reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > Rząd przyjął projekt mający zwiększyć bezpieczeństwo na drogach

Rząd przyjął projekt mający zwiększyć bezpieczeństwo na drogach

Obowiązek stosowania przez zarządców infrastruktury drogowej tzw. Inteligentnych Systemów Transportowych (ITS), które mogą zwiększyć bezpieczeństwo kierowców i pieszych przewiduje projekt nowelizacji ustawy o drogach publicznych przyjęty we wtorek przez rząd.

Projekt został przedłożony przez ministra transportu, budownictwa i gospodarki morskiej - poinformowało w komunikacie Centrum Informacyjne Rządu. Zaproponowane rozwiązania mają wprowadzić do polskiego prawa przepisy dyrektywy unijnej w sprawie wdrażania ITS.

Inteligentne Systemy Transportowe służą wymianie informacji poprzez zastosowanie na przykład systemów zarządzania ruchem drogowym.

Jak poinformował CIR, z badań wynika, że wykorzystanie systemów ITS może istotnie zwiększyć bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego, efektywność systemu transportowego oraz ochronę środowiska naturalnego. W praktyce przekłada się to m.in. na mniejszą liczbę wypadków drogowych, skrócenie czasu podróży i redukcję emisji spalin.


Zamów książkę:
Gospodarowanie odpadami komunalnymi >>


W Polsce systematycznie wprowadzane są rozwiązania ITS, ale nie są jeszcze tak powszechne, jak w starych państwach Unii Europejskiej. W naszym kraju projekty ITS - uruchamiane głównie w miastach wojewódzkich z inicjatywy samorządów - wspierają miejskie systemy zarządzania ruchem drogowym i transportem publicznym. Przy realizowaniu tych projektów wykorzystuje się głównie środki europejskie.

"Zaproponowane regulacje będą służyć budowaniu interoperacyjnego systemu zarządzania transportem drogowym na drogach publicznych w wymiarze krajowym i europejskim. Powinny też zapewnić poprawę funkcjonowania transportu drogowego i jakości usług transportowych" - napisano w komunikacie.

reklama

Czytaj także

Źródło:

PAP
Nowe oznaczenia w ewidencji VAT i JPK_VAT (PDF)24.90 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Compliance 2021

reklama

Eksperci portalu infor.pl

inFakt

inFakt to firma oferująca nowoczesne usługi księgowe i fakturowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama