REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kontrole policji na granicach między Niemcami a Polską i Czechami. Jak to może wyglądać? Od kiedy?

Niemcy, granica
Kontrole policji na granicach między Niemcami a Polską i Czechami. Jak to może wyglądać? Od kiedy?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Nancy Faeser, federalna minister spraw wewnętrznych Niemiec, dopuszcza wprowadzenie stacjonarnych kontroli granicznych. Podkreśla przy tym, że postrzega to jedynie jako dodatkowe narzędzie walki z nielegalną imigracją, ponieważ bardziej skuteczne są kontrole wyrywkowe. Jednocześnie nie chce obecnie występować do Komisji Europejskiej o wprowadzenie stacjonarnych kontroli granicznych poza tymi, które istnieją już na granicy z Austrią. Kontrole policyjne przy granicach wprowadzane przez Niemcy muszą spełniać kilka warunków; powinny one m.in. opierać się na informacjach o potencjalnych zagrożeniach dla bezpieczeństwa publicznego - powiedziała 27 września 2023 r. na konferencji prasowej w Brukseli rzeczniczka Komisji Europejskiej ds. migracji i bezpieczeństwa wewnętrznego Anitta Hipper.

Niemcy/ MSW zapowiada zwiększenie kontroli na granicy z Polską i Czechami, ale będą to działania „elastyczne”

Federalna minister spraw wewnętrznych Niemiec - Nancy Faeser (SPD) nie chce obecnie występować do Komisji Europejskiej o wprowadzenie stacjonarnych kontroli granicznych poza tymi, które istnieją już na granicy z Austrią – informuje 27 września 2023 r. dpa.

REKLAMA

Faeser przedstawiła swoje plany wzmożenia kontroli na granicach z Czechami i Polską w środę podczas posiedzenia Komisji Spraw Wewnętrznych Bundestagu.

REKLAMA

Minister zapowiedziała, że planowane działania „na szlakach przemytu” powinny być „zmienne i elastyczne”, uzależnione od sytuacji – także na granicy. W weekend poinformowała, że planuje rozszerzenie kontroli na granicach z Polską i Czechami, aby lepiej zwalczać przemyt ludzi.

Od jesieni 2015 roku w Bawarii, na granicy niemiecko-austriackiej, zostały wprowadzone trwające do dziś kontrole stacjonarne. O wprowadzeniu takich kontroli na wewnętrznych granicach UE musi być powiadamiana Komisja Europejska – przypomina dpa.

W związku ze zwiększającą się liczbą osób ubiegających się o azyl w Niemczech politycy (głównie z opozycyjnej CDU) apelowali w ostatnim czasie do szefowej MSW o wprowadzenie takich stacjonarnych kontroli również na granicach z Czechami i z Polską.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

„Osoby, które nie przybywają do nas ze względów humanitarnych i nie mają perspektyw na pobyt, muszą być szybciej deportowane” – zapowiedział minister sprawiedliwości Marco Buschmann (FDP). Przypomniał, że osoba ubiegająca się o azyl na granicy nie może, co do zasady, zostać od razu odesłana, nawet podczas stacjonarnych kontroli granicznych. Buschmann opowiedział się także za przeprowadzaniem procedur azylowych przez kraje trzecie.

Jednak, jak przypomina dpa, jak dotąd żaden kraj spoza UE nie zaoferował miejsca, w którym osoby ubiegające się o azyl mogłyby poczekać na zakończenie procedury. (PAP)

mszu/ mms/

UE/ KE: kontrole przy granicach wprowadzane przez Niemcy muszą opierać się na informacjach o potencjalnych zagrożeniach dla bezpieczeństwa publicznego

Kontrole policyjne przy granicach wprowadzane przez Niemcy muszą spełniać kilka warunków; powinny one m.in. opierać się na informacjach o potencjalnych zagrożeniach dla bezpieczeństwa publicznego - powiedziała 27 września 2023 r. na konferencji prasowej w Brukseli rzeczniczka Komisji Europejskiej ds. migracji i bezpieczeństwa wewnętrznego Anitta Hipper.

REKLAMA

"Jesteśmy świadomi, że Berlin zamierza podjąć środki w celu zintensyfikowania kontroli policyjnych. Jesteśmy w bliskim kontakcie z władzami niemieckimi i wiemy, że odbywa się to w koordynacji z władzami polskimi i czeskimi" - zadeklarowała Hipper.

Podkreśliła jednocześnie, że "te kontrole policyjne muszą różnić się od kontroli na granicach wewnętrznych i muszą spełniać kilka warunków: nie mogą mieć na celu kontroli na granicach wewnętrznych, muszą opierać się na informacjach o potencjalnych zagrożeniach dla bezpieczeństwa publicznego i muszą mieć na celu zwalczanie przestępczości transgranicznej."

Niemiecka agencja informacyjna dpa podała, że federalna minister spraw wewnętrznych Nancy Faeser (SPD) nie chce obecnie występować do Komisji Europejskiej o wprowadzenie stacjonarnych kontroli granicznych poza tymi, które istnieją już na granicy z Austrią.

Faeser przedstawiła swoje plany wzmocnienia kontroli policyjnych przy granicach z Czechami i Polską podczas posiedzenia Komisji Spraw Wewnętrznych Bundestagu.

Minister zapowiedziała, że planowane działania "na szlakach przemytu" powinny być "zmienne i elastyczne", uzależnione od sytuacji – także na granicy. W weekend poinformowała, że planuje rozszerzenie kontroli na granicach z Polską i Czechami, aby lepiej zwalczać przemyt ludzi.

Od jesieni 2015 roku w Bawarii, na granicy niemiecko-austriackiej, zostały wprowadzone trwające do dziś kontrole stacjonarne. O wprowadzeniu takich kontroli na wewnętrznych granicach UE musi być powiadamiana Komisja Europejska – przypomina dpa.

Z Brukseli Artur Ciechanowicz (PAP)

asc/ mms/

Szefowa MSW Niemiec: stacjonarne kontrole na granicach to „dodatkowe narzędzie”, skuteczniejsze są kontrole wyrywkowe

Nancy Faeser, federalna minister spraw wewnętrznych, dopuszcza wprowadzenie stacjonarnych kontroli granicznych. Podkreśla przy tym, że postrzega to jedynie jako dodatkowe narzędzie walki z nielegalną imigracją, ponieważ bardziej skuteczne są kontrole wyrywkowe – informował- 26 września 2023 r. portal „Deutschlandfunk”.

Faeser w wypowiedzi dla „Deutschlandfunk” wskazała, że niemiecka policja współpracuje już w tej kwestii z krajami sąsiadującymi – Czechami i Szwajcarią. Stacjonarne kontrole graniczne, wprowadzenia których domaga się głównie opozycyjna CDU, nadają się wyłącznie do zwalczania przestępczości przemytniczej, mogą zatem stanowić najwyżej środek dodatkowy – wyjaśniła Faeser.

Minister podkreśliła, że nielegalne przemycanie migrantów, np. stłoczonych w ciężarówkach, jest „wyjątkowo nieludzkie”. W związku z tym szefowa MSW chce zmienić przepisy tak, aby przemyt osób nieletnich został uznany za przestępstwo. „Przemytnicy powinni być poddawani deportacji po aresztowaniu i skazaniu” – wyjaśniła.

Faeser opowiedziała się też za potrzebą „większego obiektywizmu” w debacie migracyjnej. „Nie ma sensu proponowanie prostych rozwiązań, które ostatecznie nie dają żadnej skuteczności. Nielegalnej migracji nie można zwalczać wyłącznie za pomocą stacjonarnych kontroli granicznych” – stwierdziła minister. Dodała też, że zgodnie z prawem niemieckim i unijnym policja federalna „nie może po prostu zawrócić na granicy osób ubiegających się o azyl”.

Minister wskazała, że ważniejszą sprawą staje się obecnie ochrona zewnętrznych granic UE, gdzie migranci powinni się rejestrować. Każda osoba odrzucona powinna zostać deportowana, co wymaga jednak umów migracyjnych z krajami trzecimi. (PAP)

mszu/ mms/

Rzecznik polskiego rządu: rozważamy kontrole na granicy polsko-niemieckiej

Polski rząd mówi o problemie nielegalnej imigracji głośniej niż Niemcy, bo mówimy w tym kontekście o szlaku bałkańskim - podkreślił we wtorek 26 września 2023 r. w Polsat News rzecznik rządu Piotr Müller. Dodał, że rząd rozważa kontrole na granicy polsko-niemieckiej, gdyż obawia się ruchu migracyjnego z Włoch.

Rzecznik rządu odniósł się do doniesień medialnych, wedle których w środę 27 września 2023 r. Niemcy mają ogłosić tymczasowe kontrole na granicach z Polską i Czechami.

Zapytany, czy to oznacza, że problem nielegalnej imigracji jest większy niż mówi o tym polski rząd, Müller odparł: "My o tym problemie mówimy głośniej niż Niemcy, bo mówimy w tym kontekście szlaku bałkańskim, czyli szlaku imigracyjnym z południa Europy. Dlatego rozpoczęliśmy kontrole na kierunku słowackim".

"Obawiamy się, że lada moment pojawi się ruch z kierunku Włoch. Dlatego też rozważamy pewne kontrole na granicy polsko-niemieckiej po swojej stronie, bo boimy się tego ruchu, który pojawi się z Włoch" - powiedział również rzecznik rządu.

Premier Mateusz Morawiecki powiedział w poniedziałek, że polecił szefowi MSWiA, aby na granicy polsko-słowackiej kontrolować busy i samochody, którymi mogą podróżować migranci niemający prawa wjazdu do Polski.

 

We wtorek portal „Deutschlandfunk” podał, że Nancy Faeser, federalna minister spraw wewnętrznych, dopuszcza wprowadzenie stacjonarnych kontroli granicznych. Podkreśliła przy tym, że postrzega to jedynie jako dodatkowe narzędzie walki z nielegalną imigracją, ponieważ bardziej skuteczne są kontrole wyrywkowe.(PAP)

 

kmz/ sdd/

Niemcy/ Związek Policji jest przeciwny stacjonarnym kontrolom na granicy z Polską i Czechami

Związek Policji (GdP) wypowiedział się przeciwko wprowadzeniu stacjonarnych kontroli granicznych, mających na celu ograniczenie migracji na granicach z Polską i Czechami. Zdaniem związkowców byłoby to „nieskuteczne”. W weekend (23-24 września 2023 r.) o możliwości wprowadzenia takich kontroli mówiła szefowa MSW Nancy Faeser, uzasadniając, że taki krok pomógłby w walce z przemytem ludzi – relacjonuje tygodnik „Spiegel”.

„Jako GdP wypowiadamy się przeciwko stacjonarnym, stałym kontrolom granicznym, ponieważ nie postrzegamy tego jako skutecznego dla pracy policji” – stwierdziła Erika Krause-Schoene, wiceszefowa GdP. Jak wyjaśniła, takie kontrole graniczne są „stałym obciążeniem” i „wymagają intensywnego zaangażowania personelu”. Policja woli postawić na bardziej „elastyczne” działania na granicach.

Krause-Schoene podkreśliła, że stałe kontrole wpłynęłyby na utrudnienie przepływu towarów oraz osób, dojeżdżających do pracy. Natomiast przemytnicy omijają takie stałe punkty kontrolne. „W ten sposób nie jesteśmy w stanie ograniczyć migracji” – stwierdziła.

Zdaniem wiceszefowej związku, politykę migracyjną można rozwiązywać na szczeblu UE, m.in. poprzez wzmocnienie europejskiej agencji ochrony granic Frontex i „wstępny przesiew” uchodźców na zewnętrznych granicach UE.

Szefowa niemieckiego MSW chciałaby przedyskutować kwestię ewentualnych kontroli granicznych ze swoim polskim odpowiednikiem w tym tygodniu. Ponadto Faeser odbyła już taką rozmowę z szefem czeskiego MSW w miniony weekend - poinformował w poniedziałek w Berlinie rzecznik federalnego MSW. (PAP)

mszu/ mal/

 

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kalendarz szczepień dorosłych [TABELA]

Kalendarz szczepień dorosłych. Kiedy i na co warto się zaszczepić? Które szczepionki są szczególnie zalecane dla seniorów? Ile dawek poszczególnych szczepionek? Polskie Towarzyszko Medycyny rodzinnej we współpracy z Fundacją MY PACJENCI opracowało kalendarz szczepień dla dorosłych.

Branża pirotechniczna chce wzmocnić potencjał obronny kraju

W odpowiedzi na zapowiadane przez rząd plany dotyczące szeroko zakrojonych szkoleń wojskowych, przedstawiciele branży pirotechnicznej, w liście wysłanym do ministrów obrony oraz spraw wewnętrznych i administracji, podkreślają swoje unikalne kompetencje i zasoby. Chodzi o wzmocnienie bezpieczeństwa państwa oraz efektywną współpracę ze strukturami obronnymi.

Od 1 stycznia 2026 r. nowy obowiązek jednostek sektora finansów publicznych. Chodzi o zmiany w zakresie rejestru umów

Od 1 stycznia 2026 r. nowy obowiązek jednostek sektora finansów publicznych. Chodzi m.in. o zmiany w zakresie rejestru umów. Projekt nowelizacji trafił do opiniowania. Projektodawcą jest Ministerstwo Finansów.

8400 zł brutto dla pracowników pomocy społecznej? 3-miesięczny urlop? Związkowcy przedstawili propozycje

Ile zarabia pracownik pomocy społecznej? A ile powinien zarabiać? Związkowa Alternatywa domaga się radykalnej poprawy warunków pracy i wynagrodzeń zatrudnionych w tym sektorze. Związek oczekuje skokowego wzrostu płac, dotrzymania przez rząd złożonych wcześniej obietnic, a także zapewnienia urlopu regeneracyjnego i warunków do rozwoju zawodowego dla wszystkich zatrudnionych w sektorze pomocy społecznej.

REKLAMA

Gminy mają problemy finansowe, bo słabo ściągają zaległe czynsze, podatki, kary i tym podobne zobowiązania

Podatki, czynsze za mieszkania komunalne, wodę, wywóz śmieci, alimenty i mandaty – takich opłat nie regulują konsumenci oraz firmy wobec gmin. Nazbierało się tego już ponad 17,5 miliarda złotych. Jednocześnie gminy narzekają na brak pieniędzy na remonty, budowę mieszkań i inne ważne przedsięwzięcia.

36 lat w oczekiwaniu na diagnozę. Pacjenci z chorobami rzadkimi wciąż czekają na zmiany

W Polsce ponad 3 miliony osób zmaga się z chorobami rzadkimi, a system opieki zdrowotnej wciąż nie jest odpowiednio przystosowany do ich potrzeb. Czas oczekiwania na diagnozę często rozciąga się na lata, co prowadzi do pogorszenia zdrowia pacjentów i stanowi ogromne obciążenie dla ich rodzin. Oto historie pacjentów, którzy latami czekali na diagnozę.

4666 zł dla każdego sołtysa? Wybory organizowane przez PKW?

Czy sołtysi otrzymają wynagrodzenia na poziomie ustawowej płacy minimalnej? Czy wybory na sołtysa będą organizowane przez Państwową Komisję Wyborczą, a kandydaci organizować będą kampanie w swoich wsiach? Profesjonalizacje działań najmniejszych jednostek administracyjnych zaproponował jeden z kandydatów na Prezydenta PR.

Status ochrony wilka. Komisja Europejska proponuje zmiany

7 marca 2025 r. weszły w życie zmiany dotyczące załączników do konwencji berneńskiej. Chodzi o zmianę statusu ochrony wilka. Komisja UE proponuje dostosowanie statusu ochrony wilka w prawodawstwie UE do konwencji berneńskiej.

REKLAMA

Poradnik kryzysowy. Pierwsze 72 h każde gospodarstwo powinno przetrwać o własnych siłach

Do końca roku do obywateli ma trafić tzw. poradnik kryzysowy. Robert Klonowski z MSWiA przekazał PAP: - Przez trzy dni wszyscy obywatele, każde gospodarstwo domowe, powinno przetrwać o własnych siłach.

Fundusz Kompensacyjny Zdarzeń Medycznych – alternatywa dla drogi sądowej

Zgodnie z obowiązującą ustawą z 16 czerwca 2023 r. o zmianie ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta oraz niektórych innych ustaw od 1 lipca 2024 r. doszło do zniesienia wojewódzkich komisji ds. orzekania o zdarzeniach medycznych. W ramach pozasądowego trybu kompensaty szkód medycznych zastąpił je Rzecznik Praw Pacjenta będący dysponentem Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych.

REKLAMA