reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > Lubuskie: Burmistrz Szprotawy zerwał umowę, wykonawca zapowiada proces

Lubuskie: Burmistrz Szprotawy zerwał umowę, wykonawca zapowiada proces

Wykonawca największej inwestycji w Szprotawie (Lubuskie) czuje się pokrzywdzony decyzją burmistrza o wypowiedzeniu umowy na prace budowlane związane z gospodarką wodno-ściekową i zapowiada proces sądowy. Łączna wartość kontraktu wynosi ponad 98 mln zł.

Burmistrz Szprotawy Józef Rubacha wypowiedział 4 lipca br. umowę wykonawcy inwestycji pn. "Kompleksowe rozwiązanie gospodarki wodno-ściekowej w aglomeracji Szprotawa" zleconej do realizacji konsorcjum w składzie: Zakład Ogólnobudowlany "ZBOIS" Sp. z o.o. z Krakowa (lider konsorcjum) i Ecoservice Przedsiębiorstwo Budowlane Sp. z o.o. z Zielonej Góry (partner).

Inwestycja obejmuje przebudowę oczyszczalni ścieków, rozbudowę stacji uzdatniania wody i budowę sieci kanalizacji sanitarnej.

"Główne powody decyzji to opóźnienia w robotach na wszystkich odcinkach, brak realizacji programu naprawczego i negatywna ocena inżyniera kontraktu odnośnie zaangażowania wykonawcy. Gmina ogłosi nowy przetarg i będzie starać się o wydłużenie terminu realizacji inwestycji. Wszystko po to, aby nie stracić przyznanej dotacji" - powiedział we wtorek PAP Rubacha.

Burmistrz dodał, że na swoją inwestycję gmina uzyskała ponad 52 mln zł dofinansowania z funduszy unijnych i może je stracić, gdyż poziom zaawansowania prac nie gwarantuje zakończenia poszczególnych etapów inwestycji w wymaganych terminach.

Aktualny stopień zaawansowania finansowego kontraktu urzędnicy ocenili na 8,9 proc. Zgodnie z umową wykonawca (z którym zerwano umowę) miał zakończyć wszystkie prace do września 2013 r. Według władz gminy wykonawca nie jest w stanie dotrzymać terminów.

Z taką oceną sytuacji nie zgadzają się przedstawiciele wykonawcy.

Przedstawiciele Zakładu Ogólnobudowlanego "ZBOIS" Sp. z o.o. z Krakowa uważają, że nie mogli rozpocząć większości prac w terminie z uwagi na opóźnienia w wydawaniu pozwoleń i wady dokumentacji projektowej, która jest własnością gminy.

Firma przyznała, że miała przejściowe problemy z płynnością finansową, ale zostały one rozwiązane a angażując wielu podwykonawców jest obecnie w stanie dotrzymać terminów wynikających z kontraktu.

"Gmina nie miała zamiaru zrealizować z naszym konsorcjum tego zadania do końca. Jedynie naszym kosztem i sumptem naprawiono wszystkie wady w dokumentacji projektowej, która przecież jest własnością zamawiającego, a następnie wypowiedziano nam umowę, co jest bardzo krzywdzące dla naszej firmy. Wypowiedzenie umowy będzie skutkowało procesem sądowym o przyznanie nam odszkodowania, z którym na pewno wystąpimy" - powiedział w środę PAP przedstawiciel Zakładu Ogólnobudowlanego "ZBOIS" Sp. z o.o. z Krakowa Piotr Michniewicz.

Według niego, odszkodowanie może wynieść 10 mln złotych oraz dodatkowe koszty wszystkich roszczeń, strat materialnych i moralnych z uwagi na upadłość wielu firm. Ostateczna kwota odszkodowania w opinii firmy może przekroczyć 30 mln zł, a ponadto gmina ma zbyt mało czasu na wyłonienie nowego wykonawcy i zakończenia prac w terminie gwarantującym otrzymanie dofinansowania z funduszy unijnych.

"Proces sądowy to dla nas ostateczność, bo jesteśmy firma budowlaną i chcemy skończyć ten kontrakt na placu budowy a nie w sądzie. Liczymy, że dojedziemy z władzami gminy do porozumienia dla dobra obu stron" - dodał Michniewicz.

Kierownictwo krakowskiej firmy wystosowało do radnych ze Szprotawy list otwarty, w którym przedstawiają szczegółowy opis problemów z realizacją inwestycji oraz swoje racje. Apelują w nim do radnych, aby przekonali burmistrza do cofnięcia decyzji o rozwiązaniu umowy.

W przesłanym we wtorek PAP oświadczeniu burmistrz Szprotawy napisał: "Nie obawiam się spraw sądowych, jeśli takie wytoczy nam wykonawca. Jestem głęboko przekonany o słuszności podjętej przeze mnie decyzji". (PAP)

reklama

Czytaj także

Źródło:

PAP
Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców59.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2021

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Santana Nowak

Specjalistka w zakresie prawa cywilnego, posiadająca bogate doświadczenie zawodowe w wielu dziedzinach prawa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama