reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > Podlaskie: 13 szkół zawodowych z dotacjami UE na poprawę kształcenia

Podlaskie: 13 szkół zawodowych z dotacjami UE na poprawę kształcenia

13 szkół zawodowych w Podlaskiem otrzyma łącznie 13,5 mln zł dotacji z UE na poprawę kształcenia, m.in. na staże u pracodawców i nowoczesne wyposażenie warsztatów - poinformowano w poniedziałek na konferencji prasowej w urzędzie marszałkowskim w Białymstoku.

Pieniądze dostaną szkoły w Augustowie, Białymstoku, Łomży, Michałowie, Suwałkach, Siemiatyczach, Sokółce, Szczuczynie i Wysokiem Mazowieckiem. Umowy na dotacje urząd marszałkowski będzie zawierał z samorządami, które prowadzą te szkoły. Średnia wartość jednej przyznanej dotacji to 1,2 mln zł.

Dzięki tym pieniądzom kupione zostanie m.in. nowoczesne wyposażenie do warsztatów gastronomicznych, komputery, oprogramowanie do pracowni informatycznych, książki do biblioteki. Sfinansowane również będą staże i praktyki uczniów u pracodawców, kursy dla nauczycieli, zajęcia dodatkowe podnoszące kwalifikacje. Niektórzy nauczyciele będą też np. mogli wydać swoje autorskie podręczniki.

Premiowano wnioski, w których szkoły wykazały się aktywną współpracą z pracodawcami. W dotowanych projektach szkoły współpracują z firmami z branż: mleczarskiej, gastronomicznej, odzieżowej, elektrycznej i budowlanej.

Do zdobycia było łącznie 20 mln zł. Pieniądze pochodzą z programu Kapitał Ludzki. Zwycięskie projekty wybrano spośród 35 wniosków złożonych w ramach konkursu. Ze względu na nie najlepszą - jak to oceniono - jakość wniosków, do dyspozycji zostało jeszcze 6,5 mln zł.

By skorzystać z tych pieniędzy projekty można składać do 20 lipca - poinformował członek zarządu województwa podlaskiego Cezary Cieślukowski. Zaznaczył, że wiele z wniosków, które odpadły, po poprawieniu ma szanse na dofinansowanie.

Po raz pierwszy w tym konkursie szkoły nie musiały mieć własnych pieniędzy, by ubiegać się o dotacje. Również po raz pierwszy nie była określona maksymalna pula dofinansowania. Po raz pierwszy także szkoła mogła aż 60 proc. dotacji przeznaczyć na wydatki inwestycyjne - dotychczas było to 10 proc.

Cieślukowski powiedział, że poprzednie warunki okazały się dla podlaskich szkół zbyt ostre lub nieatrakcyjne, dlatego wprowadzono zmiany i okazało się, że przynosi to skutek, bo zainteresowanie szkół konkursem oceniono jako duże.

Dyrektor departamentu Europejskiego Funduszu Społecznego w urzędzie marszałkowskim w Białymstoku Elżbieta Romańczuk podkreśliła, że urząd wspomaga szkoły na każdy etapie przygotowywania wniosków o dotacje.

Łącznie w Podlaskiem na wsparcie szkolnictwa zawodowego na lata 2007-2013 z programu Kapitał Ludzki jest przeznaczonych 78,5 mln zł. Cieślukowski poinformował, że na lata 2012-2013 jest do pozyskania jeszcze ok. 30 mln zł. (PAP)

reklama

Czytaj także

Źródło:

PAP
Klasyfikacja budżetowa 202090.30 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Izabela Polus

kierownik zespołu ds. kadr i płac

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama