REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pierwsza debata konsultacyjna o dostępie do informacji publicznej

REKLAMA

Liczymy, że wspólnie z różnymi środowiskami uda się nam wypracować założenia zmian zasad dostępu do informacji publicznej - poinformowało Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji. W poniedziałek w MAC odbyła się pierwsza debata w tej sprawie.

W dyskusji udział wzięli m.in. przedstawiciele parlamentu, naukowcy, dziennikarze i przedstawiciele organizacji pozarządowych. "Chodzi o znalezienie modelu dostępu do informacji publicznej, który będąc przejrzystym dla obywatela, jednocześnie zapewniałby administracji komfort w jej przekazywaniu" - powiedział rzecznik prasowy MAC Artur Koziołek.

REKLAMA

REKLAMA

Dodał, że konsultacje przydadzą się w pracach prowadzonych nad roboczą wersją zmian ustawy o dostępie do informacji publicznej. "W dyskusji wskazywano na potrzebę stworzenia projektu, który odgórnie określiłby, jak powinna wyglądać szeroka informacja publiczna" - zaznaczył rzecznik. Jak dodał, termin kolejnego spotkania ustalono wstępnie na początek czerwca, skład uczestników debaty ma zostać poszerzony m.in. o Rzecznika Praw Obywatelskich.

"Poprosiłem, żeby w pracach mógł brać udział RPO, bo jest organem, który zajmuje się ochroną praw człowieka i obywatela, a dostęp do informacji jest jednym z takich praw" - wyjaśnił PAP prawnik i publicysta zajmujący się prawem internetowym i informacją publiczną Piotr Waglowski. Dodał, że w debacie akcentował, iż administracja publiczna nie może przejmować roli mediów, np. wydając gazetki samorządowe. "Oczekuję raczej tego, aby administracja udostępniała informacje, a nie bawiła się w publicystykę" - zaznaczył.

Z kolei zajmująca się problematyką informacji publicznej prof. Teresa Górzyńska z Instytutu Nauk Prawnych PAN powiedziała, że poniedziałkowe spotkanie w MAC miało charakter zapoznawczy i organizacyjny. "Konkretów na razie nie ma, bo najpierw trzeba przygotować program i problemy do dalszej dyskusji" - zaznaczyła.

REKLAMA

W połowie kwietnia Trybunał Konstytucyjny uznał, że nowelizacja ustawy o dostępie do informacji publicznej uchwalona we wrześniu zeszłego roku jest niezgodna z ustawą zasadniczą w zakresie, w jakim wprowadziła przepis ograniczający prawo do takiej informacji ze względu na ważny interes gospodarczy państwa.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

TK wskazał wtedy, że przepis został wprowadzony do ustawy w niekonstytucyjny sposób. Zawierająca to uregulowanie poprawka została zgłoszona przez - uczestniczącego również w poniedziałkowej dyskusji w MAC - senatora PO Marka Rockiego i wprowadzona do ustawy podczas prac senackich. Trybunał uznał, że Senat nie może wprowadzać poprawek, które wykraczają poza materię ustawy przekazanej przez Sejm. Nowelizację zaskarżył do TK prezydent Bronisław Komorowski.

"Rząd wskazuje, iż widzi potrzebę przeprowadzenia gruntownej reformy prawa dostępu do informacji publicznej i jednocześnie powrotu do dyskusji nad właściwą redakcją art. 5 ust. 1a ustawy (który został zakwestionowany przez TK - PAP). W ramach prac zostanie także dokonany przegląd ustawodawstwa krajowego w zakresie tajemnic. Przegląd planowany jest na drugą połowę roku" - wskazywało wcześniej MAC.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Budżet szkoleniowy dla nauczycieli jest niewielki. Jak zwiększyć jego efektywność dzięki cyfryzacji

Zgodnie z Kartą Nauczyciela, organy prowadzące szkoły są zobowiązane do wyodrębnienia w swoich budżetach środków na dofinansowanie doskonalenia zawodowego nauczycieli. Kwota ta wynosi 0,8% planowanych rocznych środków przeznaczonych na ich wynagrodzenia osobowe nauczycieli.

Metan z Nord Stream nad Bałtykiem: od Międzyzdrojów po Ustkę smuga wysokiego stężenia gazu

Metan z uszkodzonych jesienią 2022 roku gazociągów Nord Stream rozprzestrzenił się nad znaczną częścią południowego Bałtyku i utrzymywał się tam nawet przez kilka miesięcy - poinformowali 16 stycznia 2025 r. naukowcy z Uniwersytetu w Goeteborgu i fundacji Voice of the Ocean (VOTO). Na grafice opublikowanej przez badaczy smuga wysokiego stężenia gazu rozpościerał się wtedy się tuż przy polskim wybrzeżu od Międzyzdrojów po Ustkę. Obserwacje opisane przez naukowców obejmują okres 3 miesięcy po uszkodzeniu gazociągów.

Tańsze pociągi w Dzień Babci i Dzień Dziadka

21 i 22 stycznia, czyli w Dzień Babci i Dziadka, pociągami Polregio będzie można podróżować z 10 procentową zniżką.

Blue Monday - dzień, który... nie istnieje

Blue Monday zwany najbardziej depresyjnym dniem w roku przypada w tym roku w poniedziałek 20 stycznia (to zawsze trzeci poniedziałek stycznia). Tylko, że ten dzień tak naprawdę nie istnieje. To chwyt marketingowy, a sam autor tego terminu wyliczenia nazwał pseudonaukową zabawą na potrzeby reklamy. Dr Magdalena Nowicka, psycholożka z Uniwersytetu SWPS wskazuje, że nie ma żadnych badań potwierdzających w sposób poprawny metodologicznie efektu opisanego przez twórcę terminu Blue Monday.

REKLAMA

Dopłaty tylko dla prawdziwych rolników? Trwają prace nad definicją rolnika aktywnego zawodowo

Nowa definicja rolnika aktywnego zawodowo ma zapewnić, że dopłaty trafią wyłącznie do osób faktycznie prowadzących działalność rolniczą, nawet w małej skali. Ministerstwo zapowiada proste kryteria i jasne zasady dokumentowania przychodów, jednak wciąż pozostają wątpliwości co do minimalnych wymogów. Czy nowe przepisy uporządkują system wsparcia, czy obciążą rolników dodatkowymi obowiązkami?

Rekordowa liczba odprawionych pasażerów z Lotniska Chopina w 2024 r.

Lotnisko Chopina może pochwalić się kolejnym rekordem. W ubiegłym roku ze stołecznego portu skorzystało prawie 21,3 mln. W grudniu 2024 r. ruch pasażerski wzrósł o 17 proc. w ujęciu rocznym, a podróżni najczęściej latali m.in. do Londynu.

Nowelizacja ustawy prawo lotnicze szansą na przywrócenie inwestycji

Nowelizacja ustawy prawo lotnicze szansą na przywrócenie inwestycji. Prezydent Andrzej Duda 8 stycznia 2025 r. podpisał nowelę uchylającą obowiązek uchwalania miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego dla terenów objętych planem generalnym lotniska.

Dodatkowy urlop wypoczynkowy zależny od stażu pracy dla tej grupy pracowników: 2 dodatkowe dni po 5 latach. Można zyskać do 10 dni [PROJEKT]

Dodatkowy urlop wypoczynkowy zależny od stażu pracy dla tej grupy pracowników: 2 dodatkowe dni po 5 latach. Można zyskać do 10 dni. Resort rodziny pracuje nad nowelizacją ustawy nadającą nowe uprawnienia opiekunom dzieci w wieku do lat trzech. Co się zmieni?

REKLAMA

W Tatrach już trzeci stopień zagrożenia lawinowego

Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe poinformowało, że zagrożenie lawinowe w Tatrach wzrosło już do trzeciego stopnia. Co to oznacza?

Recykling tekstyliów w gminach – co zrobić ze starymi ubraniami?

Od stycznia 2025 r. gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).

REKLAMA