Resort cyfryzacji złożył do KE plan naprawczy w sprawie e-administracji
REKLAMA
Rzecznik prasowy Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji Artur Koziołek poinformował w komunikacie, że plan naprawczy - "Remedial Action Plan" (RAP) - to efekt ustaleń poczynionych podczas majowego spotkania ministra cyfryzacji Michała Boniego z unijnym komisarzem ds. polityki regionalnej Komisji Europejskiej Johannesem Hahnem.
REKLAMA
REKLAMA
Przedstawione Komisji Europejskiej działania naprawcze dotyczą systemu zarządzania i kontroli nad projektami oraz obejmują wszystkie projekty realizowane w ramach siódmej osi Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka, pozwalając na skuteczniejsze zarządzanie dalszą realizacją inwestycji informatycznych.
"Kompleksowy plan naprawczy mógł powstać w dwa tygodnie dzięki opublikowanemu przez nas w kwietniu raportowi Państwo 2.0 Nowy start e-administracji. Zawarliśmy w nim rekomendacje dotyczące działań naprawczych, które szczegółowo opisujemy w RAP. Najważniejsza jest systemowa poprawa zarządzania projektami, wzmocnienie narzędzi monitoringu i kontroli oraz etapowa ocena realizacji projektów" - powiedział cytowany w komunikacie minister Boni.
Dodał, że kolejnym krokiem jest ocena rozwiązań i projektów, w ramach wspólnego zespołu z KE, tak by do 20 czerwca wypracować ostateczne przesłanki podjęcia dobrej dla nas decyzji na rzecz odblokowania unijnych środków. "Spodziewamy się decyzji najwcześniej jesienią, bowiem KE ma formalnie pół roku na ustosunkowanie się do wniosku" - stwierdził.
REKLAMA
W komunikacie napisano, że najważniejsze zmiany dotyczą wzmocnienia systemu monitorowania projektów i weryfikacji osiąganych postępów realizacji oraz silniejszego powiązania go z procedurą weryfikacji wniosków o płatność oraz wynikami kontroli. "Tak prowadzona analiza stanu zaawansowania prac pozwoli stwierdzić z wyprzedzeniem, czy osiągnięcie założonych celów nie jest zagrożone" - napisano w komunikacie.
Zwiększona ma zostać też intensywność wsparcia doradczego udzielanego beneficjentom projektów. W tym celu przeprowadzone zostaną obowiązkowe szkolenia dla osób uczestniczących w projektach w zakresie zamówień publicznych, w tym szkolenie z zakresu działań antykorupcyjnych.
Projekty wdrażające elektroniczną obsługę administracyjną w krajach UE (e-government) są realizowane w ramach programu operacyjnego Innowacyjna Gospodarka na lata 2007-2013. Na realizację całego programu w Polsce dostępne jest ponad 9,7 mld euro, z czego ponad 8,2 mld euro to dotacje Unii Europejskiej. Na e-government jest przeznaczonych 8 proc. tej kwoty.
W połowie kwietnia KE zdecydowała o przerwaniu wypłat dla Polski na projekty elektronicznej administracji (e-governmet) ze względu na obawy związane z legalnością i regularnością wydatków oraz niską efektywnością zarządzania dofinansowaniem UE. Stało się tak w związku ze śledztwem, jakie prowadzi warszawska prokuratura apelacyjna ws. ustawiania za łapówki przetargów na zakup sprzętu i usług teleinformatycznych przez Centrum Projektów Informatycznych w czasie, gdy funkcjonowało ono w ramach b. Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. W październiku ubiegłego roku zatrzymano siedem osób; w tym b. dyrektora CPI MSWiA Andrzeja M.
W kwietniu br. minister Boni informował, że efektem wstrzymania przez Komisję Europejską wypłacania środków UE na projekty e-administracji nie będzie zawieszenie ich realizacji. Zapewniał też, że Polska nie straci tych pieniędzy.
REKLAMA
REKLAMA