REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nowoczesna biblioteka multimedialna w Lublinie

REKLAMA

Nowoczesną bibliotekę multimedialną wyposażoną zarówno w tradycyjne zbiory książek, jak i w filmy, muzykę, gry edukacyjne otwarto we wtorek w Lublinie. W przyszłości będzie się tu też mieścić amerykańskie centrum kultury i informacji "American Corner".

Biblioteka nazwana Biblio (skrót od słowa biblioteka; nazwa utworzona na wzór tendencji do skracania i upraszczania wyrazów w języku młodzieży) jest filią Miejskiej Biblioteki Publicznej.

REKLAMA

"Oddajemy nowatorską bibliotekę, która będzie atrakcyjna zwłaszcza dla młodych mieszkańców. Dzielnice potrzebują takich centrów kultury" - powiedział prezydent Lublina Krzysztof Żuk.

Biblio ma łączyć funkcje tradycyjnej biblioteki i mediateki. Ok. 2/3 zbiorów stanowią tradycyjne papierowe wydania książek i czasopism. Pozostała część to audiobooki, muzyka, filmy, gry, programy edukacyjne zapisane na nośnikach multimedialnych, np. mp3, CD, DVD. Wszystkie zbiory w Biblio są chronione elektromagnetycznym systemem zabezpieczeń.

"Zbiory te będą sukcesywnie powiększane" - zapowiedział dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego Piotr Tokarczuk.

REKLAMA

Przestrzeń multimedialnej biblioteki jest tak urządzona, że zapewnia swobodny dostęp czytelnikom do książek, czasopism oraz multimediów. W Biblio oprócz regałów z książkami i miejsc do czytania jest kilka stanowisk komputerowych z dostępem do internetu oraz siedziska, przy których można słuchać audiobooków i muzyki. Jest też miejsce przeznaczone na spotkania literackie oraz specjalne urządzenie do malowania wirtualnego graffiti.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Nowoczesna biblioteka powstała w budynku dawnej pralni na osiedlu Błonie. Został on wyremontowany i dostosowany do potrzeb biblioteki oraz rozbudowany o pomieszczenia dla nowego Biura Obsługi Mieszkańców. Cała inwestycja kosztowała około 3 mln zł.

W Biblio mieścić się będzie także amerykańskie centrum kultury i informacji "American Corner", gdzie mieszkańcy Lublina będą mieli bezpłatny dostęp do informacje o Stanach Zjednoczonych. Umowę o utworzeniu w Lublinie "American Corner" oraz list intencyjny o współpracy władze miasta podpisały z przedstawicielami ambasady USA jeszcze w 2010 r.

REKLAMA

Wiceprezydent Lublina Włodzimierz Wysocki zapowiedział, że placówka będzie wkrótce uruchomiona. "Ambasada USA podchodzi do tego bardzo poważnie. Będzie to jedno z nielicznych miejsc, gdzie kultura amerykańska będzie prezentowana nie w sposób jakiś bardzo wyjątkowy, przy okazji jakichś wydarzeń, ale na co dzień" - powiedział Wysocki.

"American Corner" będzie wyposażony w sprzęt komputerowy oraz w publikacje drukowane i multimedialne na temat Stanów Zjednoczonych. Sprzęt i zbiory dostarczy ambasada USA, która będzie dbała też o ich utrzymywanie i uzupełnianie. Książki i multimedia dotyczyć będą różnych dziedzin życia - m.in. ekonomii, zarządzania, polityki, prawa, literatury i kultury amerykańskiej, a także nauki języka angielskiego.

W centrum będą też dostępne publikacje wydawane przez Departament Stanu. Mają być także organizowane spotkania i wykłady na temat kultury, polityki i gospodarki amerykańskiej. Można będzie również znaleźć informacje o programach stypendialnych oferowanych przez rząd USA.

Na całym świecie istnieje ponad 400 takich amerykańskich centrów informacji. W Polsce są we Wrocławiu, Łodzi, Gdańsku i Radomiu. (PAP)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pracownicy samorządowi: Kto powinien odbyć służbę przygotowawczą?

Służbę przygotowawczą powinna odbyć osoba podejmująca po raz pierwszy pracę w urzędzie, jeżeli umowa o pracę została zawarta na okres dłuższy niż pół roku lub na czas nieokreślony. O dalszym zatrudnieniu decyduje wynik egzaminu kończącego służbę przygotowawczą.

Istotne zmiany dla lekarzy i pielęgniarek anestezjologicznych oraz intensywnej terapii. Termin na dostosowanie się do nowych przepisów do 30 czerwca 2025 r.

Istotne zmiany dla lekarzy i pielęgniarek anestezjologicznych oraz intensywnej terapii. Termin na dostosowanie się do nowych przepisów do 30 czerwca 2025 r. Ministerstwo Zdrowia chce wydłużyć termin dostosowania do wymagań określonych w rozporządzeniu w sprawie standardu organizacyjnego opieki zdrowotnej w dziedzinie anestezjologii i intensywnej terapii.

Asystent międzykulturowy. Rząd pracuje nad programem dofinansowań do zatrudnienia asystentów międzykulturowych w szkołach

Asystent międzykulturowy. Rząd pracuje nad programem dofinansowań do zatrudnienia asystentów międzykulturowych w szkołach. Program będzie zawierał trzy moduły. Chodzi o dofinansowanie zatrudnienia asystenta międzykulturowego, realizację różnorodnych form wsparcia na rzecz dobrostanu społeczności szkolnej, a także doskonalenie kadr systemu oświaty. 

ZUS: Do 26 listopada 2024 r. złożono 897,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Przedsiębiorcy mają czas do 30 listopada

Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że do 27 listopada 2024 r. złożono 897,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Przedsiębiorcy mają czas do 30 listopada na złożenie wniosków o wakacje składkowe.

REKLAMA

Który polityk to powiedział? Ten QUIZ to wyzwanie – sprawdź swoją wiedzę!
Politycy z racji swojej działalności często są autorami wypowiedzi, które zapadają w pamięć i następnie są przez lata cytowane. Spróbuj powiązać zaprezentowane cytaty z konkretnymi osobami. Który polityk to powiedział? Zacznijmy od klasyki.
Idą Święta. Jak rozliczyć wynagrodzenie nauczyciela w okresie między Świętami? Urząd wyjaśnia

Na pytanie o rozliczenie godzin ponadwymiarowych za okres przerwy świątecznej odpowiedziała Regionalna Izba Obrachunkowa w Białymstoku. Brak jest bowiem podstaw dla twierdzenia, że w okresie przerwy świątecznej w realizacji zajęć, ustalonej odgórnie przepisami prawa powszechnie obowiązującego (rozporządzeniem w sprawie organizacji roku szkolnego) nauczyciel pozostawał w gotowości do wykonywania pracy, bowiem w okresie jej trwania nie są realizowane zajęcia dydaktyczne, wychowawcze i opiekuńcze, a co za tym idzie nie zaistniała realna możliwość do świadczenia pracy. Nie można więc przyjąć, że nauczyciel mógł wyrażać gotowość do świadczenia pracy a niemożność jej wykonania spowodowana została przez pracodawcę.

Premier D. Tusk i min. edukacji B. Nowacka. Podwyżki pensji nauczycieli bez udziału polityków

Mają to być „podwyżki stabilne i niezależne od jakiejkolwiek władzy”. Prawdopodobnie szefowa MEN zapowiedziała wdrożenie rozwiązań podobnych do tych ze słynnego projektu obywatelskiej nowelizacji Karty Nauczyciela - według projektu (prace trwają w Sejmie) wynagrodzenie nauczycieli ma być powiązane z bieżącymi podawanymi przez GUS danymi o wysokości przeciętnego wynagrodzenia w Polsce. Jest kilka miar tego wynagrodzenia, a cały system zależy od tego, jaką Sejm przyjmie relację procentową między wynagrodzeniem przeciętnym w gospodarce (według GUS) a pensją nauczyciela dyplomowanego (100%?, 90%, 80%). 

Samorządy: Strefy płatnego parkowania w miastach poniżej 100 tys. mieszkańców

Miasta liczące mniej niż 100 tys. mieszkańców będą mogły ustanawiać śródmiejskie strefy płatnego parkowania – taką zmianę przepisów proponują posłowie. Jeśli zmiana wejdzie w życie, to samorządy będą mogły ustalić wyższe opłaty za parkowanie w centrum miejscowości.

REKLAMA

Rząd i nauczyciele: W grudniu o losie 14 postulatów ZNP z 2024 r. Czy i co będzie zrealizowane w 2025 r.?

W grudniu 2024 r. zespół do spraw pragmatyki zawodowej nauczycieli zbierze prace z grup roboczych i opracuje harmonogram wdrożenia zmian w przepisach ważnych dla nauczycieli. Wszystko prawdopodobnie w 2025 r. i latach kolejnych.

System kaucyjny od 1 października 2025 r. Ekspert pozytywnie o zmianach

System kaucyjny od 1 października 2025 r. Ekspert pozytywnie o poprawkach przyjętych przez podkomisję nadzwyczajną dotyczącą nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Chodzi m.in. o wyłączenie z systemu kaucyjnego opakowań mleka i produktów mlecznych.

REKLAMA