REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Śląskie: ruszył konkurs na najlepsze gospodarstwo agroturystyczne

REKLAMA

Do 27 lipca rolnicy z woj. śląskiego, dla których dodatkowym źródłem dochodu jest agroturystyka, mogą zgłaszać się do konkursu na Najlepsze Gospodarstwo Agroturystyczne 2012 roku w regionie.

Wojewódzki konkurs ogłosiły w czwartek Śląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Częstochowie oraz Sekretariat Regionalny Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich. Laureatów poznamy jesienią. Otrzymają nagrody rzeczowe.

REKLAMA

Celem konkursu, współfinansowanego z unijnych środków, jest wyłonienie najlepszego gospodarstwa agroturystycznego w woj. śląskim oraz promocja walorów turystycznych regionu i gospodarstw świadczących usługi agroturystyczne.

Przedsięwzięcie adresowane jest do tych rolników, dla których agroturystyka jest dodatkowym zajęciem - poza pracą na roli. Ankiety zgłoszeniowe dostępne są na stronie internetowej częstochowskiego ośrodka www.czwa.odr.net.pl. Po wypełnieniu należy przesyłać je na adres pocztowy ODR w Częstochowie.

Gospodarstwa będzie oceniać komisja konkursowa, w skład której wejdą przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego Woj. Śląskiego w Katowicach oraz Śląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Częstochowie.

REKLAMA

Komisja oceni m.in. urządzenie i funkcjonowanie gospodarstwa, w tym estetykę otoczenia i pokoi oraz bezpieczeństwo i komfort wypoczynku, higienę żywienia i pomieszczeń jadalnych, jakość świadczonych usług, dostępność do węzła sanitarnego oraz warunki do rekreacji i uprawiania sportu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ważnym elementem oceny będą zagadnienia ekologiczne w gospodarstwie. Komisja sprawdzi sposób odprowadzania nieczystości (szambo, oczyszczalnia przydomowa), segregację śmieci, kompostowanie odpadów i oceni efektywność wykorzystania energii.

Za dodatkowe zalety ocenianego gospodarstwa uznane będą m.in. proekologiczny system produkcji żywności oraz podejmowane przez gospodarzy działania na rzecz promocji własnego regionu, propagowania miejscowych walorów przyrodniczych czy upowszechniania kultury zachowania się w środowisku przyrodniczym.

Przedmiotem oceny będą również inwestycje w gospodarstwie związane bezpośrednio z prowadzoną działalnością agroturystyczną. Komisja zbada ofertę agroturystyczną pod kątem cen oraz ulg dla osób starszych i dzieci. Premiowana będzie aktywność w propagowaniu własnej oferty agroturystycznej np. poprzez ulotki i wydawnictwa, ogłoszenia czy udział w targach i wystawach.

Zamów czasopismo: Gazeta Samorządu i Administracji >>

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W Tatrach już trzeci stopień zagrożenia lawinowego

Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe poinformowało, że zagrożenie lawinowe w Tatrach wzrosło już do trzeciego stopnia. Co to oznacza?

Recykling tekstyliów w gminach – co zrobić ze starymi ubraniami?

Od stycznia 2025 r. gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).

Dylemat fiskalny: inwestycje w przyszłość, czy w dofinansowania emerytów? [WYWIAD]

Dylemat fiskalny: inwestycje w przyszłość, czy w dofinansowania emerytów? Co zrobić, by wszystkim żyło się lepiej? Gość Infor.pl prof. Marcin Piątkowski przedstawił kilka pomysłów dotyczących poprawy jakości życia.

Emerytura olimpijska. Od 1 kwietnia 2025 r. rozszerzony katalog osób uprawnionych do pobierania tego świadczenia

Emerytura olimpijska. Od 1 kwietnia 2025 r. rozszerzeniu ulegnie katalog osób uprawnionych do pobierania tego świadczenia. Nowelizacja z podpisem prezydenta Andrzeja Dudy. Czym jest tzw. emerytura olimpijska?

REKLAMA

Podwyżki dla nauczycieli z wyrównaniem od 1 stycznia 2025 r.

Podwyżki dla nauczycieli z wyrównaniem od 1 stycznia 2025 r. Ile wyniesie średnie wynagrodzenie nauczycieli w 2025 r.? O ile wzrosną wynagrodzenia nauczycieli na poszczególnych stopniach awansu zawodowego w 2025 r.?

Branża pogrzebowa zaniepokojona notorycznym opóźnianiem podwyższenia zasiłku pogrzebowego. Prezes PIBP wskazał poważne niedopatrzenie

Branża pogrzebowa zaniepokojona notorycznym opóźnianiem podwyższenia zasiłku pogrzebowego. Prezes Polskiej Izby Branży Pogrzebowej Robert Czyżak w rozmowie z redakcją Infor.pl wskazał poważne niedopatrzenia związane z Koszykiem Usług Funeralnych.

Czy dodatek motywacyjny wpłynie na wysokość trzynastki?

Dodatek motywacyjny będący dofinansowaniem do wynagrodzenia pracownika pomocy społecznej nie może być uwzględniany w podstawie naliczania dodatkowego wynagrodzenia rocznego (tzw. trzynastki).

Chipowanie psów i kotów. Prawo, obowiązek, a może coś więcej?

W przestrzeni publicznej często podejmowany jest temat obowiązkowego chipowania zwierząt domowych. W listopadzie odbyło się pierwsze czytanie obywatelskiego projektu zakładającego m.in. obowiązkowe chipowanie psów i kotów. Trwają także prace nad ustawą o Krajowym Rejestrze Oznakowanych Psów i Kotów. Do czego mogą być wykorzystywane mikroczipy?

REKLAMA

Ostrzeżenia przed silnym wiatrem i oblodzeniami

Czyżby zima wreszcie do nas przyszła? IMGW wydał alerty I i II stopnia przed silnym wiatrem oraz I stopnia przed oblodzeniem. Alerty o silnym wietrze w pasie Pomorza wysłało RCB.

Prawie 11 tys. recept na pigułki "dzień po". Tyle wystawili farmaceuci od maja. A to tylko niewielka część wszystkich recept

Od maja do grudnia farmaceuci wystawili prawie 11 tys. recept na pigułki "dzień po". Aptekom, biorącym udział w pilotażowym programie ułatwiającym dostęp do antykoncepcji awaryjnej, Narodowy Fundusz Zdrowia zapłacił do września ponad 335 tys. zł.

REKLAMA