynagrodzenia, a cały system zależy od tego, jaką Sejm przyjmie relację procentową między wynagrodzeniem przeciętnym w gospodarce (według GUS) a pensją nauczyciela dyplomowanego (100%?, 90%, 80%). 

Samorządy: Strefy płatnego parkowania w miastach poniżej 100 tys. mieszkańców

Miasta liczące mniej niż 100 tys. mieszkańców będą mogły ustanawiać śródmiejskie strefy płatnego parkowania – taką zmianę przepisów proponują posłowie. Jeśli zmiana wejdzie w życie, to samorządy będą mogły ustalić wyższe opłaty za parkowanie w centrum miejscowości.

Rząd i nauczyciele: W grudniu o losie 14 postulatów ZNP z 2024 r. Czy i co będzie zrealizowane w 2025 r.?

W grudniu 2024 r. zespół do spraw pragmatyki zawodowej nauczycieli zbierze prace z grup roboczych i opracuje harmonogram wdrożenia zmian w przepisach ważnych dla nauczycieli. Wszystko prawdopodobnie w 2025 r. i latach kolejnych.

REKLAMA

System kaucyjny od 1 października 2025 r. Ekspert pozytywnie o zmianach

System kaucyjny od 1 października 2025 r. Ekspert pozytywnie o poprawkach przyjętych przez podkomisję nadzwyczajną dotyczącą nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Chodzi m.in. o wyłączenie z systemu kaucyjnego opakowań mleka i produktów mlecznych.

W Tatrach ratownicy ogłosili zagrożenie lawinowe pierwszego stopnia

Pierwszy stopień zagrożenia lawinowego ogłosili w czwartek ratownicy TOPR. Obowiązuje od wysokości 1800 m n.p.m. Mogą samoistnie schodzić małe i średnie lawiny. 

REKLAMA