Porozumienia PSE Operator z samorządami w sprawie mostu energetycznego
REKLAMA
Porozumienie w Ostrołęce podpisały władze inwestora - PSE Operator, władze województwa mazowieckiego, Ostrołęki, powiatu ostrołęckiego i gminy Rzekuń. Dotyczy ono realizacji jednego z elementów mostu energetycznego - budowy linii elektroenergetycznej 400 kV Ostrołęka - Łomża - Narew oraz rozbudowy stacji Ostrołęka.
REKLAMA
REKLAMA
Jak powiedział członek zarządu PSE Operator Grzegorz Tomasik, porozumienie dotyczy szeroko pojętej współpracy przy realizacji tej strategicznej inwestycji energetycznej. Strony deklarują wymianę informacji o inwestycji, a samorządy prace nad uwzględnieniem tej inwestycji w miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego oraz działanie, by sprawnie przeprowadzać wymagane procedury poprzedzające inwestycję. Trwają konsultacje społeczne, dotyczące m.in. przebiegu linii.
W br. identyczne porozumienie podpisywano w Suwałkach (Podlaskie) oraz z samorządowcami z powiatu ełckiego na Warmii i Mazurach (do porozumienia przystępowano w trybie obiegowym, bo podczas spotkania w Ełku porozumienie nie zostało podpisane z powodu wątpliwości zgłaszanych przez samorządy). W poprzednich latach podobne porozumienie podpisywano też m.in. u wojewody podlaskiego.
Most energetyczny Polska-Litwa to strategiczna, priorytetowa inwestycja, która ma się przyczynić do poprawy bezpieczeństwa energetycznego we wschodniej Polsce. Ma zapewnić dostawy prądu bez przerw i awarii, zlikwidować wieloletnie zapóźnienia w infrastrukturze przesyłowej, która na wschodzie należy do najsłabszych w Polsce.
Jak wcześniej informowały władze PSE Operator, pierwszy etap inwestycji ma kosztować około 2 mld zł, jest dofinansowany z funduszy europejskich 683 mln zł. Ten etap ma być zakończony do 2015 roku.
REKLAMA
Inwestycja jest podzielona na 11 różnych zadań, które będą realizowane na terenie województw: podlaskiego, warmińsko-mazurskiego i części mazowieckiego. Zbudowane mają być m.in. linie 400 kV Ostrołęka-Łomża do stacji Narew koło Turośni Kościelnej, rozdzielnia w stacji Narew, linia 400 kV Ełk-Łomża, stacja Łomża oraz linia 400 kV z Ełku do granicy polsko-litewskiej. Zgodnie z projektem ma powstać ok. 450 km linii energetycznych.
Linia Ostrołęka-Narew ma liczyć ok. 80 km i powstać do końca 2014 r., a linia Ełk-Łomża to około 86 km i powinna być gotowa do końca czerwca 2015 r. W takim samym terminie ma być zbudowanych 115 km linii z Ełku do granicy państwa.
Tomasik poinformował, że na wszystkie 11 zadań są już rozstrzygnięte przetargi i z wykonawcami są podpisane umowy. Umowy mają różny zakres. Powiedział, że już trwają prace na stacji Ołtarzew, która ma być gotowa w 2013 r., a także na linii Ostrołęka-Narew.
PSE Operator to spółka Skarbu Państwa, która jest operatorem systemu przesyłowego energii elektrycznej w Polsce. Została powołana w 1990 r.
REKLAMA
REKLAMA