REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

PFRON 2023 - wypożyczalnia sprzętów dla niepełnosprawnych. Jak wypożyczyć wózki, skutery, notatniki brajlowskie, powiększalniki telewizyjne, aparaty słuchowe i inne sprzęty?

PFRON otworzył wypożyczalnię sprzętów dla niepełnosprawnych. Wózki, skutery, notatniki brajlowskie, powiększalniki telewizyjne, aparaty słuchowe i inne
PFRON otworzył wypożyczalnię sprzętów dla niepełnosprawnych. Wózki, skutery, notatniki brajlowskie, powiększalniki telewizyjne, aparaty słuchowe i inne
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych uruchomił wypożyczalnię technologii wspomagających dla osób z niepełnosprawnością. Poinformował o tym 5 września 2023 r. Paweł Wdówik - wiceminister rodziny i polityki społecznej, pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych. W wypożyczalni dostępnych jest ok. 14 tys. różnych urządzeń. Kto może skorzystać z wypożyczalni? Jak złożyć wniosek?

Wypożyczalnia sprzętów i urządzeń dla osób z niepełnosprawnościami - kto może wypożyczać

PFRON informuje, że z wypożyczalni może skorzystać każdy, kto:

REKLAMA

 • ma ważne orzeczenie o niepełnosprawności (czyli orzeczenie wydawane dzieciom do 16 roku życia) lub orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności albo orzeczenie równoważne,
 • w ciągu 12 miesięcy przed dniem przed dniem złożenia wniosku o wypożyczenie technologii wspomagającej nie otrzymał ze środków PFRON albo NFZ dofinansowania na zakup takiej samej technologii wspomagającej jak ta, która chce wypożyczyć.

W sytuacji, gdy stan zdrowia danej osoby pogorszył się na tyle, że nie może korzystać z kupionego wcześniej sprzętu lub urządzenia albo w wyniku zdarzeń losowych go utracił (np. kradzież, zniszczenie) – może ona zwrócić się do Centrum informacyjno-doradczego dla osób z niepełnosprawnością (CIDON) przy oddziale wojewódzkim PFRON. Jeśli opinia CIDON będzie pozytywna, będzie mógł złożyć wniosek o wypożyczenie technologii wspomagającej (np. wózka).

Co załączyć do wniosku?

REKLAMA

Jednocześnie PFRON informuje, że gdy wniosek do wypożyczalni dotyczy wypożyczenia technologii wspomagającej wymienionej w załączniku do rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 29 maja 2017 r. w sprawie wykazu wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie, to do wniosku o wypożyczenie trzeba dołączyć zlecenie na zaopatrzenie w przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze, wystawione przez uprawnionego lekarza.

Ponadto wnioskodawca do wniosku o wypożyczenie załącza zlecenie na zaopatrzenie w przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze, o którym mowa w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 29 grudnia 2021 r. w sprawie zlecenia na zaopatrzenie w wyroby medyczne oraz zlecenia naprawy wyrobu medycznego. Na liście technologii dostępnej opublikowanej przez PFRON znaleźć można informację, które technologie wymagają takiego zlecenia.

Jak złożyć wniosek?

Wniosek o wypożyczenie technologii wspomagającej składa się przy użyciu SOW (System Obsługi Wsparcia
finansowanego ze środków PFRON) w formie dokumentu elektronicznego opatrzonego kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym albo podpisem osobistym.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W razie potrzeby pomoc w wypełnieniu wniosku zapewnia pracownik CIDON.

Pracownik CIDON po otrzymaniu wniosku o wypożyczenie technologii wspomagającej sprawdza go pod względem formalnym. Sprawdza też czy wnioskodawca nie otrzymał w ciągu 12 miesięcy przed dniem złożenia wniosku dofinansowania na taką samą jak wnioskowana technologię wspomagającą.

Jeżeli wniosek jest niekompletny, pracownik CIDON informuje wnioskodawcę o konieczności jego uzupełnienia. Nieuzupełnienie wniosku skutkuje pozostawieniem wniosku bez rozpatrzenia.

Po pozytywnej weryfikacji formalnej wniosku pracownik CIDON kontaktuje się z wnioskodawcą w celu uzgodnienia terminu i zakresu doradztwa co do doboru technologii wspomagającej.

Pracownik CIDON umawia konsultację z doradcą PFRON w celu dokonania właściwego doboru technologii wspomagających. Wnioskodawca ma prawo do co najmniej jednej konsultacji w zakresie doboru rodzaju technologii wspomagającej, który wskazał we wniosku.

Dokonanie właściwego doboru technologii wspomagających może odbywać się z zastosowaniem testów na wybranych egzemplarzach technologii wspomagających.

Konsultacje oraz testy technologii wspomagających odbywają się w miejscu wskazanym przez wnioskodawcę lub uzgodnionym z nim przez pracownika CIDON lub doradcę PFRON.

Ważne

W SOW umieszczona zostaje informacja o ostatecznie dobranej technologii wspomagającej. Technologia wspomagająca dobrana w wyniku konsultacji może różnić się od wskazanej przez wnioskodawcę we wniosku.

REKLAMA

Informacja uzgodniona z wnioskodawcą jest przekazywana wraz z wnioskiem do RARS (Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych). W informacji zawarte jest także wskazanie zakresu przeszkolenia lub instruktażu użytkowania danej technologii wspomagającej, z jakiej powinna skorzystać osoba z niepełnosprawnością.

 Brak akceptacji przez wnioskodawcę uzgodnionego wyboru technologii wspomagającej skutkuje zaniechaniem kontynuacji prowadzonej procedury i zakończeniem jej w systemie SOW. Wnioskodawca w tym przypadku może złożyć ponownie wniosek, który będzie rozpatrywany przez innego doradcę PFRON.

Wypożyczenie sprzętu niepełnosprawnemu. Kaucja 2% wartości sprzętu

Samo wypożyczenie sprzętu organizuje Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych. Pracownik RARS na podstawie ww. wniosku i informacji, przekazanych przez pracownika CIDON ustala z wnioskodawcą termin i miejsce dostarczenia, dostosowania, skonfigurowania i instruktażu korzystania z technologii wspomagających lub jedynie dostarczenia wybranej technologii wspomagającej.

Ważne

Warunkiem wypożyczenia technologii wspomagającej jest zawarcie przez wnioskodawcę z RARS umowy wypożyczenia oraz wpłacenie jednorazowej kaucji zwrotnej w wysokości 2% ceny zakupu danej technologii.

Umowa wypożyczenia zawierana jest na piśmie lub elektronicznie najpóźniej w dniu dostarczenia technologii wspomagającej. Umowa ta zawierana jest z wnioskodawcą na jeden rok, albo na okres krótszy wynikający z okresu ważności orzeczenia. Umowa może ulec przedłużeniu na kolejny rok. Warunkiem przedłużenia umowy jest zgłoszenie przez wypożyczającego chęci jej kontynuowania poprzez system SOW, nie później niż na miesiąc przed datą wygaśnięcia umowy.

Zakończony proces wypożyczenia zostaje odnotowany przez pracownika RARS w systemie SOW.

 

Jakie sprzęty można wypożyczyć?

W wypożyczalni są m.in. wózki i skutery dla osób niepełnosprawnych ruchowo, notatniki brajlowskie, powiększalniki telewizyjne czy wysoko zaawansowane technologicznie aparaty słuchowe, a także technologia AAC dla osób, które nie mogą się komunikować w standardowy sposób. 

Sprzęt kupiła Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych, która będzie wysyłała niepełnosprawnym sprzęt i go serwisowała, a nabór i weryfikację wniosków osób z niepełnosprawnościami będzie prowadził PFRON. Prezes Funduszu Krzysztof Michalkiewicz zapowiedział, że zainteresowani będą mogli najpierw przetestować sprzęt, a lista dostępnych urządzeń będzie aktualizowana co pół roku.

Minister Wdówik podkreślił, że każdy z tych sprzętów jest drogi, kosztuje od kilkudziesięciu, do kilkunastu tysięcy złotych. W sumie, jak poinformował, w wypożyczalni jest 14 tys. jednostek sprzętu za ok. 100 mln zł.

Minister Wdówik o zakupach sprzętu do wypożyczalni

"Wchodzimy w rozwiązania, które w innych krajach europejskich już funkcjonują. Rewolucją jest to, że od tej pory zaawansowane urządzenia będą dostępne w ramach wypożyczenia" – powiedział wiceminister Paweł Wdówik na konferencji prasowej, którą 5 września zorganizowano w bazie Rządowej Agencji Rezerw Materiałowych w Nowej Wsi Ełckiej (woj. warmińsko-mazurskie).

Dodał, że "docelowy plan tej wypożyczalni jest taki, żeby ona umożliwiała indywidualny dobór i wyposażenie człowieka niepełnosprawnego w wysokie technologie".

Wdówik powiedział, że wbrew doniesieniom mediów kupno sprzętu poprzedziły konsultacje w ramach Krajowej Rady Konsultacyjnej ds. Osób Niepełnosprawnych.

"Nie mam poczucia, że w jakimkolwiek momencie nastąpiło przekroczenie prawa, wiem, że działaliśmy bardzo skrupulatnie (...), w granicach wyznaczonych przepisami" – podkreślił Wdówik.

Przyznał, że w związku z trwająca kampanią wyborczą spodziewa się kolejnych ataków dotyczących kupna sprzętu i uruchomienia wypożyczalni.

"Rozumiem, że w tym czasie (kampanii wyborczej – PAP) będziemy atakowani z tysiąca różnych powodów. (...) Kupujemy wysokie technologie, nie kupujemy wyrobów medycznych. To nie jest wypożyczalnia wyrobów medycznych. To jest wypożyczania technologii wspomagających" – podkreślił Wdówik.

Prezes Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych Michał Kuczmierowski dodał, że zarzuty związane z uruchomieniem wypożyczalni traktuje "w kategoriach ataku politycznego". Agencja będzie serwisowała sprzęt i wysyłała go niepełnosprawnym, a na etapie przygotowań kupiła ten już dostępny.

"Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych w swoich działaniach wielokrotnie była kontrolowana przez wszystkie instytucje kontrolne, m.in. CBA i NIK. W żadnym z tych badań nie było zastrzeżeń, były za to pochwały za jakość, skuteczność realizowanych przedsięwzięć i przejrzystość postępowań, które mimo tego, że są niejawne, są prowadzone w sposób rzetelny i zgodny z prawem" – powiedział Kuczmierowski.

Według niego wypożyczalnia "narusza dzisiaj na rynku interesy dystrybutorów, producentów czy różnych sieci powiązań, które korzystały i miały wypróbowane przez lata swoje pozycje, właśnie w ramach dostarczania tych technologii wspomagających". Podkreślił, że będzie ona otwarta dla osób z niepełnosprawnościami, będzie udostępniać sprzęt bez kosztów. "Będzie łamała oligopole, więc ataków będzie jeszcze trochę" – powiedział Kuczmierowski.

(PAP)
Autorka: Joanna Kiewisz-Wojciechowska
jwo/ joz/

Źródło: Zasady i szczegóły programu PFRON znajdują się w dokumencie „Wypożyczalnia technologii wspomagających dla osób z niepełnosprawnością”.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(2)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • BG
  2023-09-20 19:29:52
  Na jakich zasadach został zakupiony ten sprzęt? Pieniądze państwowe, więc czy były przetargi ?
  0
 • Jeme
  2024-02-23 13:04:37
  Ciekawe, do mnie z zapytaniem o ofertę nikt się nie zgłaszał.
  0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
33,5 mld euro na inwestycje w polskich regionach w latach 2021–2027. Trwa Europejski Kongres Samorządów (komunikat MFiPR)

Samorządy mają do dyspozycji na lata 2021–2027 kwotę 33,5 mld euro, co jest olbrzymim wsparciem inwestycji w polskich regionach. Trwa spotkanie przedstawicieli samorządów z udziałem wiceministra Protasa.

W powietrzu nad Rzymem krążą... narkotyki

W powietrzu nad Wiecznym Miastem krąży już nie tylko smog. Eksperci włoskiego Komitetu Badań Naukowych stwierdzili duże stężenie kokainy i innych narkotyków. W ciągu dekady zawartość wzrosła aż o 60 procent!

Jakie są zasady refundacji leków? Kto może wypisać receptę?

Koszty leczenia bywają naprawdę wysokie. Wiedzą o tym zwłaszcza pacjenci cierpiący na choroby przewlekłe i wymagający stałego przyjmowania leków. Zmniejszenie kosztów kuracji, miedzy innymi poprzez refundację leków, to jedno z kluczowych zadań ministra zdrowia. Kiedy możliwa jest refundacja leków?

Podwyżki dla strażaków PSP 2024 - przeciętnie więcej o 1472 zł miesięcznie. Nowa tabela grup uposażenia zasadniczego. Zmiany w tabelach zaszeregowania [projekt rozporządzenia]

Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji przygotował projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie uposażenia strażaków Państwowej Straży Pożarnej. Celem nowego rozporządzenia jest osiągnięcie oczekiwanego wzrostu uposażenia strażaków PSP o 20%. Wzrost kwoty bazowej o 20% w 2024 r. powoduje, że przeciętne miesięczne uposażenie strażaka PSP wraz z nagrodą roczną wzrasta o 1472 zł.

REKLAMA

Podwyżki w Policji 2024. Nowa tabela dodatku za stopień. [projekt rozporządzenia] Przeciętne miesięczne uposażenie (z nagrodą roczną) wzrasta o 1472 zł od 1 stycznia

Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji przygotował projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowych zasad otrzymywania i wysokości uposażenia zasadniczego policjantów, dodatków do uposażenia oraz ustalania wysługi lat, od której jest uzależniony wzrost uposażenia zasadniczego. Celem nowego rozporządzenia jest osiągnięcie oczekiwanego wzrostu uposażenia policjantów o 20% tj. o 1.359 zł od 1 stycznia 2024 r. w zakresie wzrostu uposażenia wraz z dodatkami o charakterze stałym, poprzez ustanowienie nowych stawek dodatku za stopień.  Wzrost kwoty bazowej o 20% w 2024 r. powoduje, że przeciętne miesięczne uposażenie policjanta wraz z nagrodą roczną wzrasta o 1.472 zł.

Wybory samorządowe. 4 marca 2024 r. ostatnim dniem na zgłaszanie list kandydatów na radnych

W tegorocznych wyborach samorządowych komitety wyborcze mogą zgłaszać listy kandydatów na radnych tylko do godz. 16 w poniedziałek.

Helikopter z odbiornikiem pasywnym szukają surowców krytycznych na Suwalszczyźnie. Co to są surowce krytyczne?

Od 1 marca 2024 r. na terenie kilku gmin na Suwalszczyźnie rozpoczęły się poszukiwania złóż surowców krytycznych ze skał magmowych. Badania z wykorzystaniem helikoptera potrwają około dwóch tygodni – poinformował PAP Państwowy Instytut Geologiczny – Państwowy Instytut Badawczy.

Są już wypłaty podwyżek 30-33% dla nauczycieli - informuje Lublin, Kalisz, Rzeszów, Biała Podlaska, Brwinów, Hrubieszów. Samorządy nie czekały do końca kwietnia

Rozpoczęła się długo wyczekiwana wypłata podwyżek dla nauczycieli. 1 marca wyższe wynagrodzenie otrzymali nauczyciele z Lublina i Koszalina. Również mniejsze gminy uruchamiają wyższe przelewy.

REKLAMA

Stopnie alarmowe na terenie całego kraju. Premier Donald Tusk podpisał zarządzenia

Premier Donald Tusk podpisał zarządzenia wprowadzające stopnie alarmowe - 2. stopnia BRAVO i 2. stopnia BRAVO-CRP na terenie całego kraju oraz 2. stopnia BRAVO wobec polskiej infrastruktury energetycznej, mieszczącej się poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej.

Pobyt w szpitalu - jak się przygotować?

Pobyt w szpitalu często wiąże się ze stresem. Czasem zmniejszyć go może odpowiednie przygotowanie i wiedza o tym, co jest potrzebne do przyjęcia do szpitala. Podpowiadamy w artykule. 

REKLAMA